Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 11:02   #1241
Posebno je zanimljiv dio gdje General Stipetic govori o pokusaju presjecanja koridora u suradnji sa 2 korpusom ABiH i kaze kako su oni ispalili 2000 projetkila a od strane 2 korpusa se nije ni puska cula. A General Knez tvrdi da su dosli na 1800 metara od HV-a i eto bas tad im je ponestalo svega. Tu nesto opasno smrdi....
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:32   #1242
Već na samom početku Lepan spominje ono što sam na ovoj temi spomenuo, a to je dolazak Plavšićke i Abdića (Sijekovac) u Bosanski Brod, bio je to prvi kontakt iz Sarajeva sa dijelom Posavine u kojoj su borbe već uzele maha. Do tada ništa.

Taj posjet je završio "dogovorom" da će iz Sarajeva doći specijalci MUP-a i preuzeti i kontrolirati most. Došli su i samo ometali promet i daljnju organizaciju lokalnog stanovništva, spavali su u hotelu u Odžaku i svakodnevno su smjene slane u Bosanski Brod. Bili su naoružani samo lakim oružjem (HK MP-5). Iste je razoružao A.P. sa svojim ljudima u trenutku kad je JNA sa lokalnim i uvezenim Srbima krenula u otvoreni sukob s ciljem zauzimanja mosta i samog grada.

Odmah u sljedećem dijelu emisije se protura "dogovor" u Grazu. Znači, emisija je unaprijed "pripremljena" samo su pijuni trebali pratiti da bi se dobila "istina". Ko ju priča? Sarajevo. Gdje su bili tada? Nigdje. Šta su dali i učinili za cjelokupni narod? Ništa.

Koliko su vođene krvave borbe u Posavini poslije tog "dogovora"? Jako, jako dugo. Kakav je to dogovor ako se ne poštuje.

Ko šalje vojsku i MTS u Posavinu? Sarajevo ne, znači opet "dogovorene" strane.

Begić, prodaje muda pod bubrege. Inače nikad nisam volio ljude koji mijenjaju mišljenja i stranke kao "dama" gaće. Čekaj Begiću, jesi li bio u "vlasti" tada, vidio sam te i čuo šta si pričao u hotelu u Odžaku. I sam si svojim djelovanjem doprinijeo padu te iste Posavine. Boli te što nisi ostao u fotelji poslije pada.

Stipetić govori danas jedno, sutra drugo, dovoljno se popljuvao u prezentaciji Zovakove knjige. Uostalom, kao zapovjednik bojišta si odgovoran za taj dio bojišta ali ne spominješ svoju krivicu. Znači da si se prihvatio zadatka koji nisi bio sposoban odraditi, ako su ti "neki drugi" radili iza leđa. Gdje si ti bio? Koliko si puta obišao svoju zonu odgovornosti? Zašto se osobno nisi uvjerio u stanje na terenu? Ako ćemo po tome svemu, Stipetiću, odgovoran si za svaki zločin koji su učinili pripadnici tvojih snaga u tvojoj zoni odgovornosti jer nisi učinio ništa da spriječiš i kazniš počinitelje. Znam, reći ćeš da nisi znao. Kakav si ti onda zapovjednik bojišta ako nisi znao? Moj zaključak kao običnog vojnika je da onda nisi radio svoj posao kako treba.

Željko Knez. Zapovjednik bojišta sa strane od Gradačca. Niste učinili ništa da se rastereti bojište u Posavini s te strane. Osobno poznajem ljude iz Odžaka a koji su išli u Gradačac preko skele u Garevcu i cestom kroz hrvatska sela. Pričali su kakvo je stanje tamo dok smo mi krvarili samo petnaestak kilometara dalje. Trajalo je to dva i pol mjeseca. Osobno nisam nikad u to vrijeme išao sa njima ali vjerujem svojim prijateljima, običnim vojnicima. Recite, koliko ste samo puta dobili podršku artiljerije sa HR strane kad god je kod vas bilo kritično? Za informaciju, dalekometno topništvo je bilo smješteno u Spačvi, nedaleko od sela Cerna. To nije na desnoj strani rijeke Save. Takođe, Boderište i Ulice, znate dobro šta je tamo bilo i tko Vam je pomagao. Ko je držao koridor pod vatrom? Kad god ste zatražili podršku, istu ste i dobili. Osobno sam slušao vaše zapomaganje na vezi.

