Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2016., 20:51   #821
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina.
Nezaposleni će se lakše zaposliti u zemlji gdje je stopa nezaposlenosti 4% nego u Hrvatkoj gdje je 24% i k tome dobar dio radnih mjesta nije na slobodnom tržištu na raspolaganju svakome, nego se popunjava preko veze ili su neki antisocijalni shitjobs u turizmu i sl.
Za nezapošljive, socijalni cenzusi su u Hrvatskoj postavljeni nisko, s tim novcem se ne može živjeti na legalan način. Rub siromaštva za samca je 2000kn, a socijalna pomoć 800kn. Samo 17% nezaposlenih prima naknadu s burze. Dio ljudi iseljava jer su izgubili kontinuitet primanja, a vlasništvo nekretnina ih diskvalificira za pomoć države pa moraju nać neko rješenje.
Prijatelju, prvo 24%? 13-18% ovisno o dijelu godine. Ima tko hoće raditi, nađe se, na obali i fali!
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 20:52   #822
Quote:
dhanurx kaže: Pogledaj post
ma nema brige za Slavoniju.Ja sam iz Sl.Broda i to iz njegovih rubnih naselja koje su naselili bosanski Hrvati, a odavde je i bez njih puno Slavonaca odlazilo van.
Ti ljudi koji odu u na zapad se u ogromnom broju vraćaju.Ipak,oni koji odu u ZG ili Istru ti se baš i ne vraćaju.
EVO, NETKO TKO ŽIVI U SLAVONIJI, ČISTI DOKAZ.
MEDIJSKA PROPAGANDA ĆE SVE IZOKRENUTI.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 22:25   #823
Ljuforumaš, ti si još klinac koji živiš od para što ti roditelji zarade. Polako, kad dođeš na tržište rada vidjećeš koja je ovdje "vuojebina" na Balkanu, gdje moraš da imaš vezu, da si politički pogodan da bi dobio posao od kojeg ne možeš plaćati ratu za dvosoban stan, sem ako si neki kvalitet i ubodeš nekog stranca privatnika a tada nemaš kad porodicu da praviš.
Tako, previše idealno gledaš na život, pretpostavljam da su ti starci bogati, ali ne znači to da baš svi klinci gledaju ružičasto ni Hrvatsku ni Bosnu ni Srbiju
dambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 22:48   #824
NATALITET/MORTALITET


2014. 2015.

ZAGREBAČKA ŽUPANIJA 9.2/10.7 8.6/11.6
KRAPINSKO-ZAGORSKA 8.9/14.3 8.04/14.3
SISAČKO-MOSLAVAČKA 8.5/15.0 7.9/16.3
KARLOVAČKA 8.1/16.1 7.8/16.6
VARAŽDINSKA 8.4/12.0 8.5/13.7
KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKA 9.3/13.8 9.0/14.4
BJELOVARSKO-BILOGORSKA 9.0/14.2 8.6/15.9
PRIMORSKO-GORANSKA 8.0/12.0 8.0/12.9
LIČKO-SENJSKA 7.7/18.4 8.1/19.2
VIROVITIČKO-PODRAVSKA 8.95/13.9 8.6/14.0
POŽEŠKO-SLAVONSKA 9.2/13.1 8.7/14.6
BRODSKO-POSAVSKA 9.2/12.7 8.7/14.0
ZADARSKA 9.5/11.2 9.2/11.8
OSJEČKO-BARANJSKA 9.0/13.2 8.7/13.9
ŠIBENSKO-KNINSKA 8.7/13.9 7.9/15.2
VUKOVARSKO-SRIJEMSKA 9.5/13.1 8.5/14.1
SPLITSKO-DALMATINSKA 9.5/10.2 9.1/11.3
ISTARSKA 8.7/10.7 8.2/11.5
DUBROVAČKO-NERETVANSKA 10.5/10.1 10.5/10.9
MEĐIMURSKA 10.4/10.3 10.8/11.3
ZAGREB 10.5/10.4 10.1/11.0









NAJGORE ŽUPANIJE SU UPRAVO ONE KOJE SU 1991. IMALE ZAMJETLJIV UDIO SRBA:
-KARLOVAČKA 22.3%
-SISAČKO MOSLAVAČKA- oko 25%
-BJELOVARSKO-BILOGORSKA->17%
-LIČKO-SENJSKA 37%
-VIROVITIČKO-PODRAVSKA 15-20%
-POŽEŠKO SLAVONSKA 15-20%
-ŠIBENSKO-KNINSKA 34.2%
-VUKOVARSKO-SRIJEMSKA 20%

