Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2010., 09:50   #41
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Danas je nemoguce biti "renesansni covijek", a pitanje je, je li ikada i bilo moguce. Vjerojatno je bilo moguce u jednom periodu ljudske povijesti, ali svakako prije same renesanse i izuma tog pojma.
znati sve?! nije bilo moguće ni u kameno doba, dok je bilo 100 ljudi na zemlji.. a kamo li danas.. i ako si okružen samo sa 5,6 ljudi i izoliran..opet nikad nećeš naučit sve što oni znaju ..jer ljudi stalno razmišljaju i stalno im dolaze nove ideje, i štagod da naučiš ili saznaš, velik dio toga će opet isparit iz mozga
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 13:10   #42
Svi ste čuli za onu: "Ignorance is a bliss" iliti "Neznanje je blagoslov". Koliko ima istine u tome? Ja mislim da je to djelomično točno, jer kad nešto ne znaš - onda se nećeš živcirati na kojem principu to radi, zašto to radi, hoće li to prestati raditi, etc. Sve se čini puno jednostavnije i imaš onaj osjećaj da to tako treba biti.
No, svejedno smatram da je znanje moć i daje nam neograničene mogućnosti, a znanje je dar ukoliko se primi od osobe koja zna dobro darivati, odnosno prenositi znanje.
cloud333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 12:45   #43
uh-huh!...dar ili teret?nuzno oboje;ako je dar prihvaceni dar,eto ti nevolje-sad se mora koristiti.
ideje rijetko (ma nikako) ne evoluiraju,ne pitaju,ne zele voditi.
najbolji dokaz je stara prica;eto naseg visoko naprednog,mahnitog svijeta sta plese tehnoloski balet na rubu propasti.
svako uplitanje je odgovornost; akcija-reakcija.

a znanje prsti na sve strane.sa njim se svasta radi.

ali,znanje je uvijek dobro.to je cisto covjekova priroda,ostvarenje,interakcija sa svime,zaranjanje u svijet,samoga sebe...
sta se zna,moralo se saznati.sta iz ljubavi,sta iz ekonomije,sta iz slucajnosti.
nema smisla pitati sta bi bilo da je bilo (il da nije bilo ).
bit ignorantan nije opcija koja ista ikome daje.

al ta plemena (danas ih bas i nema,u onom smislu netaknute izvornosti)?...
pomoci materijalno i sl?
dirati u njihovu kulturu?
nauciti ih citati i pisati?ako ko pokaze znatizelju.ma,ako je prirodno.
mislim,bi li ko volio nasilu ucit plemenske plesove?ok,ovo je jos vjerojatno i privlacno. mozda nasilu proc kakav obred zrelosti,bit ostavljen u divljini mjesec dana,sam,bez hrane,vode i ikakve zastite,itd?

USE YOUR ILLUSION.BUT DEAL WITH WHAT'S REAL.
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 23:59   #44
Nekome je znanje dar, nekome teret.. sve ovisi o razmišljanjima.. osobno radije biram znanje, draže bi mi bilo da znam neke stvari koje ne želim nego da ne znam ništa
MizLala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 13:35   #45
Sjećam se da je prije nekih godinu dana bila u Dnevniku reportaža o pronalasku plemena usred neke od đungli. Slučajno je na pleme nabasao helikopter, a članovi plemena su ga počeli gađati strelicama i kopljima. Ne znam što se dalje događalo, jesu li ih pustili na miru ili što. Zamislite koliko je taj događaj utjecao na kulturu tog plemena, moguć je scenarij da su oni u tom helikopteru vidjeli boga, ili vraga možda. Napad izvanzemaljaca, možda novu vrstu leteće životinje ili tko zna što.

Svijet se razvija, plemena i primitivan način života izumiru. Znanje je blagoslov i treba ga širiti, ali ne silom i ne agresivno. Tko želi - neka uči. Ja znam da to želim.
fitlife100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 21:16   #46
Znanje je teret jer mozak funkcionira po principu hard diska.
Koliko ljudi izbrise gradivo nekog predmeta cim ga polozi na faksu, da bi lakse nastrebali novo gradivo.
Zasto ljudi zaboravljaju jezik kojim dugo ne govore? Jer hard disku treba mjesta. Sve informacije koje ne koristimo mozak procjenjuje nebitnim i nakon nekog vremena ih brise.
Jedino ih presnimavanjem (tj ponavljanjem) mozemo zastititi.