Tomo i Đuro Matuzović, nikada se nisu podnosili. Dolazilo je često do verbalnih sukoba. Dosta "zapovjednika" su postali karijeristi. Zapovjedništvo OZ Orašje nije dozvoljavalo djelovanje u ofenzivne svrhe. Nama koji smo izgubili svoje kuće i teritorij je to smetalo i pokušavali smo uvijek nešto "čačkati". Nismo imali podršku OZ. S današnje vremenske distance, mogu shvatiti i Matuzovića, borio se da očuva i održi svoj dio odgovornosti. Druga priča je što to nama iz izgubljenog dijela Posavine nije odgovaralo, ali mogu ga shvatiti. Zanimljiva činjenica je da niti Orašani nisu baš "voljeli" Matuzovića. Najbolji dokaz je njegova kuća u Oštroj Luci, dimnjačar bi mogao reći više o tome.

Presijecanje koridora, Stipetić i Knez:

Nisam gledao čitav snimak, pretpostavljam da se govori o presijecanju koridora kod Orašja. Mi vojnici u rovovima NIKADA nismo dobili zapovijed da idem u presijecanje koridora. Sve što smo činili je bilo DO koridora a i tu nismo imali podršku OZ Orašje. Stipetić i Knez, vjerovatno pričaju o Ulicama kod Brčkog, mi smo tada već uzeli Vučilovac i tu je koridor bio naj uži. Mi s strane Orašja NISMO imali naredbu za presijecanje istog, ali znam da je pružana topnička podrška ABiH i HVO s druge strane koridora. Ne znam da li je bilo operativnog plana između njih dvojice i šta je eventualno dogovoreno, ali znam sigurno da MI NISMO dobili naredbu za bilo kakav izlazak iz rovova i kretanje u ofenzivna dejstva.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:46   #1243
Ovo netreba niti komentarisati šta su pojedinci govorili,suvišno je.
Ja bih samo pozdravio jedino zapovjednika Tomu Božića koji je na kraju rekao da su Bosanski Brod,Derventa,Bosanski Šamac,Modriča zauvjek ostali srpski gradovi...
Pogrješio je kada je rekao da je Krešimir Zubak potpisao u Dejtonu da ovi gradovi pripadaju republici srpskoj,on to nije htjeo potpisatii napustio je Dejton ali je to učinio Jadranko Prlić...
Mogao je gospodin Božić reći zaboli me kurac za ostale gradove ja sam se vratio u svoj Odžak pa na koji bilo način,ali je ipak podjelio sosjećajnost sa ostalim ljudima iz ostalih općina koje su ostale u rep srpskoj..
Božić je bar pokušo da se sa svojim ljudima vrati Odžak,a ne kao ovi drugi što seru i pričaju,a vidjeli ste i izjavu Đure Matuzovića šta kaže za 101,102,103,105,brigadu da nisu bile nizašto,ali je zaboravio da ja pomoću ti brigada ostao kod svoje kuće i dobio čin GENERALA............
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:38   #1244
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Dokumetnarac je scenaristicki uzasno lose napravljen i u stilu je emisije 60 minuta. Kada ga se gleda, trebalo bi iskljucit glas komentatora.

Ima ti i odlicmih snimaka, emotivnih i iskrenih istupa branitelja.

Ko sto divizija kaze, sve oko pada Broda totalno je nelogicno. Ja sam misljenja da su Boban i Karadzic dogovorili koridor i nenapadanje, ali su snage na terenu drugacije razmisljale, i jedne i druge, s tim da hvo posavine o tome pojma nije ni imao.