SVE NAVEDENE ŽUPANIJE SU IMALE PREKO 15% SRBA!
Hrvati kao narod u Hrvatskoj bi puuuuuuno bolje prošli.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 22:53   #825
Quote:
dambi kaže: Pogledaj post
Ljuforumaš, ti si još klinac koji živiš od para što ti roditelji zarade. Polako, kad dođeš na tržište rada vidjećeš koja je ovdje "vuojebina" na Balkanu, gdje moraš da imaš vezu, da si politički pogodan da bi dobio posao od kojeg ne možeš plaćati ratu za dvosoban stan, sem ako si neki kvalitet i ubodeš nekog stranca privatnika a tada nemaš kad porodicu da praviš.
Tako, previše idealno gledaš na život, pretpostavljam da su ti starci bogati, ali ne znači to da baš svi klinci gledaju ružičasto ni Hrvatsku ni Bosnu ni Srbiju
Krajnje je neozibljno ovako nešto govoriti. Ti o privatnom životu ostalih forumaša nemaš što brinuti. I TOČNO SVI ISKAZI KOJE SI NAVEO SU NETOČNI. Sad tko si ti i što si me ne zanima, ali izgleda gluposti puno pričaš. Na tržištu rada sam već godinama. Žašto se ne bi pošteno posao mogao dobiti??? Naravno da tu ima veza, ali možeš sasvim normalno dobiti posao. Posao koji radim nisam dobio preko veze. Zašto ne bih mogao živjeti sa jednom prosječnom plaćom u Hrvatskoj??? Očito ne živiš tu, već u Srbiji. Ako ti je Srbija vukojebina, slobodno idi i ne vraćaj se, takvi im ne trebaju.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 23:22   #826
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Krajnje je neozibljno ovako nešto govoriti. Ti o privatnom životu ostalih forumaša nemaš što brinuti. I TOČNO SVI ISKAZI KOJE SI NAVEO SU NETOČNI. Sad tko si ti i što si me ne zanima, ali izgleda gluposti puno pričaš. Na tržištu rada sam već godinama. Žašto se ne bi pošteno posao mogao dobiti??? Naravno da tu ima veza, ali možeš sasvim normalno dobiti posao. Posao koji radim nisam dobio preko veze. Zašto ne bih mogao živjeti sa jednom prosječnom plaćom u Hrvatskoj??? Očito ne živiš tu, već u Srbiji. Ako ti je Srbija vukojebina, slobodno idi i ne vraćaj se, takvi im ne trebaju.
Izvinjavam se na off topi, ali ovaj lik prije par mjeseci govori o svom privatnom životu, mislim da je pomenuo 15 godina ili tako nešto, a onda kad dam analizu zašto gleda sve ružičasto, kaže da je sve što je pričao laž. Ti si klinac, i već sam sa tobom ulazio u raspravo upravo zbog toga što ne umiješ da rezonuješ neke stvari mimo djeteta od 15 godine. Evo na susjednoj temi govoriš o odlivu stanovništva u Srbiji, a ne pominješ da neko i dolazi u tu istu zemlju. Ne mogu se sa tobom raspravljati, jer previše stvari gledaš ružičasto i presubjektivno. I ne živim u Srbiji, vidi IP ako oćeš.
dambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 00:40   #827
Quote:
dambi kaže: Pogledaj post
Ljuforumaš, ti si još klinac koji živiš od para što ti roditelji zarade. Polako, kad dođeš na tržište rada vidjećeš koja je ovdje "vuojebina" na Balkanu, gdje moraš da imaš vezu, da si politički pogodan da bi dobio posao od kojeg ne možeš plaćati ratu za dvosoban stan, sem ako si neki kvalitet i ubodeš nekog stranca privatnika a tada nemaš kad porodicu da praviš.
Tako, previše idealno gledaš na život, pretpostavljam da su ti starci bogati, ali ne znači to da baš svi klinci gledaju ružičasto ni Hrvatsku ni Bosnu ni Srbiju
Stavio sam već, svi imaju svoje probleme...Možda ovi prostori nisu financijski kao zapad, no imamo opet neke druge prednosti koje oni ne posjeduju.

