Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2014., 20:27   #41
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s pitomim kestenom? Kupila samm jedan i sad razmišljam gdje da ga posadim? Blizu kuće da daje hlad ili daleko uz potok?
Kesten može narasti do 25 m visoko pa razmisli želiš li takvo drvo imati uz kuću.
Preporučio bi da ga posadiš na pristojnu udaljenost od kuće.
Osim toga, kada stablo počne davati plodove, prostor ispod drveta bit će pun bodljikavih ovojnica ploda što može biti nezgodno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 20:59   #42
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ima li netko iskustva s pitomim kestenom? Kupila samm jedan i sad razmišljam gdje da ga posadim? Blizu kuće da daje hlad ili daleko uz potok?
Ako oćeš kesten pored kuće, onda posadi barem 10m od kuće i to na zapadnu stranu kuće radi hladovine od sunca. A razmak mora biti jer će se jako razgranati pa će krošnja uslijed jakog vjetra zbog nevremena tući po fosadi i po krovištu plus bude ti ispod drveta padali plodovi skup sa onim bodljikavim ljuskicama.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 13:25   #43
Znači 15 m bi bila idealna udaljenost jednog oraha? il ga se može sadit već na 6 m?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 13:51   #44
Moj savjet ti je da ne sadiš blizu, jer je kod mene u kljeti susjedov koji je na nekih 8 metara, pružio je jednu veliku debelu žilu prema kljeti i već je na metar od nje, pa ću ga morati zapiliti. Žila je površinska, promjera nekih 25 cm.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 18:51   #45
Da ali ja sam u dalmaciji i brdovito je poprilično i posadio bi jedno 10ak metara od kuće a zapreka mu ima mnogo do kuće jer ima i stijena i svačega pa sad neznam jeli baš orah može na 10 metara napravit neku ogromnu štetu? I ne kontam ako armirani zid od zgrade nemože probit zašto se smatra da toliku štetu može napravit blizu neke kuće valjda se i temelji kuće armiraju isto ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 07:35   #46
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Znači 15 m bi bila idealna udaljenost jednog oraha? il ga se može sadit već na 6 m?
Imate Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima .
Temeljem toga vlasnik može koristiti zračni prostor svoje parcele .
Kada korijen pređe u tuđe zemljište vlasnik ga može posjeći u svojem zemljištu , a grane odrezati okomito sa međom .

Kod oraha ovisi da li je sadnica iz sjemena ili je kalemljeni .
Možete računati da je za sadnicu iz sjemena dovoljno 6 m .
Sjemenjake možete saditi već od 10 X 10 m !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:39   #47
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Da ali ja sam u dalmaciji i brdovito je poprilično i posadio bi jedno 10ak metara od kuće a zapreka mu ima mnogo do kuće jer ima i stijena i svačega pa sad neznam jeli baš orah može na 10 metara napravit neku ogromnu štetu? I ne kontam ako armirani zid od zgrade nemože probit zašto se smatra da toliku štetu može napravit blizu neke kuće valjda se i temelji kuće armiraju isto ...
Ma sadi, dok on naraste tebi će biti svejedno. Osim toga uvijek ga tvoja deca ili unuci mogu spiliti za daske colerice. Jer oni neće biti tako emocionalno vezani za taj orah
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 00:36   #48
Na kraju sam našo odgovor na licu mjesta , naime uz samu cestu stoji orah i nije digo cestu a to znači da ipak stijene i kamenja utječu na njega te će mu korjenje ić kamo manje stvara otpor ... ali hvala svima na savjetima ... inače to je put stari asvalt a ispod asvalta struktura starog austro-ugarskog puta ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 13:32   #49
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Na kraju sam našo odgovor na licu mjesta , naime uz samu cestu stoji orah i nije digo cestu a to znači da ipak stijene i kamenja utječu na njega te će mu korjenje ić kamo manje stvara otpor ... ali hvala svima na savjetima ... inače to je put stari asvalt a ispod asvalta struktura starog austro-ugarskog puta ...
Ne diže ti samo slobodan rast korijena nego i nevrijeme, ono njiše čitavo stablo pa tako korijenom proširiva mjesta u zemlji, zbog toga onda korijen dalje lako produživa s rastom u širinu i u dubinu za hranjivim tvarima.