Na koncu, netko je, u vrhu vlasti, naredio napustanje Posavine, i to ad hoc, u 3 dana.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-5
pitanje je koliko je dogovor iz graza bio sprovodiv. prvo, lokalni HVO sigurno nije bio sklon tome da se povuče tek tako, čak i da je HV otišao. u VRS je gotovo sav zapovjedni kadar bio za granicu na savi. tako da dogovor iz graza nije mogao lako da se sprovede na terenu, i mjesecima nakon graza traju krvave borbe u posavini.

iskreno sam mišljenja da je vojni vrh imao zapovjed političkog da brani potez brod-orašje, a pusti derventu i modriču, vjerojatno za srpsko popuštanje na južnom bojištu.
međutim srbi su očito htjeli više od toga, htjeli su izbiti na savu, borbe su se nastavile, i pod čudnim okolnostima, hrvatske snage napuštaju b. brod.
okolnosti nejasne, nerazjašnjene do danas. tu priča o prodaji ne prolazi, jer graz i svi ti dogovori ne podrazumjevaju da potez brod-orašje pripadne srbima. čak i nakon pada posavine srbi su pristali u jednom mirovnom sporazumu (owen-stoltenbergov plan iz 1993. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ma...peace_plan.gif http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pr...nvicibilea.gif) vratiti taj potez hrvatima. plan je propao jer su gaodbacili mslimani.
s druge strane, to nije bilo ni čisto vojno zauzimanje. tako dase taj pad broda uopće ne da shvatit.

treba uzeti u obzir i širi kontekst. srbi su na posavinu poslali svoje najjače snage, dok HV nije. dapače, zauzetost srba u posavini je iskorištena da se stabilizira front na livanjskom ratištu i porazi srbe oko mostara i prema dubrovniku. dok od 6.-10. mjeseca srbi napreduju u posavini, gube na jugu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 17:44   #1245
bokte, koja matematika... sve se slaže osim brojeva, datuma, postrojbi, a na kraju i rezultata...
baš kao na satu matematike, profesor zadaje zadatak:
imamo jednadžbu s nekoliko nepoznanica:
x + tuđman + milošević - y + z - posavina = dogovoreni rat.
riješite jednadžbu!
sad bi se tu moglo svašta zaključiti, svak po svojoj volji i svako će biti u pravu, naravno, ali samo ako dođe do rezultata "dogovoreni rat".

inače, jednadžba je napisana u zbirci zadataka "vaspitna matematika za decu do 4. odelenja, tom 1, glava 3" školska knjiga beograd, leto '92
__________________
aristicid - ili kako od države napraviti nesposobnu banana koloniju
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 13:16   #1246
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Hijena je bio zaista hrabar i tajanstven čovjek. Govorim o Odžaku 92 (ranije i kasnije ga nikada više nisam sreo). Bio je na tom dijelu možda mjesec dana. Imao je i čudnu ekipu oko sebe, možda cca 15-20 ljudi, bili su hrabri ali ih je dosta zanimao i novac. Nisu se plašili odraditi nešto ako je unaprijed dogovorena cijena.
Julien

Pozdrav Svima...
Ja sam Josic Julien zvani hijena, ovaj nadimak sam nosio vec 21 godine prije nego sto sam poslan u Odzak. Na slici pored mene stoji covjek po nadimku Simpa. ako imate pitanja rado cu Vam odgovoriti... Unaprjed izvinjavam zbog eventualne gramaticke grjeske, nisam rodjeni hrvat...
hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:46   #1247
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Julien