Iskreno ono što sam rekao ako ovdje imaš neka normalna primanja od kojih možeš dostojanstveno živit, a ima takvih dosta onda po meni nema boljeg mjesta za živOT.Naravno puno gleda ej pa vani bi mogao više zaradit, no onda ne ide radi kvalitete života već radi novca i zarade.

Meni naš mentalitet barem kada se radi o normalnom životu ovdje na podruju Balkana puno više odgovara od stranog.Priznam oni jesu daleko skloniji radu tj. predaniji, međutim općenito kao kultura u kojoj želim živjeti mislim da smo mi ispred od zabave pa do nekih drugih stvari.

Eto neki koji žive vani, ja komotno mogu govorit za medicinu pošto sam u tom segmentu praktički rade od jutra do sutra uz izuzetno veliku odgovornost i tamo nema brljanja, nema da ti pacijenti nose ovo i ono itd.O onom sa strane kao kod nas da ne govorim...Naravno imaju veću plaću, no kompletno su posvećeni karijeri.

Ovdje nemaš nikad dovoljno resursa u opremi, dosta bolnica nema one čak osnovne potrebštine i sve kao i plaće koje su puno manje.No, imaš veću slobodu, odgovornost je velika naravno, međutim manji je pritisak ipak nego vani.
I naravno ono najvažnije imaš više vremena za neke druge aktivnosti i stvari...

Ja znam da radnik kod nas koji radi 12 sati na dan i zaradi 3000 kn ne može ni u kojem slučaju govorit o kvaliteti i kada ode van, zaradi da može normalno bez dugova poplačat režije i sve ostalo te priuštit sebi i obitelji neke poklone će reći da je bolje.Ja tu nemam što komentirati, no onaj koji ovdje ima dovoljno po meni kvaliteta života nije ni malo lošija nego vani.

Naravno ima dosta onih koji teško žive, ali sve ovisi također od kraja do kraja..Dovljno je pogledati Zagreb i vidi se da kvaliteta je daleko ispred nekih drugih gradova i da ne zaostaje za zapadom.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 09:38   #828
Quote:
dambi kaže: Pogledaj post
Izvinjavam se na off topi, ali ovaj lik prije par mjeseci govori o svom privatnom životu, mislim da je pomenuo 15 godina ili tako nešto, a onda kad dam analizu zašto gleda sve ružičasto, kaže da je sve što je pričao laž. Ti si klinac, i već sam sa tobom ulazio u raspravo upravo zbog toga što ne umiješ da rezonuješ neke stvari mimo djeteta od 15 godine. Evo na susjednoj temi govoriš o odlivu stanovništva u Srbiji, a ne pominješ da neko i dolazi u tu istu zemlju. Ne mogu se sa tobom raspravljati, jer previše stvari gledaš ružičasto i presubjektivno. I ne živim u Srbiji, vidi IP ako oćeš.
koji 15 po meni i 12 je plafon, pubertetlija
SLANINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:26   #829
Quote:
dambi kaže: Pogledaj post
Izvinjavam se na off topi, ali ovaj lik prije par mjeseci govori o svom privatnom životu, mislim da je pomenuo 15 godina ili tako nešto, a onda kad dam analizu zašto gleda sve ružičasto, kaže da je sve što je pričao laž. Ti si klinac, i već sam sa tobom ulazio u raspravo upravo zbog toga što ne umiješ da rezonuješ neke stvari mimo djeteta od 15 godine. Evo na susjednoj temi govoriš o odlivu stanovništva u Srbiji, a ne pominješ da neko i dolazi u tu istu zemlju. Ne mogu se sa tobom raspravljati, jer previše stvari gledaš ružičasto i presubjektivno. I ne živim u Srbiji, vidi IP ako oćeš.
Ja nemam ništa protiv tebe, ali gluposti pričaš. Nigdje nisam spominjao svoje godine! Niti imam koliko tvrdiš. To je prvo i osnovno. Nađi DOKAZ i pokaži ako misliš da jesam! Privatni život eventualno jesam spomenuo, i to kada smo pričali o DNŽ! Ako čitaš pozorno, na temi Srbije sam objavio da nisam siguran jeli to bio broj odseljenih ili ukupni slado migracija, napisao sam sljedeće:

"Kaže Lookey -58.000 migracija u prošloj godini, -45.000 u pretprošloj i nešto manje prethodne 2-3( nisam siguran jeli pričao o odseljenima ili o migracijskom saldu), ali svakako ako ti oduzmeš te poneke brojeve dolazimo do brojke od ispo 6,9 mil. stanovnika."

