Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2012., 06:56   #181
ma može i pet senzora na dvije lampe .
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:55   #182
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
ma može i pet senzora na dvije lampe .
Hajdmo ovako!?
Na primjer; imam dvije žarulje na dva stupa. Obje su povezane međusobom i pale se na jedan senzor.
Znači; kad senzor propusti struju onda se upale obadvije žarulje.
............
E, a sad se ja kao sjetio i hoću i sa druge strane još jedan senzor, tako da na oba stupa bude senzor.
Da li je sada dovoljno samo senzore spojiti paralelno i to je kraj priče.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 17:21   #183
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
Hajdmo ovako!?.
Naravno ukoliko znaš kako se paralelno spajaju senzori...
Ali pazi na strani koja ide nakon senzora moraš staviti diode da ne bi došlo do šlusa u slučaju da ti se oba senzora aktiviraju...

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:18. Reason: Skraćivanje quotanja
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 18:33   #184
sve na istu fazu i poveži izlaze senzora na lampu . naravno vidi jačinu senzora da ne bi lampe bile jače .
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 21:32   #185
Smile

Spojili smo nekako i radi.
On reče da je i sam mislio tako spojiti.
Inače je to dobar električar.
No, sad vidjeh kod vas, te diode i snagu među sijalicama i senzorima pa ebiga.
Čekat ćemo pa promatrati a ovo nastojati zapamtiti ako zatreba.
Senzor je 35 kn/kom u OBI.
Hvala još jednom.
Bog!
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 15:44   #186
Pitanje

Ovako je to izveo moj električar:
https://lh3.googleusercontent.com/-x...0/P2200004.JPG

No tinjalica prekidača nikada ne svjetli. Može savjet da ispravim grešku, jel potrebno dovest i nulu za izlaz ili je dovoljna samo kod ulaza? A da tinjalica svjetli kada je trošilo uključeno


Problem2:
https://lh6.googleusercontent.com/-z...0/P2200001.JPG

Tako je moj "majstor" izveo prekidač zvona, naravno ni ovdje tinjalica ne svjetli. A volio bih da svjetli stalno...Ipak u mraku treba nać zvono

Tnx

Zadnje uređivanje fermina-daza : 30.03.2015. at 18:21. Reason: fotografije su razvukle topic
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 17:12   #187
da ti nije pregorila tinjalica? nabavi u trgovini novu ili nađi ili skini drugu s nečeg što znaš da radi.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 17:26   #188
Prekidači su novi i kod nijednog nikada nije tinjalica pokazivala znakove života...A baš ne vjerujem da sam tako kupio... Mada za zvono ću svakako provjeriti...
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 19:57   #189
Kod kupaonskih prekidača obavezno se prekida faza i nula, nula se ne dovodi na prekidač da bi svijetlile tinjalice (što masa fušera napravi jer nema pojma).
Prva slika kako ti je to izveo električar - ako je on električar, ja sam Einstein. Uz to po normi ide i osjetljivija FID sklopka 30mA za kupaonicu.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 20:11   #190
Kako misliš prekida se faza i nula? Mošeš pojasnit? Srećom imam mjesta u cijevi i mogu provuć još žica ako zatreba
Evo citiram nešt sa jednog električarskog foruma: Pozdrav ljudi
Prvi put sam na nekom forumu pa mi oprostite ako sta zabrljam.Inace sam odusevljen ovim forumom-nemam rijeci.
Posto sam elektro struke probacu pomoci oko ovog „problema”.Dakle u kutiju od indikatora treba da se nalazi 7 provodnika da bi on funkcionisao a to su-dolaz i odlaz za bojler,dolaz i odlaz za grijalicu,dolaz i odlaz za sijalicu i nula potrebna za rad indikatorskih lampica.Na svaki prekidac je potrebno dovesti fazu(tj dolaz i to sa one strane na kojoj nije spojen jedan kraj indikatorske lampice).Odlaz prema potrosacu ide sa druge strane prekidaca sa kontakta koji je paralelan tj. naspram kontakta za dolaz.Kontakt (na istom prekidacu) koji je do dolaza ostaje slobodan a na onaj naspram njega (do odlaza) se kopca nula (zbog lampice).Tu nulu je potrebno spojiti „prebrikati” i na ostala dva prekidaca na iste kontakte.nadam se da sam uspio objasniti i pomoci u rijesavanju ovog problema a ako to nije dovoljno javite se pokusacu ponovo.

To znači, s obzirom da imam 2 potrošača da je prema navodu ovog električara, jedino mi je valjda nula sa krive strane...

Zadnje uređivanje fegi : 23.02.2014. at 20:50.
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 21:56   #191
Moguće da je fulao stranu pa spojio te nule na odlaze, ne vidim baš oznake na prekidaču. Ili možda nije ni spojio nulu u razvodnoj kutiji...

