Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2006., 12:10   #61
A koji su zapravo simptomi nepodnosenja laktoze??? Procitala sam u onim postovima prije sta je navedeno, al nije nigdi pisalo da je jedan od simptoma to sta ti se dize zeludac kad ides pit mliko... Jel se i to ubraja ili...???
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 12:14   #62
Quote:
Kikica kaže:
Nama koji imamo intoleranciju laktoze je tako svejedno tupiti dal je mlijeko zdavo ili nije jer ga ionako ne koristimo.
I, ovo bi otprilike trebala biti zavrsna misao ovog topica.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 21:28   #63
ah, imam potrebu napisat, sta's
uglavnom, mislim da je majka priroda napravila svoje. dojencad pije mlijeko jer je za njih neophodno i ekstra zdravo (ofkors mislim na majcino!).
tad iz njega dobijes sta ti je potrebno i gudbaj.

mislim da nitko ne bi bio nezdraviji da ne pije mlijeko kad odraste nego oni koji ga piju... puno ljudi ima intoleranciju laktoze upravo zato sta priroda nije ni zamislila da ce organizam cijeli zivot morat razgradjivat nesto sta nam treba samo u dojenackoj dobi... mislim da npr.indijci uopce ne piju mlijeko, jer jednostavno evolucijski nemaju laktazu

evo, sad moze kraj

Rajčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 22:52   #64
Quote:
ah, imam potrebu napisat, sta's
uglavnom, mislim da je majka priroda napravila svoje. dojencad pije mlijeko jer je za njih neophodno i ekstra zdravo (ofkors mislim na majcino!).
tad iz njega dobijes sta ti je potrebno i gudbaj.

mislim da nitko ne bi bio nezdraviji da ne pije mlijeko kad odraste nego oni koji ga piju... puno ljudi ima intoleranciju laktoze upravo zato sta priroda nije ni zamislila da ce organizam cijeli zivot morat razgradjivat nesto sta nam treba samo u dojenackoj dobi... mislim da npr.indijci uopce ne piju mlijeko, jer jednostavno evolucijski nemaju laktazu

evo, sad moze kraj
Mislim da se svi mozemo slozit s ovim pa tko voli neka i dalje pije mlijeko, a mi koji ne mozemo nemamo ni izbora...
Procitah negdje da u tajvanu 97% ljudi ne podnosi mlijeko
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 00:40   #65
negdi sam procita (mislim cak na ovom forumu) da je obicno sojino mlijeko nezdravo jer ima neke otrovne ili kancerogene sastojke i da ga zato treba korisit fermentiranog.

ja sam jedan od onih sretnika koji mlijeko vole i obocno i sojino, i fermentirano i slatko
uglavnom izrasta sam do 2 metra visine a cili zivot se prezderajem jogurtom i mlijekom
kad jos uzmemo u obzir i da imam potenciju i inteligenciju jednog ubermenscha, mozemo zakljucit da je to zaista zdrava namirnica
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 01:05   #66
zanimljivo je da svi spominju nekakve lobije koji financiraju neka istrazivanja koja onda postanu obicna propaganda
tako da smo upravo svjedoci marketinskog rata izmedju te 2 industrije
to i ne bi bilo tako lose kad bi pale cijene
ali oni lipo drze duopol i previsoke cijene
pa sramota je da litra sojinog cokoladnog kosta 15 kn
a tako je ukusno
a tek oni pudinzi
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 21:30   #67
Quote:
bigfoot kaže:
negdi sam procita (mislim cak na ovom forumu) da je obicno sojino mlijeko nezdravo jer ima neke otrovne ili kancerogene sastojke i da ga zato treba korisit fermentiranog.

ja sam jedan od onih sretnika koji mlijeko vole i obocno i sojino, i fermentirano i slatko
molio bih cijenjene strucnjake za zdravlje da prokomentiraju gore navedenu tvrdnju
otkad sam procita da je nefermentirano jako nezdravo, ja vec mjesecima ne pijem obicno sojino mlijeko iako ga obozavam
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 21:31   #68
a sad je i sojino mlijeko nezdravo?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2006., 21:45   #69
Procitala sam vecinu ali ne sve. Slazem se s Naomi and Stefom. Takodjer ne znam da li je netko primjetio ali lactose intolerance nije isto sto i alergija na mlijecne prozvode.

