Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 17:27   #221
jedva odgledah do kraja. pretpostavljam da im nije bilo lako takvu priču učinit dosadnom, ali ipak im je nekako uspjelo. ne možeš do oscara zanimljivim filmom.
antifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:06   #222
Juuuuuj del Toro

Dobro, priznajem da su i meni neke stvari diskutabilne, najviše kaj se tiče priče i prenesuptilne crno-bijele karakterizacije, al svejedno juuuj

Meni je u cjelini jako lijep film. Ne znam tko još može bit tolko bizaran, morbidan, nasilan i sladunjavo-romantičan u isto vrijeme

Možda bih volio da je otkrivanje tog bića bilo postepenije. Ovak je sve misteriozno, hororasto isprva pa odjednom skok u "hej, to sam ja, čovjekoliko biće sa škrgama koje pliva tu okolo, a kaj ti tu delaš?" shemu prvog kontakta Iako kasnije to možda i dobije opravdanje, sam skok iz jedne atmosfere u drugu mi nije leglo skroz prirodno.

Eto, toliko ću ja reć. I dobro, film je dovoljno "drugačiji" od ostalih nominiranih za Oscar tak da mislim da tu neće bit većih iznenađenja. Doduše, nakon BAFTI Three billboards vodi, al ja se ipak nadam da će del Toro dobit
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:10   #223
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
... kaj ti tu delaš?
ovo je najslađi opis ovog filma ikad
__________________
...kad narastem, pokazat ću ja vama...
raptured is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 11:52   #224
Quote:
raptured_insomniac kaže: Pogledaj post
ovo je najslađi opis ovog filma ikad
Da, slično odgovoru kandidatkinje za neku miss kad je trebala odgovoriti na pitanje iz žirija što bi napravila kad bi naletjela na vanzemaljca. Odgovorila je da bi ga pitala - što ti radiš ovdje
tedybear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 12:15   #225
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Još više razloga koje ovaj film čine dobrim.



Film se ne odigrava u sadašnjici, nego početkom 60-ih godina prošlog stoljeća. Postoje primjerice iskazi "običnih vojnika" i medicinskih sestara iz 1947. u slučaju Roswell koji su bili svjedoci tadašnjem čuvenom događaju u tamošnjoj američkoj vojnoj bazi. O tome je pisao istraživač i nuklearni fizičar Stanton Friedman ujedno u jednoj od svojih knjiga na tu temu. To da je neka "sasvim obična" osoba svjedočila nečemu iznimnom, neobičnom i tajnom nije toliko neobično, posebno ne za ono vrijeme. A špijuna je uvijek bilo, to je i vrijeme Hladnog rata.



Pa baš taj nepredvidivi obrat - otmica spremačice - doprinosi tome da nije "čista dosada". Bilo bi valjda dosadno i predvidljivo da su to bili "elitni ruski specijalci".
Bez obzira na to film mi nikako nije legao-dosadan je, pun stereotipnih šablona i loš.
Ne znam kako se ovo može povezati s iskazima medicinskih sestara i običnih vojnika u slučaju Roswell , jer ovdje se radi o tajnim istraživanjima vezanim uz pripreme SAD-a za let čovjeka na mjesec i antirusku histeriju. Gledao sam više filmova o pripremama za put na Mjesec i nigdje nije prikazano ovako olako švrljanje osoblja po tajnim prostorima gdje su se vršila najvažnija istraživanja.
A posebice da ne spominjem šablonski pristup filma - gay i osobe s inveliditetom su super, suosjećajni, tolerantni a macho heteroseksualci su primitivci i sirovine (general i tip iz osiguranja) koji iz hira i bezosjećajno žele ubiti 'biće'.
Uglavnom, imao sam osjećaj da je rađen samo da bi se dobio koji kipić Oscara. Film je (možda) za pogledati i brzo zaboraviti. Puuno lošiji od Tri plakata...koji isto ima svoje loše trenutke..ali ne toliko kao ovaj.
tedybear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 14:08   #226
Quote:
tedybear kaže: Pogledaj post
Bez obzira na to film mi nikako nije legao-dosadan je, pun stereotipnih šablona i loš.
Pa, ok, tebi je dosadan. Ja tvrdim da su u glavnoj kategoriji ovogodišnjih nominacija bar dva filma koji su pojam dosade, ali ovaj film ne doživljavam dosadnim.

