Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2016., 12:13   #7001
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Hm... da, nezgodno je to jer u našoj literaturi ima jako malo radova koji se bave otočnim dvorskim funkcijama, a u našoj tradiciji takva dužnost nije postojala, odnosno donekle su je obavljali nekad dvorski sudac (iudex curiae), a nekad palatin. No, njihove su dužnosti bile šire od službenika suda zaduženog za predstavke.

Ovdje sam našao nekakav opisni prijevod, ali zvuči nespretno: http://documents.tips/documents/karl...a-utopija.html

paž (franc.) 1. Štitonoša, skutonoša, mladi plemić koji se sprema postati vitezom i tijekom tog vremena služi na dvoru vladara ili nekoga moćnog velikaša. 2. Pitomac voj. zavoda za plemićke sinove u carskoj Rusiji.
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 09.10.2016., 13:09   #7002
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
paž (franc.) 1. Štitonoša, skutonoša, mladi plemić koji se sprema postati vitezom i tijekom tog vremena služi na dvoru vladara ili nekoga moćnog velikaša. 2. Pitomac voj. zavoda za plemićke sinove u carskoj Rusiji.
Pokušavam dokučiti kakve ovaj odgovor na upis ima ikakve veze s službom Master of Requests ili s onim što sam ja napisao.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 09.10.2016., 13:16   #7003
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Pokušavam dokučiti kakve ovaj odgovor na upis ima ikakve veze s službom Master of Requests ili s onim što sam ja napisao.
možda mu da ideju
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 09.10.2016., 15:05   #7004
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Hm... da, nezgodno je to jer u našoj literaturi ima jako malo radova koji se bave otočnim dvorskim funkcijama, a u našoj tradiciji takva dužnost nije postojala, odnosno donekle su je obavljali nekad dvorski sudac (iudex curiae), a nekad palatin. No, njihove su dužnosti bile šire od službenika suda zaduženog za predstavke.

Ovdje sam našao nekakav opisni prijevod, ali zvuči nespretno: http://documents.tips/documents/karl...a-utopija.html
Iz Hrvatske enciklopedije:
Quote:
pristav, višeznačni starohrvatski naziv za sudskoga službenika, za visokoga dostojanstvenika, ali često i za podređena tijela sudišta, koji po nalogu dostavljaju pozive, saslušavaju svjedoke, imenuju porotnike, nadziru postupak očevida. Pristav je u srednjem vijeku bio osoba čije su javne usmene izjave uživale javnu vjeru. Njegova se služba nalazila između javnopravne i privatnopravne, jer je on bio privatna osoba kojoj je bila dodijeljena uloga javnoga službenika za određeni slučaj. Bez njega ni uvođenje u posjed ili polaganje prisege stranaka nisu bili pravno važeći, a mogao je biti zadužen i za utvrđivanje opstojnosti i sadržaja izrečene presude. Poslije se pristav razvio u pomoćno sudsko tijelo koje je pozivalo stranke pred sud i objavljivalo sudske poruke i naloge. Njegova je izjava imala veliku dokaznu snagu, pa su za slučajeve lažnih izjava pristava bile predviđene vrlo stroge kazne.
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=50462

Pristav kao službenik nižeg sudbenog tijela je niži službenik, dok nekakav pristav na vladarskom dvoru je visoki državni dužnosnik i dostojanstvenik. Poput nekakvog vlastelinskog posteljnika koji je kućni sluga, ali vladarev posteljnik je visoki državni dostojanstvenik.

U tome kontekstu on i ne može biti drugo nego pristav, jer je sudac sam vladar.

U srednjovjekovnoj Bosni i Humu je postojao upravo takav dužnosnik, tj. dvorski pristav:
https://duckduckgo.com/?q=dvorski+pristav&ia=web
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Old 09.10.2016., 17:32   #7005
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
možda mu da ideju
Kome "mu"?

Prepustila sam rješavanje toga problema redaktoru. Mislim da je osnovni problem u onome što kaže Tuli_Kupferberg - kod nas takva dužnost jednostavno nije postojala: master of requests nije bio, da citiram HE, "naziv za sudskoga službenika", nego sudački naslov, najprije za suca ovisna o Tajnome vijeću (Privy Council) - naziv preuzimam od HE, a poslije samostalna.

Hvala svima na trudu.
Didi is offline  
Old 10.10.2016., 09:53   #7006
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
U tome kontekstu on i ne može biti drugo nego pristav, jer je sudac sam vladar.
Kod prevođenja, a i o tome nešto znam, kada govorimo o službama i funkcijama najčešće nije najbolje rješenje prevesti s nekakvim približnim terminom. Pristav nije isto što i Master of Requests.

