Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 17:04   #1
Razlika između Psihologije i Psihokauča (sa PŽK-a)

Osobno sam vrlo zainteresiran za psihologiju ali me nužno ne zanimaju nečiji privatni problemi. Mislim, dobrodošli su kao primjer a ne kao fokus.
Stvar je u tome da koliko god volim psihologiju, kad god bacim pogled na ovaj pdf miješaju se svakakva osobna iskustva čiji cilj su njihova iskustva a ne psihologija per se. Imamo već Psihokauč ali se i dalje takve teme nalaze pod Psihologijom.

Volio bih da se pod Psihologijom razgovara o Psihologiji kao znanosti a ne osobnim primjerima koji se povezuju sa psihom.
Čini mi se da između Psihologije i Psihokauča ne postoji jasna razlika.
Pod Psihologijom prolazi čisto ispovjedanje i traženje savjeta isto kao i u Psihokauču.
Ali nitko zapravo ne govori o samoj Psihologiji i njenom razvoju.
Mislim da je potrebna bolja selekcija tema. Jedno je ispovjedanje vlastitih problema a drugo je tema Psihologije kao discipline.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:47   #2
Podržavam prijedlog

Nekidan mi je slično palo na pamet. Htjela sam o nečemu raspraviti, ali sam shvatila da nemam di.
Svaka tema je uglavnom nečiji osobni problem, ili se ubrzo pretvori u isti. Psihokauč nek ostane, super je koristan ljudima u potrebi, ali nedostaje znanstveni dio na ovom podforumu.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:03   #3
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Podržavam prijedlog

Nekidan mi je slično palo na pamet. Htjela sam o nečemu raspraviti, ali sam shvatila da nemam di.
Svaka tema je uglavnom nečiji osobni problem, ili se ubrzo pretvori u isti. Psihokauč nek ostane, super je koristan ljudima u potrebi, ali nedostaje znanstveni dio na ovom podforumu.
Hvala na podršci. Vrijeme je da tema Psihologije bude vezana za struku.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:53   #4
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post

Osobno sam misljenja da je tesko razdvojiti samo teorijsko raspravljanje o temama vezanim uz psihologiju a da se pritom forumasi ne involviraju sa nekim svojim iskustvima, problemima itd.
Teško je razdvojiti kad je već prihvaćen princip pričanja o svojim problemima.
Kada me zanimaju nečiji problemi imam dosta tema ali ako sam zainteresiran za Psihologiju moram se baviti nečijim nametnutim prizemnim temama.
Volio bih razgovarati o Psihologiji za promjenu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 03:29   #5
Djeluje kao dobra ideja, ali ne vidim kak je izvedivo.

Otvoriš temu, bubam, "Depresija je nova pošast modernog društva" i očekuješ da ljudi pričaju o depresiji, a bez da navode vlastito iskustvo sa istom?
Što misliš kako se uopće došlo do bilo kojeg statističkog podatka ili do bilo koje dijagnoze. Za prvo je potrebna veća skupina ljudi, a za drugo je uvijek postojao pacijent zero.
Neki od pojmova uostalom i nose imena tih grozomornih "osobnih slučajeva" poput Edipova kompleksa.

Prije sam bila aktivnija, a sad i nisam toliko, ali sve što "znam" o Psihologiji je bazirano na vlastitom iskustvu ili na nečemu što sam otkrila dok sam istraživala nešto što me u tom trenutku mučilo. Ne smatram se kompetentnom govoriti o Psihologiji kao znanstvenoj disciplini ukoliko iza toga ne stoji diploma.
E sad, ako ću pak htjeti sudjelovati na nekoj temi i napisati savjet nekoj osobi (a nemam gore navedeni papir u linku u potpisu kao dokaz da znam o čem pričam) onda mogu dobiti na kredibilitetu samo i isključivo ako kroz vlastito iskustvo opišem kako sam došla do nekih spoznaja.

