Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2012., 09:46   #6681
Quote:
Han@ kaže: Pogledaj post
Koliko dugo radiš?
odradio 3. školsku godinu, tako da nije do toga.
prošle i pretprošle godine sam uredno dobio.
spomenuo sam da sam na određeno, možda su nama koji smo na određeno bez pune satnice ukinuli, ne bi se čudio...
PeP is offline  
Old 07.08.2012., 10:58   #6682
To nema veze. Tko je ostvario pravo na go ima i pravo na regres.
Možda je problem nastao u usklađivanju između škola?
lunadora is offline  
Old 07.08.2012., 11:07   #6683
Ajd svi iz osnovnih i srednjih škola provjerite jesu li vam sjele umanjene plaće?
Hrvatist is offline  
Old 07.08.2012., 11:11   #6684
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Itko?
mozda pomogne....iz jednog knjigovodstvenog servisa

Ukoliko naknada nije utvrđena ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, ista se utvrđuje kao prosjek plaća isplaćenih u protekla tri mjeseca. Pritom, u plaću ulaze: a) redovna plaća, b) dodaci na plaću (za prekovremeni rad, za rad noću, nedjeljom i blagdanom), c) dodatak za otežane uvjete rada, d) stimulacije za prebačene norme i sl.

U plaću ne ulaze naknade: dnevnice, prijevoz s posla i na posao, darovi, božićnice i regres, potpore za bolovanje, jer ne predstavljaju naknadu za rad.

Kako se računa broj dana neiskorištenog godišnjeg odmora?

Nadoknada se u prethodno navedenim slučajevima utvrđuje razmjerno proteku godine, tj. za svaki odrađeni mjesec radnik ima pravo na po 1/12 od ukupnog broja dana godišnjeg odmora (GO). Ukoliko dobiveni broj dana nije cijeli broj, zaokružuje se na više kada je >= 0,5 (pola dana i više računa se kao jedan dan). Tako, ako je razmjerni broj dana 6,5 računa se 7 dana.

Razmjerni broj dana GO = (Broj dana GO za cijelu godinu)/12 x navršeni mjeseci rada.

Porezni tretman naknade

Naknada se oporezuje kao plaća. Znači da se obračunavaju svi propisani doprinosi, te porez i prirez. Zato se prosjek plaće potreban za izračun naknade utvrđuje u bruto iznosu.
lunadora is offline  
Old 07.08.2012., 11:36   #6685
Quote:
Hrvatist kaže: Pogledaj post
Ajd svi iz osnovnih i srednjih škola provjerite jesu li vam sjele umanjene plaće?
Očito nije svima još niti sjela Mom mužu nije došlo umanjeno ni u osnovnoj ni u srednjoj.

Zadnje uređivanje Han@ : 07.08.2012. at 12:35.
Han@ is offline  
Old 07.08.2012., 11:51   #6686
Quote:
lunadora kaže: Pogledaj post
mozda pomogne....iz jednog knjigovodstvenog servisa

Ukoliko naknada nije utvrđena ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, ista se utvrđuje kao prosjek plaća isplaćenih u protekla tri mjeseca. Pritom, u plaću ulaze: a) redovna plaća, b) dodaci na plaću (za prekovremeni rad, za rad noću, nedjeljom i blagdanom), c) dodatak za otežane uvjete rada, d) stimulacije za prebačene norme i sl.

U plaću ne ulaze naknade: dnevnice, prijevoz s posla i na posao, darovi, božićnice i regres, potpore za bolovanje, jer ne predstavljaju naknadu za rad.

Kako se računa broj dana neiskorištenog godišnjeg odmora?

Nadoknada se u prethodno navedenim slučajevima utvrđuje razmjerno proteku godine, tj. za svaki odrađeni mjesec radnik ima pravo na po 1/12 od ukupnog broja dana godišnjeg odmora (GO). Ukoliko dobiveni broj dana nije cijeli broj, zaokružuje se na više kada je >= 0,5 (pola dana i više računa se kao jedan dan). Tako, ako je razmjerni broj dana 6,5 računa se 7 dana.

