Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2013., 22:06   #21
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?

I sama sam imala stalan posao a nakon 27 godina radnog staža došla mi je voda do grla kad poluiskreni vode kolo, kad neradnici određuju norme i pravila, kad kolege radeći kod šefa privatno zarade svoju plaću pa mogu na poslu odmarat dok tebe vežu rokovi i količine....

Kad rade samo oni u koje se mogu pouzdati, a plaću dobivaju svi.... i tako sam uz još dodatnih razloga dala otkaz i otišla u prirodu.

Kad se budim - ptice mi pjevaju. Dok pijem kavu kraj velikog prozora u toplom domu - gledam srne i zečeve kako šetaju voćnjakom. Hodajući voćnjakom trče od mene fazani... nakon informatike i gradskog košmara ovo je tišina prirode koja liječi... i tek kad osjetiš prirodu i njenu moć - moći ćeš napraviti nešto i unosno.

Prva želja ostvarena mi je bila imati svoje povrće i tako vrtni prostor povećavam. Hraniti se iz svojih izvora je isto doprinos. Imati svoje jaje. Pa onda imati svoje piliće za klanje....

Moja snaha kad je ostala doma iz dosade je kupila 50 pilića i ishranila za osobnu upotrebu. Od 50 pilića 45 je prodala svojim kolegicama sa bivšeg posla i kupile bi još samo da su ishranjeni slobodno u prirodi uz kukuruz i druge žitarice... Ako odeš u prirodu i predaš se životu i radu na svom za sebe - samo će ti se ukazat što i kako - u današnje vrijeme sve je moguće. Otkad živim u prirodi - neznam što je doktor!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 22:06   #22
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Pa onda svake godine jedno tele koje se proda i tu se uzme nekih 2500 kuna.
Di to ima tele po 2500 kuna. Meni susjed (živi u Split)uzgaja negdje u Lici mesne krave limusine i prodaje tele po 30 kn kg x 200 kg 6000 kn.Svih 50-60 komada proda
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 23:01   #23
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Di to ima tele po 2500 kuna. Meni susjed (živi u Split)uzgaja negdje u Lici mesne krave limusine i prodaje tele po 30 kn kg x 200 kg 6000 kn.Svih 50-60 komada proda

Lapsus. Ja sam kupio od susjeda pola teleta za 2500 ali od 100 kila odhranjeno samo na mlijeku. 50 kuna kila.
Od tvog susjeda 200 kila je june a ne tele
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 09:33   #24
tu se govori o 2 različite stvari

neki novi hippie stil- teško ali moguće, trebalo bi imati neku rezervu u gradu
http://doliclivadabb.blogspot.com/


klasični život i posao na selu- vrlo jednostavno,sve što ti treba je dovoljno zemlje (u milijunima kuna), dovoljno strojeva ( u milijunima kuna), znanje, volja i jaka leđa....

samo što oni sa par milijuna kuna žive dobro i u gradu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 09:56   #25
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
tu se govori o 2 različite stvari

neki novi hippie stil- teško ali moguće, trebalo bi imati neku rezervu u gradu
http://doliclivadabb.blogspot.com/


klasični život i posao na selu- vrlo jednostavno,sve što ti treba je dovoljno zemlje (u milijunima kuna), dovoljno strojeva ( u milijunima kuna), znanje, volja i jaka leđa....

samo što oni sa par milijuna kuna žive dobro i u gradu


Jedino što ti treba je volja i puno rada.
Zemlje ima neobrađene koliko hoćeš, možeš čak i besplatno obrađivati i saditi što god hoćeš ako i nemaš 2000 Eura za 2000 m2 nekakve oranice.

Moj susjed recimo nema dovoljno svoje trave za krave i konje pa ljudima pokosi na njihovim livadama i uzme tu travu.