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 13.09.2010. at 21:21.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 03:32   #47
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
Pa mislim da nema potrebe za time, ako se ta zajednica ne uključuje u suvremeni svijet. Oni imaju svoju kulturu i to im je sasvim dovoljno.
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 04:08   #48
Zavisi,ovisno u koje svrhe i kako li češ ga upotrijebiti.,jer znanje bi bilo put ka mudrosti.Npr. ako znanje zloupotrijebiš i napraviš štetu,sebi ili bližnjemu,tada neka ono bude teret,a ako se znanje korisno i adekvatno primjeni educirajući nekoga,postigao si dobar put.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 08:14   #49
To afričko pleme ima običaj žrtvovanja svakog trećeg dijeteta u obitelji.

Smije li se misionar umiješat i tako spasit jedan ljudski život ?

Ja mislim da smije.
No time dajem pravo nekim ljudima, "pametnijim" u ovom slučaju da se miješaju u živote ovih malo manje pametnih.
Kako paradoksalno da spašavanje nečijeg života može izgledat kao nacistički potez ubermenscha.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 12:19   #50
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Danas je nemoguce biti "renesansni covijek", a pitanje je, je li ikada i bilo moguce. Vjerojatno je bilo moguce u jednom periodu ljudske povijesti, ali svakako prije same renesanse i izuma tog pojma.
e sad pod tom pitanju interesiralo me samo prakticno znanje... nesto sagradit i napravit... ono how do it! ili just do it!...
Stalno mjenjanja sredina me je naucilo da ima jakkooo puno lijenih ljudi...
ili da se po pitnju nekakvog rada, odmahuju rukom uz rijeci !"ja to ne znam"(ono platit cu nekom da mi to napravi, jer se ne zelim trositi svoje slobodno vrijeme na to.Sve stima dok tako dobro zaradjujes...ali kada su prihodi i rashodi na nekoj nuli ili minus, što onda? Plati vatikanskom valutom!)
Najlakše je reci ne znam i toga sam svjestan sam., ali da nema volje da se nesto novo nauči...to ne razumijem..
"renesansni covijek"--zato sam povukao pitanje izvrsnosti, specijalizacije, strucnosti...jer i ja cu jednog dana biti strucnjak u struci...ali uska specijalizacija..mada ce za to trebati dugggoooo vremena, strpljenja, krvi i znoja.
Ali ako se nebudemo usavrsavali u svojem zvanju, znanju....progutat ce nas konkurencija...i postat cemo zastarijeli tip motora
Me pratis?
Loki12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 12:22   #51
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Zavisi,ovisno u koje svrhe i kako li češ ga upotrijebiti.,jer znanje bi bilo put ka mudrosti.Npr. ako znanje zloupotrijebiš i napraviš štetu,sebi ili bližnjemu,tada neka ono bude teret,a ako se znanje korisno i adekvatno primjeni educirajući nekoga,postigao si dobar put.
auuuuu...kako me pogodi....pogotovo ovaj zadnji pasus...(pogodio si i ovaj prvi u kojem sa ja zrtva ispo... heheh )
Loki12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:49   #52
sto se tice tih novootkrivenih plemena, ja bi ih pustio da sami otkrivaju svijet i ne bi im nametnuo nikakvu znanje. U tom slucaju njihov tok razvoja ce ici mozda drugacijim putem i mozda puno kvalitetnijim nego nas, iako kaskaju. Nismo mi tu da sudimo i odlucujemo.

