Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2014., 23:00   #6761
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Ratni tabor bi u nekom prosjeku mogao proci 30 tak kilometara dnevno bez ratnih djelovanja.Ako je pokret isprekidan napadnima neprijatelja uzmi prosjek od nekih 10 km dnevno.Naravno ako pricamo o tipicnj europskoj vojsci a ne Mongolima .

Uzmi u obzir da oni tegle za sobom hranu i opremu u kolima(ako nema rijeka,u tom slucaju su brzi jer ih prate brodovi,npr.Richard u krizarskom ratu,njega je opskrbljivala cijelim putem kroz pustinju mornarica sa mora)

Vitez,opremljen sa dva putna i jednim ratnim konjem moze bez greske preci 50-tak km dnevno lezerne usudi bih se reci setnjice

Imas tu dosta faktora.Od terena,okolnosti,godisnjeg doba,sastava vojske itd.Npr. rimski legionari su ubijali u forsiranim marsevima ( http://en.wikipedia.org/wiki/Loaded_march ) ali oni su ipak profesionalna vojska a ne nakupina svega i svacega.
tek sam sada vidio post, hvala

PS
slobodno pogledaj malo roman, probao sam malo opisati jednu bitku u zadnjem postu, s nekim stvarima nisam zadovoljan, s nekima jesam
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 30.07.2014., 09:19   #6762
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Zvuči mi poznato. Nekakve lutke koje igraju šah?
Mislim da se nije radilo o robotima, već o nekakvim mehaničkim lutkama koje su se pokretale okretanjem kotačića i opruga. Skroz normalna tehnologija za to doba.
Farkas Kempelen, mađarski znanstvenik

http://hu.wikipedia.org/wiki/Kempelen_Farkas

slika: šah automat
Magor is offline  
Old 30.07.2014., 09:22   #6763
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
pišem roman,ima ga u mom potpisu,
The Pendragon Legend (mađarski roman iz 1934.)

The Pendragon Legend (mađarski film iz 1974.)

cijeli film na Youtube-u (1:33:37)

Magor is offline  
Old 30.07.2014., 10:00   #6764
haha, hvala

Vi Mađari volite povijest, ja sam bio iznenađen ponudom povijesnih knjiga na engleskom u Pečuhu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 29.08.2014., 15:20   #6765
Pozdrav svima .. evo malo dižem ovaj zanimljiv thread.

Što mene zanima ... u većini knjiga i članaka piše da su Hrvati naselili današnji teritorij u cca. 7. stoljeću.

Ok . .mene zanima kako je uopće tekao taj proces? Jel neki njihov vladar u npr. Bijeloj Hrvatskoj išao od sela do sela i rekao "kupite prnje, dogovorio sam se s Avarima da se preselimo na jug?" ili su ih Avari ili tko već toliko napadali i ugnjetavli da im je dosadilo, pa su se odlučili preseliti? I kako su išli malo po malo ili je cijela hrpa ljudi odjednom krenula?
ili su išli postupno kroz više desetljeća ... kako su se to preselili, i doselili?
I zašto baš ovdje? Zbog nekog dogovora s nekim drugim vladarima, državama? Ili je netko rekao "meni je dosta hodanja, ja ću ostati ovdje .. " kako?
Jel se zna nešto o tome?

I drugo pitanje .. kaže se da je prvi knez bio Porga ili Porin .. sve 5, a mene zanima kako je on to postao knez (ili možda netko drugi, nije važno) ... teritorij nije bio baš mali .. ako su se svi raštrkali, kako je skupio predstavnike sela/plemena i rekao im, "ljudi ja bih vam bio knez" .. ili nekako drugačije.

Malo karikiram u pitanjima, ali nadam se da shvaćate na što ciljam ... kako to netko postane knez nad nekom skupinom relativno udaljenih plemena, sela, gradova?
Ok, može skupiti neku vojskicu u svom selu pa ići od sela do sela pa manje ili više nasilno povećavati vojnu silu ...

Nadam se da pitanja nisu bedasta
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Old 06.09.2014., 23:52   #6766
Možda je povijest, možda nije.

Je li Hladni rat koristio "numbers stations" - radio stanice nepoznatog karaktera, i zasto neke od njih djeluju i danas.

