Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2014., 18:47   #7741
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
...Mislim/tvrdim i da je vezivanje spremnika na ovaj način ("slepo crevo") takođe pogrešno, mada ne koliko i "preskakanje" mešnog ventila tamo gde rekoh da treba da bude.
Ako je akumulator povezan na način kako ste upravo opisali, u njemu će da se skladišti višak, odnosno nadomešta manjak toplote u radijatorskom krugu bez ikakve (elektronske) regulacije, već će to - balansiranje izmeću proizvodnje i potrošnje toplote raditi Majka Priroda. Dakle, trokraki termostatski mešni ventil između kotla i akumulatora, podesivi trokraki mešni ventil između akukulatora i radijatora, pa još i sa elektro-pogonom i odgovarajućim kontrolerom... Bingo! Istina, elektro-pogon nije nužan, ali vrlo je koristan.
zmajdin is offline  
Old 23.07.2014., 21:38   #7742
Miš ventil

Nakon toliko rasprava o miš ventilu u krugu kotla, bez obzira dali je pufer ili nije, mali i veliki kotao, 3-puti ili 4-puti mišer, nemogu vjerovati da ljudi ne svačaju da je potreban.

No ajmo uzeti pretpostavku da stručnjaci na ovom forumu griješe kad ga preporučuju-uvjetuju-zagovaraju-itd, pa svi oni ostali koji žele uštedjeti kažu da to netreba, ja bi takve specijaliste samo pitao:

- znate li uopče zašto ga svi poznati proizvođači preporučuju a mnogi i UVJETUJU ???
- mislite li da u njihovim razvojnim timovima sjede glupani ili ozbiljni ljudi ???
- Dali je to novokomponirana izmišljotina proizvođača ili isto postoji još odavno???
Je pa kaj onda is offline  
Old 24.07.2014., 05:54   #7743
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
gledajući centrometalove sheme vidio sam "zdravo seljački" da centrometal ne prikazuju spremnik topline kao slijepo crijevo nego kao protočni i centrometalove peči imaju daleko veću zapremninu kotla od ovdje spomenutoga ferroli GN1, presložio sam kotlovnicu po spomenutoj/prikazanoj shemi jer sam shvatio da kada se upali plamenik i pumpa u krugu kotla a pumpa u krugu grijanja se upali tek kada temperatura vode u krugu kotla poteče na npr.50*C a pumpa ptv 55*C da se spremnik ponaša kao još jedno grijače tijelo u krugu kotla koje će se paralelno zagrijavati (čak i sporije jer je daleko većega volumena) sa grijačim tijelima u krugu grijanja ,ustvari sa miš ventilom se regulira brzina punjenja spremnika tj.zagrijavanje kruga grijanja a ujedno i vršna temperatura cijeloga kruga grijanja, pošto će se pumpa u krugu kotla paliti sa početkom rada plamenika ali se neće gasiti sa njegovim prestankom rada nego će nastaviti cirkulaciju sve dok se ne ugasi peć ne vidim pothlađivanje kotla osim u prvom startu, u ovom slučaju ssm uz veliku inprovizaciju mislim da nisam u ničemu pogriješio, ako jesam još ima vremena da tu grešku ispravim uz vašu pomoć, a ovdje ima ljudi koji žele pomoći bez velikoga filozofiranja
Daj ovaj svoj tekst preradi, stavi točke na kraj rečenica, i veliko slovo na početku svake rečenice. Pokušaj to napisati smisleno. Pažljivije čitaj što pišem, i ako ti nešto nije jasno konkretno pitaj.

Otkud ti informacija da se pumpa kotla pali istovremeno kad i plamenik, po kojem to programu i na kom plameniku ide tako ????
ramzay is offline  
Old 24.07.2014., 05:57   #7744
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
Nakon toliko rasprava o miš ventilu u krugu kotla, bez obzira dali je pufer ili nije, mali i veliki kotao, 3-puti ili 4-puti mišer, nemogu vjerovati da ljudi ne svačaju da je potreban.

