Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2013., 21:08   #421
Ligustrum

Sadim ligustrum oko kuće, cca 180m
Pošto toga ima puno nije mi svejedno financijski koliko cu ga saditi.
Ovi koji prodaju sadnice (2kn za 60-90cm visoku sadnicu) tvrde da treba saditi u 2 reda cca 10kom/metru.
Čitam malo po netu pa se uglavnom spominje jednoredna sadnja svakih 30cm.
To je ogromna razlika.

Jasno mi je da je gušće bolje, no hoće li svakih 30cm biti dovoljno da se vremenom razraste ako su financije ograničavajuć faktor?
Ili je bolje odustati i sačekati financijski bolja vremena za gustu sadnju?

Drugim riječima je li bolje sada posaditi rijeđe (pa kasnije možda i dodati), ili za koju godinu saditi gušće?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 22:18   #422
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Sadim ligustrum oko kuće, cca 180m
Pošto toga ima puno nije mi svejedno financijski koliko cu ga saditi.
Ovi koji prodaju sadnice (2kn za 60-90cm visoku sadnicu) tvrde da treba saditi u 2 reda cca 10kom/metru.
Čitam malo po netu pa se uglavnom spominje jednoredna sadnja svakih 30cm.
To je ogromna razlika.

Jasno mi je da je gušće bolje, no hoće li svakih 30cm biti dovoljno da se vremenom razraste ako su financije ograničavajuć faktor?
Ili je bolje odustati i sačekati financijski bolja vremena za gustu sadnju?

Drugim riječima je li bolje sada posaditi rijeđe (pa kasnije možda i dodati), ili za koju godinu saditi gušće?
Sadi se cik cak u dva reda da bi dobio širinu kasnije.
Nego nikad mi nije bilo jasno zakaj neko troši lovu da bi kupio sadnice biljke koja se doslovno okorjeni i bačena u smeče.
Prošeči po okolini s škarama u đepu i odreži si izboje koje kasnije samo popikaš u zemlju. primilo bu ti se 80-90% ono šta se ne primi kasnije nadopuniš...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 23:00   #423
kupujem trogodišnje 90cm sadnice, na taj način moram čekati 3g krace da dobijem zivicu, zar ne?

ajmo ovak- recimo da kupim 700kom to mi je dovoljno za 30cm razmaka cik-cak iliti po dužini 4kom po metru sadnica visine 90cm.... za to bi morao izdvojiti 1400kn sta mi je prihvatljivo, a na proljeće mogu i malo zgusnuti sa orezanim grančicama.

ima li to smisla?
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 10:59   #424
živa ograda

Imam kod kuće (sjeverozapadna hrvatska) Thuje stare 20 god od kojih se lani posušilo nekih 30% pa bih htio sve izvaditi i posaditi novu živu ogradu.
Ima li tko da se time bavi ovdje, što predlažete? Može i na mail.
[email protected]
Tupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:04   #425
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
kupujem trogodišnje 90cm sadnice, na taj način moram čekati 3g krace da dobijem zivicu, zar ne?

ajmo ovak- recimo da kupim 700kom to mi je dovoljno za 30cm razmaka cik-cak iliti po dužini 4kom po metru sadnica visine 90cm.... za to bi morao izdvojiti 1400kn sta mi je prihvatljivo, a na proljeće mogu i malo zgusnuti sa orezanim grančicama.

ima li to smisla?
visoke 90 cm a šta je ispod te visine, imačeš živicu koja bu ti dole gola
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 13:14   #426
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
visoke 90 cm a šta je ispod te visine, imačeš živicu koja bu ti dole gola
naravno da su vec rezane i razgranate

Zadnje uređivanje nitko666 : 17.10.2013. at 13:35.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:29   #427
Thumbs up Cupressus -živica

Imam ovu biljku u obliku samostalnih stabala ispred zgrade
http://i39.tinypic.com/143m7ok.jpg
http://i43.tinypic.com/wsqzjd.jpg
http://i40.tinypic.com/2l9p2mv.jpg
http://i44.tinypic.com/2mi51c2.jpg
http://i43.tinypic.com/2ikcrk7.jpg
zanima me da li je ovo Cupressus i koji ? Da li netko ima iskustva sa ovom biljkom kod živih ograda? Sve što sam našao na netu je vrlo slično tako da nemam točnu predodžbu. Jedino šta znam je da raste jako brzo (20-25 cm / 1god) što bi po svemu sudeć bilo prikladno za brzo formiranje prekrasne žive ograde. Pokušao sam uzeti mlade grane za ožiljavanje jer bi bilo preskupo kupovati sdnice. O ruzultatima ću vas izvijestiti za nekih 20-tak dana. Slijedim neke upute pa će mo vidjeti do kud će to doći i što će ispasti. Drago će mi biti to podijeliti sa vama a i ,naravno, za sve savjete sam zahvalan. držite mi fige

