Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2014., 13:58   #21
Mogu li se ovdje dobiti kakve korisne informacije vezane za uzgoj ovaca u Lici.

Npr. nekakva iskustva sa pasminama te na koji nacin se dobivaju poticaji?

Lička odnosno dalmatinska pramenka su jedine pasmine koje mogu na tim podnebljima opstati ili postoje i drugacija iskustva?

Postoji li kakva univerzalna formula po kojoj se racuna kolika zemlja je potrebna za uzgoj stada?

Imam jos par milijun pitanja, ako ima kakva pametna glavica kojoj bi se dalo piskarati.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:11   #22
Quote:
psssss kaže: Pogledaj post
Forumaši pozdrav!

Zanima me dali se itko od vas bavi ovčarstvom,te kakva su iskustva?
ja tj. mi imamo desetak ovaca i imamo u planu proširiti stado,zemlje imamo a i volju ali nas pati prodaja janjaca......
jedva prodamo i ovih par godišnje,a i kuda s vunom od šišanja??????????? (da ju ne bacam kao i dosada ).
svaki savjet i mišljenje je dobro došlo

p.s.
dali mi može netko objasniti kome se obratiti u vezi otvaranja opg-a,te kakva je procedura?

hvala pozzzz
ovčarstvo je za svaku pohvalu. imamo rješenje za čuvanje vašeg stada. najkavalitetniji el. pastiri u RH, po prvi put 100% domaći proizvod s garancijom i certifikatom . sve ostalo je stvar dogovora. www.volt.hr. pozdrav
Volt NG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:18   #23
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Šta če ti 1000 ovaca mali poticaji
nabaviš 200 mini krava i doguraš do 1000 a poticaja ko u prići

krava-tele 3000 kn x 1000 3 miljuna kn godišnje
zahtjevi za hranom mini krava i ovaca su tu negdje isti

jedini problem je šta početna ulaganja u mini krave su puno veča jer se prodaju krave 1000-5000 Eura komad i naviše

ali kad doguraš do 1000 krava poticaji i prodaja telaca je astronomska

1000 telaca x 1000 Eura pa računaj jo ako uspiješ uzgojit super mini kravu od 60-70 cm visine x 2000 Eura komad
Te mini krave žive preko 20 godina neke
http://www.minicattlepros.com/micromini.html
poz. gdje se mogu nabaviti mini krave
Volt NG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 18:19   #24
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Mogu li se ovdje dobiti kakve korisne informacije vezane za uzgoj ovaca u Lici.

Npr. nekakva iskustva sa pasminama te na koji nacin se dobivaju poticaji?

Lička odnosno dalmatinska pramenka su jedine pasmine koje mogu na tim podnebljima opstati ili postoje i drugacija iskustva?

Postoji li kakva univerzalna formula po kojoj se racuna kolika zemlja je potrebna za uzgoj stada?

Imam jos par milijun pitanja, ako ima kakva pametna glavica kojoj bi se dalo piskarati.
pozdrav. kakvo rješenje imate za čuvanje ovčica
Volt NG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 10:44   #25
Quote:
Volt NG kaže: Pogledaj post
poz. gdje se mogu nabaviti mini krave
Miniature Cows Andreas Grunewald cijena boli glava ali evropljani su loši tu su ti amerikanci bolji imaju puno manje krave,koje puno manje jedu.
cijena je od 500$ do 30000 $ za krave a bikovi su i skuplji
svi koji su ušli u posao su postali miljoneri u USA.u evropi če se i bolje obogatit zbog večih poticaja.

ako želiš uči u posao trebao bi uzgojit svoje stado naprimjer da uspiješ kupiti
5-6 koliko toliko čistokrvnih junica buša za to bi trebao obilazit sva sela u dalmatinskoj zagori i izmoliti nekoga da ti proda.i kupiti sjeme nekog minijaturnog bika u usa.