No ajmo uzeti pretpostavku da stručnjaci na ovom forumu griješe kad ga preporučuju-uvjetuju-zagovaraju-itd, pa svi oni ostali koji žele uštedjeti kažu da to netreba, ja bi takve specijaliste samo pitao:

- znate li uopče zašto ga svi poznati proizvođači preporučuju a mnogi i UVJETUJU ???
- mislite li da u njihovim razvojnim timovima sjede glupani ili ozbiljni ljudi ???
- Dali je to novokomponirana izmišljotina proizvođača ili isto postoji još odavno???
Zamislimo shemu bez pufera , da imamo samo hidrauličku skretnicu , da li bi tada trebalo sataviti miš ventil u krug kotla, da li bi to radilo bolje sa miš ventilom ili uopće ne bi radilo.....
ramzay is offline  
Old 24.07.2014., 13:09   #7745
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
....Pokušaj napisati smisleno.
....da se pumpa kotla pali istovremeno kad i plamenik, po kojem to programu
....ako ti nešto nije jasno konkretno pitaj.
spremnik je ujedno i eksterni kotao pa pumpa cirkulira non stop da se ne napravi razlika između internog od 14l i eksternog od 190l

brener i pumpa u krugu kotla spojeni su paralelno na glavnom prekidaču

Dakle potreban je ili nije potreban u ovom slučaju (zadnje sheme koju sam stavio) paralelno sa spremnikom prije pumpe kotla staviti ctv60???

Zadnje uređivanje mbukal : 24.07.2014. at 14:02.
mbukal is offline  
Old 24.07.2014., 17:47   #7746
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Zamislimo shemu bez pufera , da imamo samo hidrauličku skretnicu , da li bi tada trebalo sataviti miš ventil u krug kotla, da li bi to radilo bolje sa miš ventilom ili uopće ne bi radilo.....
Radilo bi sa njim i bez njega ako čemo o samom radu kotla (pod uvjetom da je skretnica dovoljnog protoka.

Pitanje je samo dali želimo sj.... kotao brzo (čelični) ili da radi besprijekorno dugo godina. U svakom slučaju pufer poboljšava situaciju u tom dijelu bez miš ventila.

No, ja sam se htio osvrnuti na drugu činjenicu a to je da ne trčim svaki dan u kotlovnicu, tamo nešto zatvaram ili otvaram , brikam, prespajam itd. itd., nego da stvar funkcionira. Upravo zbog toga proizvođači predlažu a večina uvjetuje jer nezna kakav je korisnik po navikama pa se na taj način eliminiraju problemi i bla bla bla. Kod reklamacije nažalost svi su isti, uvjek je kriv proizvođač što nužno nemora biti točno, a i može biti bez daljnjeg.
Je pa kaj onda is offline  
Old 24.07.2014., 18:56   #7747
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
.....Pitanje je samo dali želimo sj.... kotao brzo (čelični) ili da radi besprijekorno dugo godina. .
Kak´besprijekornost ovisi o razglabajućoj skalameriji?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 24.07.2014., 21:10   #7748
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
Radilo bi sa njim i bez njega ako čemo o samom radu kotla (pod uvjetom da je skretnica dovoljnog protoka.

Pitanje je samo dali želimo sj.... kotao brzo (čelični) ili da radi besprijekorno dugo godina. U svakom slučaju pufer poboljšava situaciju u tom dijelu bez miš ventila.

No, ja sam se htio osvrnuti na drugu činjenicu a to je da ne trčim svaki dan u kotlovnicu, tamo nešto zatvaram ili otvaram , brikam, prespajam itd. itd., nego da stvar funkcionira. Upravo zbog toga proizvođači predlažu a večina uvjetuje jer nezna kakav je korisnik po navikama pa se na taj način eliminiraju problemi i bla bla bla. Kod reklamacije nažalost svi su isti, uvjek je kriv proizvođač što nužno nemora biti točno, a i može biti bez daljnjeg.
Ja u danom primjeru vidim gusnati kotao, sa jako malim volumenom , kolko ono bi 17 litara......i vidim kotao koji radi isključivo na pelet , jer je kraj njega mrcina od xxxx kilowata na drva .

Samo vam želim svima sugerirati da se ne držite ko pijani plota nekih shema koje je dao drug Marko iz tirkizne , ili neki anonimus iz ružičaste dinastije.

Svaka kuća , svaka shema je specifikum , ja svakoj kotlovnici prilazim kao novoj ženi, pažljivo , pipam puls , ne radim po pozi 69 ili nekoj drugoj, nego je pristup individualan , prema situaciji .
ramzay is offline  
Old 24.07.2014., 21:35   #7749
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ja u danom primjeru vidim gusnati kotao, sa jako malim volumenom , kolko ono bi 17 litara......i vidim kotao koji radi isključivo na pelet , jer je kraj njega mrcina od xxxx kilowata na drva .

Samo vam želim svima sugerirati da se ne držite ko pijani plota nekih shema koje je dao drug Marko iz tirkizne , ili neki anonimus iz ružičaste dinastije.