Pozdrav Svima...
Ja sam Josic Julien zvani hijena, ovaj nadimak sam nosio vec 21 godine prije nego sto sam poslan u Odzak. Na slici pored mene stoji covjek po nadimku Simpa. ako imate pitanja rado cu Vam odgovoriti... Unaprjed izvinjavam zbog eventualne gramaticke grjeske, nisam rodjeni hrvat...
hijena...
Dobro dosao prijatelju,
upravo sam procitao desetak posljednjih postova i bas mi je zao kad vidim u kom je pravcu tema otisla, opet politiziranje i nagadjanja... neki ljudi ne mogu da se pomire sa tim da je proslost iza nas, steta sto smo bili dio toga ali sta je tu ja, steta je ucinjena... Ja volim procitati konkretne stvari i desavanja iz prve ruke zbog sjecanja, zao mi je kada vidim hrvatska sela zatrta po Posavini, nema ljepseg kraja u Bosni ali niko se ne vraca... Tvoja je kuca tvoja, niko ne moze da uzme sta je tvoje, ni vojska ni dejton ni nista, privatna svojina je svetinja i nema veze je li u RS ili Federaciji ili Americi. Proveo sam cetri godine u ratnom vihoru (neki ovde vidim cetri mjeseca ili nisu bili uopste prisutni) i danas zalim, jer vidim da sam izgubio to vrijeme uzalud jer su o nasim sudbinama odlucivali drugi. Iz danasnje perspektive tesko je sagledati tadasnja desavanja, ali treba malo pokazati respekta prema sudionicima ako nista barem ljudima koji su dali zivote...
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 15:46   #1248
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Julien

Pozdrav Svima...
Ja sam Josic Julien zvani hijena, ovaj nadimak sam nosio vec 21 godine prije nego sto sam poslan u Odzak. Na slici pored mene stoji covjek po nadimku Simpa. ako imate pitanja rado cu Vam odgovoriti... Unaprjed izvinjavam zbog eventualne gramaticke grjeske, nisam rodjeni hrvat...
hijena...
Dobro došao prijatelju........
Oćeli biti ove godine voća?
Zamolio bi te da napišeš nešto uvezi oslobadjanja Modriče,pošto znam da si bio tamo.
Napiši zbog pojdinaca koji su na ovome forumu a nisu dovoljno informisani o stvarnom stanju o padu i oslobađanju Modriče.

P.S.
Ako i nebude voća nema veze,kod tebe uvjek ima dobrog suvog mesa i dobrog vina,,,,
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 17:42   #1249
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
Dobro došao prijatelju........
Oćeli biti ove godine voća?
Zamolio bi te da napišeš nešto uvezi oslobadjanja Modriče,pošto znam da si bio tamo.
Napiši zbog pojdinaca koji su na ovome forumu a nisu dovoljno informisani o stvarnom stanju o padu i oslobađanju Modriče.

P.S.
Ako i nebude voća nema veze,kod tebe uvjek ima dobrog suvog mesa i dobrog vina,,,,
Pozdrav nepoznati prijatelju...
Izgleda nece biti mnogo sljive, gazde nemaju za zastitna sredstva, a monillia laxa ko srbi u ono vrijeme napadaju ko ludi