Buša je sitno govedo grube konstitucije. Greben je visine 100 do 110 cm. Krava je teška od 180 do 250kg, a bik oko 300kg.buša svojim zahtjevima za hranom više približava kozi nego govedu.mljeko je 6-7% mlječne masti
malo ga je ali je vrhunske kvalitete

sad ako bi želio uzgoj radi mljeka i sira mješati sa bikom minijaturnih mlječnih vrsta a za meso mesnim pasminama
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 10:40   #26
moze li se od koga od vas nabaviti nekih cca. pola vrece ovcje vune? Okolica zg, karlovca... :-)
1obblak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2020., 22:22   #27
Question Ovčarstvo

Pozdrav svima.

Volio bi se čim budem bio u prilici preselit u ruralnu sredinu, a budući da sam gradsko dijete, imam niz pitanja vezana za ovčarstvo. Ne nužno za živit od toga, za početak barem za opskrbit sebe i buduću familiju, i što manje trošit na hranu, osim ako se baš ne uvjerim da živit od toga može bit profitabilno, no to je sada u skroz desetom planu... Pokušao sam naći detaljnije odgovore na internetu ali slabo...

Za početak, konkretno što se tiče zemljišta, kako funkcionira vođenje ovaca na ispašu? Npr, za izgradit kuću meni treba građevinski teren, jasna stvar, e sad, bez obzira što oko mene nema puno susjeda i sve je zeleno, da li za ispašu moraš imat vlastiti teren ili je praksa na selima uglavnom da te susjedi (ako ne koriste svoju) puste na svoje zemljište i da možeš koristiti državno zemljište (iovako na tome nit sadiš nit gradiš)? Nije isto morat kupit samo građevinskog terena koliko trebaš VS građ. teren plus X hektara poljoprivrednog terena po ovci, a ne znaš ni koliko ćeš ih imat ni koliko će ti ih trebat. Ogromna je razlika u parama. Ako išta mijenja lokacija, imajte na umu da bi to najvjerojatnije bio gorski kotar.

Drugo, čitao sam "koliko im daš toliko ćeš dobit", odnoseći se na to da ih se treba hranit i sa žitaricama i kukuruzom a ne samo sa travom/sjenom. Po čemu su ovce drugačije od krava, zašto je najkvalitetnije kravlje meso ono "grass fed" dok je meso niže kvalitete iz supermarketa ono koje hrane žitaricama. Jasno mi je da žitarice koriste da bi krave dobile na kilaži, no žitarice sasvim sigurno lošije utječu na kvalitetu samog mesa. Je li isti slučaj sa ovcama? Govore li to samo zbog kilaže ovce/janjeta pa da bi mogli što više prodati/pojesti?

Zatim, jasno mi je da je najpopularniji ovčji proizvod janjetina. To je pretpostavljam tako jer je delikatesa, dok ovčetina kažu ima specifičan miris. Koliko oni koji drže ovce za isključivo svoju prehranu i upotrebu ih drže zbog janjetine, i koliko je uobičajeno ih držati zbog ovčetine? Jedno je puno ukusnije, no drugo daje više mesa...

Što me dovodi do sljedećeg i možda najvažnijeg - ovisno o koji je odgovor na zadnje pitanje, varirat će količina ovaca potrebna za nahranit npr obitelj sa 4 djece, ne? Koliko mesa daje jedno janje? Koliko jedna ovca? Koliko jedna ovca može njih ojanjiti godišnje? Je li to dovoljno za omogućiti da se ukupni broj ovaca sačuva ili čak naraste? I za kraj, koliko ovnova na koliko ovaca?

Ma znate već... recite sve ono što ja očito ne znam, a vi imate u malom prstu. Ako je neko pitanje glupo... jebiga

Puno se zahvaljujem unaprijed.
petp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2020., 02:11   #28
Sve dobra pitanja, iako ne držim ovce, oko mene ih svi drže (prodaja janjaca, poticaj,) pa na neka pitanja mogu odgovoriti:

1. Trebao bi imati svoje zemlje gdje ćeš ih držati preko ljeta dok susjedi imaju bašte i zasađena polja, jesen, zima i rano proljeće se uglavnom dopušta da ovce pasu osim ako nemaš blizu susjede, onda se one zadržavaju slobodne u blizini ali moraju imati gdje pasti (naravno mora se paziti na njih zbog predatora,) znači njive se moraju kositi.

2. Žitarice se daju ovcama kad imaju janjce da se oni lakše i bolje prodaju.