Svaka kuća , svaka shema je specifikum , ja svakoj kotlovnici prilazim kao novoj ženi, pažljivo , pipam puls , ne radim po pozi 69 ili nekoj drugoj, nego je pristup individualan , prema situaciji .
Ako čemo kako treba onda i gusani treba troputi ventil

Nitko se ne drži tirkiznih pravila jer PRAVILA U STROJARSTVU SU POSTOJALA I PRIJE TIRKIZNIH

Slažem se da je svaka kuća individualna za sebe

Govorim o opčenitim pravilima u strojarstvu. Znam da bi neke vozače s obzirom na njihov stil i način vožnje potpuno zadovoljila Škoda ili Opel ili što več sa 3 brzine maksimalno, ali ipak ni jedan auto unazad 20 godina nema ispod 5 a noviji u večini i 6 brzina. Osim toga iako su dizelaši robusni uglavnom ih zimi treba ispočetka voziti pristojno i natjerati na pristojnu radnu temperaturu.

Ako želimo biti sigurni da smo sve zadovoljili i da nam kotao ima dizelaševu radnu temperaturu onda su nam ipak neke stvarčice potrebne, po mogučnosti termostatski ili električno upravljan jer ručni možemo svrstati u rang neispravne getribe kod koje radi 1i2, pa nema 3i4 a ima 5-eta, onda štefa nema doma jer se on snalazi s tom getribom a Bara ide sama v dučan i ostane na cesti kad je došlo vrijeme za 3i4-tu.

Sve ostalo su rasprave i kemijanja, sve može raditi i bez toga, i dan danas i masa radi i bez toga, ali isto tako danas ima više reklamacija na kotlove nego prije 20-30 i više godina

Zato ono što mora biti mora biti a dali bu pufer 500, 800 ili 1000 o tome se može voditi rasprava.
Je pa kaj onda is offline  
Old 24.07.2014., 21:36   #7750
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kak´besprijekornost ovisi o razglabajućoj skalameriji?
Uvjek ulječeš sa bespotrebnim komentarima, odavno več, tebi ništa ne treba. Ak nemaš kaj pametnom nemoj komentirati.
Je pa kaj onda is offline  
Old 25.07.2014., 04:52   #7751
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
ispričavam se na brzopletosti,krivo sam upisao naziv troputnog ventila,pravo stanje je sa troputnim ručnim ventilom vrg 131 (sa mogučnošću naknadne ugradnje elektromotornog pogona),maknuo sam sliku sa greškom i stavljam sa ispravnim upisom/nazivom troputnog miješajućeg ventila, moja isprika još jednom, pravo stanje:

http://s2.pticica.com/foto/0001446661_l_0_qw3e5v.jpg
mislim da ovo neće funkcionirati

povrat iz radijatora mora biti uboden direktno u akumulaciju u donju zonu.
ovako se spremnik ne bi punio sve dok je i najmanje otvoren miš ventil prema radijatorima.

Zadnje uređivanje City : 25.07.2014. at 11:30.
stmat is offline  
Old 25.07.2014., 06:07   #7752
Hajde objasni to malo bolje, zašto ne bi funkcioniralo????, pa imamo na desetke kotlovnica tako spojeno. Činjenica je da imamo i tako spojenih kotlova, kako ti kažeš , povrat iz radijatora je uboden u donju zonu , a onda se sa drugog kraja isto sa dna spremnika uzima voda za kotao.

Kad već raspravljamo o shemi kako ti predlažeš moram podsjetiti i jednu od finesa u spoju, kada se na početku loženja hladna voda iz radijatora vodi dolje na dno spremnika , a sa sredine spremnika se uzima mlaka voda za kotao. Tako sam napravio u kući AIKIDA , kako bih ubrzao zagrijavanje sustava kad je sve ledeno. U sezoni grijanja je stvar samo jednom bila uključena, znači može i bez toga......

Takav spoj da vrela voda prolazi pored spremnika , a da hladno hladna voda iz radijatora dolazi na dno spremnika , i da se kotao napaja sa nekom mlačnom vodom sa sredine spremnika ima smisla samo ako postoje veliki prekidi u grijanju i želi se kod starta kotla početi grijati prostor za 15 minuta .

