Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2009., 19:18   #201
uzimam neplaćeni ( u državnoj sam firmi )nakon porodiljnog , od 05.06...da li netko zna da li mogu platiti nekako da mi dijete ima zdravstveno, jer je prijavljen na mene?

unaprijed hvala
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 14:13   #202
Quote:
hany kaže: Pogledaj post
uzimam neplaćeni ( u državnoj sam firmi )nakon porodiljnog , od 05.06...da li netko zna da li mogu platiti nekako da mi dijete ima zdravstveno, jer je prijavljen na mene?

unaprijed hvala
Zašto bi plaćala zdravstveno osiguranje za dijete, kada ono ima pravo na obvezno zdravstveno osiguranje. Obzirom da će te poslodavac odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog a dijete sa zdravstvenog, prijavit ćeš se na obvezno zdravstveno osiguranje po drugom osnovu na koje imaš pravo ti i dijete.
Raspitaj se u HZZO što koja ti je dokumentacija potreba i pripazi na rok za prijavu 30 dana od dana mirovanja radnog odnosa.

Za vrijeme mirovanja radnog odnosa možeš uplaćivati produženo osiguranje (staž). Rok je isto 30 dana. Raspitaj se u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koja je dokumentacija potrebna.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 21:24   #203
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Zašto bi plaćala zdravstveno osiguranje za dijete, kada ono ima pravo na obvezno zdravstveno osiguranje. Obzirom da će te poslodavac odjaviti sa mirovinskog i zdravstvenog a dijete sa zdravstvenog, prijavit ćeš se na obvezno zdravstveno osiguranje po drugom osnovu na koje imaš pravo ti i dijete.
Raspitaj se u HZZO što koja ti je dokumentacija potreba i pripazi na rok za prijavu 30 dana od dana mirovanja radnog odnosa.

Za vrijeme mirovanja radnog odnosa možeš uplaćivati produženo osiguranje (staž). Rok je isto 30 dana. Raspitaj se u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koja je dokumentacija potrebna.
sad ću ja kao totalni laik....zvala sam hzzo i kažu da dijete ima pravo na zdr. do 18 god bez obzira na odjavu...da se mogu prijaviti na muža (to si valjda mislila pod ovim-po drugom osnovu) ako mi je do mog zdravstvenog (do staža mi nije) a da će dijetetu vrijediti knjižica i ako se ne prijavim na muža..i još da nakon što mi firma da odjavu da se prijavim kod njih (to si mislila valjda pod ovim -u roku 30 dana)

ispravi me pliz ako sam nešto krivo shvatila...hvala
hany is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 16:06   #204
Quote:
hany kaže: Pogledaj post

ispravi me pliz ako sam nešto krivo shvatila...hvala
poslala sam pm
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 21:42   #205
1.Mene zanima može li se uzeti neplaćeni godišnji od recimo 5 radnih dana? Naravno tih 5 dana su neplaćeni, ali nadam se da radni staž i zdravstveno osiguranje i dalje normalno teku.

2.Jel se mogu uzeti ti neplaćeni dani nakon oko 6. mjeseci neprekidnog rada u toj firmi ili je to prerano? Znam da imam pravo na dva tjedna godišnjeg nakon 6. mjeseci rada, ali meni je to premalo i htjela bi barem još jedan dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg ovo ljeto u 8. mjesecu.

3.Da li je bolje da ovo ljeto ipak uzmem samo 2. tjedna redovitog godišnjeg, pa recimo u 11. mjesecu ove godine zatražim taj dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg?

4.Da li je dovoljno dobar razlog navesti odlazak na turističko putovanje ili treba biti neki ozbiljniji razlog za dobivanje neplaćenog godišnjeg?

5.Treba napisati pismenu molbu i predati je šefu ili je dovoljno samo usmeno pitati?

6.Imate li neki obrazac takve molbe za neplaćeni godišnji jer ne znam kako to točno treba napisati?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 08:13   #206
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
1.Mene zanima može li se uzeti neplaćeni godišnji od recimo 5 radnih dana? Naravno tih 5 dana su neplaćeni, ali nadam se da radni staž i zdravstveno osiguranje i dalje normalno teku.