Quote:
Ne znam kako se ovo može povezati s iskazima medicinskih sestara i običnih vojnika u slučaju Roswell , jer ovdje se radi o tajnim istraživanjima vezanim uz pripreme SAD-a za let čovjeka na mjesec i antirusku histeriju. Gledao sam više filmova o pripremama za put na Mjesec i nigdje nije prikazano ovako olako švrljanje osoblja po tajnim prostorima gdje su se vršila najvažnija istraživanja.
Ono što sam htio reći je da je i ono bilo veoma tajno, čak više od leta na Mjesec, dok med. sestre i obični vojnici inače ne bi trebali znati to što je stroga tajna, ali s obzirom na posao koji su tada u tim okolnostima obavljali i morali obavljati, a nisu spadali u krug ljudi koji bi inače trebao i smio znati, znali su. U ovom slučaju imamo spremačicu, odnosno spremačice. Doduše možda je pristup nekim prostorijama tu mogao biti bolje čuvan, recimo da stalno MP stoji ispred ulaza gdje se nalazi to amfibijsko biće. Ali valjda je to labava sigurnost.

Quote:
A posebice da ne spominjem šablonski pristup filma - gay i osobe s inveliditetom su super, suosjećajni, tolerantni a macho heteroseksualci su primitivci i sirovine (general i tip iz osiguranja) koji iz hira i bezosjećajno žele ubiti 'biće'.
Zanimljivo da si ti to tako shvatio. Ja to nisam shvatio kao generalizaciju da su 'macho heteroseksualci' nužno i općenito "primitivci i sirovine", premda, ako ćemo realno, u stvarnosti je to češće više istina nego što nije. Zar ne? Nije to toliko stereotipno koliko je realistično. General daje uvjerljiv prikaz, Strickland također sa svojim uskogrudnim svjetonazorom, impulzivnom naravi i opsesivnom željom da ispuni svoj zadatak (to me čak malo podjeća na aktualnog američkog presjednika lol).
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 15:16   #227
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Pa, ok, tebi je dosadan. Ja tvrdim da su u glavnoj kategoriji ovogodišnjih nominacija bar dva filma koji su pojam dosade, ali ovaj film ne doživljavam dosadnim.



Ono što sam htio reći je da je i ono bilo veoma tajno, čak više od leta na Mjesec, dok med. sestre i obični vojnici inače ne bi trebali znati to što je stroga tajna, ali s obzirom na posao koji su tada u tim okolnostima obavljali i morali obavljati, a nisu spadali u krug ljudi koji bi inače trebao i smio znati, znali su. U ovom slučaju imamo spremačicu, odnosno spremačice. Doduše možda je pristup nekim prostorijama tu mogao biti bolje čuvan, recimo da stalno MP stoji ispred ulaza gdje se nalazi to amfibijsko biće. Ali valjda je to labava sigurnost.



Zanimljivo da si ti to tako shvatio. Ja to nisam shvatio kao generalizaciju da su 'macho heteroseksualci' nužno i općenito "primitivci i sirovine", premda, ako ćemo realno, u stvarnosti je to češće više istina nego što nije. Zar ne? Nije to toliko stereotipno koliko je realistično. General daje uvjerljiv prikaz, Strickland također sa svojim uskogrudnim svjetonazorom, impulzivnom naravi i opsesivnom željom da ispuni svoj zadatak (to me čak malo podjeća na aktualnog američkog presjednika lol).
Slažem se da film svatko od gledatelja shvatiti na možda više razina, simboličkoj, realističnoj ili kako god. Iskreno, nije mi jasno po čemu je iskočio za nekog favorita za Oscara. Pogledao sam njega, Tri plakata i Lady Bird i od svih mi je Tri plakata puno bolji (iako i on ima dvojbi i mana). "Oblik vode" mi je u kategoriji - pogledaj i zaboravi. A i nemam želju da bih ga pogledao drugi put. Čak i da me netko pozove u kino pogledati opet taj film, plati ulaznicu, kolu i kokice.
tedybear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 15:29   #228
Film mi je nista posebno. Nicim mi se nije uvukao u misli. Simpaticna limunadica. Glavni zenski lik mi je sladak i fora mi je scena (POLU-SPOILER?) gdje ona, tiha njeznica, najnormalnije skupi otkinute prste s poda i stavi ih u vrecicu. Obozavam bezazleno-creepy zenske likove.

Van toga, ne mogu vjerovati da jedno remek djelo poput Panovog labirinta pokupi eventualno komentare kako je super i odlican i to je to, a oko ovog filma se rodi ovoliko stranica rasprave.

Zanimljivo mi je gadjenje pojedinaca na temi nad scenama masturbacije.

I vidim da del Toro voli za glavne negativce uzimati sadisticki nastrojene muske likove. Nisam primijetila neki znacajniji negativni zenski lik u njegovim filmovima.

Edit: film mi je zanimljiv u usporedbi s filmom Cold Skin, gdje je u pogledu spolova obrnuta, potpuno drugacija, da ne kazem suprotna situacija.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:29   #229
Quote:
raptured_insomniac kaže: Pogledaj post
ovo je najslađi opis ovog filma ikad
a kad ima tak slatkih momenata unutra
Ne ide mi iz glave npr. njegova reakcija dok mu je puštala muziku s gramofona uz bazen
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 12:33   #230
Zašto se nakon otmice glavna junakinja nije jednostavno odvezla do oceana i pustila vodeno biće nego je čekala da se kanal napuni?