Daklem, u razgovoru s lijecnicom prije 8 mjeseci mozda, ona je napomenula da novije studije pokazuju da se tijelo moze "istrenirati" da prihvati odredjene kolicine mlijecnih proizvoda ako je lactose intolerance u pitanju.
Dakle pocnite s jogurtom, tvrdim sirom, malim sladoledom i sl. Najvjerojatnije ce vas napuhnuti vece kolicine od nekoliko kockica sira ili vise od jedne kugle sladoleda, ali dajte si vremena i pokusajte.

Svijetloputi Europljani imaju puno manje problema s netolerancijom laktoze od mediteranskih tipova ili azijata. (nesto evolucijski uvijeti - vit D, sun exposure, bla bla). Navodno Grci, Turci, Marokanci... konzumiraju jako puno jogurta, Talijani tvrde sireve... treba se samo malo potruditi.

Inace odlican izvor proteina i kalcija je i tofu.
Pa vi vidite sada.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 01:35   #70
Quote:
Karmela kaže:
Takodjer ne znam da li je netko primjetio ali lactose intolerance nije isto sto i alergija na mlijecne prozvode.
A koja je razlika? Kako prepoznat jedno, a kako drugo?
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 00:00   #71
meni se intolerancija manifestira na kozi, crvenilo, natecene oci itd. i to obicno par dana nakon konzumacije. dijagnosticirana mi je putem VEGA uredjaja, dakle to nema veze s klasicnim alergijskim testovima (pikanje itd) koji nisu toliko senzibilni za tu vrstu intolerancije.
Inace, probala sam sva moguca soja mlijeka i vecina mi je bila bljak, nikak se nisam mogla naviknuti na taj brasnasti okus (zar nije ko brasno? )...najgore mi je definitvno Alpro soja, fuj.
sasvim slucjano sam otkrila u Bio ducanu mlijeko Bonsoy, stvarno ultra fino (nije reklama za ducan ) uopce nema tipican soja-mlijeko okus, i jako dobro pase u kavu, cokolino itd. stovise, jako je kremasto i ukusno.

inace, ima dosta proizvodjaca soja-pudinga, u tom ducanu ima i soja-jogurt, ali meni osobno nije fin (ni inace ne volim jogurte), soja slag (ko pravi!), namaz od cokolade (ko nutella ali bez mlijeka), majoneze.... eto!! i zivot bez mlijeka je moguc, hehe...
helou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 00:17   #72
Quote:
meni se intolerancija manifestira na kozi, crvenilo, natecene oci itd. i to obicno par dana nakon konzumacije. dijagnosticirana mi je putem VEGA uredjaja, dakle to nema veze s klasicnim alergijskim testovima (pikanje itd) koji nisu toliko senzibilni za tu vrstu intolerancije.
sto ima i takvih simptoma intolerancije? To vise zvuci kao alergija iako se ja ustvari ne kuzim previse u to

@ helou
Naviknes se s vremenom na sojino mlijeko. a taj jogurt iz bio ducana sam probala i grozan je.
Zasto kupujes tamo majonezu? Pa u majonezu ne ide mlijeko. A sto se tice slaga imas u svakom ducanu biljni slag npr. Hopla i mislim da su dosta jeftiniji od tog sojinog

Cokolino ti ne smeta? U njemu ima mlijeka u prahu ili mlijecne cokolade, ne znam tocno ali sadrzi laktozu
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 01:12   #73
Aloooo ljudi dajte pomozite....
Zanima me jel iman intoleraniciju ili alergiju pa ako bi neko bia ljubazan da mi napise kakvi su simptomi jednog, a kakvi drugog, bila bi mu zahvalna.... (Ma i na kavu bi ga vodila, kavu bez mlika )
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 01:15   #74
Quote:
Taisa kaže:
A koja je razlika? Kako prepoznat jedno, a kako drugo?

Evo jedan dobar clanak
Javi mi ako trebas pomoc s engleskim.

Navodno alergija na mlijecne proteine se manifestira grcevima u trbuhu popracenim krvavom stolicom, jakim povracanjem, (spominju takodjer Enteropathiju i Heiner-ovim sindromom). E da osobe koje su alergicne ne mogu uzimati produkte od soje, i na njih su navodno alergicni.

netolerancija laktoze
: napuhnutost, gasovi i sl.