Zadnje uređivanje ramzay : 25.07.2014. at 06:27.
ramzay is offline  
Old 25.07.2014., 11:43   #7753
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
mislim da ovo neće funkcionirati

povrat iz radijatora mora biti uboden direktno u akumulaciju u donju zonu.
ovako se spremnik ne bi punio sve dok je i najmanje otvoren miš ventil prema radijatorima.
Radit če to bez problema, ali kotao kao takav nije zaštičen (iako se vrtimo oko sheme gdje je u pitanju gusani kotao), no, baš ovaj na slici je čelični a na tržištu je u praksi najviše baš čeličnih.

Iako nisam zagovornik ovakve sheme radit če sigurno
Je pa kaj onda is offline  
Old 25.07.2014., 14:33   #7754
dečki zahvaljujem, nadam se da sam ovom preinakom instalacije postigao ono što mi je bilo najbitnije, to je da se ograniči paljenje pelet brenera po satu rada te postigne što je moguće veća iskoristivost -optimalni rad brenera, dakle kao da sam sa autom došao na autoput stavio ga u 5./6. brzinu i stisnuo gas za optimalan broj okretaja motora (2000~2300)= motor radi bez opterećenja/juri brzo/troši malo/ja se ugodno osjećam dok se vozim/brzo uz minimalne troškove prolazim udaljenost,nikakvi turbo/injekšen/direktna ubrizgavanja i slične kerefeke nisu me niti me zanimaju,naravno da ču iskustvo prenijeti ovdje na forum nakon jednog određenog vremena korištenja spomenute skalamerije, to će biti najvjerojatnije oko katolička tri kralja sljedeće godine (prije bude bila fotka/e sa kompletnom instalacijom na početku sezone grijanja)

Zadnje uređivanje mbukal : 25.07.2014. at 14:46.
mbukal is offline  
Old 25.07.2014., 15:31   #7755
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
dečki zahvaljujem, nadam se da sam ovom preinakom instalacije postigao ono što mi je bilo najbitnije, to je da se ograniči paljenje pelet brenera po satu rada te postigne što je moguće veća iskoristivost -optimalni rad brenera, dakle kao da sam sa autom došao na autoput stavio ga u 5./6. brzinu i stisnuo gas za optimalan broj okretaja motora (2000~2300)= motor radi bez opterećenja/juri brzo/troši malo/ja se ugodno osjećam dok se vozim/brzo uz minimalne troškove prolazim udaljenost,nikakvi turbo/injekšen/direktna ubrizgavanja i slične kerefeke nisu me niti me zanimaju,naravno da ču iskustvo prenijeti ovdje na forum nakon jednog određenog vremena korištenja spomenute skalamerije, to će biti najvjerojatnije oko katolička tri kralja sljedeće godine (prije bude bila fotka/e sa kompletnom instalacijom na početku sezone grijanja)
Ajd fala Bogu da je gotovo i morem ti reči da si stvarno osigural dugi rad plamenika , nešće bu plaćal bezvezno skurjene pelete?
Peletko is offline  
Old 25.07.2014., 16:08   #7756
Quote:
Peletko kaže: Pogledaj post
Ajd fala Bogu da je gotovo i morem ti reči da si stvarno osigural dugi rad plamenika , nešće bu plaćal bezvezno skurjene pelete?
biser, ak ne bu išle dobre ovak kak je zamišlene se lake zapre jen ili oba (na dolazi i na povratu spremnika) kugl ventila a miš ventil se otpre skroz ko da ga nije ni bile ,zgubiti se nemre niš al dobiti se more i te kulike more se isprobavati na licu mjesta baš zate da nešće ne plača pelete bez veze, a ovakvim komentarima morem se same od srćeka nasmijati (Bože oprosti im jer ne znaju kaj delaju)

Zadnje uređivanje mbukal : 25.07.2014. at 16:13.
mbukal is offline  
Old 25.07.2014., 17:31   #7757
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
dečki zahvaljujem, nadam se da sam ovom preinakom instalacije postigao ono što mi je bilo najbitnije, to je da se ograniči paljenje pelet brenera po satu rada te postigne što je moguće veća iskoristivost -optimalni rad brenera,.......naravno da ču iskustvo prenijeti ovdje na forum nakon jednog određenog vremena korištenja spomenute skalamerije, to će biti najvjerojatnije oko katolička tri kralja sljedeće godine (prije bude bila fotka/e sa kompletnom instalacijom na početku sezone grijanja)
Za svaku pohvalu, s obzirom da ti to nije struka, vidim da si se dost namučil al postigel cilj. Aj sad ak ti nije teško kad uhvatiš malo vremena baci ti nama neku kalkulaciju te tvoje zadovoljštine:

- vrijeme informiranja na forumu
- izrada skica
- probe
- prespajanja
- bačen i neiskorišten mazerijal
- odlazak u nabavku
- odlazak po onformacije
- nabavka spremnika i preinaka
- prinaka na plameniku za pričvrščenje
- i čega se još sjetiš samo pribroji

Nemoj samo reči ja sam to sam sebi besplatno, vrijeme je novac.