Zadnje uređivanje L3go : 11.12.2013. at 12:48. Reason: veličina slika
Igor2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 16:05   #428
To je definitivno čempres a sad koji to ti neznam
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 22:44   #429
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
To je definitivno čempres a sad koji to ti neznam
Hvala, ali molim treba jasno razlikovati čempres od thuje. Bilo bi dobro kad bi netko iznio neko iskustvo vezano za čempres. Ne thuju. Pretpostavljam da bi živa ograda od ovog čempresa bila jako dobra, što zbog brzog rasta što zbog gustoče
Igor2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 12:16   #430
imam više sadnica božikovine različitih veličina ,zainteresirani u pp
1popravljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 22:26   #431
Melija-očenašica

Imam u dvorištu stablo očenašice koju sam prije neki dan podrezala jer je išla u visinu a krošnja nije bila nešto gusta,znači podrezan je vrh i to prilicno i neke grane da se dobije na gustoći krošnje,e sad me zanima koliko brzo raste,hoću li već ovo ljeto dobiti na visini?,lijepi pozdrav!
tempora-mores is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 21:02   #432
koja živica bi moglo bit dobra za mjesto uz ogradu ispod visokih borova?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 10:48   #433
Sadnja reznicama

Dobar dan.

Silom prilike morao sam odrezati trećinu ovog grma:

http://i60.tinypic.com/120ghme.jpg

E sad, kako imam na tim granama dosta izdanaka koje bi mogli poslužiti kao reznice, ima li smisla to sada posaditi uz ogradu iza u vrtu? Kakve su šanse da se prime te grančice?
__________________
Apokalipsa sa vašeg balkona, rezolucija perfektna, kristalan sound, surround all around when it hits the ground

Zadnje uređivanje L3go : 04.04.2014. at 12:54. Reason: veličina slike
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 13:04   #434
Quote:
hrks kaže: Pogledaj post
Dobar dan.

Silom prilike morao sam odrezati trećinu ovog grma:

http://i60.tinypic.com/120ghme.jpg

E sad, kako imam na tim granama dosta izdanaka koje bi mogli poslužiti kao reznice, ima li smisla to sada posaditi uz ogradu iza u vrtu? Kakve su šanse da se prime te grančice?
to je lovor visnja

Jako su velike sanse da su reznice prime jer su mlade zelene i nisu odrvenjene, pripremi dobru zemlju za sadnju i odrzavaj konstantnu vlagu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 14:18   #435
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
to je lovor visnja

Jako su velike sanse da su reznice prime jer su mlade zelene i nisu odrvenjene, pripremi dobru zemlju za sadnju i odrzavaj konstantnu vlagu
Hvala na odgovoru! da li pikam u zemlju po jednu reznicu ili više njih zajedno ko buketić?
__________________
Apokalipsa sa vašeg balkona, rezolucija perfektna, kristalan sound, surround all around when it hits the ground
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 14:59   #436
ja sam po jednu i ostavljo sam najviše po 3 lista
neke su se primile nek ne
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 15:07   #437
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ja sam po jednu i ostavljo sam najviše po 3 lista
neke su se primile nek ne
Zahvaljujem.
__________________
Apokalipsa sa vašeg balkona, rezolucija perfektna, kristalan sound, surround all around when it hits the ground
hrks is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 12:43   #438
posadio sam grancice ove najobicnije zivice koja je svuda po gradu. imam betonsku ogradu visine 1m a htio bi da mi zivica bude do 2m visine, dakle do ovih 1m mi nije bitno da je gusta. kako ju onda orezujem? da li ju treba pustiti da rasze uvis i onda kad dodje na 1,20m onda ju rezem sa strane da se rasiri ali i da jos raste uvis?
ninja23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 13:52   #439
Quote:
hrks kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! da li pikam u zemlju po jednu reznicu ili više njih zajedno ko buketić?
kao sto ti je receno, mozes reznicama a mozes i sjemenom, meni su se posijale dvije mlade biljcice ovo proljece
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 08:31   #440
Ima li netko ovdje na forumu pačemprese? Imam naime ogradu od pačempresa pa me zanima kakva su vaša iskustva sa brzinom i visinom rasta. Tražeći po interneru podaci su razlilčiti jedni od drugih. Imam par vrsta:
Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii'
Cupressocyparis Arizonica 'Conica'
Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'
Među tim vrstama moguće da ima čak i još drugih vrlo sličnih navedenim, kad sam kupovala iste (prije 7 g) bili su visine 10-15 cm, sada su 1m do 1,5m.
Na stranicama naših rasadnika i rasadnika najčešće u Srbiji nailazim na svakakve podatke u vezi visine rasta, dok na stranicama Royal Horticular Society https://www.rhs.org.uk/plants/search...e=false&page=0 nailazim na opet druge podatke.
Također čitam da prvih godina rastu izrazito sporo a kasnije ipak se malo brže protežu. Kakva su vaša iskustva? Da li da ih malo sada pognojim sa stajskim gnojivom? Šišanje?

Ups... neki su narasli čak nevjerovatnih pol metra
Ovisi to o svem i svačem očito ali eto molim iskustva iz prve ruke, no nevjerovatni su mi podaci da narastu do 3 - 4 m jer ih nisam jednom vidjela po barem 10 metara visine, samo eto ne znam koliko godina treba za takvu visinu?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 27.11.2014. at 12:00. Reason: spajanje postova
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.