Uostalom, kako odvojiti "znanost o svijesti" bez toga da se navode primjeri?
Ili su primjeri imaginarnih ljudi u imaginarnim situacijama okej, dok iskustva stvarnih ljudi i u stvarnim situacijama nisu?
I kako znati o kojem od tog dvojeg se radi kad netko piše odnosno kako bi modovi točno mogli procjeniti tko piše "općenito", a tko piše osobno?

Psihologija kao znanost je zanimljiva, meni barem, ali najzanimljiviji dio iste su baš različita iskustva ljudi sa istim problemima i različiti načini liječenja istih dijagnoza.


Ak me sjećanje ne vara otvaranje tema o drugim ljudima je zabranjeno, tako da pada u vodu i hipotetska rasprava o susjedi Mari.
Koliko živih tema bi onda na dijelu "Psihologija" uopće bilo kad ih je i sada svega nekoliko?


Again, meni ideja kao ideja nije loša, ionako ne pišem tamo pretjerano puno, samo ne vidim baš kako ste to zamislili.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 15:51   #6
Mislim da se cijela stvar može relativno jednostavno izvest bez velike filozofije.
Jasan fokus mora biti na Psihologiji kao znanosti. Dakle nema tema koje započinju i završavaju svojim iskustvima i mišljenjima nego se ona mora vezati za struku. Dakle osobno iskustvo i mišljenje je dozvoljeno ali nije dovoljno da na tome ostane a da se ne veže za argumente iz Psihologijske struke. Argumenti Psihologijske struke podrazumijevaju pozivanje na istraživanja iz područja Psihologije, konsenzuse autoriteta, kontraverzna istraživanja, u principu sve što spada pod kategoriju Psihologijskog svijeta.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:06   #7
Good luck with that, vecina ljudi tamo su samo obicni ljudi koji se osjecaju lose, a ne psiholozi ili barem netko tko u slobodno vrijeme proucava psihologiju kao znanost.

Vecini ionako nije bitno misljenje struke "zasto" se nesto dogadja vec iskustva drugih kako to rijesiti. Logicno je ako malo bolje razmislis.

I again... Pitala sam... Koliko bi tu aktivnih tema bilo ako se bude linkalo samo sa strucnih portala?

Zar nebi bilo lakse, i kao neki middle ground, da se pri otvaranju tema kakve ti zelis u prvi post stavi mod upozorenje o tome o cemu se smije, a o cemu ne pisati.
Nesto poput labela na askreddit gdje za neka pitanja bude stavljeno /serious/ i onda se zna da kod takvih topica nema zajebancije, punnova i ostalog (dok je to na ostalima i dalje dopusteno).
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 18:20   #8
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Good luck with that, vecina ljudi tamo su samo obicni ljudi koji se osjecaju lose, a ne psiholozi ili barem netko tko u slobodno vrijeme proucava psihologiju kao znanost.

Vecini ionako nije bitno misljenje struke "zasto" se nesto dogadja vec iskustva drugih kako to rijesiti. Logicno je ako malo bolje razmislis.

I again... Pitala sam... Koliko bi tu aktivnih tema bilo ako se bude linkalo samo sa strucnih portala?

Zar nebi bilo lakse, i kao neki middle ground, da se pri otvaranju tema kakve ti zelis u prvi post stavi mod upozorenje o tome o cemu se smije, a o cemu ne pisati.
Nesto poput labela na askreddit gdje za neka pitanja bude stavljeno /serious/ i onda se zna da kod takvih topica nema zajebancije, punnova i ostalog (dok je to na ostalima i dalje dopusteno).
Ako većinu ne zanima Psihologija onda neka to tako i bude.
Bitno je da se napravi razlika između Svega i Psihologije. Ima ljudi koji su zainteresirani za područje Psihologije i nemaju prilike izrazit se. Većina će ionako imat prostor Kauča pa ne znam zašto bi problem bio ostavit struci prostoira.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 16:34   #9
za rasprave o psihologiji kao znanosti postoje specijalizirani forumi na kojima raspravljaju psiholozi, tj. struka.

forum.hr nije takav tip foruma, rekla bih.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:30   #10
Tko vama točno brani da otvarate teme na određen način i ignorirate upise koji vam se ne sviđaju?

