Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2012., 09:56   #1
Paulownia

Pozdrav,

Da li netko ima iskustvo sa komercijalnom sadnjom Paulownije?

ukratko o tom drvetu:

"Vrlo dekorativno i egzotično ukrasno drvo, neki ga nazivaju "najbrže rastućem na svijetu", do 20 metara visine sa širokom krošnjom koja ljeti daje prekrasnu hladovinu. Uz to ima vrlo uzak i dubok korijen pa ne predstavlja problem sadnje uz kuću ili terasu....
...Drvo paulovnije je boje meda i vrlo visoke kvalitete, iako dosta mekano, pa ima i veliku ulogu u izradi namještaja i glazbenih instrumenata. Osim toga i vrlo skupo usprkos tome da je spremno za sječu već nakon 10 godina od sadnje. Najveći izvoznici su Australija, Japan i Kina uz SAD, dok u Hrvatskoj tek niču pokusna polja zasada paulovnije za industrijsku namjenu."

Po nekim izvorima, za 10 godina se dobije 0,5 - 0,8 m3 drvne mase što ovo drvo čini privlačno za sadnju.

Zadnje uređivanje teta-elza : 02.05.2012. at 19:49.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 17:36   #2
Nemam iskustva sa komercijalnom sadnjom, ali planiram u dvorištu gdje mi je jabuka nju isčupati i na jesen zasaditi Paulowniu.
To mi je prvo palo na pamet.
Brzo raste i jedini problem mi je što niska temperatura ispod nule oko -10 joj smeta.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:46   #3
Istina, s tim da odrasli primjerci mogu izdržati do -20C.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:13   #4
Ima ja , ali neću ovdje. Već 2 g , učim , sadim, sijem, i napokon raste. Imam stranicu, i samo tamo dajem info. Sve piše.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 22:15   #5

a jel barem daš stranicu? Ili si se došao samo hvaliti?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 21:28   #6
Samo se hvalim, da mi teta elza neda crveni.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 20:18   #7
pozdrav
imam dvije paulownie, 2.su godina,još ih nisam rezao, htio sam jednu presaditi,ali kad sam počeo kopati,već se vidi da su žile dosta jake, mogu li je presaditi sada i kako? mogu li se tako velike žile presjeći?
garakelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 20:40   #8
Iskopaj što više zemlje oko nje,vjerojatno ima 2-3 žile, glavna ide ravno dolje, a ostale sa strane. i presadi je kamo želiš. Najbolje sad, da se stigne zemlja poslagati oko korijenja i žilica. I u proljeće kad zatopli, ona će krenuti.
Ako želiš imati još više biljki, od onih sa strane žila, narežeš po 3-5 cm dugačke reznice korijenja i staviš u male tegle za cvijeće, one crne promjera 8 cm, pokriješ recimo 2 cm sa zemljom, zaliješ vodom i za jedno 10 dana će ti iz tog korijenja krenuti nove biljke. Upravo sam to napravio i sad od jedne biljke imam 20 novih. Naravno sad su tu kod mene u sobi na 20 C i zato rastu, inače bi čekale da zatopli vani pa da potjeraju.
Ima da ove godine posadim cijelu šumu toga.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 21:53   #9
teoretski se može presaiditi sada dok drvo miruje. problem je iskopati rupu jer je zemlja jako vlažna i ima snijega (barem kod mene - okolica zgb).
i oprezno s vađenjem, ako oštetiš korijen smanjuju se šanse da će se primiti...
pričekaj dan, dva...stavit ću ti tekst kako presaditi drvo.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 21:03   #10
U vrtu je ponekad potrebno presaditi grm ili drvo koji su već veliki i razrasli. Najčešće se presađivanje vrši zato jer se pri sadnji nije mislilo o veličini krošnje, položaju i sjeni koju krošnja stvara. Ili se opet želi izmjeniti koncepciju vrta. Presađivanje drveta ili odraslog grma složen je posao a uspjeh ovisi isključivo o našoj umješnosti.
Presađivanje počinje kopanjem kružnog jarka oko korijena toliko duboko koliko sežu u dubinu njegovi najdulji ogranci. Vrlo je važno odrediti udaljenost jarka od podnožja stabla, jer kopanjem korijena nesmije se oštetiti korijen. Kako bi znali dokle se prostire korijen, treba se držati pravila koliko se u širinu rasprostire krošnja toliko je širok i korijen. Jarak se znači kopa ne mjestu gdje završava krošnja, no dodajte barem 20 cm kako bi bili sigurniji da će korijenje ostati neoštećeno.
Dubina jarka određuje se prema krajnjim dijelovima korijenja koji će prilikom kopanja izviriti iz zemlje. Nakon kopanja, jarak se puni vodom i ostavi se da tlo upije. Zalijevanje treba ponoviti nekoliko puta, sve dok zemlja ne postane vlažna i mekana. Sada se pomoću jake lopate odvaja korijenova bala sa zemljom od podloge.
Ako je krošnja široka, moguće je povezati grane, lagano ih savijajući prema sredini. Mogu se savijati sve dok ne počnu pružati otpor. Ovo se izvodi polagano kako bi se izbjegli lomovi grana. Još je bolje ako se oko cijele krošnje omota ogrtač, naročito ako se radi o crnogorici. Ogrtač se preporučuje kod bilja koje ima jako razvijenu krošnju i onoga koje se prevozi.
Nova jama za sadnjutreba biti znatno veća nego što je korijenova bala izvađene biljke. Na dno jame stavlja se sloj fine vrtne zemlje uz dodatak zrelog stajskog gnoja ili komposta. Na sredinu se postavlja biljka i učvrsti se u uspravan položaj. Nakon toga se u jamu nalije voda i ostavi se da je zemlja upije, a to se provodi još jednom ili dva puta. Ovo zalijevanje pomaže da se učvrsti korijen i biljka stabilnije smjesti. Na kraju se praznina oko korijenove bale popuni plodnom vrtnom zemljom i napravi humak nešto viši od okolnog tla. Ogrtač ili konop kojim su vezane grane može se ukloniti.
Kako bi se smanjilo isparavanje vode nakon presađivanja, smanjuje se lisna površina presađene biljke. Listopadnom drveću odreže se trećina svih grana. Ovaj postupak ne provodi se kod crnogoričnog bilja!
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 10:29   #11
http://vomi.hr/vomicms.hr/index.php?...d=67&Itemid=29
bashsamyeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 20:37   #12
Ne raste iz sjemena ?????
Šta to onda meni raste u klijalištu?'''
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 21:22   #13
ja sam posijala paulovniju...proklijala je i sada vec 2 tjedna stoji na mjestu... mi makac...
sto je krivo??
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 22:56   #14
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
ja sam posijala paulovniju...proklijala je i sada vec 2 tjedna stoji na mjestu... mi makac...
sto je krivo??
polako, ono što naglo krene pretežno i propadne...
strpljen spašen
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 08:04   #15
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ne raste iz sjemena ?????
Šta to onda meni raste u klijalištu?'''
Vjerojatno ne taj hibrid! Jel'?
bashsamyeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 08:33   #16
Quote:
bashsamyeo kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ne taj hibrid! Jel'?
Vjerojatno.
Možda taj hibrid baš i nije najbolje rješenje za neko pošumljavanje zapuštenih šikara, nego za uzgoj pod nadzorom, sa navodnjavanjem kap po kap prvih nekoliko godina.