Što se tiče zvona, isto im možeš pokušat zamijenit mjesta...
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 23:10   #192
Kod zvona bi trebalo biti tak svejedno kako spojiš jer zvono (tj prekidač) ne koristi nulu nego u biti mjesto nule koristi prekidač,tj samo zvono. E sad ja sam naletio (tj moji starci kupili) nekakvo zvono elektrosko sa baterijom (po meni neviđena glupost) kod kojega te tinjalice uopće ne rade. Sve radilo sa starim zvonom i kad prekidač prebacim kod sebe, a sad ne radi.
A to zvono glupost života. Ima 9V bateriju i bez te baterije ne radi, tako da kad se ona potroši (zbilja koristi bateriju za rad i to 24/7) zvono ne zvoni. Da nebi pomislili da je neka fora za slučaj nestanka struje, ne radi ni onda
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 23:40   #193
Quote:
fegi kaže: Pogledaj post
Kako misliš prekida se faza i nula? Mošeš pojasnit? Srećom imam mjesta u cijevi i mogu provuć još žica ako zatreba
Evo citiram nešt sa jednog električarskog foruma:
To znaci da ti je trebao sa prekidacem i nulu i fazu prekinuti. Dakle trebao je "popuniti" sve rupe na prekidaču. Ovo gdje je on pospajao nule kratko je vjerojatno na strani prema potrošačima, to je trebalo ići na drugoj strani,a tu gdje je te žiće spajao spojiti nule prema potrošačima (za svaki potrošač posebno. Ovo govorim malo napamet, ali tako izgleda da je spojeno. Dakle ovaj prekidac je dvopolni, ili s jednim prekidačem zapravo imas dva prekidača: jedan prekida nulu drugi fazu i tako bi trebalo.

Znači ovak bi trebalo:
-na dolaz prekidaču 3 zice od faze (ak je svaka na svom osiguraču, ako ne onda moze samo jedan)
-na dolaz žica od nule koja se pospaja kratko ovak kak je on na krivoj strani
-na odlaz idu 3 faze (svaka svoj potrošač) i tri nule (opet svaka na svoj potrošač)

Pogledaj još oznake po prekidaču za faze i nule, i sigurno bi trebala tinjalica svijetlit
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 00:20   #194
Ako ćemo baš po propisu. Nema brikanja. Čak i da je ista faza, kakva to žica mora biti da otrpi, bojle, grijalicu i svjetlo? I koji osigurać ide na to????
Ako baš idemo sa tim da kroz prekidać idu i faze i nule onda mora biti tri žice za dovod, svaki potrošać na svoju jer je sve osim sijalice tu veliki potrošać, i tri nule, i isto tako na odlaz, tri faze i tri nule. Jer po PS-u ide kolko faza. tolko nula. Pogotovo ako su ista faza.
Ali iskreno, ja još nisam vidio tako spojeno, tj da je netko vukao nule kroz te prekidaće. Svi dovuku samo jednu za tinjalice i prebrikaju je na sva tri a nule vuku na potrošaće direktno.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 06:46   #195
Ovako kako je kerbi opisao je jedino ispravno spajanje. Do prekidača se dovedu 3 nule i 3 faze, odlaz na potrošače isto tako. Svaki potrošač u kupaonici mora imati svoju nulu i fazu, nema brikanja nule za tinjalice, sve ispravno pospojeno i sve radi. Ako imaš mjesta u cijevi, dovuci dodatne žice i tako spoji. Fušeri radi uštede u materijalu dovuku dvije faze i jednu nulu, za rasvjetu "ukradu" fazu brikanjem s bojlera, grijalice ili vešmašine (što već imaš u kupaonici od potrošača), nule pospoje u razvodnoj kutiji direktno na potrošače i uštede max 50 kuna materijala.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 10:49   #196
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ako ćemo baš po propisu. Nema brikanja.
Tako je, to bi bilo po propisu, sadjedino ostaje pitanje koliko on ima mjesta za jos provuci zica, ali bar odvojene nule prema potrošačima bi trebo povuci

Zadnje uređivanje Majstor : 20.04.2015. at 10:18. Reason: Skraćivanje quotanja
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 19:28   #197
A kolika struja prolazi kroz nulu kod trofaznog spoja sa uključena 2 potrošača (npr bojler 2,2 kW i grijalica 1,5 kW)?
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 20:26   #198
Pa nigdje nije specifirano da uopće ima trofazni priključak i da idu dvijr faze ili tri na ta trošila. A matematika tu nema nikakve veze osim da krene novi krug dokazivanja tko je veći sljedbenik Tesle kao i za svaku drugu glupost ovdje.
Ja sam samo naveo kako bi trebalo biti po PS-u, kad je netko već spomenuo pravilnik i onda predložio još jednu nepropisni varijantu. I rekao sam da to još nisam sreo u praksi (ovoj svojoj amaterskoj, koja se svodi na uradi sam sebi starcima i zgodnim susjedama )

Našvrljano na Alcatelu X popu
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 21:51   #199
Jao majko nemojte od još jedne teme napravit sci-fi i raspravu koja nema veze s vezom
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 15:20   #200
Trenutno imam ovakvu old school ploču s prekidačima za kupaonu (svjetlo, grijalica, bojler), to je već druga koja je dala svoje u par godina i volio bih ju zamijeniti za neki moderniji, prvenstveno izdržljiviji i sigurniji model koji neće prijetiti izazivanjem požara budući da mi se dio plastike na bojler prekidaču iznenada deformirao od pregrijavanja.

Sad me zanima mogu li ugraditi umjesto toga neki drugi model, tj. da li su dimenzije tih kutija s prekidačima standardizirane i jednake ili postoji opasnost da ću morat proširivati ili smanjivati rupu u zidu ako želim ugraditi drugačiji model? Ovako ugrubo gledano dimenzijski svi izgledaju slično, no nemam mogućnost raskopavati ambalažu po dućanu da provjerim točne dimenzije, gledam u Bauhausu, proizvođači tih sklopki koje tamo drže su slovenske i srpske firme pa pretpostavljam da su po nekom jus standardu rađene i da bi trebale odgovarati, ali ne znam. Ima li netko iskustva s tim?
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:59.