I tko zna nesto vise o Vojnicevom rukopisu.
JackWhiteIII is offline  
Old 07.09.2014., 13:40   #6767
Nedavno je analiziran Vojnićev rukopis, analizom je utvrđeno da se odredjeni znakovi pojavljulju u relativno pravilnim razmacima iz čega neki zaključuju da rukopis ipak nije prevara? Nakon što su saveznički matematičari i šifranti razbili kod njemačke Enigme prihvatili su se posla dešifriranja Vojnovićeog rukopisa. Nakon mukotrpnog rada nije bilo ama baš nikakvog pomaka iz čega je zaključeno da je rukopis prevara
Nosonja_ is offline  
Old 07.09.2014., 14:43   #6768
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Nedavno je analiziran Vojnićev rukopis, analizom je utvrđeno da se odredjeni znakovi pojavljulju u relativno pravilnim razmacima iz čega neki zaključuju da rukopis ipak nije prevara? Nakon što su saveznički matematičari i šifranti razbili kod njemačke Enigme prihvatili su se posla dešifriranja Vojnovićeog rukopisa. Nakon mukotrpnog rada nije bilo ama baš nikakvog pomaka iz čega je zaključeno da je rukopis prevara
Vidio sam da su analiziranja bila tocna. Da je knjiga autenticna
JackWhiteIII is offline  
Old 07.09.2014., 17:51   #6769
nisam siguran da smo se razumjeli? Nitko ne spori auteticnost knjide, pitanje jeli to pravo pismo ili neke skrabotine bez ikakvog znacenja?
Nosonja_ is offline  
Old 07.09.2014., 22:14   #6770
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
nisam siguran da smo se razumjeli? Nitko ne spori auteticnost knjide, pitanje jeli to pravo pismo ili neke skrabotine bez ikakvog znacenja?
Aha, da, vjerojatno je samo piscu bilo poznato pismo. Mozda je pravo pismo. Neki govore da prepoznaju neka slova, ali i dalje nema smisla.
JackWhiteIII is offline  
Old 19.09.2014., 16:21   #6771
Poz,

1. Zanima me da li znate koji je Heraklov sin prema legendi naselio jedan naš jadranski otok?
2. Do koje su stoljeća Indoeuropljani bili jezično povezani?
__________________
Nepravdu osjetit je bolje nego nepravdu stvoriti
mikivtc is offline  
Old 19.09.2014., 19:51   #6772
Hil ili Hilo: https://en.wikipedia.org/wiki/Hyllus. I to ne otok, nego kopno, tzv. Hilski poluotok, područje od Marine do Primoštena, koje danas baš i ne doživljavamo kao poluotok. Njegov najistureniji rt, Rt Ploča, ili Punta Planka, se u antici nazivao Promontorium Diomedi, po još jednom mitskom junaku koi je došao u Jadran. Diomedovim otocima su se tradicionalno smatrali talijanski Tremiti, iako je vjerojatnije da je to naša Palagruža.
Šibenčanin Šišgorić u 15. stoljeću smatra da je ime Bosiljina (što je staro ime Marine kod Trogira, kao i cijelog okolnog područja, a sama Marina je dobila ime po crkvi sv. Marine) nastalo od spoja imena Hila ili Hileja (potomaka Hilovih) i plemena Bulina među koje bi on došaou: Bulini+Hylli (http://www.marina.hr/?page_id=69), što se ne čini previše vjerojatnim, ali je zanimljivo zbog našeg humanizma.


Izgleda da se Indoeuropljani nisu razdvojili odjednom, nego su se od njih postupno odvajale populacije počevši od poč. bakrenog doba (po tzv. kurganskoj teoriji), oko 3000. god. pr. Kr. Jezgra bi dalje bila na okupu, sve do možda oko 1000. g. pr. Kr. Tik prije toga bi se odijelili govornici toharskog jezika koji su prispjeli u današnju Tarimsku zavalu, a zatim bi tu jezgru zahvatila tzv. satemizacija koja obuhvaća tzv. satemske IE jezike (baltoskavenski i indoiranski jezici), dok su svi ostali na zapadu (te toharski na istoku) kentum - jezici.

Kentum i satem su pojmovi po latinskom centum i sanskrtskom satam = stotina koji se često susreću u starijoj literaturi, a koji su slikovito uzeti za primjer odraza glasova u pretpostavljenim dvjema granama IE jezika. Nakon otkrića toharskog, te daljnjim istraživanjima koja su opovrgla prethodnu pretpostavku da su se IE jezici isprva podijelili na kentum i satem granu ti su pojmovi počeli gubiti na važnosti, pa se danas samo uvjetno koriste.

Otprilike ovako nekako. I ovo bi uglavnom bilo sukladno s kurganskom teorijom o nastanku i širenju IE jezika, dok postoje i druge, od kojih je najpoznatija ona koja prve govornike IE jezika vidi još u ranom europskom neolitiku.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Old 12.10.2014., 21:59   #6773
Baš sam malo proučavao nešto o Petrovoj gori, i primjetio sam da tamo postoji lokalitet kraljev grob, mađarev most, dalmatinska varoš, petrovac i slično. Zanima me jesu li to neki novi nazivi iz recimo 19. st., ili su to uistinu nazivi koji potječu još iz vremena Bitke na Gvozdu, je li moguće da su se tako dugo održali, i je li bilo kakvih sustavnijih istraživanja na tim lokalitetima (recimo da je netko tražio Petrov grob )
Pedes'tri is offline  
Old 19.10.2014., 14:10   #6774
Koja država je u srednjem vijeku imala najveću armiju ili ti ga vojsku i kolika je brojka te armije? Odgovara mi i približna brojka .
Winston Smith is offline  
Old 19.10.2014., 15:19   #6775
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Koja država je u srednjem vijeku imala najveću armiju ili ti ga vojsku i kolika je brojka te armije? Odgovara mi i približna brojka .
definiraj 'država', definiraj 'srednji vijek', definiraj 'armija'

p.s. ako ti se neda mozgati uzmi da je to bila Kina i nećeš faliti
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 21.10.2014., 12:01   #6776
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima .. evo malo dižem ovaj zanimljiv thread.