2.Jel se mogu uzeti ti neplaćeni dani nakon oko 6. mjeseci neprekidnog rada u toj firmi ili je to prerano? Znam da imam pravo na dva tjedna godišnjeg nakon 6. mjeseci rada, ali meni je to premalo i htjela bi barem još jedan dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg ovo ljeto u 8. mjesecu.

3.Da li je bolje da ovo ljeto ipak uzmem samo 2. tjedna redovitog godišnjeg, pa recimo u 11. mjesecu ove godine zatražim taj dodatni tjedan neplaćenog godišnjeg?

4.Da li je dovoljno dobar razlog navesti odlazak na turističko putovanje ili treba biti neki ozbiljniji razlog za dobivanje neplaćenog godišnjeg?

5.Treba napisati pismenu molbu i predati je šefu ili je dovoljno samo usmeno pitati?

6.Imate li neki obrazac takve molbe za neplaćeni godišnji jer ne znam kako to točno treba napisati?
1. Članak 58. Zakona o radu
(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.

(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.


Neplaćeni dopust nije pravo radnika koje poslodavac mora dati. Ovisi o volji poslodavca hoće li ga ili neće odobriti. Zakon o radu ne navodi razloge zbog koji se može odobriti neplaćeni dopust a niti ograničenje trajanja neplaćenog dopusta. Pogledaj u pravilnik o radu ili kolektivni ugovor što o tome piše.

Trajanje radnog odnosa nije uvjet za dobivanje neplaćenog dopusta.

Za vrijeme korištenja neplaćenog dopusta, poslodavac odjavljuje radnika sa mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

Članak 47. Zakona o radu
(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na pla­će­ni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.


Članak 54. Zakona o radu
(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio u trajanju od najmanje dvanaest radnih dana neprekidno, mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.

(3) Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.


Članak 56. Zakona o radu
(4) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo koristiti kada on to želi, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije, ako kolektivnim ugovorom nije određen drukčiji rok.


Dakle, imaš pravo na minimalno 18 radnih dana godišnjeg odmora kojeg možeš koristiti u dva dijela. Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac, vodeći računa o potrebama organizacije rada te mogućnostima za odmor radnika.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 21:54   #207
Slobodni dani i skidanje istih od godisnjeg odmora

unaprijed se ispricavam ako slicna tema postoji, ja je preko trazilice nisam uspijela pronaci.

radi se o sljedecem:
buduci suprug radi u privatnoj firmi (ne bih iznosila naziv, ali ako treba - napisat cu!) koja poslovnice ima diljem lijepe nase (dakle, nije neka sitna firma u kojoj sef neopazeno moze provoditi samovolju).
danas mu je priopceno da se koristeni slobodni dani skidaju od godisnjeg odmora, i to u omjeru 2:1 (za jedan slobodan dan njemu skinu dva dana od godisnjeg!!!)
u ugovoru koji je potpisao (na neodredjeno) o tome apsolutno nista ne stoji!
ja sam iscitavala zakon o radu, no nisam uspjela nigdje nesto takvo naci!
frima nema kolektivni, ima pravilnik o radu, rekla sam mu neka ga sutra cijelog proceslja!

najveci problem u citavoj prici jest sto je njemu to priopceno NAKON iskoristenog slobodnog dana! ako je vec politika takva (i ako uopce smije biti takva!!) firma mu je to bila duzna priopciti, zar ne?