Nazalost zaboravio sam datume i ime manjih sela i zaseoke, ali neke akcije nikad necu...
Inace u Modrici uvjek bilo par mojih vojnika (dobro pisu prije dvije stranice da smo bili od 15 do 22 ovisno o tome koliko nas je bilo ranjeno)...
Evo dogadjaj: Odzak vec bilo osvojeno, kad smo krenuli u Modricu jer snmo dobili obavjest, da su srbi prodiru u grad (ako se dobro sjecam par dana prije nego sto treca brigada usao u Modricu. Presli smo most pa otisli kroz lijevo od grada (dosli su sa nama oko 40 boraca vecina iz Novog Sela), pimjetio sam jednu samostalnu katnicu na nekom brdascu vodio sam ljude prema tamo. Mjestani i vecina mojih ljudi razmjestali oko kuce, a maljutkasi (dvojica, strelac i pomocnik) par mijih vojnika i ja usli smo u kucu i popeli se na kat. Bili smo u pravcu "vodocrpne baze" koja je bio iznad Modrice sa druge strane izmedju 2,5 do 3 km od nas, jos u dometu maljutke. Strelac od maljutke je bio super dobar, vec se dokazao kad je sa Jakesa pogodio tenk u pokretu u selo preko rijeke i preko puta Jakesa (nazalost zaboravio sam ime sela). Kod vodocrpne stanice (neka bude vodo toranj) smo uocili trocjevni protivzracni top, kamion i oklopni trancporter. Uskoro su bili unisteni maljutkas je ispalio 8 raketa. Za par minuta srbi su poceli sarati oko nas minobacacima, na srecu nikoga nisu pogodili. Poslije smo produzili nazad pored asfaltne ceste prema Modrici sa ciljem da sukobimo sa neprijateljem. Prema nama je dosao lavina ljudi koji su bjezali iz grada i vikali nama da i mi odemo jer srbi ulaze u grad. Pitao sam ih sa koje strane, jedan je viknuo kod muslimanske groblje. Pozvao sam jednog momka pored sebe da nas vodi i krenuli smo dalje, vec smo isli medju kuce u bastama, kuce su bile obicne prizemne, vecina su gorjeli, a granete su padali oko nas. Onda sam video prizor koji nikad necu zaboraviti, u toj apokalipsi jedan stari covjek, oko 80 godine, mirno kosio travu u vocnjaku s, obicnom kosom. Nesto sam mu viknuo, da se makne na sigurno, a on me pogledao na trenutak, onako ravnodusno, mahnuo rukom i nastavio je kositi.
Nedugo poslije stigli smo do dzamije okolo su bili grobovi, vojnici iz Novog Sela zauzeli polozaje iza dzamije, cetri boraca od mojih postavoi sam sa RPG-om iza zida koji je bio pored dzamije i isao je prema cesti. Ja sam obisao objekat i iza ugla pogledao sam prema druge strane ulice, preko puta sam vidio kant zid, a iznad zida glave u sajkacam, a iza kuce dest metara od njih virio se cjev od tenka, odmah sam se vratio do svoje. Izdao sam naredjenje zapovjednicima sta da rade a borcima sa RPG-om rekao, da na moj uzvik pucaju u kant zid preko puta, pa poveo sam svog najboljeg strelca sa osem, da u zaklonu zbunjeva zauzme polozaj preko puta tenka. Kad sam video da zauzeo polozaj, krenuo sam opet do ugla da vidim situaciju (napomjena svi moji vojnici su nosili kapuljacu), kad sam stigao do ugla napravio sam pocetnicku gresku povirio sam na istome mjestu kao maloprije, jedan od neprijatelje vec onda me zapazio pa drzao na nisanu mjesto gdje sam onda provirio. Pogledao sam cijev uperen u mene, mozda sa nekih 80 metara, odmah sam trgnuo nazad, a puska se opalio, pogodio ivicu ugla ispred nosa. S,ustama i ocima punih zbuke viknuo sam, pucajte!
Ubrizo se kant zid na druge strane ulice odletilo u zrak od rakete RPG-a, na nesrecu strelac ose koji je vec unistio vise tenkova fulao svoj cilj, pogodio tik ispred tenka neki su rekli da u lanac. Ubrizo sam ocistio oci, i preko suze sam vidio, da oko sto metara od nas jedan covek u farmerki, smb kosulji sajkacom na glavi, kalasnjikovom u ruci trci prema nama, a za par sekundi kasnije pogodjen se srusio u travi. Iz daljine sam cuo uzvike i zvekecanje lanaca oklopnjaka i tenkova. Naredio sam povlacenje i vratili smo u Odzak niko od nas ni ogreban nije bilo...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 19:40   #1250
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav nepoznati prijatelju...
Izgleda nece biti mnogo sljive, gazde nemaju za zastitna sredstva, a monillia laxa ko srbi u ono vrijeme napadaju ko ludi...
Hvala Hijena, zamolio bi te nastavi pisati kada budeš imao vremena,neću ti za sada postavljati nikakva pitanja,zato što i ja pripremam jedan veliku priču o Modriči.
Priča će biti ''NEKOME RAT A NEKOME BRAT''

Zadnje uređivanje rezon@tor : 16.04.2012. at 13:46.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 22:36   #1251
avayan pozdrav......