To možeš naći na temi demografije Srbije, tako da nemoj pričati gluposti uokolo. Po gramatici se dalo zaključiti, ali evo pretpostavio sam. Subjektivnost je tu samo kada sam govorio svoje mišljenje. Za mene je Hrvatska takva, ima velikog potencijala. Ne samo za mene, već za , mnoge! Ne želiš ulaziri u raspravu, evo očito jesi ovim napadanjem!?


Na neku djecu ovuda neću uopće obraćati pozornost.(SLANINA)
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:34   #830
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Stavio sam već, svi imaju svoje probleme...Možda ovi prostori nisu financijski kao zapad, no imamo opet neke druge prednosti koje oni ne posjeduju.

Iskreno ono što sam rekao ako ovdje imaš neka normalna primanja od kojih možeš dostojanstveno živit, a ima takvih dosta onda po meni nema boljeg mjesta za živOT.Naravno puno gleda ej pa vani bi mogao više zaradit, no onda ne ide radi kvalitete života već radi novca i zarade.

Meni naš mentalitet barem kada se radi o normalnom životu ovdje na podruju Balkana puno više odgovara od stranog.Priznam oni jesu daleko skloniji radu tj. predaniji, međutim općenito kao kultura u kojoj želim živjeti mislim da smo mi ispred od zabave pa do nekih drugih stvari.

Eto neki koji žive vani, ja komotno mogu govorit za medicinu pošto sam u tom segmentu praktički rade od jutra do sutra uz izuzetno veliku odgovornost i tamo nema brljanja, nema da ti pacijenti nose ovo i ono itd.O onom sa strane kao kod nas da ne govorim...Naravno imaju veću plaću, no kompletno su posvećeni karijeri.

Ovdje nemaš nikad dovoljno resursa u opremi, dosta bolnica nema one čak osnovne potrebštine i sve kao i plaće koje su puno manje.No, imaš veću slobodu, odgovornost je velika naravno, međutim manji je pritisak ipak nego vani.
I naravno ono najvažnije imaš više vremena za neke druge aktivnosti i stvari...

Ja znam da radnik kod nas koji radi 12 sati na dan i zaradi 3000 kn ne može ni u kojem slučaju govorit o kvaliteti i kada ode van, zaradi da može normalno bez dugova poplačat režije i sve ostalo te priuštit sebi i obitelji neke poklone će reći da je bolje.Ja tu nemam što komentirati, no onaj koji ovdje ima dovoljno po meni kvaliteta života nije ni malo lošija nego vani.

Naravno ima dosta onih koji teško žive, ali sve ovisi također od kraja do kraja..Dovljno je pogledati Zagreb i vidi se da kvaliteta je daleko ispred nekih drugih gradova i da ne zaostaje za zapadom.
Ne trudi se, previše je to za njega...
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:45   #831
SPLITSKO-DALMATINSKA

2001. 435.312
2005. 448.646
2010. 454.824
2015. 453.155


Sve u svemu, jako dobro stoji ova županija po pitanju stanovništva, jedna od boljih svakako. Iako je saldo migracij bio pozitivan, pa i četveroznamenkast , zadnjih godina se smanjio, a zadnje dvije je i u laganom minusu (EU). Što se tiče prirodnog prirasta, od 2001. do 2012. se odlično držala, prosječno oko 4750, no zadnje 3 godine je malo posustala, broj umrlih skočio:

2001. 4805/4375(+430)
2003. 4593/4570(+23)
2005. 4970/4536(+434)
2007. 4883/4488(+395)
2009. 4941/4690(+251)
2011. 4614/4691(-77)
2013. 4313/4590(-277)
2015. 4110/5152(-1042)

Nema brige za Splitsko-dalmatinsku! Kada se broj umrlih vrati u normalu(u 1 godini skočio za preko 500) i smanji iseljavanje u EU, imat će puno bolju sliku. Županija uz obalu sa vrlo jakim centrom.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:48   #832
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post

Naravno ima dosta onih koji teško žive, ali sve ovisi također od kraja do kraja..Dovljno je pogledati Zagreb i vidi se da kvaliteta je daleko ispred nekih drugih gradova i da ne zaostaje za zapadom.


Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 7-17 i suboton od 7-15 za oko 6500kn? (slucaj iz zagreba).

Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 8-18 na terenu (bez dnevnica!) i samo svaki drugi vikenden slobodan za doc doma za oko 6500kn (slucaj iz splitske firme).
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:57   #833
http://www.vecernji.hr/hrvatska/djec...pomoci-1136594

http://www.vecernji.hr/hrvatska/demo...ntitet-1126843
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 11:07   #834
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post


Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 7-17 i suboton od 7-15 za oko 6500kn? (slucaj iz zagreba).

Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 8-18 na terenu (bez dnevnica!) i samo svaki drugi vikenden slobodan za doc doma za oko 6500kn (slucaj iz splitske firme).
Prijatelju, nije sve isto, standard je viši, ali i cijene su mnogo više. Oni koji odu u Irsku npr. nailaze na različite poteškoće, osobito u zdravstvu. Ima i tu dodatnih izdavanja. Nije sve crno-bijelo. Uostalom 6500 je skoro 20% veća i od hrvatskog prosjeka.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 11:23   #835
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Prijatelju, prvo 24%? 13-18% ovisno o dijelu godine. Ima tko hoće raditi, nađe se, na obali i fali!
Na nekim mjestima je stopa nezapolenosti i manja (7% zagreb), a na nekima i veća od prosječne (+ neevidentirana), pogotovo za migratorne dobne grupe (20-35).. Zato se iz nekih sredina iseljava, a u neke useljava, a drugi je razlog kupovna moć u podmirenju troškova života
U svakoj rijeci se nađe zlatno zrno, ali ljudi idu rudariti na boljem mjestu. Smisao rada za plaću nije samo podmirenje tekućih troškova nego stjecanje kapitala i prinosom na taj kapital ostvarivati dohodak.

Trećina sezonaca na obali slijedeće godine ne želi ni čut raditi kod istog poduzetnika. Vlada je utrostručila kvotu dozvola za uvoz stranaca od izvan eu sa 1500 lani na 7000, pa ispadaju glupe firme koje su ulagale u kvalitetu smještaja radnika, plaće i korektne radne procese kako bi privukle i zadržale radnu snagu.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 11:35   #836
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Prijatelju, nije sve isto, standard je viši, ali i cijene su mnogo više. Oni koji odu u Irsku npr. nailaze na različite poteškoće, osobito u zdravstvu. Ima i tu dodatnih izdavanja. Nije sve crno-bijelo. Uostalom 6500 je skoro 20% veća i od hrvatskog prosjeka.
Irska je država s najviše kriminala u EU. Ak je nekome gušt otići iz tople Hrvatske za 1.000 kuna veću plaću, iz udobnog doma u gajbu koju će dijeliti s 5 imigranata i u grad gdje ne smiješ hodati na večer po ulici onda ok. Svatko ima svoje shvaćanje ugode u životu.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 11:44   #837
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post


Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 7-17 i suboton od 7-15 za oko 6500kn? (slucaj iz zagreba).

Jel na zapadu imaju ljudi sa zavrsenin fakson radno vrime od 8-18 na terenu (bez dnevnica!) i samo svaki drugi vikenden slobodan za doc doma za oko 6500kn (slucaj iz splitske firme).
Ovo bez dnevnica to nije naravno ok, al sve ostalo ti se ne razlikuje baš od zapada...Pa i tamo prosjena plaća obuhvaća fakultetska zanimanja, a radni dan ti je isto 10-ak sati.
I tamo se naradiš kao konj, za prosječnu plaću jedino možeš ako vas dvoje živi u istom stanu malo više ušparat...Pa mi smo zemlja osim ako niste kod privatnika gdje vam pauzu računaju u radno vrijeme.Tamo kada radiš 8-10 sati radiš tih svih 8 do 10 sati ma kakva pauza.