Oni sretni jer im je netko pokosio a on sretan jer ima travu.
To je samo jedan mali primjer
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:08   #26
Otići na selo je dobra odluka , samo da ćeš lako živjet sa par koza , par ovoga , par onoga , nećeš jer to ti je svaštarenje i proizvodnja za svoje potrebe , ako misliš imat koze i bavit se kozarstvom u našoj lijepoj su ti i za to potrebni papiri za zanimanje kozar -ovčar , ako misliš da prodaješ na tržnici opet papiri da simaš poljoprivredno gospodarstvo , ako misliš na plac sa sirom potrebna ti je mini sirana i brdo papira ...... znači bez papira nemožeš ni na wc .....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:19   #27
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Ali zato ima nekih krasnih poslova na selu od kojih se može živjeti.
Npr. pčelarstvo, nije zahtjevno, od samo 10-15 košnica se može zaraditi 2000-2500 kuna mjesečno.
To ću ja jer imam rođaka koji to radi pa će mi sve pomoći.
Teško da se može toliko zaraditi, gledajući dugoročno. Eventualno u nekim izuzetno povoljnim godinama. Bavim se pčelarstvom iz hobija. Prema nekim proračunima za zadnjih 10-ak godina na ovim područjima je prosjek oko 36 kg meda po košnici. I to isključivo za one koji vode pčele na različite paše, minimalno četiri. Ovome treba dodati troškove kojih se nabere. Prijevoz pčela na pašu, troškove za lijekove, zimsku prihranu, održavanje košnica.... I posebno dosta knjiga, ali još važnije praksa uz nekog iskusnog i obavezno stručnog pčelara. Kakvih sam se ja gluposti naslušao od kojekakvih "starih" majstora pčelarstva. Ljudi davali pčelama antibiotike radi preventive te da im pčele budu veče. I sav taj antibiotik na kraju završio u medu i nečijem stomaku.
Slušati neko predavanje npr. prof. Nikole Kezića, neprocjenjivo. Za razliku od npr. goveda i slične živinčadi, pčelar mora biti svojim pčelama sve. Od doktora pa nadalje. Kad dođeš u situaciju da ti veterinar mora pregledat pčelinjak onda to obično znači katastrofu. Srećom su te stvari jako rijetke.

Zadnje tri godine su bile izuzetno nepovoljne za pčelarenje, gledajući cijeli region. Negdje nešto malo bolje, ali u većini jako loše. Pogotovo je loša posljednja godina radi nepovoljnih vremenskih uvijeta, s par dana kasnog mraza koji je uništio cvijet bagrema. Prošle dvije godine su bile s dosta kiše u vrijeme cvatnje bagrema. Ovogodišnji prinos je spasila lipa (za koju inače kažu da od 10 godina 3 medi dobro, tri onako a 4 slabo) s natprosječnim medenjem.

Uglavnom i ja mam komadić zemlje oko 1000 kvadrata mala drvena koliba, šest šljiva, par jabuka, orah (ove godine cijela dva oraha ubrao ), dvije trešnje, višnje.... I polakice učim o nekoj razumnoj i raznovrsnoj poljoprivredi te sređujem stan za prodaju i raspitujem se o cijeni kuća, od montažnih pa dalje i ocijeni zemlje.
Mogučnosti su velike i mislim da se može solidno, ako je čovjek skroman kao ja npr. , može se provest lijep život. Kako god, bolje rintat i 10 sati dnevno za sebe nego za nekog pohlepnog feudalca odnosno robovlasnika.
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:24   #28
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Otići na selo je dobra odluka , samo da ćeš lako živjet sa par koza , par ovoga , par onoga , nećeš jer to ti je svaštarenje i proizvodnja za svoje potrebe , ako misliš imat koze i bavit se kozarstvom u našoj lijepoj su ti i za to potrebni papiri za zanimanje kozar -ovčar , ako misliš da prodaješ na tržnici opet papiri da simaš poljoprivredno gospodarstvo , ako misliš na plac sa sirom potrebna ti je mini sirana i brdo papira ...... znači bez papira nemožeš ni na wc .....
A tek u EU....! Zna li iko kakvi su zakoni? Najsvježiji primjer zbrka oko stevie. Zabranjena, dozvoljena ...dozvoljena prodaja .... zabranjena cijela biljka...
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:57   #29
Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Teško da se može toliko zaraditi, gledajući dugoročno. Eventualno u nekim izuzetno povoljnim godinama. Bavim se pčelarstvom iz hobija. Prema nekim proračunima za zadnjih 10-ak godina na ovim područjima je prosjek oko 36 kg meda po košnici.
36x15x40=21600/12=1800 mjesečno

To je super novac za nešto što realno ne zahtijeva velik posao.

Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post

Kakvih sam se ja gluposti naslušao od kojekakvih "starih" majstora pčelarstva. Ljudi davali pčelama antibiotike radi preventive te da im pčele budu veče. I sav taj antibiotik na kraju završio u medu i nečijem stomaku.
Nevjerovatno je kakvih budala ima da čak i nešto što je toliko prirodno uspiju uništiti svojom glupošću.


Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Zadnje tri godine su bile izuzetno nepovoljne za pčelarenje, gledajući cijeli region. Negdje nešto malo bolje, ali u većini jako loše. Pogotovo je loša posljednja godina radi nepovoljnih vremenskih uvijeta, s par dana kasnog mraza koji je uništio cvijet bagrema. Prošle dvije godine su bile s dosta kiše u vrijeme cvatnje bagrema. Ovogodišnji prinos je spasila lipa (za koju inače kažu da od 10 godina 3 medi dobro, tri onako a 4 slabo) s natprosječnim medenjem.
Ima loših ali ima i odličnih godina, ali ja bih se bavio pčelarstvom kao jednim vidom prihoda ne jedinim.


Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Uglavnom i ja mam komadić zemlje oko 1000 kvadrata mala drvena koliba, šest šljiva, par jabuka, orah (ove godine cijela dva oraha ubrao ), dvije trešnje, višnje.... I polakice učim o nekoj razumnoj i raznovrsnoj poljoprivredi te sređujem stan za prodaju i raspitujem se o cijeni kuća, od montažnih pa dalje i ocijeni zemlje.
Mogučnosti su velike i mislim da se može solidno, ako je čovjek skroman kao ja npr. , može se provest lijep život. Kako god, bolje rintat i 10 sati dnevno za sebe nego za nekog pohlepnog feudalca odnosno robovlasnika.

U ovom boldanom je cijela mudrost.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 10:59   #30
Neki očito olako shvaćaju život na selu i poljoprivredu kao takvu. A neki nikada nisu držali lopatu u rukama. neli čak imaju problema sa ishranom psa kao kućnog ljubimca pa mogu misliti kakvih bi problema imali sa ishranom krave.

Quote:
Jedino što ti treba je volja i puno rada.
Zemlje ima neobrađene koliko hoćeš, možeš čak i besplatno obrađivati i saditi što god hoćeš ako i nemaš 2000 Eura za 2000 m2 nekakve oranice.

Moj susjed recimo nema dovoljno svoje trave za krave i konje pa ljudima pokosi na njihovim livadama i uzme tu travu.

Oni sretni jer im je netko pokosio a on sretan jer ima travu.
To je samo jedan mali primjer
Da, može se i tako...da pokosiš susjedne livade. No, čime tvoj susjed kosi livade? Vrtnom kosilicom? Kosom? Za pokositi livadu trebaš traktor, može i polovni. Pa trebaš bočnu kosilicu. Još ti treba okretač sijena u vrijeme sušenja. Nakon toga sijeno treba pokupiti sa livade, po mogućnosti balirati, odvesti do gospodarstva i spremiti ga. A ako krave jediu isključivo sijeno preživjeti će ali će slabije napredovati.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:03   #31
Živim na selu ,, nikad čuo ni vidio da se možesa 10-15 košnica zarađivat dvije i pol tisuće kuna mjesečno ,,, kakve su to pčele ko bumbari ....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:19   #32
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Živim na selu ,, nikad čuo ni vidio da se možesa 10-15 košnica zarađivat dvije i pol tisuće kuna mjesečno ,,, kakve su to pčele ko bumbari ....
Jako dobro napisano.
Sa 10 do 15 košnica domaćinstvo će svakako pokriti svoje potrebe za medom i još će biti višak koji se može prodati susjedima, prijateljima ili kome već. Međutim, računati na stalnu zaradu i nadati se lagodnom životu ipak je previše.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:24   #33
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
nakon informatike i gradskog košmara ovo je tišina prirode koja liječi... i tek kad osjetiš prirodu i njenu moć - moći ćeš napraviti nešto i unosno.

!


ovdje ce se naci hrpa "za" i "protiv"
Znam dosta ljudi koji su otisli iz grada i nisu zazalili... bitno je stat iza svoje odluke i prilagoditi se novom nacinu zivota

Zadnje uređivanje tonka : 13.02.2013. at 12:30.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:36   #34
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post


ovdje ce se naci hrpa "za" i "protiv"
Znam dosta ljudi koji su otisli iz grada i nisu zazalili... bitno je stat iza svoje odluke i prilagoditi se novom nacinu zivota

Upravo to.
Nikad čuo za nekoga tko je otišao iz grada na selo i vratio se
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:41   #35
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Živim na selu ,, nikad čuo ni vidio da se možesa 10-15 košnica zarađivat dvije i pol tisuće kuna mjesečno ,,, kakve su to pčele ko bumbari ....