Ti si vrlo dobro opisao i uočio da su srbi iz istočnog korpusa probili crte na Kornici I Čardaku i progulili dobri 4 km do filomene.
Dakle nisu ovi ništa niti uradili 'mislim na krajišnike' koliko ih je navikao gen Simić.
Krajišnici su im samo pomagali artiljerijom i probili su dva do tri rova na filomeni kada je skoro bio zadnji trzaj borbe.
A vidi se iz Simićevog govora da je sve zasluge prepisao krajišnicima.
Kada se malo bolje prokonta zašto je to prepisao krajišnicima dolazi se do sljedečeg zakjučka''
Srbi sa Šamačke strane su bili odsječini od zapadne strane,ajd rećemo da su bili u nekakvom polu okruženju,duže vrjeme.
Krajišnici su većinom išli sami bez domaći srba,i onda je on to uzeo kao krajišnici su probili koridor i ''spasili ove sa Šamačke općine .Više su imali uspjeha u drugom djelu operacije nego u samom probijanju koridora.
A on je na tom djelu podigao krajišnike a bogami i sebe,naravno nema čina generala bez povjesni bitki.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 00:09   #1252
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav nepoznati prijatelju...
Izgleda nece biti mnogo sljive, gazde nemaju za zastitna sredstva, a monillia laxa ko srbi u ono vrijeme napadaju ko ludi
...
Hvala za ovu pricu o Modrici za mene je to jedan novi detalj.
Znaci tvoji maljutkasi su dolazili u Jakes!
Interesira me ekipa koja je bila na Dobor kuli-Jakes dali su bili tvoji momci?
Jedan od njih se zvao Eso ostao u Jakesu do ranjavanja pocetkom sedmog mjeseca.
Pozdrav sa Dobor kule-Jakes

Zadnje uređivanje rezon@tor : 16.04.2012. at 13:47.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 00:33   #1253
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
Hvala Hijena, zamolio bi te nastavi pisati kada budeš imao vremena,neću ti za sada postavljati nikakva pitanja,zato što i ja pripremam jedan veliku priču o Modriči.
Priča će biti ''NEKOME RAT A NEKOME BRAT''
Pozdrav Lave...
Molim te pisi mi jos nesto o sebi da bi te prepoznao. Jeste postao sam sjed, ali kavu i alkohol jos uvjek ne trosim), gdje smo mi pili kavu nedavno, ovo mi rjeci pa mozda cu sjetiti ko si. Hvala unaprjed...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 01:22   #1254
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Hvala za ovu pricu o Modrici za mene je to jedan novi detalj.
Znaci tvoji maljutkasi su dolazili u Jakes!
Interesira me ekipa koja je bila na Dobor kuli-Jakes dali su bili tvoji momci?
Jedan od njih se zvao Eso ostao u Jakesu do ranjavanja pocetkom sedmog mjeseca.
Pozdrav sa Dobor kule-Jakes
Pozdrav Kula...
To je bio samo jednom ja sam ih doveo, bilo je to prilikom napada na Munjaci (mi smo napali i zauzeli), u ono vrjeme kad su vec srbi udarili kontru, a sa mojim borcima (rjetko i sa mjestanima) izvjeli smo iznenadne napade (na Munjaci, kod skele, i kod Pruda itd.) i to sa velikim uspjehima, znaci majutka je pucao sa brda preko puta Munjaci odprilike 1,5 km-ra daljine od njega, mislim da to mjesto jos pripada Jakesu.. Napad sa maljutkom izveden za vrjerme napada na Munjaci, koji je trajao tri dana... Maljutkas je pogodio tenk tacno ispod kupole (sedamdeset dvojku) koja je pala pored samog tenka, maljutkas je bilo opak sacekao je malo i kad su vojnici iz kuce u blizini izasli da vide sta je sa osobljem u tenku, opalio drugu raketu. A poslije da posao bude korektno zavrsen jednu raketu uveo u kucu preko prozora sa strane... A onda su nas poklopili neprijatelji sa minobacacima i malo je falio da nas i pogode...
Sta je sa onom djevojkom koja je bila zarobljena na Jakesu, pa su srbi pokazivali na Beogradskoj televiziji, znam samo da je u ono vrjeme bila veoma mlada oko 17 godina, ali je hrabro govorila na televiziji...
Na Dobor Kuli su bili Esad (musliman iz Sandzaka, poslije ranjen Na munjaci, Toni, Strek i Gaj koji su bili ranjeni od minobacacke granate na Kuli... A mislim da i Iljo bio tamo jedno vrijeme (naravno pisem samo nadimke) Esad je tvrdio da je pogodio avion tipa Galeba iznad Kule koji je poslije pogodka pao u rjeku Bosne. Bio je i Bosanac, Suvi i ja privremeno na Kuli, naprjimer kad smo minirali most dolje na cesti ispod Kule...
Pozdrav... hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 10:46   #1255
Mislim da je hrabra djevojka koju spominjete živa.ako neko ima drugačije informacije neka me ispravi,molim vas.tu vas je na tom snimku čak i spominjala,ali samo nadimak HIJENA.