3. Kod mene se (Kordun) uglavnom jedu i prodaju janjci a ovčetina je onako kad je ovca pri kraju onda ju zakolju i rasproda ako se nađe tko voljan kupiti.

4. Janje se kolje kad dostigne određenu kilažu i starost, ako je premlado onda se još osjeti mlijeko a ako je starije onda se već počinje osjetiti miris ovce, nekako oko 30kg tako nešto (nisam ljubitelj,) dok ovca dostigne i 60-70 kg.

Iskoristi se čini mi se kod janjeta ispod 50% mesa. Janje se u proljeće, netko ima da se i po dva puta janje.

5. Moraš za zimu pripremiti suhu travu jer kad padne snijeg one jedu sijenu. Isto tako se redovno mora mijenjati ovan.

Možda se javi netko pa doda ili ispravi što nije točno.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2020., 02:39   #29
Javi mi se u inbox, na svoju zalost/neciju radost imam iskustva sa preko par tisuca ovaca.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2020., 14:35   #30
Quote:
Ace Ventura kaže: Pogledaj post
Sve dobra pitanja, iako ne držim ovce, oko mene ih svi drže (prodaja janjaca, poticaj,) pa na neka pitanja mogu odgovoriti:

1. Trebao bi imati svoje zemlje gdje ćeš ih držati preko ljeta dok susjedi imaju bašte i zasađena polja, jesen, zima i rano proljeće se uglavnom dopušta da ovce pasu osim ako nemaš blizu susjede, onda se one zadržavaju slobodne u blizini ali moraju imati gdje pasti (naravno mora se paziti na njih zbog predatora,) znači njive se moraju kositi.

2. Žitarice se daju ovcama kad imaju janjce da se oni lakše i bolje prodaju.

3. Kod mene se (Kordun) uglavnom jedu i prodaju janjci a ovčetina je onako kad je ovca pri kraju onda ju zakolju i rasproda ako se nađe tko voljan kupiti.

4. Janje se kolje kad dostigne određenu kilažu i starost, ako je premlado onda se još osjeti mlijeko a ako je starije onda se već počinje osjetiti miris ovce, nekako oko 30kg tako nešto (nisam ljubitelj,) dok ovca dostigne i 60-70 kg.

Iskoristi se čini mi se kod janjeta ispod 50% mesa. Janje se u proljeće, netko ima da se i po dva puta janje.

5. Moraš za zimu pripremiti suhu travu jer kad padne snijeg one jedu sijenu. Isto tako se redovno mora mijenjati ovan.

Možda se javi netko pa doda ili ispravi što nije točno.
1. Dobro, to pričamo podrazumijevajući da susjedi uopće obrađuju tu zemlju, što mi se ne čini da je baš toliko slučaj gledajući nekretnine po vukojebinama u gorskom kotaru i silna zelenila oko njih. Ništa mi to ne priliči jednoj slavoniji u smislu količine obrađene zemlje. No nema veze, recimo da svi oni obrađuju tu zemlju, ta zemlja koju moram imat po ljeti, govorimo o hektarima koji moraju nahranit te ovce, ne? U tom slučaju, ako ih mogu nahranit po ljeti na svojoj zemlji, mogu i ostatak godine, znači ne bi mi uopće trebalo zemljište susjeda ni državno zemljište?

I da li ljudi (ili država) pitaju neku nadoplatu jer im tvoje ovce kose njihovu travu ili je praksa uglavnom da te puštaju?

2. Ne vidim povezanost, kome se daju žitarice i zašto?

3. Znači netko tko drži ovce čisto zbog svoje prehrane bi jeo uglavnom janjetinu? Ovčetina se jede jedino kad se baš mora zbog scenarija koji si opisao?

4. Znači prosječno janje da možda desetak kila mesa? To nije baš puno, šesteročlana obitelj to pojede za max 10ak dana. Kako se onda isplati držat ovce za meso ako ih treba barem 100 a da ih ne pojedeš sve?

5. Kako skupljaju sijeno ljudi koji imaju manje od hektara zemlje? Znači imaš 1-2 ovna i daš ih negdje i uzmeš druge svakih par mjeseci ili godinu dana?
petp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.