To mi nikako nije jasno, njena prvobitna namjera je bila da ga oslobodi zato što ga je Strickland htio ubiti. Čemu ono skrivanje u kupaonici kada ga je mogla odmah pustiti na slobodu.
pearljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 12:38   #231
Pa nije ga htjela pustiti. Na kraju je morala, ali je htjela što duže biti s njim...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 18:28   #232
Moj najveći problem sa tim filmom je neka vrsta ponižavanja nijeme osobe koja je spremna pojebat se i sa gušterom zato što svijet nije prepoznao njezino umjeće metlanja.
Da, taj gušter je u filmu prikazan kao retardirano dijete i ta kemija koja se dogodila samo otvara zabrinuta pitanja.

Poruka filma je da nijema osoba nema izlaza do retarda koji joj se sviđa jer je drugačiji kao i ona.
Ja sam ateist ali to ne znači da se zaljubljujem u svaku ateističku budalu jer je odbačena iz zajednice teista.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 19:15   #233
Velika greška je što je kraj...

SPOILER

... sretan.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 19:27   #234
Jest, i ja sam bio sretan što je kraj.
__________________
Curb
Pajkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 20:47   #235
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Poruka filma je da nijema osoba nema izlaza do retarda koji joj se sviđa jer je drugačiji kao i ona.
Ja sam ateist ali to ne znači da se zaljubljujem u svaku ateističku budalu jer je odbačena iz zajednice teista.
Nije to poruka filma. Niti je biće "retard". I ti bi se doimao "retardiranim" kad bi dospio u sasvim nepoznato okružje među pripadnike neke tebi strane, tehnološki naprednije civilizacije. A ona se zaljubila u biće jer je ono nju shvaćalo, a i ona njega na jednoj određenoj razini. Rekao bih da je tvoje cinično tumačenje filma pogrešno.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 21:27   #236
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Nije to poruka filma. Niti je biće "retard". I ti bi se doimao "retardiranim" kad bi dospio u sasvim nepoznato okružje među pripadnike neke tebi strane, tehnološki naprednije civilizacije. A ona se zaljubila u biće jer je ono nju shvaćalo, a i ona njega na jednoj određenoj razini. Rekao bih da je tvoje cinično tumačenje filma pogrešno.

Promašaj tog filma je upravo u tome što žena koja je po svemu pripadnik inteligentne vrste spušta svoje kriterije zbog odbačenosti.
To biće se u odnosu na nas ponaša kao retardirano dijete koje jedva komunicira sa čovjekom. U tome je problem. Gura se motiv odbaćenosti ali se pokušava uspostavit intimna veza koje nema. Ona je njega hranila kao i dupina i zbog toga što je on reagirao na vrlo rudimentaran način ona se odlučuje na seks i romansu. Zašto? Jer reagira na hranu? Jer ga diraš po genitalijama?
Nema priče. Ona je samo odbačena od društva i u ime susosjećanja na tu temu postaje njegova djevojka.
Po tom ključu bi mnogi kućni ljubimci stradali od nepoćudnih odnosa sa ljudima.
Bljak....ne želim zamišljati.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 21:36   #237
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Moj najveći problem sa tim filmom je neka vrsta ponižavanja nijeme osobe koja je spremna pojebat se i sa gušterom zato što svijet nije prepoznao njezino umjeće metlanja.
Da, taj gušter je u filmu prikazan kao retardirano dijete i ta kemija koja se dogodila samo otvara zabrinuta pitanja.
koja je razlika u odnosu prema recimo Homeru Simpsonu? Ili masi muškaraca iz fikcije (koji su preslika muškaraca iz stvarnosti)? Ti misliš da se ljudi generalno ne ponašaju retardirano?

Ovo što tebe smeta i što ti je prljavo je zapravo samo univerzalni romantični obrazac...
Oduvijek se žene lože i vlaže na male slatke seksi muške bubice iz nižih slojeva... To je onako....najveći klišej od svih, ali je činjenica.
bez obzira bile one nesrećne i nijeme ili princeze. Tj...u stvarnosti će nijema s metlom ganjat kriminalca iz Sesveta u BMW-u a tatina princeza će trošit nekog još tupljeg i jadnog "guštera"...neshvaćenog idiota


Quote:
Poruka filma je da nijema osoba nema izlaza do retarda koji joj se sviđa jer je drugačiji kao i ona.
poruka filma je otprilike kao na izboru za miss svijeta:
"želim svima na svijetu mir, da svi kakamo duge, da nema nesrećnih, da vlada ljubaf unatoč svemu i da se svi karamo...sa gušterima i/ili budalama jer samo je to ljubav, prirodna i mistična..."