molila bih vas, ukoliko mi netko zna reci:
ne krsi li se tim cudnim omjerom (dva dana GO za 1 slobodni) zakon o radu, ili mozda cak i sam Ustav?
i ima li ikakvog smisla buniti se bar na osnovu toga da nije bio pravovremeno obavijesten?
(s time da se ne bi bunio ukoliko to pise u njihovom pravilniku, jer im je sef rekao gde isti stoji te da im je uvijek dostupan - ali to cemo znati tek sutra kada proceslja pravilnik)
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 11:01   #208
Pa nek proceslja prvo pravilnik. Prvi put cujem za takvo nesto. Moze biti da je npr. dopusteno korisititi godisnji odmor u dva komada plus dva puta po jedan slobodan dan (tako je bar bilo u javnim sluzbama). U drugim firmama je obicno fleksibilnije, moze biti odredjeno koliko se najvise dana moze prebaciti na sljedecu godinu (do 30.6.).
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 18:36   #209
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
unaprijed se ispricavam ako slicna tema postoji, ja je preko trazilice nisam uspijela pronaci.

radi se o sljedecem:
buduci suprug radi u privatnoj firmi (ne bih iznosila naziv, ali ako treba - napisat cu!) koja poslovnice ima diljem lijepe nase (dakle, nije neka sitna firma u kojoj sef neopazeno moze provoditi samovolju).
danas mu je priopceno da se koristeni slobodni dani skidaju od godisnjeg odmora, i to u omjeru 2:1 (za jedan slobodan dan njemu skinu dva dana od godisnjeg!!!)
u ugovoru koji je potpisao (na neodredjeno) o tome apsolutno nista ne stoji!
ja sam iscitavala zakon o radu, no nisam uspjela nigdje nesto takvo naci!
frima nema kolektivni, ima pravilnik o radu, rekla sam mu neka ga sutra cijelog proceslja!

najveci problem u citavoj prici jest sto je njemu to priopceno NAKON iskoristenog slobodnog dana! ako je vec politika takva (i ako uopce smije biti takva!!) firma mu je to bila duzna priopciti, zar ne?

molila bih vas, ukoliko mi netko zna reci:
ne krsi li se tim cudnim omjerom (dva dana GO za 1 slobodni) zakon o radu, ili mozda cak i sam Ustav?
i ima li ikakvog smisla buniti se bar na osnovu toga da nije bio pravovremeno obavijesten?
(s time da se ne bi bunio ukoliko to pise u njihovom pravilniku, jer im je sef rekao gde isti stoji te da im je uvijek dostupan - ali to cemo znati tek sutra kada proceslja pravilnik)
Na temelju čega je dobio slobodan dan?
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:47   #210
ma moze u pravilniku pisat kaj god, primjenjuje se ono kaj je za radnika povoljnije, sto znaci ako u pravilniku pise da je 1 slobodan dan = 2 dana godisnjeg; dok u zakonu o radu pise jedan slobodan dan = 1 dan godisnjeg onda ce se primjenjivat zakon o radu a ne pravilnik koji je napisao neki u nekoj firmi.
rosalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 23:27   #211
oprostite sto se nisam javljavala..
evo, da vam kazem, odmah drugi dan, kad je buduci muz trazio pravilnik na uvid, je sef premili rekao da se SALIO!! ne skida se cak niti jedan dan od godisnjeg, a kamoli dva..

ispada da je tema otvorena bezveze, pa neka moderatori procijene hoce li je zakljucati ili ostaviti..

inace, hvala svima na odgovorima.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 15:16   #212
Povratak na posao nakon godišnjeg odmora

Ne znam da li postoji ova tema
Uglavnom, zanima me kako preživjeti povratak na radno mjesto nakon GO?
....
Naime, nakon 4 tjedna GO koji imam "u komadu" meni je ponovni povratak na ravno mjesto ravan katastrofi većih razmjera.
I koliko god svake godine izmišljam strategije kako taj povratak učiniti što bezbolnijim, uvijek isto: hrpa novih obaveza i starih s*anja, uvijek isti stres, ove godine još i veći jer mi je plaća manja još 4% osim onih 6 koje su mi već uzeli... tako da već razmišljam o bolovanju, a u trenucima krajnjeg očaja i o otkazu...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 18:44   #213
Ja sam bila na godišnjem samo dva tjedna tak da možda nije bila tak velika stanka… Ostalo mi je još pun kufer godišnjeg ali veselila sam se povratku.