Ako hoces biti sigurna mogu ti napraviti breath hydrogen test da potvrdi ili otkoloni sumnju da se radi o netoleraanciji.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 01:43   #75
a gle, ja nisam doktor pa neznam koji su tipicni simptomi intolerancije... ja samo znam koji su moji i kako se to manifestira kod mene. Inace, mislim da niti ne postoji neki klasicni simptomi uobicajeni za svakog jer inace bi to rjesavala klasicna medicina, ne? ovako... kad vidite da nekaj ne stima, potrazite alternativu, npr.homeopatiju mada postoje i druge opcije valjda, a tamo se covjeku pristupa individulano i u tome je zapravo caka. svaki covjek je prica za sebe
no, koliko se ja kuzim, i koliko sam pricala s lijecnikom, otprilike ide ovako: alergija se manifestira odmah, dakle netom nakon konzumacije neke hrane. i to se lako otkriva alergijskim trestovima kod alergologa, dermatologa...
intoleracija je nesto sto se ne vidi odmah, moze pokazati simptone i 2-3 dana nakon konzumiranja, a ti simptomi cak ne moraju biti vidljivi: lose raspolozenje, glavobolja... takodjer mogu biti posljedica intoleracije na neku hranu.
najbolje bi bilo otici to ispitati ako postoji sumnja da vam neka hrana smeta.

a kaj se tice onog biljnog slaga iz ducana, puuno bolji mi je onaj od soje, kaj je je....

mozda se bezveze tjesim, ali nekak imam feeling da se malo zdravije hranim otkako pijem soja mlijeko a ne kravlje! jedino mi malo fali sir
helou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 01:48   #76
Pa novije studije pokazuju da mozes istrenirati organizam da prihvati male kolicine sira, ako se radi o klasicnoj netoleranciji. Pocni pomalo uz drugu hranu. Za par tjedana ne bi trebala imati problema. Govorimo o kockici ili dvije sira svaki drugi treci dan.
Ako si strpljiva i das si vremena i uzimas sir uz drugu hranu uskoro ces moci jesti cak i pizzu.


Inace simptomi LI: Symptoms begin about 30 minutes to 2 hours after eating or drinking foods containing lactose, ako ti se pojavi 2 dana ksanije nije LI, nego nesto drugo ili neka druga kombinacija koja ti ne pase.

http://digestive.niddk.nih.gov/ddise...ance/#symptoms
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 01:57   #77
kaj se tice pizze , zanimljivo je da ima za kupiti u skoro svakom ducanu ZAMJENSKI sir (i to sam sasvim slucajno otkrila) radjen na biljnoj bazi, dakle nema mlijeka u njemu, i on se radi bas za pizze i tople sendvice (tak pise na njemu), dolazi pod naziivom Mediteran, Formaggio... (u Hrvatskoj). brijem da njega stavljaju na pizze vani, ali to nemogu znat sa sigurnoscu, pa zato pizzu jedem doma, s tim sirom. stvarno nema razlike.

kaj se tice pokusaja jesti u malim dozama, cak je i meni to u par navrata palo na pamet pa sam pocela normalno jesti sireve itd, ali kad me nakon par dana strefi to crvenilo i natecenost, odma prestanem... kad ja nemam mjeru
helou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 02:00   #78
Quote:
quote:
Inace simptomi LI: Symptoms begin about 30 minutes to 2 hours after eating or drinking foods containing lactose, ako ti se pojavi 2 dana ksanije nije LI, nego nesto drugo ili neka druga kombinacija koja ti ne pase.

sorry, ali meni ovo zvuci ko tipicna alergija, ako se javi tak brzo!
helou is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 02:10   #79
Quote:
helou kaže:
sorry, ali meni ovo zvuci ko tipicna alergija, ako se javi tak brzo!

Mislim da je to koncernzus medju strucnjacima. Evo i Web MD a i sva literatura koju sam ja procitala spominje isto.

Symptoms of lactose intolerance can be mild or severe, depending on how much lactase your body makes. Symptoms usually begin 30 minutes to 2 hours after eating or drinking milk or milk products

Mozda nisi dobro razumjela doktora? Ili imas i druge alergije koje mozda budu pojacane ako konzumiras mlijecne proteine?
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2006., 02:12   #80
Quote:
helou kaže:

kaj se tice pokusaja jesti u malim dozama, cak je i meni to u par navrata palo na pamet pa sam pocela normalno jesti sireve itd, ali kad me nakon par dana strefi to crvenilo i natecenost, odma prestanem... kad ja nemam mjeru

Onda nemoj.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.