Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2012., 00:10   #1
Fakulteti??

dakle, ove godine završavam srednju i krećem na fakultet. problem je u tome što ja ne znam ništa o fakultetima jer nitko u mojoj obitelji nije bio na fakultetu i nitko od mojih prijatelja nije na fakultetu pa mi nitko ne može ispričati kako je tamo.

ovo o državnoj maturi znam sve, kako se računaju bodovi, rang liste..., ali ne znam što treba nakon toga. nisam još odlučio što ću upisati, vjerojatno informatiku u rijeci ili puli.
kad upadnem na neki fakultet, kada se treba upisati(mogu li preko interneta ili moram baš tamo ići)? kada otprilike počinje nastava, do kada traje(mislim na datume)? što su semestri (kao neka polugodišta ili)? kada treba tražiti stan? je li bolje stan ili dom? što treba da se upadne u dom? u stanu je bolje biti sam ili s cimerom/-ima?
kada se polažu ispiti(mislim da nisu tako česti kao u srednjoj)? što su uopće kolokviji? što treba da se prođe godina? što su uopće ects bodovi? gdje oni trebaju? koliki su otprilike mjesečni troškovi? jesu li fakulteti besplatni ili se plaćaju(ne znam do kud su dogurali s prosvjedima)?

imam još pitanja ali ih se ne mogu sjetiti... nadam se da će netko imati volje odgovoriti mi na ovu hrpu pitanja.
Triple H is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 01:56   #2
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
kad upadnem na neki fakultet, kada se treba upisati(mogu li preko interneta ili moram baš tamo ići)?
Moraš ići tamo. Može te eventualno neki član obitelji upisati, no na većini fakulteta se odmah slikaš za x-icu na upisu pa moraš biti prisutan.
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
kada otprilike počinje nastava, do kada traje(mislim na datume)? što su semestri (kao neka polugodišta ili)?
Kako na kojem faxu. Obično počinje između 15.09. i 5.10. Semestri su recimo polugodišta. Prvi završava u 1.mjesecu. Zatim imaš ispitne rokove mjesec dana. Drugi semestar počinje u 3.mjesecu ili polovicom 2.mj.i traje do cca polovice 6.mjeseca, pa opet slijedi mjesec dana ispitnih rokova.
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
kada treba tražiti stan? je li bolje stan ili dom? što treba da se upadne u dom? u stanu je bolje biti sam ili s cimerom/-ima?
A stan treba tražiti što prije, posebno ako ti je bitno naći što jeftinije. Recimo ako u 7 mjesecu saznaš da si upao na fax, možeš polako bacat oko po oglasnicima i slično. Što se tiče domova. Tema na forumu je https://www.forum.hr/showthread.php?t=591500
A sve o upadu u dom imaš tu http://www.sczg.unizg.hr/media/uploa...ecaj_s_b_p.pdf
U stanu je jeftinije bit sa cimerom, a o tome što je bolje ne mogu suditi. Ovisi od osobe do osobe
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
kada se polažu ispiti(mislim da nisu tako česti kao u srednjoj)? što su uopće kolokviji? što treba da se prođe godina?
Za ispite sam ti već odgovorila. Najčešće, tj.na većini fakulteta po semestru imaš iz svakog predmeta 2 kolokvija. To uvelike olakšava polaganje tog predmeta jer na 1.kolokviju (koji je obicno polovicom 11.mjeseca) pišeš pola gradiva, a na 2.kolokviju (obično u 1.mjesecu) pišeš drugu polovicu gradiva. Sada, opet ovisi o faxu, profesoru i sličnom, ponekad ako položiš oba kolokvija (recimo da je prolaz na 51% bodova) položio si taj predmet sa bodovima i ocjenom koju si skupio u 2 kolokvija. Ponekad oba kolokvija moraš proći da bi prošao predmet, ponekad ti oni nisu uvjet (možeš ih i past, pa izađeš na ispit u ispitnim rokovima i položiš predmet).
Da bi prošao godinu moraš položiti sve predmete (na oba semestra). Zaboravila sam spomenuti da recimo ti upišeš fax sad u 9.mjesecu. Imaš rokove u 2.mj.2013, 6 i 7.mj.2013 i u 9.mj.2013(za slučaj da ne položiš sve na prethodna dva ispitna roka) i onda je upis nove godine krajem 9.mjeseca.
Možda bi bilo lakše konkretnije ti odgovoriti na ova pitanja da spomeneš o kojem faxu maštaš
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
što su uopće ects bodovi? gdje oni trebaju? koliki su otprilike mjesečni troškovi? jesu li fakulteti besplatni ili se plaćaju(ne znam do kud su dogurali s prosvjedima)?
Neda mi se pisat o ects bodovima. Čitaj ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=515363
Mjesečni troškovi...ja živim u domu i recimo da mi je 1200kn dosta za sve. No opet, to je individualno. Koliko izlaziš, koliko jedeš...
Hoće li se fax ove godine plaćati stvarno nemam pojma. Možda ti netko drugi na to odgovori.