Uostalom, koliko je tamo gore ljudi koji su ustvari zainteresirani za Psihologiju, a koliko onih koji samo žele pronaći rješenje za vlastiti problem?

Ne razumijem zašto tebi toliko smeta što određeni ljudi otvaraju određen tip tema na, za po tebe, neprimjerenom mjestu, da ti zbog toga ne želiš otvorit temu kakva bi tebi pasala, makar si slobodna to učiniti .

Što se tiče psihologa i psihijatara koji javno priznaju da to jesu (makar bez dokaza) - evo šaljem pozdrav svoj trojici .
To ti je ta famozna struka kojoj treba ostavit cijeli PDF .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 07:49   #11
@dire dawn
ako je tvoj komentar upućen meni, promašila si futbal.

imho, pdf takav kako je koncipiran (stvarni problemi i iskustva ljudi) više nego dobro ispunjava svoju svrhu.
uza sve što si napisala i s čime se u potpunosti slažem, moja poanta je bila da postoje specijalizirani forumi / portali za ljude iz struke. pa koga zanimaju stručne rasprave (mene ne, niti sam iz te struke) može otić na specijalizirane portale.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 19:07   #12
Nije .

S tobom se slažem, ali svjesna sam sad kak je ispalo.
Nije mi se dalo kvoutat preko moba i... jebiga .

Sori .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:39   #13
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
za rasprave o psihologiji kao znanosti postoje specijalizirani forumi na kojima raspravljaju psiholozi, tj. struka.

forum.hr nije takav tip foruma, rekla bih.
Krivo. Forum.hr ima ambiciju biti onoliko specijaliziran koliko god su njegovi korisnici to željni i sposobni biti.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:51   #14
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Osobno sam vrlo zainteresiran za psihologiju ali me nužno ne zanimaju nečiji privatni problemi. Mislim, dobrodošli su kao primjer a ne kao fokus.
Stvar je u tome da koliko god volim psihologiju, kad god bacim pogled na ovaj pdf miješaju se svakakva osobna iskustva čiji cilj su njihova iskustva a ne psihologija per se. Imamo već Psihokauč ali se i dalje takve teme nalaze pod Psihologijom.

Volio bih da se pod Psihologijom razgovara o Psihologiji kao znanosti a ne osobnim primjerima koji se povezuju sa psihom.
Čini mi se da između Psihologije i Psihokauča ne postoji jasna razlika.
Pod Psihologijom prolazi čisto ispovjedanje i traženje savjeta isto kao i u Psihokauču.
Ali nitko zapravo ne govori o samoj Psihologiji i njenom razvoju.
Mislim da je potrebna bolja selekcija tema. Jedno je ispovjedanje vlastitih problema a drugo je tema Psihologije kao discipline.
Slažem se. Da Psihologija ne treba imati teme koje su bliže Psihokauču. Ti slobodno razvijaj teme o psihologiji kao znanosti, a može i kao općenito sveprisutnom fenomenu u umjetnosti, filmu, politici, marketingu, ratovanju, praktički svemu... O knjigama o psihologiji... Bit ćeš podržan kao i svi koji u tom smjeru žele razvijati taj podforum.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:55   #15
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Tko vama točno brani da otvarate teme na određen način i ignorirate upise koji vam se ne sviđaju?

Uostalom, koliko je tamo gore ljudi koji su ustvari zainteresirani za Psihologiju, a koliko onih koji samo žele pronaći rješenje za vlastiti problem?

Ne razumijem zašto tebi toliko smeta što određeni ljudi otvaraju određen tip tema na, za po tebe, neprimjerenom mjestu, da ti zbog toga ne želiš otvorit temu kakva bi tebi pasala, makar si slobodna to učiniti .