Ako put ima dva sloja, jedan asfalt i drugi kameni put još u doba austro-ugarske vjerojato neće biti problema, no nikad se ne zna budeš vidio u praksi.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 19:26   #50
i se može utjecat na korjen stabla tako da mu krošnju oblikuješ , jer je bilo priče da koliko se biljka granama širi po zraku tako isto i pod zemljom njezin korjen ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 22:12   #51
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
i se može utjecat na korjen stabla tako da mu krošnju oblikuješ , jer je bilo priče da koliko se biljka granama širi po zraku tako isto i pod zemljom njezin korjen ?
ne.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 19:44   #52
I ja kažem ne.
__________________
You´re never allone with a shizofrenics
Hotimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 14:38   #53
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Korijenje drveca doseze otprilike do oboda krosnje
to je jedna teroija. Druga kaže da krošnja i korijen nemaju previše veze.

nigdje na internetu nisam pronašao slike drva i korijenja pa ako netko to ima bilo bi odlično jer ovako samo nagađamo.

recimo baš za ova jaka drva orah, agacija, bor...
joskoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:06   #54
Nema niđe, a i nema baš neke veze možda treba kad grane obrezivaš i korjenje ako ti smeta xD
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 19:46   #55
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav , mene zanima koliko pojedina stabla, dakle biljke utječu na obližnje građevine kao npr. smokva što zna svojim žilama raspuknut zidove te koliko svako stablo treba biti udaljeno od takve građevine???
Nemam pojma,al iman smokve oko kuće al nisam primjetija da su okolni zidovi kraj kuće popucali,a još su to stari zidovi cca 30 god.
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:36   #56
evo baš gledam bor i baš nema neki jak korijen: http://www.kaportal.hr/portal/wp-con...2010/07/o1.jpg

znači zaključak prema iskustvima bi otprilike bio da drveće ne uništava solidne građevine već samo puteve, staze i sl.
joskoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:09   #57
Drukčije vjerovatno ste bor gdje je sama zemlja i drukčije gdje je krško tlo tj. ima dosta stijena pa zato i korjenje svuđe i više zavlači jer se bori sa terenom tako da negdje gdje je ko polje nema problema s time ali negdje gdje su stijene biljka se bori pa se događa da ljudima probije u kuću, u gustjernu i tako dalje ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 16:21   #58
Ja imam orah star cca 30god na metar od kuce, ta kuca je kasnije sagradjena i nadozidana na temelje od garaze, zid je poduplan, unazad 10g, jel bi tu moglo biti kakvih problema, zasad nema nikakvih naznaka da korjenje radi probleme u temelju.
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 20:59   #59
Quote:
salevart kaže: Pogledaj post
Ja imam orah star cca 30god na metar od kuce, ta kuca je kasnije sagradjena i nadozidana na temelje od garaze, zid je poduplan, unazad 10g, jel bi tu moglo biti kakvih problema, zasad nema nikakvih naznaka da korjenje radi probleme u temelju.
Nebi trebalo biti problema ali saditi drvo metar od kuće je neodgovorno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:14   #60
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nebi trebalo biti problema ali saditi drvo metar od kuće je neodgovorno.
To drvo je ustvari bilo 10metara posadjeno od kuce, pored garaze, a sad je naknadno tamo iznad garaze sagradjena nova kuca.
Nije nit garazi pravilo neke probleme, da bi nadizalo temelj ili tako nesto.
Imamo ga u planu srusit. Samo tko zna onda dok korjenje istrune se sta zemlja sasjedne pa poljulja temelj, mada nebi trebalo, nisu to ipak velike kolicine drva u zemlji da bi se jako sasjedalo
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.