Film ima dihotomiju kao za školu za teško mentalno retardirane.

ta neka skala:
luđački wasp-ovci i generali kao karikature ekstremnog fašizma i dehumanizacije.
Između toga nije ništa ili je neki nonsens.
a s druge strane su veoma draga niža bića...polu-ljudi (koji su unatoč tome i i baš zato i polu-bogovi)....koje se "u ovom okrutnom svijetu" jedine ikako može voljeti, tj. trošiti.

i btw...smještaj radnje u godinu u koju je smještena...60s...dominacija ludih wasp-ovaca sa istovremenim usponom dragih poluljudskih bića iz južnijih prašuma....koincidira sa 60s oslobađanjem potisnutih društvenih skupina..prejadne aluzije.


Film je zapravo duboko retardiran, sumanut i rasistično histeričan. anti-intelektualno rijetko viđeno govno.

ne kužim kak je dobio uopće dopuštenje za release...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 21:37   #238
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
Pa nije ga htjela pustiti. Na kraju je morala, ali je htjela što duže biti s njim...
to mi nikako ne pije vodu ona je vrlo brzo odredila datum kad će ga pustiti i još je bila zabrinuta što će biti ako se kanal ne napuni, a malo dalje ima ocean!?

i bilo mi je bezveze kad je on pobjegao iz stana pa ga je našla u kinu u kojem se prikazivao film, ali baš nikoga od gledatelja nije bilo...ok, kino je i inače bilo slabo posjećeno, ali da će baš biti potpuno prazno mi nije realno...osim toga, valjda bi netko puštao film pa bi primijetio neobičnog gledatelja

otmica mi je bila smiješna, samo jedan čuvar je bio na ulazu, očekivao bi puno veće osiguranje na ulazu

vizaulno mi se film svidio, kako su prikazane šezdesete, slastičarna, vožnja u Chevroletu, neobičan stan glavne junakinje, s masturbacijom nemam problema te scene su mi bile zabavne

mislim da je film precijenjen i da ne zaslužuje tolike nominacije za Oscara
pearljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 21:39   #239
film ne da je precijenjen, to je opsceno koliko je precijenjen. sramotno.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 22:02   #240
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Promašaj tog filma je upravo u tome što žena koja je po svemu pripadnik inteligentne vrste spušta svoje kriterije zbog odbačenosti.
To biće se u odnosu na nas ponaša kao retardirano dijete koje jedva komunicira sa čovjekom. U tome je problem. Gura se motiv odbaćenosti ali se pokušava uspostavit intimna veza koje nema. Ona je njega hranila kao i dupina i zbog toga što je on reagirao na vrlo rudimentaran način ona se odlučuje na seks i romansu. Zašto? Jer reagira na hranu? Jer ga diraš po genitalijama?
Nema priče. Ona je samo odbačena od društva i u ime susosjećanja na tu temu postaje njegova djevojka.
Po tom ključu bi mnogi kućni ljubimci stradali od nepoćudnih odnosa sa ljudima.
Bljak....ne želim zamišljati.
Pa nije retardirano izliječiti nekoga, što ovo biće očigledno nekako postiže. Ali itekako je retardirano htjeti uništiti ono što je drukčije, što Strickland svjesno ili podsvjesno želi. U jednoj sceni se može jasno vidjeti taj njegov cinični stav, sličan tvojem, u kojem sa sprdnjom i osjećajem superiornosti govori o biću, kako ga neka plemena štuju kao boga, bacaju mu hranu itd. A u jednoj sceni čak spominje Bibliju i govori da je 'Bog stvorio čovjeka na svoju sliku'. Očito da Strickland ne vjeruje da postoje ili bi mogla postojati druga, čovjeku slična bića, koja su jednako pa čak možda i razvijena od njega. Njegova percepcija bića je da je ono niži oblik, obična životinja, možda čak, da se izrazimo tvojim rječnikom, "retardirano" (nacisti su npr. slično gledali na druge rase). Ali ono je očito u nekim stvarima (prije svega biološkim) čini se razvijenije od homo sapiensa. A s obzirom da je humanoidno, ne da se baš porediti sa životinjama. Tvoje aludiranje na spolno općenje sa životinjama je tu rekao bih promašeno. Nekakvo uzajamno razumijevanje između amfibijskog čovjeka i Sally je očito prisutno već prije nego je došlo do fizičkog kontakta (što je vidljivo u sceni dok je još zatočen u staklenom spremniku) i prije nego mu je dala hranu, tako da to da stupa u fizički odnos isključivo zbog hrane ne stoji. Očigledno ima i emocije. Ne izražava ih verbalno, ali ih demonstrira.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.