Upravo sam izračunao da sa 15 košnica možeš zaraditi 1800 kuna mjesečno.

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Jako dobro napisano.
Sa 10 do 15 košnica domaćinstvo će svakako pokriti svoje potrebe za medom i još će biti višak koji se može prodati susjedima, prijateljima ili kome već. Međutim, računati na stalnu zaradu i nadati se lagodnom životu ipak je previše.

Nitko ne govori o velikoj zaradi i lagodnom životu od 15 košnica.
Govorimo o tome da je to samo jedan od načina zarade koji nije uopće zahtjevan a 1800 kuna mjesečno od 15 košnica je super lova.

Ne znam vaše poimanje lagodnog života ali meni je lagodan život kad ne moram ići negdje na posao a imam dovoljno za pokriti svoje troškove.

Ako može moj susjed , ne vidim zašto ne bih mogao ja.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:52   #36
definitivno, kvaliteta zivota na kudikamo bolja od zivota u gradu.

da eliminirate samo stres koji postoji u gradu...a ne postoji na selu... budenje, voznja na posao, sef, rokovi, neplaceni prekovremeni... sluzbeni mobitel.... da nabrajam???
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:10   #37
[QUOTE=tonka;43598352]ove godine idem u sadnju cvijeta nevena (organizirani otkup) na 3500m2.

pozdrav tonka. kak nas vleče tam de smo odrasli. kaj ne?
ja milslio da ti s nevenom imaš iskustva. ma znam da imaš.
[QUOTE=tonka;43598352]
Ove godine ne namjeravam uzalud baciti kile i kile jabuke koje su na mom vocnjaku. Raditi cu sok od njih.
[QUOTE=tonka;43598352]
ja namjeravam nabaviti jabuke da pravim ocat od njih. a znaš što je najbolje ak ih imaš previše, daj im pužekima nek jedu. samo da ne gnjile negdje. plodove prirode treba pravilno iskoristiti.

[QUOTE=tonka;43598352]
Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.
a ja bum moral nabaviti konja. to mi je plan u narednih pet let. obečal sam detetu. kajbuš.
a morti bum mogel i v penziju onda ak ostanu ovo uvjeti
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:20   #38
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Nitko ne govori o velikoj zaradi i lagodnom životu od 15 košnica.
Govorimo o tome da je to samo jedan od načina zarade koji nije uopće zahtjevan a 1800 kuna mjesečno od 15 košnica je super lova.

Ne znam vaše poimanje lagodnog života ali meni je lagodan život kad ne moram ići negdje na posao a imam dovoljno za pokriti svoje troškove.
Kao prvo, zavidim ti na životu

Kao drugo, koliko ti je "hladni pogon" režija, drugim riječima možeš li pokriti režije sa prodajom "viškova"?

Hvala
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:32   #39
Volvo, nemam bas iskustva s nevenima..tek jednu sezonu...ali se necu pokolebati...

Ma ja cu kravicu, a ak dode kravica - kcer ce si dopeljati hrvatskog hladnokrvnjaka...
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:43   #40
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Kao prvo, zavidim ti na životu

Kao drugo, koliko ti je "hladni pogon" režija, drugim riječima možeš li pokriti režije sa prodajom "viškova"?

Hvala

Znaš kaj imam od režija na kući u selu?
Struju.
A kad dođe dan da se preselim potpuno, onda više neću ni struju imati jer ću uzeti solarni sustav koji uz poticaje Županije ispada 50% cijene tako da platiš 20 000 i više NIKAD ne stižu računi.

Ako pod režije i hladni pogon smatraš i benzin, hranu, odjeću, to bi trebalo izračunati, ne bih znao to reći iz glave.

Ali, bez obzira na sve, dovoljno je imati i situaciju u kojoj se živi na selu i muž ili žena rade neki posao u gradu.
I to je dobra opcija, zašto ne?
Sve je bolje od grada gdje rade i jedan i drugi, u stresu i strci a dijete provodi cijeli dan u vrtiću ili školi u dnevnom boravku.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.