U Ugarskoj pa i hrvatskim zemljama su sudbenu vlast obnašali i drugi službenici osim vladara. Tavernik je sudio slobodnim kraljevskim gradovima, palatini i dvorski suci isto, na nižim razinama banovi... itd. Ne, ne može se ići logikom da je sudac bio sam vladar pa svi ostali mogu biti samo pristavi...
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 10.10.2016., 10:01   #7007
I da... dužnost pristava (lat. pristaldus) postojala je i na dvoru Apradovića. On je bio zapravo kraljev ovršitelj, odnosno onaj koji je dobio u zadatak izvršiti presude i sl. Dvorski iliti državni sudac se u izvorima zvao drugačije: iudex regni Hungariae, etc.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 03.03.2017., 23:00   #7008
Evo da malo dignem temu.
Kad su osnovane Ilirske provincije 1809. godine na čelu im je došao general (tada je postao maršal) Auguste Marmont. Mene zanima je li on imao i vojnu i civilnu vlast koju je prije u Dalmaciji imao Dandolo, zašto Dandolo nije imenovan guvernerom nego je otišao natrag u Veneciju i postao talijanski senator te zašto je Marmonta kasnije naslijedio Bertrand.
Tomo1972 is online now  
Old 31.03.2017., 23:38   #7009
Evo još jednog pitanja o francuskoj vlasti na hrvatskom tlu. Jel Napoleon ikad osobni bio na tlu Hrvatske?
Tomo1972 is online now  
Old 04.06.2017., 11:48   #7010
http://www.index.hr/lajk/poster/1883...broncanog-doba
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 04.06.2017., 15:35   #7011
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Evo još jednog pitanja o francuskoj vlasti na hrvatskom tlu. Jel Napoleon ikad osobni bio na tlu Hrvatske?
Koliko mi je poznato - nije, ali nisam 100% siguran.
Schlange86 is offline  
Old 04.09.2017., 14:39   #7012
Rimljani su bili poznati po mnogobrojnim fontanama, mene zanima jeli se tu voda samo prelijevala s gornje na donju razinu ili su bili u stanju napraviti mlaznicu/vodoskok? Rimljani su naravno bili poznati i po mnogobrojnim akvaduktima, jeli to sve išlo slobodnim padom ili su mogli vodu kroz cijevi mogli prebaciti i na višu razinu?
Nosonja_ is offline  
Old 05.09.2017., 14:19   #7013
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Rimljani su bili poznati po mnogobrojnim fontanama, mene zanima jeli se tu voda samo prelijevala s gornje na donju razinu ili su bili u stanju napraviti mlaznicu/vodoskok? Rimljani su naravno bili poznati i po mnogobrojnim akvaduktima, jeli to sve išlo slobodnim padom ili su mogli vodu kroz cijevi mogli prebaciti i na višu razinu?
Jesu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Founta...ient_fountains
Quote:
The Romans were able to make fountains jet water into the air, by using the pressure of water flowing from a distant and higher source of water to create hydraulic head, or force. Illustrations of fountains in gardens spouting water are found on wall paintings in Rome from the 1st century BC, and in the villas of Pompeii.[7] The Villa of Hadrian in Tivoli featured a large swimming basin with jets of water. Pliny the Younger described the banquet room of a Roman villa where a fountain began to jet water when visitors sat on a marble seat. The water flowed into a basin, where the courses of a banquet were served in floating dishes shaped like boats.[8]

Vjerojatno su mogli i prebaciti vodu u više bazene uz pomoć arhimedovog vijka.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Arhimedov_vijak
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Old 05.09.2017., 14:45   #7014
Zanimljivo Ferda

Znači sigurno nisu imali vodovod pod pritiskom, npr da voda kroz cijevi teče do gornjih katova neke zgrade?
Nosonja_ is offline  
Old 05.09.2017., 15:10   #7015
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Zanimljivo Ferda

Znači sigurno nisu imali vodovod pod pritiskom, npr da voda kroz cijevi teče do gornjih katova neke zgrade?
Goolgaj. Ni ja nisam puno toga znao dok nisi postavio pitanja
https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_...c_and_domestic

Quote:
The majority of urban Romans lived in multi-storeyed blocks of flats (insulae). Some blocks offered water services, but only to tenants on the more expensive, lower floors; the rest would have drawn their water gratis from public fountains.[39]
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Old 05.09.2017., 15:21   #7016
Ako je pitanje bilo da li su napravili pumpe za dizanje tlaka, odgovor je NE. Radili su tlačne cjevovode, sifonske prelaze dolina i slično. Mogli su koristiti i napravili su neke fontane, ali to sve sa prirodnim padom. Jedan od najduljih akvadukata (oko 170 km!) kod Gadare u Jordanu sa najduljim rimskim antičkim hidrotehničkim tunelom 94 km! građenim tehnikom qanata, nikad nije proradio upravo zato jer su se "malo" zaribali s visinama. S malim pumpicama bi to bez problema rješili.
mozak_free is offline  
Old 20.12.2017., 01:48   #7017
na kojoj je strani bila Britanija za vrijeme Američkog građanskog rata?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 24.12.2017., 01:08   #7018
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na kojoj je strani bila Britanija za vrijeme Američkog građanskog rata?
anyone?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 24.12.2017., 11:11   #7019
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na kojoj je strani bila Britanija za vrijeme Američkog građanskog rata?
Koliko se sjećam oni su službeno bili neutralni u tom ratu. Čak su i priznali Konfederaciju, ali nisu htjeli sudjelovati u ratu. Jug je planirao pobjedu upravo na njihovoj intervenciji, ali VB je odustala jer Francuzi nisu htjeli vojno intervenirati (mislim da su neki problemi u Meksiku bili razlog) i zbog otpora javnosti. Premda je bilo nekih ljudi iz VB koji su opskrbljivali Jug oružjem i ostalim stvarima, ali ne sjećam se sad koliko ih je bilo i jesu li imali kakav važniji utjecaj.
Tomo1972 is online now  
Old 24.12.2017., 11:54   #7020
Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam oni su službeno bili neutralni u tom ratu. Čak su i priznali Konfederaciju, ali nisu htjeli sudjelovati u ratu. Jug je planirao pobjedu upravo na njihovoj intervenciji, ali VB je odustala jer Francuzi nisu htjeli vojno intervenirati (mislim da su neki problemi u Meksiku bili razlog) i zbog otpora javnosti. Premda je bilo nekih ljudi iz VB koji su opskrbljivali Jug oružjem i ostalim stvarima, ali ne sjećam se sad koliko ih je bilo i jesu li imali kakav važniji utjecaj.
hvala
__________________
Awakening
manchild is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.