Što mene zanima ... u većini knjiga i članaka piše da su Hrvati naselili današnji teritorij u cca. 7. stoljeću.

Ok . .mene zanima kako je uopće tekao taj proces? Jel neki njihov vladar u npr. Bijeloj Hrvatskoj išao od sela do sela i rekao "kupite prnje, dogovorio sam se s Avarima da se preselimo na jug?" ili su ih Avari ili tko već toliko napadali i ugnjetavli da im je dosadilo, pa su se odlučili preseliti? I kako su išli malo po malo ili je cijela hrpa ljudi odjednom krenula?
ili su išli postupno kroz više desetljeća ... kako su se to preselili, i doselili?
I zašto baš ovdje? Zbog nekog dogovora s nekim drugim vladarima, državama? Ili je netko rekao "meni je dosta hodanja, ja ću ostati ovdje .. " kako?
Jel se zna nešto o tome?

I drugo pitanje .. kaže se da je prvi knez bio Porga ili Porin .. sve 5, a mene zanima kako je on to postao knez (ili možda netko drugi, nije važno) ... teritorij nije bio baš mali .. ako su se svi raštrkali, kako je skupio predstavnike sela/plemena i rekao im, "ljudi ja bih vam bio knez" .. ili nekako drugačije.

Malo karikiram u pitanjima, ali nadam se da shvaćate na što ciljam ... kako to netko postane knez nad nekom skupinom relativno udaljenih plemena, sela, gradova?
Ok, može skupiti neku vojskicu u svom selu pa ići od sela do sela pa manje ili više nasilno povećavati vojnu silu ...

Nadam se da pitanja nisu bedasta
Ovo i mene zanima... mada predmnjevam da nekih konkretnih zapisa i/ili materijalnih dokaza bilo koje vrste baš i nema... možemo samo pretpostaviti
Rostilj-peka is offline  
Old 21.10.2014., 12:33   #6777
Meni bi bilo logicnije da ide prije vojska, u neki pohod, ili sl. Možda manje vjerovatno samoinicijativno, ili na poziv u nekome savezu ili sl. Možda je bija dogovor, kako i danas vjerovatno se i onda težilo seljenju na zapad. Ako je vojska zaposila neki teritorij, bilo da je obećan u slućaju pozitivnoga ishoda, ili su tada odlućili da bi bilo tu lipo živit. Posli nego su osigurali teren, dio se vratija po obitelji. Možda se nisu priselili svi, možda samo neki velikaši koji su doveli svoja plemena itd. Puno je nepoznanica, samo sumljan da su išli od sela do sela, od kuće do kuće pozvat ljude na seobu u nepoznato...
pinco is offline  
Old 23.10.2014., 19:05   #6778
Quote:
gordan72 kaže: Pogledaj post
Ok . .mene zanima kako je uopće tekao taj proces? Jel neki njihov vladar u npr. Bijeloj Hrvatskoj išao od sela do sela i rekao "kupite prnje, dogovorio sam se s Avarima da se preselimo na jug?" ili su ih Avari ili tko već toliko napadali i ugnjetavli da im je dosadilo, pa su se odlučili preseliti? I kako su išli malo po malo ili je cijela hrpa ljudi odjednom krenula?
Može bit da je bila i bežanija. Ako čuješ da je barbarska horda navalila na tvoje rođake 100 km dalje i da idu prema tebi i tvojoj familiji - skupiti ćeš sve što možeš nositi i dati petama vjetra.

Seobe po dogovoru su također postojale. Tako su Vizigoti ušli u Rimsko carstvo. Lijepo se dogovorili i Rimljani ih pustili preko granice. Nakon toga su ih tretirali gore nego stoku, Vizigoti su stalno tumarali Carstvom, a kada im je dopizdilo da ih se jebe u zdrav mozak - opljačkali su Rim.

Vandali su također bili ušli u Rimsko carstvo nakon dogovora. Iz Panonije su se preselili na zapad, prošli Galiju i završili u Španjolskoj. Tamo im je Rimljana i njihovih sranja bilo preko glave pa su napravili flotu i odjedrili u Sjevernu Afriku, osvojili Hippo Regius i Kartagu te osnovali kraljevstvo.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 25.10.2014., 17:04   #6779
Naletio sam dva zanimljiva posta, a nemam pojma gdje da ih zalijepim na ovom podforumu pa ću ovdje:

WW2 Rifles: http://imgur.com/gallery/GQFZ4
WW2 Pistols: http://imgur.com/gallery/tOtZW
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 02.11.2014., 15:04   #6780
jel mi može nać neko pouzdane informacije o "fenomenu izdavačke kuće vjesnik"? mislim imam ok literaturu al nek se nađe, neki zanimljiv podatak?
Puky Lee is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.