Što se tiče psihologa i psihijatara koji javno priznaju da to jesu (makar bez dokaza) - evo šaljem pozdrav svoj trojici .
To ti je ta famozna struka kojoj treba ostavit cijeli PDF .
To se da lako urediti novim režimom moderiranja. Ako je nešto za Psihokauč, a otvori se u ovom podforumu, jednostavno se premjesti/obriše/zaključa. I onda se članovi lagano educiraju gdje je što.
Moderatori neka tu podržavaju znanstvene diskusije, a na 'kauču diskusije o osobnim problemima.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 01:18   #16
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
To se da lako urediti novim režimom moderiranja. Ako je nešto za Psihokauč, a otvori se u ovom podforumu, jednostavno se premjesti/obriše/zaključa. I onda se članovi lagano educiraju gdje je što.
Moderatori neka tu podržavaju znanstvene diskusije, a na 'kauču diskusije o osobnim problemima.
Teme je lako premjestit (ili zakljucat), ali sto je sa postovima koji su osobni, a tema je "opca"?
Tipa - tema o porastu broja samoubojstava u vrijeme blagdana i sto struka misli o tome - ljudi lijepe znanstvene clanke i pricaju o imaginarnim primjerima i razlogima i onda dodje netko i napise svoje osobne razloge zasto mu to tada lose sjeda - jel to za karton, brisanje, karton + brisanje?
Pod sta bi to spadalo? Jer nije offtopic, a mislim da niti jedan PDF (bar u Drustvo sekciji) nema zabranu pricanja i spominjanja vlastitih iskustava.

Ljudi ce se poistovjetit, htjet napisat nesto svoje jednako kao i na Zdravlju (sto bi bio najbolji PDF za usporedbu, jel).

Cak i da se prica o psihologiji kroz film ili koliku ulogu dobri (psiholoski) trikovi imaju u marketingu, opet ce se naci netko tko ce pisat iz svoje perspektive i svog iskustva.

99% ljudi tamo nema ama bas nikakvu diplomu ili sluzbenu naobrazbu u polju Psihologije i svi pisemo i savjete i probleme i zakljucke bazirano iskljucivo na temelju vlastitih prica jer kako inace dobit na (ikakvom) kredibilitetu?
Otkad sam ovdje (2009.) uvijek je tako funkcioniralo uz obligatori - nisam strucnjak. Morao si napisat bar nesto od onog kroz sto si prosao da bi itko tvoj savjet ili preporuku shvatio iole ozbiljno.

Ono sto meni nije jasno je zasto ljudi vec sad ne otvaraju teme kakve zele (dok se modovi, smodovi i admini dogovore).
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 02:47   #17
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
tema o porastu broja samoubojstava u vrijeme blagdana i sto struka misli o tome - ljudi lijepe znanstvene clanke i pricaju o imaginarnim primjerima i razlogima i onda dodje netko i napise svoje osobne razloge zasto mu to tada lose sjeda - jel to za karton, brisanje, karton + brisanje?
Tu se radi o dvije grupe tema - jedna u kojoj su teme općeg karatera, samoubojstva u vrijeme blagdana, to je root Psihologije, a druga vrsta tema su konkretne osobne priče, te idu na Psihokauč. Ako neko u općoj temi stavi svoje osobno iskustvo zašto bi to bio problem? Dapače, dobrodošao primjer, ali taj primjer nije tema, o tome se dalje ne raspravlja, a ako se baš krene raspravljati, taj dio se može otcijepiti u zasebnu temu za Psihokauč.
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jasan fokus mora biti na Psihologiji kao znanosti. Argumenti Psihologijske struke podrazumijevaju pozivanje na istraživanja iz područja Psihologije, konsenzuse autoriteta, kontraverzna istraživanja, u principu sve što spada pod kategoriju Psihologijskog svijeta.
Bojim da bi samo strogo znanstveno utemeljene teme eliminirale ogroman dio onog što psihologiju općenito čini zanimljivom, prvo zato jer se mislim da neće biti dovoljno stručnih sudionika, a drugo jer je psihologija ipak manje egzaktna znanost i da je jedan dobar pjesnik ili običan mudar čovjek za pitanja duše u raspravi kompetentan jednako kao i diplomirani psiholog koji će zastupati neki smjer psihologije. Psiholozi uz puno empirijske muke često otkrivaju toplu vodu koju su pjesnici i mudri ljudi već odavno otkrili, a mnogo toga još ne znaju.
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Ono sto meni nije jasno je zasto ljudi vec sad ne otvaraju teme kakve zele (dok se modovi, smodovi i admini dogovore).
Da, samo izvolite, otvarajte teme. Ne trebate čekati, mi smo se dogovorili. Imate punu podršku.