imam još pitanja ali ih se ne mogu sjetiti... nadam se da će netko imati volje odgovoriti mi na ovu hrpu pitanja. [/QUOTE]
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 20:22   #3
puno hvala što si sve opisala, sad mi se počinje stvarati predodžba o svemu tome. nego imam još par pitanja:
što je x-ica?
ovi rokovi- moram li na te dane pisati ispit ili ih mogu pisati kad hoću, ali do tih datuma, ne kasnije?
dakle, nije kasno tražiti stanove u 7 mjesecu? najvjerojatnije ću otići u rijeku na neku informatiku (ali možda odem i u pulu, varaždin ili zg, nisam još odlučio). rekla si da si u domu- možeš li mi reći gdje se hraniš i pereš rublje? ima li tamo neka kuhinja? jer ne vjerujem da ću za vikend dolaziti kući.

možeš li mi još objasniti koje su razlike: veleučilište-sveučilište; redovno-izvanredno studiranje(tako neke opcije su na postani-student; znači li to da mogu učiti doma, a doći samo na ispite?); jednopredmetno-dvopredmetno

ako je različito za druge fakultete, možeš objasniti na primjeru fakulteta u rijeci- odjel za informatiku(piše da ima 6 semestra: su to po dva svake godine ili?)
Triple H is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 20:44   #4
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
puno hvala što si sve opisala, sad mi se počinje stvarati predodžba o svemu tome. nego imam još par pitanja:
što je x-ica?
ovi rokovi- moram li na te dane pisati ispit ili ih mogu pisati kad hoću, ali do tih datuma, ne kasnije?
Xica je kartica sa tvojom slikom koju dobijes i na kojoj imas virtualnu lovu za hranjenje u menzi. Dođes u menzu, tvoj rucak kosta cca 40kn, daš xicu na blagajni, drzava ti plati 75%(ja mislim) i ti svoj rucak u kešu platiš 10kn. Te virtualne pare koje su ti na toj kartini sluze iskljucivo za hranu, nije ih moguce dobit na ruke.
Recimo da imas 5 predmeta (A, B, C, D i E predmet). Profesor iz predmeta A ponudi studentima rokove 15.2. i 22.2., ti se odlučis kad bi izasao na taj ispit i moras se onda pojaviti na taj datum u tocno predvideno vrijeme. Nisu to uvijek pismeni ispiti, ponekad ovisno o predmetu su i usmeni. Često se događa da ti recimo neki od tih 5 predmeta budu rokovi na isti dan. Nije ništa neuobičajeno učit nekoliko premeta paralelno. Jebiga.
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
dakle, nije kasno tražiti stanove u 7 mjesecu? najvjerojatnije ću otići u rijeku na neku informatiku (ali možda odem i u pulu, varaždin ili zg, nisam još odlučio).
Ja ti stvarno nemam iskustva sa trazenjem stanova. Ali znam da neki moji u zg traze stan tek u 9 mj.
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
rekla si da si u domu- možeš li mi reći gdje se hraniš i pereš rublje? ima li tamo neka kuhinja? jer ne vjerujem da ću za vikend dolaziti kući.
Za hranjenje sam vec spomenula menzu. Koliko znam, u rijeci je jedna menza na nekom faxu (mislim na medicini) i jedna u centru grada. Tamo imaš dorucak, rucak i veceru. Samo sto mislim da ne rade dulje od 20-21. Domovi imaju mini kuhinje pa si skuhaš nešto ako ti se neide u menzu. Za robu imaš praonice koje nisam nikad koristila. Ponekad, posebno u proljece, operem robu na ruke. Ove manje stvari. Ali ubiti saljem autobusom doma torbu pa mi doma operu i vrate autobusom
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
možeš li mi još objasniti koje su razlike: veleučilište-sveučilište; redovno-izvanredno studiranje(tako neke opcije su na postani-student; znači li to da mogu učiti doma, a doći samo na ispite?); jednopredmetno-dvopredmetno
Veleuciliste, hm, znam da je ova informatika koju bi ti na veleucilistu u rijeci. Stvarno ne znam razliku. Probaj guglat. Redovni student mora bit na predavanjima, vjezbama... Vanredni može sjedit doma ili radit ili štogod, pa samo dođe na ispit. Mislim da ako si vanredno da plaćas fax.
Jednopredmetno-recimo studiras samo informatiku (ukoliko je ponudeno kao jednopredmetna). a dvopremetno bi bilo da studiras recimo povijest i filozofiju. Znači, na dva smjera si na istom faxu.
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
ako je različito za druge fakultete, možeš objasniti na primjeru fakulteta u rijeci- odjel za informatiku(piše da ima 6 semestra: su to po dva svake godine ili?)
Svaka akademska godina se sastoji od 2 semestra. To znaci da taj tvoj studij traje 3 godine.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 23:34   #5
Quote:
Demona kaže: Pogledaj post
Recimo da imas 5 predmeta (A, B, C, D i E predmet). Profesor iz predmeta A ponudi studentima rokove 15.2. i 22.2., ti se odlučis kad bi izasao na taj ispit i moras se onda pojaviti na taj datum u tocno predvideno vrijeme.
što se dogodi ako padnem ispit? dobijem kasnije neke druge datume ili padam godinu?
Triple H is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 00:39   #6
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
što se dogodi ako padnem ispit? dobijem kasnije neke druge datume ili padam godinu?
Svaki profesor ti treba ponuditi 2 ili 3 roka recimo u 3.mj, i jos 1 ili 2 u 9.mj. Smijes 3 puta pasti ispit, 4.put odgovaras pred komisijom (tvoj profesor+ jos par profesora). Ako i 4.put padnes, upisujes opet taj predmet iduce godine+ ove ostale predmete s vise godine. Ako opet padnes 4 puta, letis s faxa i gubis pravo studiranja na tom faxu taj smjer.