Razmjerni broj dana GO = (Broj dana GO za cijelu godinu)/12 x navršeni mjeseci rada.

Porezni tretman naknade

Naknada se oporezuje kao plaća. Znači da se obračunavaju svi propisani doprinosi, te porez i prirez. Zato se prosjek plaće potreban za izračun naknade utvrđuje u bruto iznosu.
Hvala na ovome objašnjenju. Zvao sam tajnicu, kaže da je to ta svota zato što nisam radio puno radno vrijeme, bio sam na petini radnog vremena (četiri sata redovite nastave i jedan dodatne/izvannastavne aktivnosti). Nisam mislio da ću se obogatiti, ali ovo je premalo i sad ne znam kako ću pokriti sve troškove za ovaj mjesec. A da ću početi raditi u rujnu, tko zna, natječaja u županiji nije bilo nikako do studenog.
perinjo is offline  
Old 07.08.2012., 11:58   #6687
Quote:
Hrvatist kaže: Pogledaj post
Ajd svi iz osnovnih i srednjih škola provjerite jesu li vam sjele umanjene plaće?
Evo sjela je plaća, osnovna škola, zaba. U usporedbi s onom iz prošle godine za srpanj manja je za nekih 270 kn (13 god. staža)
sllattkica is offline  
Old 07.08.2012., 15:33   #6688
Quote:
sllattkica kaže: Pogledaj post
Evo sjela je plaća, osnovna škola, zaba. U usporedbi s onom iz prošle godine za srpanj manja je za nekih 270 kn (13 god. staža)
A u odnosu na prošli mjesec? Ne treba gledati u odnosu na prošlu godinu jer ste možda te godine imali više prekovremenih, smjenskoga rada, dvokratnoga, a uzimao se prosjek plaća za plaću iz srpnja.
A što je s onim da se plaće u vrijeme godišnjih ne mogu smanjivati, već da se uzima prosjek prethodnih triju?? To su sindikati naglašavali.
Hrvatist is offline  
Old 07.08.2012., 17:00   #6689
Quote:
Hrvatist kaže: Pogledaj post
A u odnosu na prošli mjesec? Ne treba gledati u odnosu na prošlu godinu jer ste možda te godine imali više prekovremenih, smjenskoga rada, dvokratnoga, a uzimao se prosjek plaća za plaću iz srpnja.
A što je s onim da se plaće u vrijeme godišnjih ne mogu smanjivati, već da se uzima prosjek prethodnih triju?? To su sindikati naglašavali.
Kako god, i u odnosu na prošli mjesec je manja za taj isti iznos, možda i više (nemam ovu novu listu no po izračunu to je taj iznos ). Nemam prekovremene, smjenski rad, dvokratni; riječ je o RN.
sllattkica is offline  
Old 08.08.2012., 08:48   #6690
Quote:
Hrvatist kaže: Pogledaj post
Sad sam provjerio - ženi je sjelo 100 kuna manje nego prošli mjesec.
A trebalo je sjesti isto, čak i da su uzeli onih 3 % jer su plaće išle gore 2,3 % pa je to neprimjetna razlika.
Ima li tko ovdje da se razumije u obračun plaća? Kako može biti manja plaća, a srpanj ima čak i više radnih dana?
Nema obračun plaće veze sa radnim danima.
Plaća za srpanj (koja je isplaćena sad, u kolovozu, tj. bit će) je obračunata tako da je za dane godišnjih odmora uzet prosjek zadnje 3 plaće, a za ostale dane je obračunato po novom (tj. umanjena za 3,5,7 illi 9%, i uvećana za 2,3%)
Recimo da vam je godišnji odmor počeo 15.7.
Za pola mjeseca dobili ste pola prosjeka zadnje tri plaće.
Za drugih pola mjeseca dobili ste svoju osnovnu plaću umanjenu za 3,5,7,9% i uvećanu za 2,3%.