http://www.youtube.com/watch?v=Lk13t...feature=relmfu
gorand20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 15:23   #1256
Hijena točno je da ti nepiješ kavu i alkohol,ali si donosio nama gore u hladnjaču i u objekat ispred tebe, gdje ti živiš.

Napisati ću ti u privatnoj poruci o našem poznanstvu i prijteljstvu.
Lav73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 16:25   #1257
Quote:
Lav73 kaže: Pogledaj post
Hijena točno je da ti nepiješ kavu i alkohol,ali si donosio nama gore u hladnjaču i u objekat ispred tebe, gdje ti živiš.

Napisati ću ti u privatnoj poruci o našem poznanstvu i prijteljstvu.
Pozdrav Prijatelju....
Sad vec kuzim, samo Vas je bilo vise.... Cekam tvoju poruku, kako je svjet mali...
Bog... hijena...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 17:12   #1258
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Hijena je bio zaista hrabar i tajanstven čovjek. Govorim o Odžaku 92 (ranije i kasnije ga nikada više nisam sreo). Bio je na tom dijelu možda mjesec dana. Imao je i čudnu ekipu oko sebe, možda cca 15-20 ljudi, bili su hrabri ali ih je dosta zanimao i novac. Nisu se plašili odraditi nešto ako je unaprijed dogovorena cijena.
Pozdrav Prijatelju....
Bili smo dva puta u Odzaku, kod zauzimanja, i kad smo probali obraniti. Samo jednom smo dobili novac, kad smo podjelili svako je dobio oko 1400 Swicarskih Franaka, odradili smo oko 30 opasnih akcija, imao sam devet boraca ranjenih, jedan 100% - ni. Zaplenjeno oruzje isto smo prodali za trecine cijene, svako je mogao zarobiti i prodati to, samo muda trebalo... Razminirali smo teren oko srpskih sela i nismo dali da zapale ni jednu kucu ili da opljackaju dok smo bili tamo. kad smo se vratili sva sela su bili opljackani i zapalite... Molim Te o cemu pricamo, ja sam bio 17 godna placeni vojnik prije rata u bivsoj Jugoslaviji, znam dokle se moze otici u borbi i uvjek sam postivao pravila "igre" rata. Znate zasto ne znate skoro nista o meni? Niste cesto bili tamo gdje se gine, i gdje je bio uvjek u pitanje vojno zanje i ili oni ili mi (ja).
Inace iz Novog Sela cesto su bili sa nama decki, ne znam dal ima neko od njih na forumu...
Malo mi neugodno da smo ostali u pamcenju mjestanima, o tome da smo borili za novac... Dal se oupce moze o tome govoriti kad su mjestani bjezeci ostavjali na 100 000 vrjedne imovine svoje?
Nadam da se iz daljnje mojih pisanja o dogadjajima sto sigurno ne znas bar malo ces promjeniti svoje misljenje o mojim borcima, koje sam sam obucavao i to samo 15 dana, prije borbe u hrvatsku...
Nadam se da nisam te uvrjedio, nisam imao namjeru...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 17:26   #1259
Bravo Lave...
Ovako da te ne poznam skidam kapu ispred tvoja pisanja...