Inače ovu temu možemo nastaviti tamo. PŽK dio je riješen.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 03:58   #18
Bok!
Evo i mene. Oprostite što s nisam dulje javljala, trebalo nam je malo vremena da se konzultiramo.

Da, postoji problem neurednosti pdf-a i toga smo svjesni. Da sad ne ulazim u objašnjavanja i opravdavanja zašto neke stvari trenutno izgledaju kako izgledaju, neke stvari imamo u planu promijeniti. Vidjet ćemo kako će to ići jer imamo želju oživjeti malo root pdf-a koji je prilično mrtav u odnosu na živahni Psihokauč koji je s godinama nadrasao root s kojega je potekao.

Kod rasprava na općoj razni, ako je tema tako zamišljena, nemamo ništa protiv korištenja primjera iz života jer je to uobičajena stvar koja je potrebna za bolju ilustraciju onog o čemu se govori, sasvim uobičajena i kod nekih stručnih izlaganja/predavanja. To nije isto što i preusmjeravanje teme na svoj osobni problem i pretvaranje rasprave na općoj razini u osobnu suportivnu temu. Taj dio bi nekako pokušali spriječiti.

Entuzijastima koje zanima područje psihologije bih samo malo izreklamirala naš popis važnijih tema. Iako nije dosta dugo osvježavan, vrijedi baciti pogled na njega. Pdf je nekad imao priličan broj aktivnih kvalitetnih tema koje su više bile usmjerene teoriji, a sada stoje neaktivne već dulje vrijeme, uvrstili smo ih u popis, i možda će oni koji vole takav tip rasprava pronaći među njima nešto za sebe ili će se imati potrebu nadovezati na davno prekinutu diskusiju.

Link: https://www.forum.hr/showthread.php?t=749470

Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Nekidan mi je slično palo na pamet. Htjela sam o nečemu raspraviti, ali sam shvatila da nemam di.
Možeš slobodno otvoriti temu o onome o čemu želiš raspravljati. Ako je tema otvorena kvalitetno i usmjerena k stručnome, manja je vjerojatnost da će na njoj pisati ljudi koji nemaju znanja iz tog područja ili ju svojatati za svoje osobne probleme. Jer i sam uvodni post na neki način radi selekciju sudionika koju je onda i jednostavnije održavati. Nema problema, otvori temu, a mi ćemo odraditi potrebni moderatorski dio.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 20.02.2018. at 04:21.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:41   #19
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
, a drugo jer je psihologija ipak manje egzaktna znanost i da je jedan dobar pjesnik ili običan mudar čovjek za pitanja duše u raspravi kompetentan jednako kao i diplomirani psiholog koji će zastupati neki smjer psihologije. Psiholozi uz puno empirijske muke često otkrivaju toplu vodu koju su pjesnici i mudri ljudi već odavno otkrili, a mnogo toga još ne znaju.
Nije bas tako i ovo je imho primjer posta koji u poozbiljenom pristupu psihologiji ne bi mogao proci.
Postoje teorijski modeli, a postoje i istrazivanja sa konkretnim rezultatima.

