Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2011., 09:50   #61
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ako kao "ja" stvoriš dva identiteta (učiniš razliku), jedan za ono što promatraš a što ovisi o tebi kao promatraču i drugi, koji je uvijek isti neovisno o promotrenom, i njega nepromjenjivog nazoveš "ja", onda si stvorio i neovisnost o promotrenom.
samosebestvarajuce "ja"?
maximus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 17:03   #62
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Iz toga normalno slijedi da i moja djela nisu isto što i "ja", pa niti oni (ljudi, bića, ne-bića) koje promatram a kojih se moja djela tiču nisu "ja". Tako, ako promatram kako ljudima nanosim bol, ja ne trebam osjećati njihovu bol, pa ni svoju - ako bi me boljela tuđa bol - jer sve to nije "ja", a moja bol i tuđa bol su uzurpatori...
..........
Dakle, mislim (odmah da predložim odgovor) da tako "ja" ne funkcionira, tj. da je "ja" (među ostalim) ono što radim, kako djelujem, koje promjene potičem, itd., zar ne?
Poznavanje razlike izmedju dobra i zla...
Ja nisam patnja, ali dusa osjeca bol.. to je tesko poreci jer svatko od nas je barem jednom osjetio dusevnu bol.. Ali ta patnja i bol nisam ja.. Nego bol koja je posljedica cinjenja "zla"... i mogu je ukloniti ljubavlju i cineci dobro.. (?)

Moja djela nisu ja, moje promjene nisu ja, (jer JA se ne mijenja)... Istinsko ja je ono koje suti i ceka da ga primjetis. Ono koje sve zna i koje ti daje vremena koliko god ti treba da istinski osjetis sebe.. Ono koje ne umire sa smrcu tijela i ega.. Toliko se govori o jedinstvu, ali kako kad moram odijeliti ego od istinskog sebe? I opet.. odgovarati za posljedice ucinjene zbog egocentricnosti?
Global Soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 22:58   #63
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Meni je najjednostavnije objašnjenje da ne postoji nikakva jednota or whatever, nego da to ti eto nekom prodavaču magle povjerovala na riječ, jer moćno zvuči. NHF.
reci to kvantnom fizičaru. pitaj ga zapravo...
što je onda jedinstveno polje,kvantno polje,.....pojmovi iz znanstvene terminologije. nije li to ista stvar o čem' se ovdje vodi rasprava? znaš li onu ima da te nema? ili onu, bolje da te nema....te tako usput uspiješ dokučiti odgovor na pitanje:"Tko je svatko od nas doista" ...još ima: usput dobiješ spoznanje što nisi,a sve ti se čini kao da jesi...

izgleda da podlježeš percepciji osjetila za koje se kaže da mogu percipirati tek bilijunti dio od ukupne stvarnosti u kojoj egzistiramo.
osjetiš li kad neki oblik slutnje ili osjećaj van dometa osjetilne percepcije?
naprosto vjerujem da svatko ima tu sposobnost.
primjer,životinje mogu predosjetiti recimo opasnost,pa dolazak "vlasnika" s godišnjeg odmora itd.

pa što fali magli? nije li ona konkretna?
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 12:57   #64
Quote:
Global Soul kaže: Pogledaj post

Nestrpljivo ocekujem Vicaru da se javi....
Pa evo me ali ne vjerujem da ću ti puno pomoći
ustvari pitam se kako ti mogu pomoći
Rijetko sam na forumu ,a i sada me pritisla vremenska stiska pa osjećam da pišem nekoncentrirana i površno i samo sa željom
da se javim.
Pokušaću kratko i nažalost površno odgovoriti na neke upise...
vićara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:03   #65
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
čista svjesnost




čista svjesnost



čista svjesnost

Naša svjesnost, taj "osjećaj" da jesmo, to smo mi doista. Apsolutno ništa drugo sa sigurnošću ni ne znamo, sve što zaista znamo je da jesmo i sve osim toga je SAN.
Ti si napisala da smo čista svjesnost.
I da je izvor naše svjesnosti opet čista svjesnost.
Poznat mi je taj odgovor jer tako kaže teorija a i neki ljude koje jako cijenim i koji su tvrdili da su '' TAMO ''
''bili'' tj. govorili su sa te RAZINE
Moj problem je ,a usuđujem se reći i tvoj i većine nas -da li ti to DOISTA doživljavaš ili samo tako
VJERUJEŠ tj to je tvoje najbolje NAGAĐANJE.