Inače ovo je tema demografije Hrvatske pa bi se trebali držati ove teme, skrenuli smo skroz na kvalitetu života..
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:21   #838
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
SPLITSKO-DALMATINSKA

2001. 435.312
2005. 448.646
2010. 454.824
2015. 453.155


Sve u svemu, jako dobro stoji ova županija po pitanju stanovništva, jedna od boljih svakako. Iako je saldo migracij bio pozitivan, pa i četveroznamenkast , zadnjih godina se smanjio, a zadnje dvije je i u laganom minusu (EU). Što se tiče prirodnog prirasta, od 2001. do 2012. se odlično držala, prosječno oko 4750, no zadnje 3 godine je malo posustala, broj umrlih skočio:

2001. 4805/4375(+430)
2003. 4593/4570(+23)
2005. 4970/4536(+434)
2007. 4883/4488(+395)
2009. 4941/4690(+251)
2011. 4614/4691(-77)
2013. 4313/4590(-277)
2015. 4110/5152(-1042)

Nema brige za Splitsko-dalmatinsku! Kada se broj umrlih vrati u normalu(u 1 godini skočio za preko 500) i smanji iseljavanje u EU, imat će puno bolju sliku. Županija uz obalu sa vrlo jakim centrom.
broj stanovnika se povećao , vrlo vjerovatno samo poradi useljavanja Hrvata

iz bih, a to je sve isti koš. Dakle preseljavanje sa sela u grad i na obalu.

Nemalo pada broj rođenih.

Ako se taj koš sagleda u cjelini (dalmacija + hercegovina) itekeko ima brige!
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:23   #839
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Stavio sam već, svi imaju svoje probleme...Možda ovi prostori nisu financijski kao zapad, no imamo opet neke druge prednosti koje oni ne posjeduju.

Iskreno ono što sam rekao ako ovdje imaš neka normalna primanja od kojih možeš dostojanstveno živit, a ima takvih dosta onda po meni nema boljeg mjesta za živOT.Naravno puno gleda ej pa vani bi mogao više zaradit, no onda ne ide radi kvalitete života već radi novca i zarade.

Meni naš mentalitet barem kada se radi o normalnom životu ovdje na podruju Balkana puno više odgovara od stranog.Priznam oni jesu daleko skloniji radu tj. predaniji, međutim općenito kao kultura u kojoj želim živjeti mislim da smo mi ispred od zabave pa do nekih drugih stvari.

Eto neki koji žive vani, ja komotno mogu govorit za medicinu pošto sam u tom segmentu praktički rade od jutra do sutra uz izuzetno veliku odgovornost i tamo nema brljanja, nema da ti pacijenti nose ovo i ono itd.O onom sa strane kao kod nas da ne govorim...Naravno imaju veću plaću, no kompletno su posvećeni karijeri.

Ovdje nemaš nikad dovoljno resursa u opremi, dosta bolnica nema one čak osnovne potrebštine i sve kao i plaće koje su puno manje.No, imaš veću slobodu, odgovornost je velika naravno, međutim manji je pritisak ipak nego vani.
I naravno ono najvažnije imaš više vremena za neke druge aktivnosti i stvari...

Ja znam da radnik kod nas koji radi 12 sati na dan i zaradi 3000 kn ne može ni u kojem slučaju govorit o kvaliteti i kada ode van, zaradi da može normalno bez dugova poplačat režije i sve ostalo te priuštit sebi i obitelji neke poklone će reći da je bolje.Ja tu nemam što komentirati, no onaj koji ovdje ima dovoljno po meni kvaliteta života nije ni malo lošija nego vani.