Na drugu stranu sto se tice naseg toka razvoja i znanja, mislim da je potrebno filtrirati sve informacije i izabrati samo najkvalitetnije i drzati se toga, jer zivimo u drustvu punim beskorisnih informacija koje nas truju i odvlace od onoga sto je puno bitnije.
cdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 18:47   #53
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
ne moze im naskoditi ako nauce nesto vise o svijetu. nista time ne gube. na prvi pogled. to je situacija kad je to znanje besplatno ali nazalost to je rijedak slucaj. najcesce ti ljudi sve to na neki nacin plate.
problem je sto to poucavanje nikad ne ostaje na tome sve misije na neki lijep nacin porobljavaju te ljude. uzmimo na primjer vjerske misije: svecenik je misionar i dolazi u afriku. glavni cilj mu je unistiti vjeru i tradiciju tih ljudi, oduzeti im njihova bozanstva i nametnuti svoje. i kako on to postize? daje im humanitarnu pomoc, uci ih citati... sve skupa izgleda kao da im pomaze a zapravo ih samo iskoristava i provodi svoje ideje.
__________________
matisseee
matisseee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 18:56   #54
Quote:
matisseee kaže: Pogledaj post
ne moze im naskoditi ako nauce nesto vise o svijetu. nista time ne gube. na prvi pogled. to je situacija kad je to znanje besplatno ali nazalost to je rijedak slucaj. najcesce ti ljudi sve to na neki nacin plate.
problem je sto to poucavanje nikad ne ostaje na tome sve misije na neki lijep nacin porobljavaju te ljude. uzmimo na primjer vjerske misije: svecenik je misionar i dolazi u afriku. glavni cilj mu je unistiti vjeru i tradiciju tih ljudi, oduzeti im njihova bozanstva i nametnuti svoje. i kako on to postize? daje im humanitarnu pomoc, uci ih citati... sve skupa izgleda kao da im pomaze a zapravo ih samo iskoristava i provodi svoje ideje.
Pa tema je na filozofiji jer me zanima sama esencija problema.

Treba li ih učiti ili ne ?

A to da su europljani iskorištavali afriku i ini problemi za ovu temu nisu interesantni.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 15:58   #55
misionari daju znanje i obrazovanje???? kome?? dali ta plemena to uopće žele?odakle nekom pravo nametati svoja uvjerenja i religiju drugome? a kome su uopće bijeli misionari donijeli dobroga? povjest je ipak pokazala da je to dijeljenje znanja i obrazovanja po africi ,aziji,pacifiku donijelo samo patnje,bolesti i istrebljivanje čitavih naroda.stavite se samo u njihov položaj,da vama sad dođe netko i nameće vam svoju religiju i obićaje dali bi to prihvatili?
ipak budimo realni sve je to krinka kako porobiti narode,uzeti im bogatstva i vladati nad tzv.jadnicima i primitivcima al ne zaboravimo sva ta plemena su puno poštenija i iskrenija nego 99% ljudi u "naprednom" svijetu
jozo kapula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 14:48   #56
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
U nekoj afričkoj zemlji žive nepismeni ljudi.
Jednog dana dolazi misionar i počne ih učiti čitati i pisati.
Čini li on time njima dobro ili bi bilo bolje da ih pusti da žive kao do sad ?

Po meni on im time čini dobro, jer znanje im daje više mogućnosti u životu.

Šta vi mislite o tome ?

P.s možda je podforum kriv, ali neznam di bi stavio ovu temu
Znanje je korisno samo kada se sukobljavaš sa drugima.
Ako ti ljudi žive u harmoniji sa prirodom, ne treba im ništa drugo.
No dokle tako?
Dok ne dođe prvi porobljivač. Tada završe kao Indijanci.
Misionari, dakako, ne rade to da bi ih pripremili na buduće opasnosti, nego iz vlastitih interesa.
No znanje svakako jest korisno u borbi protiv neočekivanih stvari u budućnosti. Zato se mozak i razvija i postaje dominantnim svojstvom viših vrsta (a ne mišići). Inteligencija, kao sposobnost snalaženja u novim uvjetima korisna je kad ti novi uvjeti nastupe. Do tada - nije.
No očekivati da će sve biti uvijek "po starom" je u najmanju ruku neodgovorno.
Otprilike kao što se i naša civilizacija polako uljuljkava u ugodnu svakodnevicu, najveća briga joj je loš ekonomski sustav koji živi od kriza i za krize, a znanost zapostavljaju. Da nam sad dođu neki misionari iz svemira, učili bi nas između ostaloga i kako letjeti u svemir i braniti se od meteora i kometa. Jer nama je dobro i ovako, mi na to ne računamo. A kad stvar dođe, bit će kasno.
Diotalevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 12:09   #57
Ovdje je važna jedna RIJEČ. Znanje Prvo i osnovno treba se definirati riječ znanje. Iako svatko na svoj način shvaća tu riječ, ja bi ju ovako objasnio:
Znanje je sposobnost shvaćanja. Znači ovdje ne mislim na puke činjenice koje smo napamet naučili, već na apsolutno shvaćanje svrhe i načina djelovanja nekog objekta. S time bih i samo (današnje) znanje podijelio na dvije podvrste:

Istinsko znanje
Promjenjivo znanje
Prvo da objasnim što je istinsko znanje. Istinsko znanje je shvaćanje zašto i kako. To je ono pravo znanje. To je ono kada domorocu objasniš zašto će biljke raste ako ih polije vodom.
A s druge strane tu je promjenjivo znanje. Ono je realno gledajući nastalo iz istinskog znanja. Recimo za nekoliko godina netko otkrije kako Egipćani nisu prvi radili piramide već Perzijanci (bezveze navodim, kao primjer). Zbog toga što netko nije shvatio kako i zašto (u potpunosti) on je donio krivu pretpostavku te smo mi godina bili u krivu vjerujući toj pretpostavki.

Znači pitanje je znanje-teret ili dar
Ne bih baš rekao dar, više ponuda. Recimo netko ti ponudi vodu za piti, a ti odabireš da li ne. Znaš što dobivaš, znaš najočitije posljedice. E sada da li je dobro dati znanje. Ovisi ako ga prihvati (bilo to istinsko ili promjenjivo) onda je to dobro. Ako ga odluči primijeniti onda si ti što si ga objasnio napravio "dobro djelo", ali ako te odbije onda si mu samo odmogao jer si mu potrošio ono nepovratno. Vrijeme.
Makar ga učio 90 godina ( a živi 91 godina) a on to prihvati-dobro
Makar ga učio 1 minutu, a on to odbije-"zlo"

I konačno je li znanje teret? Pa on je upravo to. Naprtnjača koju nosiš po šumi. Unutra su ti hrana i kompas. Bilo ti je teško to staviti unutra i teško ti je nositi. Ali kad-tad će ti trebati. Imajući istinsko znanje ti imaš upravo ono što predstavlja. Znaš li sastav, razvoj, način djelovanje i svrhu Sunca ti imaš(jesi) Sunce. Ali neznaš.

Znanje je sposobnost shvaćanja. Shvatiti samo znanje, jest na kraju svega i svo znanje svijeta (vrhovno znanje). I to je ono što Boga (vjerovali u njega ili ne)čini svemogućim. Bog (kako god ga zvali, vrhovno biće) je znanje (shvaćanje) znanja!
Yudakens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 16:30   #58
U primjeru sa nepismenim ljudima u africi, misionarima koji ih dolaze naučiti, jedino pravedno i ispravno je početi živjeti pored njih, biti im dostupan i u životu koristiti znanje. Koje će onda oni poželjeti svladati ili ne.
Samo to je po meni stvar izbora. Ako misionari dođu i bez izražene želje domorodaca krenu sa "školovanjem", time ih porobljavaju.

Je li znanje teret ili dar, to je druga priča. Da bi bilo dar, treba ga znati nositi i isključiti kada je nepotrebno ili nekorisno. U obrnutom slučaju je teret. Za neke prevelik.
deltaforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 16:42   #59
Znanje je moć. Onaj tko zna više može lakše manipulirati onima koji ne znaju ništa. Stoga, svako prosljeđivanje znanja zapravo je dobro djelo, čak i puno veće nego da netko tko zna radi posao za nekoga tko ne zna (jer eto taj o tome nema pojma). Za primjer možemo opet uzeti jedno afičko pleme. Recimo da u tom afričkom plemenu samo jedan domorodac zna loviti, a te lovine cijelom selu služe za hranu. Na prvi pogled on svim obiteljima čini dobro djelo jer ih, eto, prehranjuje. No, po meni bi bilo puno bolje da sve odrasle mještane naučiti loviti pa da se mogu sami brinuti za sebe. U protivnom bi ih zapravo činio ovisnima o sebi. I tu mi onda sva njegova dobrota pada u vodu.
the_angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 18:52   #60
Quote:
the_angel kaže: Pogledaj post
Znanje je moć.
Moć uvijek traži protivnika, tj onoga nad kim će biti nadmoćna.
Ako protivnika nalazi u drugome onda imamo borbu tj. natjecanje,
a ako protivnika nalazi u sebi onda dolazi do samospoznaje;
onda zvijer postaje čovjekom.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.