Jer mogla si reći da je izvor naše svijesti golemi kompjutor koji generira ovu iluziju.

Mogla si reći da je Demiurg ili XYZFGH ili ....

Zadnje uređivanje vićara : 27.11.2011. at 13:14.
vićara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:10   #66
Ne znam

Da konačno ponudim ''svoj'' odgovor.
Po mom mišljenju to je JEDINI (sic ! ) ''točan'' odgovor za većinu nas
koji nismo iskusili ono što TEORIJA kaže da jesmo DOISTA.

NE ZNAM tko sam

Ne znam što je izvor(uzrok,podržavač ,''sponzor'' ) ''moje'' svjesnosti!

Ne znam tko (što) me svako jutro budi (''uključuje ''

BITI je velika misterija

Ne znam ni sama tko sam ,a kako onda mogu znati kako je to biti kamen
ili šišmiš
vićara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:32   #67
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Da konačno ponudim ''svoj'' odgovor.
Po mom mišljenju to je JEDINI (sic ! ) ''točan'' odgovor za većinu nas
koji nismo iskusili ono što TEORIJA kaže da jesmo DOISTA.

NE ZNAM tko sam

Ne znam što je izvor(uzrok,podržavač ,''sponzor'' ) ''moje'' svjesnosti!

Ne znam tko (što) me svako jutro budi (''uključuje ''

BITI je velika misterija

Ne znam ni sama tko sam ,a kako onda mogu znati kako je to biti kamen
ili šišmiš
si ikad pokusala misliti to sam, osjetiti ga, biti njime?
maximus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 09:56   #68
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Da konačno ponudim ''svoj'' odgovor.
Po mom mišljenju to je JEDINI (sic ! ) ''točan'' odgovor za većinu nas
koji nismo iskusili ono što TEORIJA kaže da jesmo DOISTA.

NE ZNAM tko sam
Vidim onda još odgovora, npr. "ne znam ne znam li tko sam", tj. "ne znam znam li tko sam", što znači da bih uopće znao da ne znam - moram znati što se tu uopće ima znati.

Je li uopće znanje to što može opisati naše postojanje slijedeće je pitanje, ili znanje ima granicu vezanu samo uz specifičan oblik postojanja, onog racionalnog? Zato sam ti i postavio pitanje o granici tog "doista", tj. znanja istine.

Tako, ako bismo htjeli (znači, opet se radi o izboru) na pitanje postojanja odgovoriti sa znam/ne znam, onda bi puno točnije bilo "mislim da ne znam", budući nismo svjesni otkud znanje može dolaziti i dolazi li možda odnekud i sad dok ovo pišemo...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 12:32   #69
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
reci to kvantnom fizičaru. pitaj ga zapravo...
Je li? A ti misliš da kvanta fizika ima neke veze s ovakvim spikama? Xexexe.
Whatever, to nije moje polje interesa, no recimo da ima mnogo godina otkada sam položio kvantnu fiziku (tj. zvala se 'fizika materijala' onda)... nekako sumnjam da će mi neki kvantni fizičar pričati o jednotama i takvim divotama.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
što je onda jedinstveno polje,kvantno polje,.....pojmovi iz znanstvene terminologije. nije li to ista stvar o čem' se ovdje vodi rasprava?
Ne, nije. Fenomeni kvantne fizike teško da imaju izravne veze sa samosviješću, percepcijom i ostalim high level stvarima koje se događaju u mozgu. Isto kao što Einsteinova teorija relativnosti ne kaže da je 'sve relativno' LOL ili kao što Heisenbergov princip neodređenosti nema veze s fluktuacijama Eura na tržištu novca.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
znaš li onu ima da te nema? ili onu, bolje da te nema....te tako usput uspiješ dokučiti odgovor na pitanje:"Tko je svatko od nas doista" ...još ima: usput dobiješ spoznanje što nisi,a sve ti se čini kao da jesi...
Nisam prodavač magle.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
izgleda da podlježeš percepciji osjetila za koje se kaže da mogu percipirati tek bilijunti dio od ukupne stvarnosti u kojoj egzistiramo.
Whatever. Bilijunti ili ne, (naša ljudska) percepcija je ono što imamo na raspolaganju; i onda o sadržajima percepcije se bavi naša samosvijest i razom.