Tako da sada umanjenje ispada upola manje nego što će zapravo biti...
Otprilike.



Edit: 3% se smanjuje ako je do 10 godina staža. Od 10 do 20 godina je 5%. Zapravo se gleda: 0-9god, 10-19, 20-29 i tako redom...

Zadnje uređivanje Lillyrosee : 08.08.2012. at 09:04.
Lillyrosee is offline  
Old 08.08.2012., 08:51   #6691
Quote:
sllattkica kaže: Pogledaj post
Evo sjela je plaća, osnovna škola, zaba. U usporedbi s onom iz prošle godine za srpanj manja je za nekih 270 kn (13 god. staža)
Quote:
sllattkica kaže: Pogledaj post
Kako god, i u odnosu na prošli mjesec je manja za taj isti iznos, možda i više (nemam ovu novu listu no po izračunu to je taj iznos ). Nemam prekovremene, smjenski rad, dvokratni; riječ je o RN.
Možda s plaćom dobivaš i putne troškove, pa su sada zbog GO isplaćeni samo pola iznosa?
Ne znam, zaista, ali ne može sama plaća biti toliko manja za taj staž.
Lillyrosee is offline  
Old 08.08.2012., 09:01   #6692
Nego, da li netko zna da li onih 4,8 i 10% vrijedi i za srednjoškolske nastavnike ili samo za učitelje?
Naime, našla sam tablicu koeficijenata, pa piše da se gore navedeno primjenjuje ovako:

Čl. 17 KU za srednjoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža:
·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%

Članak 7. KU za osnovnoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja te u sustavu znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja i to:


·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%


Da li netko zna zašto u jednom slučaju piše "..ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja..." a u drugom slučaju samo "ovisno o ukupnom broju godina radnog staža"?
Lillyrosee is offline  
Old 09.08.2012., 11:38   #6693
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Nego, da li netko zna da li onih 4,8 i 10% vrijedi i za srednjoškolske nastavnike ili samo za učitelje?
Naime, našla sam tablicu koeficijenata, pa piše da se gore navedeno primjenjuje ovako:

Čl. 17 KU za srednjoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža:
·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%

Članak 7. KU za osnovnoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja te u sustavu znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja i to:


·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%


Da li netko zna zašto u jednom slučaju piše "..ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja..." a u drugom slučaju samo "ovisno o ukupnom broju godina radnog staža"?
A ko to zna. Mislim da je sada panika u računovodstvima i to ne samo za ovu plaću nego i još za sljedeće dvije. Treba ubaciti povećanje, pa smanjenje pa sada ovo neko novo povećanje. U članku u jutarnjem je pisalo da se to ne odnosi na srednje škole iako mi je to čudno, a u biti je i cijeli članak bio čudan. U biti od tada nema napisa ni o ribiću ni o sindikatu, jer su ipak izgleda bili mudriji od svih. Neka nam sad i uspiju otkazati kolektivni ipak imamo tri mjeseca prava. U najgorem slučaju opet ćemo bolje proći od onih koji su potpisali. A mislim da i spomenka od muke crvenu kosu čupa. Baš zanimljivo da više nema i onih naslova protiv Ribića kao "Ribić umanjio plaće učiteljima za 600 kuna". Kao da on isplaćuje plaće
domsar is offline  
Old 09.08.2012., 11:43   #6694
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Nego, da li netko zna da li onih 4,8 i 10% vrijedi i za srednjoškolske nastavnike ili samo za učitelje?
Naime, našla sam tablicu koeficijenata, pa piše da se gore navedeno primjenjuje ovako:

Čl. 17 KU za srednjoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža:
·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%

Članak 7. KU za osnovnoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja te u sustavu znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja i to:


·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%


Da li netko zna zašto u jednom slučaju piše "..ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja..." a u drugom slučaju samo "ovisno o ukupnom broju godina radnog staža"?
Tu će opet biti potrebno utvrđivati uz pomoć raznih komisija ili sudova. Čitam da su državnim službenicima počeli umanjivati prijevoz odmah kad su potpisali kolektivni pa se njihov sindikat bunio da to ne smiju. Inače Linić već govori da će 2013 biti još gora tako da će biti zanimljivo što će nam se još rezati. Ipak smo mi dežurni vatrogasci za spašavanje proračuna. Za kraj ima zanimljiv članak na nastavnici.org sa ministrom koji navija. Pročitajte preporučujem
domsar is offline  
Old 09.08.2012., 11:45   #6695
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Nego, da li netko zna da li onih 4,8 i 10% vrijedi i za srednjoškolske nastavnike ili samo za učitelje?
Naime, našla sam tablicu koeficijenata, pa piše da se gore navedeno primjenjuje ovako:

Čl. 17 KU za srednjoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža:
·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%

Članak 7. KU za osnovnoškolske ustanove
(1) Pravo na postotno uvećanje vrijednosti koeficijenta složenosti poslova radnog mjesta imaju svi zaposlenici ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja te u sustavu znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja i to:


·                od 20 do 29 godina radnog staža za 4%
·                od 30 do 34 godine radnog staža za 8%
·                od 35 i više godina radnog staža za 10%


Da li netko zna zašto u jednom slučaju piše "..ovisno o ukupnom broju godina radnog staža ostvarenog u sustavu odgoja i obrazovanja..." a u drugom slučaju samo "ovisno o ukupnom broju godina radnog staža"?
U biti mislim da ovo o ukupnom broju godina radnog staža se misli na rad u školi i recimo i u trgovini (pa se onda to zbraja zajedno), dok ovo u sustavu odgoja i obrazovanja se misli samo na rad u školi ili na faksu
domsar is offline  
Old 09.08.2012., 11:53   #6696
pozz

Plaću za srpanj sam dobila 6.8. No, regres još nisam. U 7. mjesecu sam dio godišnjeg iskoristila, 5 dana, a ostatak su mi isplatili. Ugovor mi je trajao do 10.7. Radila sam 2 godine bez prekida. Hoću li uopće dobiti regres? Mislim da imam pravo. Zovem školu u kojoj se ne javlja nitko ni na jedan telefon
plemkinja is offline  
Old 09.08.2012., 15:32   #6697
Quote:
plemkinja kaže: Pogledaj post
Plaću za srpanj sam dobila 6.8. No, regres još nisam. U 7. mjesecu sam dio godišnjeg iskoristila, 5 dana, a ostatak su mi isplatili. Ugovor mi je trajao do 10.7. Radila sam 2 godine bez prekida. Hoću li uopće dobiti regres? Mislim da imam pravo. Zovem školu u kojoj se ne javlja nitko ni na jedan telefon
jos je rano da zoves skolu, kontam da najranije 15.8. moze da se pojavi neko od kljucnih figura
castor8 is offline  
Old 09.08.2012., 16:54   #6698
Danas mi se dogodila ozljeda na radu,zanima me koji je rok dostave doznake za bolovanje u OŠ posto mi je doktorica na G.O. a zamjena joj radi sutra poslijepodne? hvala
ivica75 is offline  
Old 09.08.2012., 21:38   #6699
To priznaju ako si na godišnjem?
Velika_kokos is offline  
Old 10.08.2012., 09:36   #6700
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
Danas mi se dogodila ozljeda na radu,zanima me koji je rok dostave doznake za bolovanje u OŠ posto mi je doktorica na G.O. a zamjena joj radi sutra poslijepodne? hvala
Kako misliš ozljeda na radu? Ako se ne varam, za to se uzima vrijeme na poslu + put na posao i sa posla. Ili si morao biti u školi jučer?
TomiRi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.