Naravno ima dosta onih koji teško žive, ali sve ovisi također od kraja do kraja..Dovljno je pogledati Zagreb i vidi se da kvaliteta je daleko ispred nekih drugih gradova i da ne zaostaje za zapadom.
Iskeno da ti kažem čovjek koji želi da ima porodicu i da je obezbijedi materijalno a da pri tome uživa u blagodetima života ovdje ima jako malo šansi za to. Da bi plaćao ratu za stan to je 350-400 eura, plus troškovi za režije, plus hrana, plus klinci, pa i da i muž i žena imaju plate 800 eura to je puno troškova. Dalje tržište rada nije fleksibilno kao po zapadu, pa ukoliko dodje do gubitka posla, teško će se naći novi posao za mjesec, dva u svojoj struci. Toliko o sigurnosti.
To što ti govoriš o lijepom prostoru za život mi je malo neobično. I mi u Crnog Gori imamo more, lijepu obalu i sve, a opet je tamo, po riječima stanovnika odatle, deprsivno zimi, kad udare kiše i kada nema naroda, jer to su relativno mali gradići, bez puno turista van sezone. Ne bih baš rekao da je super živjeti na vašim ostrvima u novembru, decembru, januaru i februara. Prema tome, kvalitet života je jako subjektivna ocjena, pogotovo ako pričamo mi koji imaju veća primanja od prosjeka a ne finansiraju porodicu i stambeno su obezbijeđeni.
Dalje, prošlo ljeto sam proveo radeć u Zagrebu (Green Golden) i prvo što sam primijetio je veliki broj ljudi koji čeprkaju po kontejnerima tražeći plastične boce, a nijesu Romi. To je na primjer u Pogorici nemoguće vidjeti, a ne vjerujem da bi neko tipa Ljuforumaš rekao da je standardu Podgorici veći od Zagreba.
Dalje, vidio sam dobru infrastrukturu, ali i pošalice na račun vaših autputeva, od ekipa sa kojom sam radio. Tako na primjer bilo je priče o tome na se u zimskom periodu ne može naći 30 automobila na autoputu od Zagreba do Osijeka, itd. Dakle, i pored dobre infrastrukture, ne postoji stadard koji bi "trošio" tu infrastrukturu. Dok sam bio u Poljskoj, Mađarskoj, zimski period, autoputevi puni. Ljudi putuju, za put treba određeni trošak a pravi pokazatelj standarda je koliko su ljudi spremni da troše. Oni koji nijesu sigurni u svoju budućnost, više će štedjeti upravo zbog te neizvjesnosti.
E sad, mguće je da su pojedini Dubrovčani, fino prodali svoje nekretnine i sada žive ko carevi. Ima tih primjera u Crnoj Gori, ali to su novci koji su trebali da se investiraju u proizvodnju neki biznis, a ne potrošnju (kad gledam sa aspekta ekonomiste) ali ko sam ja da govorim ljudima šta da rade sa svojim novcem. I naravno da se takvim ljudima čini da je ovjde život ekstra. A šta misliš kako je onima ipod granice siromaštva, oko gradie siromaštva i malo boljima kojih je minimum 50%, kad se razbole pa moraju da nose čokolade i pića i čuda (kao što si već naveo) medicinarima. Misliš da im je bas cool što imaju preko 250 sunčanih dana u godini.
Dalje, govorimo o nekom standardu, a niko ne pominje korupciju. Bilo mi je smiješno kada sam čuo da u ZET-u prednost u zaposlavanju imaju djeca radnika i da se tome niko ne buni. Ajde da razmislimo malo, koliki su troškovi korupcije i koliko bi njeno iskorijenjavanje uticalo na poboljšanje života i koliko bi podigao demografiju.
dambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 14:46   #840
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Prijatelju, nije sve isto, standard je viši, ali i cijene su mnogo više. Oni koji odu u Irsku npr. nailaze na različite poteškoće, osobito u zdravstvu. Ima i tu dodatnih izdavanja. Nije sve crno-bijelo. Uostalom 6500 je skoro 20% veća i od hrvatskog prosjeka.
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Ovo bez dnevnica to nije naravno ok, al sve ostalo ti se ne razlikuje baš od zapada...Pa i tamo prosjena plaća obuhvaća fakultetska zanimanja, a radni dan ti je isto 10-ak sati.
I tamo se naradiš kao konj, za prosječnu plaću jedino možeš ako vas dvoje živi u istom stanu malo više ušparat...Pa mi smo zemlja osim ako niste kod privatnika gdje vam pauzu računaju u radno vrijeme.Tamo kada radiš 8-10 sati radiš tih svih 8 do 10 sati ma kakva pauza.

Inače ovo je tema demografije Hrvatske pa bi se trebali držati ove teme, skrenuli smo skroz na kvalitetu života..
Cekaj jeste vas dva ikad ista radili u zivotu? Imate li ikoga od rodbine ili prijatelja vanka znate li njihove place ili ovako pricate bezveze?

Sta bi covik sa zavrsenin fakulteton triba imat manju placu od prosjecne? znas li ti kakvi je to zivot kad imas 60 sati tjedno rada i kad imas samo jedan slobodan dan u tjednu za sebe, a tada ti se nista neda osin odmarat i sve to za saku brokava... jel ti mos svatit kakvi to trag ostavlja na tvom drustvenom, ljubavnom ili roditeljskom životu?


ma neznan uopce sta pisen bzvz...
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.