Kako kod mene, tako i kod istočnjačkih pametnjakovića.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
osjetiš li kad neki oblik slutnje ili osjećaj van dometa osjetilne percepcije?
naprosto vjerujem da svatko ima tu sposobnost.
primjer,životinje mogu predosjetiti recimo opasnost,pa dolazak "vlasnika" s godišnjeg odmora itd.
Ne vjerujem da se radi o 'predosjećaju', nego o intuitivnoj navici ili pak instinktu. Vlasnik obično dolazi u pravilnim razmacima s godišnjeg. Ako jednom bez razloga 11 dana kasnije. čisto sumnjam da će kućni ljubimac to predosjetiti.

Dakako, čuo sam svakakvih priča o tim predosjećajima... ali jebiga, sve to meni zvuči inconclusive.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 12:46   #70
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Da konačno ponudim ''svoj'' odgovor.
Po mom mišljenju to je JEDINI (sic ! ) ''točan'' odgovor za većinu nas
koji nismo iskusili ono što TEORIJA kaže da jesmo DOISTA.

NE ZNAM tko sam

Ne znam što je izvor(uzrok,podržavač ,''sponzor'' ) ''moje'' svjesnosti!

Ne znam tko (što) me svako jutro budi (''uključuje ''

BITI je velika misterija

Ne znam ni sama tko sam ,a kako onda mogu znati kako je to biti kamen
ili šišmiš
Sviđa mi se odgovor.

Premda se nekako osjećam 'prevareno' LOL. kao kod one pitalice

What is greater than God, more evil than the Devil, the rich need it, the poor have it, and if you eat it, wou'll die?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 22:01   #71
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Ti si napisala da smo čista svjesnost.
I da je izvor naše svjesnosti opet čista svjesnost.
Poznat mi je taj odgovor jer tako kaže teorija a i neki ljude koje jako cijenim i koji su tvrdili da su '' TAMO ''
''bili'' tj. govorili su sa te RAZINE
Moj problem je ,a usuđujem se reći i tvoj i većine nas -da li ti to DOISTA doživljavaš ili samo tako
VJERUJEŠ tj to je tvoje najbolje NAGAĐANJE.

Jer mogla si reći da je izvor naše svijesti golemi kompjutor koji generira ovu iluziju.

Mogla si reći da je Demiurg ili XYZFGH ili ....

Ok, ne znaš tko si doista, ali zato znaš da ne znam ni ja, ni nitko drugi tko ovdje piše, a ni oni neki koje " cijeniš a koji su tvrdili da su tamo bili". Vjerojatno ni veliki učitelji svijeta. Zapavo nitko.

Ali vidiš ja recimo znam tko sam, a i znam da se ti svojeg zaključka, koliko god jednostavno, gotovo banalno zvučao, nisi domislila sama.

To nije tvoja originalna misao. To je misao neke od samospoznatih osoba, misao koju je netko mudriji o tebe smislio - a to je da je nakon puno pročitane literature i dosta intelektualnog znanja spoznaja - "ja doista ne znam ni tko sam ja ni što je svijet "- način da se izbjegnu zamke intelekta i ostane u stanju otvorenosti, čuđenja i poniznosti i da se tako pripremi posuda tijela za samospoznaju, jer ona ne dolazi onome tko puno o samospoznaji misli i svašta iz knjiga zna.

Razmišljanje, razumijevanje, obajšnjavanja, filozofiranje, preveliko znanje i intelektualiziranje je velika prepreka samospoznaji. Ono što nisi razumijela podučit će te Cherie : Ne znam tko sam ja doista, i ne znam što je ovaj svijet , ništa sa sigurnošću ne znam - prethodi spoznaji onog jedinog što sigurno znaš a to je JA JESAM. Jedino u što ne možeš sumnjati je da JESI. Jesam je svjesnost u tebi. "Ne znam" je popuštanje prenapregnute žice uma, njegova kapitulacija, iza koje nastaje tišina potrebna za samospoznaju

Ne znam tko sam doista - ti si iskoristila za jednu malu forumašku igru, .... sve ok, simpatično, ali si isto mogla otići dublje i ostati dosljedna imenu koje si samoj sebi nadjenula (Vichara: inquiry into the nature of the Self)