Baš me interesira
Je pa kaj onda is offline  
Old 25.07.2014., 18:57   #7758
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
Za svaku pohvalu, s obzirom da ti to nije struka, vidim da si se dost namučil al postigel cilj. Aj sad ak ti nije teško kad uhvatiš malo vremena baci ti nama neku kalkulaciju te tvoje zadovoljštine:

1- vrijeme informiranja na forumu
2- izrada skica
3- probe
4- prespajanja
5- bačen i neiskorišten mazerijal
6- odlazak u nabavku
7- odlazak po onformacije
8- nabavka spremnika i preinaka
9- prinaka na plameniku za pričvrščenje
10- i čega se još sjetiš samo pribroji

Nemoj samo reči ja sam to sam sebi besplatno, vrijeme je novac.

Baš me interesira
1-u slobodno vrijeme/između posla/imam flet
2-črćkanje po a4 papiru
3-jedna proba/kod stavljanja "hidrauličke sketnice" i druga/zadnja kod spajanja postojeće preinake
4-5 sati + pauze=jedan radni dan jer nisam na normi i radim sebi
5-bačeno jedno cu koljeno 90* fi 22mm (upotrebljavani instalirani materijal uz zakretanje po potrebi-ovdje ne preporučeno ponovno varenje več varenih elemenata)
6-kupljeno uz put/u prolazu
7-informacije uz jutarnju kavu za šankom (izbjegnuta tema o politici i kurvama)
8-spremnik dobiven uz uvjet da ga odvezem o svom trošku,preinaka par desetaka kuna za moško-ženski pocinčani muf i dva klingerit dihtunga 3/4 cola
9-ssm sa materijalom kupljenim na otpadu "mačo metali" za par desetaka kuna
10-striktno odlazak u bauhaus sa doma na papiru napravljenim mjerama za krojenje spremnika za pelete od osb plače, koja na kraju ima zapremninu cca.250litara i koštala me mislim cca.200 kuna
11-ostali materijal se trebao pod obvezatno kupiti (pumpa,troputni ventil,koljena,cu mufovi,ms-evi...)

sve u svemu najteže je bilo ovdje čitati besmislene i ponekad uvredljive poruke vezane na temu za pomoč u mojoj preinaci instalacije

slobodno procijeni i vidjet ćeš da me nije ni približno sve koštalo koliko bi me koštao rad samog "majstora" ili još više pravog majstora

ako postoji još nejasnoća slobodno postavite pitanje i biti će vam odgovoreno
mbukal is offline  
Old 25.07.2014., 19:14   #7759
Quote:
Je pa kaj onda kaže: Pogledaj post
Uvjek ulječeš sa bespotrebnim komentarima, odavno več, tebi ništa ne treba. Ak nemaš kaj pametnom nemoj komentirati.
Gle! Meni ni dosti reči - tak treba bit - mogu valjda pitati zake baš tak!
Neke stvari vidim sa drugog obloka i malo drukčeše neg Ti.
Nekad sam tup/glup pa mi moraš objasniti, ali tak je
Ti moreš reći da auto treba 4 kotača, a ja mogu pitati - zake? .
Jer sam videl auto i sa tri kotača. I sad ga jebi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 25.07.2014., 20:24   #7760
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
1-u slobodno vrijeme/između posla/imam flet
2-črćkanje po a4 papiru
3-jedna proba/kod stavljanja "hidrauličke sketnice" i druga/zadnja kod spajanja postojeće preinake
4-5 sati + pauze=jedan radni dan jer nisam na normi i radim sebi
5-bačeno jedno cu koljeno 90* fi 22mm (upotrebljavani instalirani materijal uz zakretanje po potrebi-ovdje ne preporučeno ponovno varenje več varenih elemenata)
6-kupljeno uz put/u prolazu
7-informacije uz jutarnju kavu za šankom (izbjegnuta tema o politici i kurvama)
8....
9....
Mala nadopuna...
12.
Osjecaj da si sam nesto napravio i naucio....
Kontrola i pocetak shvacanja svog sistema....
Utaban put za dalje.....

Neprocjenjivo

Pozz


Zbrlj zbrlj telefonom using Tapatalk
Rijeka555 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.