Evo, ja sam pred mjesec dana posadio nekih 60 komada mladih biljaka,da vidim kako će se primiti, i nasijao u klijalištu nekoliko tisuća sjemenki.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2013., 14:36   #17
Može koja slika klijališta i malih biljaka
khodalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 23:49   #18
http://upload.slike.com/slike/3Egp8.jpg
Malo da vidite kako izgleda u cvatu
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:02   #19
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Iskopaj što više zemlje oko nje,vjerojatno ima 2-3 žile, glavna ide ravno dolje, a ostale sa strane. i presadi je kamo želiš. Najbolje sad, da se stigne zemlja poslagati oko korijenja i žilica. I u proljeće kad zatopli, ona će krenuti.
Ako želiš imati još više biljki, od onih sa strane žila, narežeš po 3-5 cm dugačke reznice korijenja i staviš u male tegle za cvijeće, one crne promjera 8 cm, pokriješ recimo 2 cm sa zemljom, zaliješ vodom i za jedno 10 dana će ti iz tog korijenja krenuti nove biljke. Upravo sam to napravio i sad od jedne biljke imam 20 novih. Naravno sad su tu kod mene u sobi na 20 C i zato rastu, inače bi čekale da zatopli vani pa da potjeraju.
Ima da ove godine posadim cijelu šumu toga.
I nemoj napraviti grešku kao ja pa ih ostaviti vani da krenu. Treba im biti barem 20 c za neki porast,mladi korijen nesmije biti na vlažnom jer će istrunuti. Uglavnom, onaj što je napisao da je posadio par hektara ali nesmije odati lokaciju da ne bi netko došao provjeriti da li to stvarno preživljava u našim uvjetima prvih dvije godine, volio bih da posta slike da vidimo koja je visina sada u pitanju. To je biljka koja traži toplinu za rast, a kao što vidimo ujutro je 10, a popodne 25, svibanj. Sumnjam da bu išta od toga. 1 m na godinu OK, ali 3 nema šanse.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:03   #20
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
ja sam posijala paulovniju...proklijala je i sada vec 2 tjedna stoji na mjestu... mi makac...
sto je krivo??

Hladno je.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.