Zadnje uređivanje Cherie : 29.11.2011. at 22:07.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 22:31   #72
ne znam tko sam ni odakle dolazim, ne znam ni kamo idem. znam samo da sam tu, a nitko me nije pitao...
Dijaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 23:07   #73
Quote:
Dijaa kaže: Pogledaj post
ne znam tko sam ni odakle dolazim, ne znam ni kamo idem. znam samo da (je)sam tu, a nitko me nije pitao...
eto... my point exactly
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 23:27   #74
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Tko je svatko od nas (vas ) DOISTA?
Bez da sam čito druge postove, odgovorit ću za sebe- ja sam reakcija na podražaje iz okoline.
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 01:10   #75
Ovdje je nužno uzeti u obzir da je čovjek biće koje se mijenja. Tokom cijelog života ljudi stječu nova iskustva, oblikuje im se osobnost, te se oni samim time mijenjaju kao osobe. Moguće je uzeti neku fiksnu točku u svom životu i reći "ja sam onda bio takav i takav" ali 5 godina prije, te 5 godina kasnije vjerojatno si bio/ćeš biti drukčiji - koliko drukčiji ovisi o mnogim faktorima.

Isto tako, kako je moguće odgovoriti na pitanje iz naslova bilo čim drugim osim "Ja sam ja". Tko sam ja? Ja. Ne mogu biti nitko drugi. Što sam ja, je drugo pitanje i tu je opet logičan odgovor čovjek, živo biće, sa svime što ide uz to; određene fizičke osobine, karakterne osobine, životno iskustvo, utjecaj okoline... sve nas to zajedno čini jednim kompletnim entitetom.

Osoba sebe najbolje pozna, ali tko može sa sigurnošću reći da je pronašao pravog sebe, i tu opet moram reći, postoji li takvo što, uzevši u obzir da nam se u životu mogu desiti brojne stvari koje nas mogu gotovo iz srži promjeniti?

I na kraju krajeva, kad bi zbilja netko i pronašao odgovor na postavljeno pitanje, na koji način to kvantificirati, objasniti bilo kome drugome?

Pitanje je otprilike u rangu sa "Koji je smisao života?" (Iako neki vjeruju da su ga našli ).
WrxSTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 17:03   #76
Quote:
Ne, nije. Fenomeni kvantne fizike teško da imaju izravne veze sa samosviješću, percepcijom i ostalim high level stvarima koje se događaju u mozgu. Isto kao što Einsteinova teorija relativnosti ne kaže da je 'sve relativno' LOL ili kao što Heisenbergov princip neodređenosti nema veze s fluktuacijama Eura na tržištu novca.
.. e jebiga .. ali ti to ne možeš znati .. .. sad bi .. majkoviću .. iza nečeg stao .. .. polako braco .. nije bilo nikakve preše do sad .. nema je ni sad ..
.. jeli pošteno .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 18:20   #77
Quote:
vićara kaže: Pogledaj post
Tko je svatko od nas (vas ) DOISTA?
Težište pitanja je na riječi ''doista'' tj. uistinu.
Također bih molila da svatko odgovori prvenstveno za samog sebe.
To bi značilo da svatko tko želi odgovori što on ili ona misli,doživljava
o sebi tko on (ona) uistinu jest.

Došla sam do zaključka da postoji samo jedan točan odgovor na ovako postavljeno pitanje i odgovor je ISTI za svakog od nas bez obzira na rasu,spol,ili svjetonazor.
Svoje otkriće i dokaz kako postoji samo jedan točan odgovor bih željela obrazložiti kasnije nakon što se tema razvije.

što misliš o tome da smo svi mi "blank page"?
ili kako bi moj potpis to bolje objasnio :
google3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 19:31   #78
Svatko od nas ima svjesna i nesvjesna iskustva - ona svjesna u području su svijesti, a ona nesvjesna u području podsvijesti. U kojem su odnosu ova dva sloja svijesti - Freud je podsvijest smatrao odlagalištem potisnutog svjesnog, dok je Jung podsvijest opisao kao izvorište i "stvarniju" stvarnost u odnosu na stvarnost svijesti.

Ako svjesno i podsvjesno promatramo s obzirom na njihovo znanje, onda razina podsvjesnog znanjem daleko nadmašuje razinu svjesnog. Kao primjer - ljudski organizam ne može liječiti svijest/svjesno bez sudjelovanja podsvjesnog. Ciljanim liječenjem svjesna razina čovjeka tek potiče podsvjesno u iscjeljenju. Također, na podsvjesnoj razini događaju se u ljudskom životu iscjeljenja i tendencije iscjeljenja bez da svjesno zna i primjećuje išta takvog.

Znači, već i na toj poznatoj nam razini odnosa svjesnog i podsvjesnog događa se i opaža razlika u razini znanja. Već ove dvije razine svijesti znače i dvije razine znanja. To dalje znači i da, ako ne poznajemo tko/što smo doista i ustvari, ne možemo niti biti sigurni u to što (ne) znamo.