Posle osvajanje Odzacke teritorije, bilo je i Modrica hrvatsko, tako i rafinerija. Po povratku u Hrvatsku izvjestio sam glavne zapovjednike, da "bogatstvo" iz Modrice treba prebaciti preko save, ite silne kolicine krave muzare koji su slobodno setali oko Modrice, kao i velike kolicine plasticnog granulata iz jedne tvornice u Odzaku. Razlog sam naveo, da ce srbi udariti kontru i sve ce pasti u njihovim rukama. Na zalost moje rijecu naisle na gluhi usi... Pa bilo je i silos tamo, jednom prilikom cjeli dan curoi iz njega zito preko rupe sto je probio tenkovska granata....
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 17:49   #1260
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Pozdrav Kula...
To je bio samo jednom ja sam ih doveo, bilo je to prilikom napada na Munjaci (mi smo napali i zauzeli), u ono vrjeme kad su vec srbi udarili kontru, a sa mojim borcima (rjetko i sa mjestanima) izvjeli smo iznenadne napade (na Munjaci, kod skele, i kod Pruda itd.) i to sa velikim uspjehima, znaci majutka je pucao sa brda preko puta Munjaci odprilike 1,5 km-ra daljine od njega, mislim da to mjesto jos pripada Jakesu.. Napad sa maljutkom izveden za vrjerme napada na Munjaci, koji je trajao tri dana... Maljutkas je pogodio tenk tacno ispod kupole (sedamdeset dvojku) koja je pala pored samog tenka, maljutkas je bilo opak sacekao je malo i kad su vojnici iz kuce u blizini izasli da vide sta je sa osobljem u tenku, opalio drugu raketu. A poslije da posao bude korektno zavrsen jednu raketu uveo u kucu preko prozora sa strane... A onda su nas poklopili neprijatelji sa minobacacima i malo je falio da nas i pogode...
Sta je sa onom djevojkom koja je bila zarobljena na Jakesu, pa su srbi pokazivali na Beogradskoj televiziji, znam samo da je u ono vrjeme bila veoma mlada oko 17 godina, ali je hrabro govorila na televiziji...
Na Dobor Kuli su bili Esad (musliman iz Sandzaka, poslije ranjen Na munjaci, Toni, Strek i Gaj koji su bili ranjeni od minobacacke granate na Kuli... A mislim da i Iljo bio tamo jedno vrijeme (naravno pisem samo nadimke) Esad je tvrdio da je pogodio avion tipa Galeba iznad Kule koji je poslije pogodka pao u rjeku Bosne. Bio je i Bosanac, Suvi i ja privremeno na Kuli, naprjimer kad smo minirali most dolje na cesti ispod Kule...
Pozdrav... hijena...
Hijena hvala na informaciji znam za citav period dok nismo pali 09.07.1992 da smo dobili( sa strane) jedino pomoc od tih ljudi koji su bili na Dobor Kuli,nisam znao do sada da su to tvoji ljudi.
Mislim da su Strek,Toni odmah ranjeni 4.05. i Tito(vjerovatno isto tvoj covjek)
Tog dana smo mi u Jakesu imali 5 mrtvih i jos 6-7 ranjenih.Tog dana je bilo zestoko kod nas.Esad-Eso sjecam se njegovog ranjavana na munjaci imali smo tad jos par tesko ranjeni al smo je uzeli.Esu svi smo u mjestu cjenili zbog njegovog doprinosa u odbrani mjesta i od nas nije sigurno imao nikakve materijalne koristi.

P.S. Djevojka za koju pitas prezivila je poslije par mjeseci razmijenjena i ona i Zelinac-covjek koji je sa njom na snimku.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.