Pjesnik ce ovisno o svojim preduvjerenjima i osjećajima uzdizati arijskih rasu ili jednakost svih ljudi po rodjenju. Psiholog ce pak sakupiti relevantni uzorak covjecanstva, priključiti na aparate i mjeriti nesvjesne fiziološke reakcije pa ustanoviti da imamo drugačije razine empatije odnosno percepcije tudje boli prema fenotipski bitno različitima od sebe i prema slicnima, neovisno o vrijednosnom sustavu koji prihvacamo. Pa ce promatrati u kontroliranim uvjetima ponasanje djece te uvidjeti da i te kako vec i bebe diskriminiraju prije internalizacije kulturnih normi, odnosno da je rasizam u prilicnoj mjeri urodjen, a ne indoktriniran i da nisu dica divna i slobodna od takvih ponasanja kako i dalje idealisti sebi cesto predstavljaju (sto ne znaci njegovo promoviranje ili opravdanje). Sto se sa tim podacima radi i interpretira je vec druga prica. I dalje ce netko to koristiti kao potvrdu smislenosti, a drugi primitivnosti rasizma, ali je onaj koji tvrdi kako je to cista drustvena indoktrinacija cinjenicno u krivu pri cemu se to bez eksperimenta ne moze utvrditi.

Kad je stari Miligram napravio jedan od najpoznatijih eksperimenata u povijesti psihologije vecina predvidjanja rezultata cak i medju strucnjacima je bila bitno različita od stvarnih rezultata.

Da su intuicija i zivotna skola jednaki znanosti sunce bi se jos vrtilo oko zemlje. Bas zato sto smo u svakodnevnom životu preoptereceni preduvjerenjima i "osjećajima za filing" te zato sto je mnogo toga znanstveno otkriveno u stvari kontraintuitivno uopće tu znanost i trebamo, pa koliko god ograničena metodologija u nekom području bila.

Suvremena eksperimentalna psihologija je u nekoj mjeri ostavila iza sebe sukobe teoretskih skola tipa psihoanalitičara i bihevioristicke i neki revidirani mjesani kognitivno-bihevioralno-bioloski model tu dominira, ostale price su rekao bih vise na filozofsko-psihoterapiskim marginama (iz perspektive znanstvene psihologije) gdje se ne trazi egzaktnosti bas previse.

"Ja osjećam, mislim i iskusio sam" nije nikad usporedivo sa konkretnim i metodološki sto rigoroznije sakupljenim podacima, ako se to stavlja u istu razinu ne znam koliko se mize razgovarati oko ozbiljnijeg pristupa relevantnim temama. A to da oni intuitivno i zivotno skolovani dolaze uvijek do istih zaključaka kao rigorozni eksperimenti je cinjenicno i provjerivo netocna izjava.

Pristup i nacin moderiranje slican onome na prirodnim znanostima bi mozda mogao dignuti razinu rasprave, ali sa druge strane vecina sudionika na opceinteresantnim područjima poput psihologije nije za to vjerojatno zainteresirana te bi umrtvilo rasprave (kao sto bi i na PZ bilo zivlje da se pusti sudjelovanje i sukobljavanje sa alternativcima).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 12:41   #20
Što psihologija zna o sreći? Ne znam, pitam. Imam osjećaj ne mnogo, rekao bih da nema neko definitivno znanje. Sreća je prilično bitan psihološki pojam, ne? A s druge strane stvar je prilično trivijalna. Za mudra čovjeka.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da su intuicija i zivotna skola jednaki znanosti sunce bi se jos vrtilo oko zemlje. Bas zato sto smo u svakodnevnom životu preoptereceni preduvjerenjima i "osjećajima za filing" te zato sto je mnogo toga znanstveno otkriveno u stvari kontraintuitivno uopće tu znanost i trebamo, pa koliko god ograničena metodologija u nekom području bila
O intuiciji u znanosti Einstein, jedan od pjesnika znanosti, kaže:
Quote:
The supreme task of the physicist is to arrive at those universal elementary laws from which the cosmos can be built up by pure deduction. There is no logical path to these laws; only intuition, resting on sympathetic understanding of experience, can reach them.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.