Zato Sokrat, kad kaže "Znam da (ništa) ne znam", slično kao i vićara kad kaže "ne znam tko sam doista" prenagljuju utoliko što samim time što ne znaju (tko su) ne znaju (nisu svjesni) što i koliko ustvari znaju. Očito je, i kad se uspoređuje najjednostavniji odnos svjesnog i nesvjesnog (podsvjesnog), da racionalno-svjesna izjava "ne znam" očito ne računa na podsvijest - a i podsvijest, to smo mi...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 22:13   #79
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Je li? A ti misliš da kvanta fizika ima neke veze s ovakvim spikama? Xexexe.
Whatever, to nije moje polje interesa, no recimo da ima mnogo godina otkada sam položio kvantnu fiziku (tj. zvala se 'fizika materijala' onda)... nekako sumnjam da će mi neki kvantni fizičar pričati o jednotama i takvim divotama.
neki noviji hoće!

Quote:
Ne, nije. Fenomeni kvantne fizike teško da imaju izravne veze sa samosviješću,...
imaju
držim da kvantno polje jest samosvjesno polje! i naše malenkosti su jedne od nebrojenih pojava u kvantnom polju,uostalom gdje drugdje mogu i biti.

Quote:
...percepcijom i ostalim high level stvarima koje se događaju u mozgu.
dogadaju se u aktivnom kvantnom polju,jer i ta tvar zvana mozak u njemu jest.

Quote:
.... kao što Heisenbergov princip neodređenosti nema veze s fluktuacijama Eura na tržištu novca.
apstraktno ima..... ponašanje je slično.

Quote:
Nisam prodavač magle.
nisi prodavač,dakle kupac si,što možda ne znaš ili svojevoljno ne želiš priznati cijenjenom auditoriju.

Quote:
Whatever. Bilijunti ili ne, (naša ljudska) percepcija je ono što imamo na raspolaganju; i onda o sadržajima percepcije se bavi naša samosvijest i razom.
biti spavač,budan ili polubudan nije ista stvar što se tiče percipiranja. isto to vrijedi i za obradu podataka.

Quote:
Kako kod mene, tako i kod istočnjačkih pametnjakovića.
isto, no u manjem opsegu i pronicavosti u sukus stvari.

Quote:
Ne vjerujem da se radi o 'predosjećaju', nego o intuitivnoj navic
misliš možda o sjećanju?

Quote:
Vlasnik obično dolazi u pravilnim razmacima s godišnjeg. Ako jednom bez razloga 11 dana kasnije. čisto sumnjam da će kućni ljubimac to predosjetiti.
kako god želi.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 23:23   #80
Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
neki noviji hoće!
Da, primjećujem zabrinjavajući porast svakakvih prodavača magle, na svim poljima.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
imaju
držim da kvantno polje jest samosvjesno polje! i naše malenkosti su jedne od nebrojenih pojava u kvantnom polju,uostalom gdje drugdje mogu i biti.
A ja držim da postoje ružičasti zmajevi. Ovo što si gore napisao ti je u rangu horoskopa, recimo. Samo da znaš. Kvantna mehanika ne govori ama baš ništa o ljudskoj 'svijesti' - ozbiljni fizičari se ne bave nagađenjem tolike magnitude, posve izvan svog polja ekspertize.

Ako se i bave, rade to 'laički', iz hobija, ili zanesenjaštva, kao što su fizičari nekad davno tražili kamen mudraca i slične gluposti.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
nisi prodavač,dakle kupac si,što možda ne znaš ili svojevoljno ne želiš priznati cijenjenom auditoriju.
Nisam ni kupac. Ja sa strane samo posmatram taj svet.

Teško me nagovorit na kupovanje.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
isto, no u manjem opsegu i pronicavosti u sukus stvari.
Sez ju, sez dem. I'm not buyin'

Nisam tikvan da slušam vidovitog milana i slična sranja. Ako imaš nekakvu 'pronicavost', pa onda bi morao biti sposoban pronicavo demonstrirati svoju pronicavost, nekom tupsonu poput mene. LOL. Meni nije teško djetetu pokazati da bolje znam matematiku od njega.


Quote:
fbuki kaže: Pogledaj post
misliš možda o sjećanju?
Ne mislim. 'Sjećanje' je meni termin koji opisuje svecifično ljudsku memoriju, koja se može pozvati 'na zahtjev', svjesno. Ne vjerujem da to životinje mogu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.