Mene jedino mučilo da ponovno ne bude malo posla jer me to kroz ljeto ubilo u pojam.

No, ja sam se (osim straha zbog malo posla) veselila povratku – novi projekti, novi izazovi… Imam osjećaj da će se ubrzo puno toga početi događati – sad smo sve u nekim pripremama…

Ali kak sam napisala na drugoj temi – ja svoj posao volim… Mislim da je u tome rješenje. I zabavno mi je na poslu.

I da ne bude sve u veselom tonu – i ja sam poharačena prvo sa 6, a sad i sa 4%...
__________________
Yes! I am a drama queen.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 13:31   #214
Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
..., ove godine još i veći jer mi je plaća manja još 4% osim onih 6 koje su mi već uzeli... tako da već razmišljam o bolovanju, a u trenucima krajnjeg očaja i o otkazu...
U tom slučaju nestat će toj problem s povratkom s GO. Zaposlit ćeš se u firmi gdje je 14 dana GO (i to u terminu koji tebi odgovara) ravno zgoditku na lotu.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 14:04   #215
Godišnji odmor u Dekri. Molim poimoć oko nejasnoća

Radim preko agencije Dekra 11 mjeseci. Prošle godine sam radio 9 mjeseci neprekidno i kažu mi da imam pravo na 9/12 godišnjeg za prošlu godinu, odnosno na 13.5 dana što je zaokruženo na 14 dana.
Nije mi jasno zašto nemam pravo na puni godišnji od 18 dana.
Čitam stari i novi Zakon o radu u kojemu se takva raspodjela godišnjeg na dvanaestine primjenjuje samo kada se radi manje od 6 mjeseci u tekućoj godini.
Molim savjet da li je Dekra u pravu ili sam ja u pravu koji tražim 18 dana godišnjeg.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 21:56   #216
Ako sam dobro shvatila, ti si do 31.12.2009. kod njih radio 9 mjeseci bez prekida, po tome si imao pravo na puni godišnji odmor, a ne razmjerni dio odnosno dvanaestine.

Sad druga stvar je to što si po ZoR-u trebao iskoristiti 12 dana u godini za koju si ih dobio (2009.) da bi ostatak mogao iskoristiti do 30.06.2010.
Provjeri ovo jos na podforumu Pravo.
Imoen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:16   #217
Hvala na odgovoru.
Iskoristio sam dio godišnjeg prošle godine u 10. mjesecu i sada me zanima ostatak.
Govore mi o pravu na ukupno 14 dana godišnjeg, a ne 18 pa ću to danas u Dekri provjeriti.
Sad ću staviti ovu temu na Pravo.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:26   #218
Tomek100

Molim te ako možeš napiši kako je raditi preko Dekre? Kakvi su uvjeti rada? U kojoj struci radiš? Je li redovna isplata plaće i uplaćuju ti redovito doprinose? Ide li ti radni staž ili radiš honorarno? Jesi li imao još kakav problem s njima osim tog korištenja godišnjeg odmora? Možeš mi odgovoriti u privatnoj poruci, ali mislim da i druge zanima odgovor na ova pitanja.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 08:52   #219
Radim u Zagrebačkom holdingu preko njih.
Točnije u Gradskom stambeno komunalnom gospodarstvu.
Nemam regres, božićnicu i druge stvari koje imaju zaposlenici holdinga.
Plaća je uvijek redovita, uvijek bude do 15. u mjesecu za prošli mjesec.
Koliko sam vidio na drugom mirovinskom stupu redovito mi uplaćuju taj doprinos.
Ide mi radni staž, prijavljen sam na puni iznos plaće.
Za sada nisam imao nikakvih problema s njima.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 09:09   #220
Tomek

Hvala ti za odgovor. Radiš uredski posao? Koliko dugo možeš raditi preko Dekre? Mislim hoće li te Holding nakon nekog vremena uzeti u radni odnos ili možeš neograničeno dugo raditi za njih preko Dekre? Jesi dugo čekao taj posao preko Dekre ili su ti našli posao vrlo brzo?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.