Padas li godinu ovisi od faxa do faxa, ovisi jel ti taj predmet preduvjet za neki predmet sa iduceg semestra i tako... Ali uglavnom si vec tim padom vjerojatno produzis studiranje za 1 godinu.
__________________
The gods made heavy metal,and they saw that it was good.They said to play it louder than hell,we promised that we would.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 05:01   #7
Quote:
Demona kaže: Pogledaj post
Svaki profesor ti treba ponuditi 2 ili 3 roka recimo u 3.mj, i jos 1 ili 2 u 9.mj. Smijes 3 puta pasti ispit, 4.put odgovaras pred komisijom (tvoj profesor+ jos par profesora). Ako i 4.put padnes, upisujes opet taj predmet iduce godine+ ove ostale predmete s vise godine. Ako opet padnes 4 puta, letis s faxa i gubis pravo studiranja na tom faxu taj smjer.

Padas li godinu ovisi od faxa do faxa, ovisi jel ti taj predmet preduvjet za neki predmet sa iduceg semestra i tako... Ali uglavnom si vec tim padom vjerojatno produzis studiranje za 1 godinu.

aha, ali ako recimo padnem u trećem mjesecu i polažem predmet u devetom, šta ne ide gradivo dalje iz tog predmeta? onda bi trebao učiti staro gradivo koje sam pao i novo gradivo koje tek trebam pisati. barem takav koncept imaju srednje škole

i da li je uobičajeno padati tako predmete, ili je to kao u srednjoj školi da predmet padne samo nekoliko loših učenika, a ostali prođu?
Triple H is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 08:49   #8
Quote:
Triple H kaže: Pogledaj post
aha, ali ako recimo padnem u trećem mjesecu i polažem predmet u devetom, šta ne ide gradivo dalje iz tog predmeta? onda bi trebao učiti staro gradivo koje sam pao i novo gradivo koje tek trebam pisati. barem takav koncept imaju srednje škole

i da li je uobičajeno padati tako predmete, ili je to kao u srednjoj školi da predmet padne samo nekoliko loših učenika, a ostali prođu?
Nije ti to srednja skola. 1 predmet ti traje 1 semestar (od 10 do 2.mj), niti jedan ne traje od jeseni do ljeta. Ali moguce je da imas npr Matematiku 1 u 1.semestru i onda Matematiku 2 u 2.semestru, pa u tom slucaju moras imati polozenu M1 prije nego polazes M2. A opet mozes imat recimo neki predmet koji je sam za sebe, ne postoji br.2, pa ga onda nije bed polagat par mjeseci nakon sto ga odslusas.

Ali gle, sve ovo sto ti mene tu pitas ti objasne na faxu. Svaki profesor ti objasni koji su uvjeti polaganja njegovog predmeta.

Ja ne znam niti jednu osobu koja barem jednom nije pala ispit, to je normalno. Al onda ga polozis na 2. ili 3.roku. Neki, i ja ponekad, polozim predmet npr s 3, ali nisam zadovoljna, odbijem ocjenu i izadem na iduci rok kad naucim za vise. To je sve normalno.
__________________
The gods made heavy metal,and they saw that it was good.They said to play it louder than hell,we promised that we would.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:03.