Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2013., 13:25   #1
Koje su vaše super namirnice ?

Eto, pišite bez obzira na način prehrane, što jedete svaki ili skoro svaki dan i mislite da je zdravo i vama paše.
I ako može bez debata što je bolje jer smatram da nismo svi isti nutricionistčki tip. Tako da npr. zašto forsirati vegeterijanstvo ako ti je genetski predodređeno jesti meso ili zašto ne prestati jesti meso ako vidiš da ti smeta..

Pišite i što više nećete jesti a prije ste često.

Hvala


moje
kokosovo ulje, maslinovo ulje, avokado, sirova jaja, maslac, orahi, lješnjaci, brazilski orah, kakao prah, sirova kakao zrna, tamna čok. (85% cac.), brokula, svježe zeleno povrće, paradajz, paprika, banana, začin kurkumin, himalajska kamena sol (tek nabavio)


nikad više ili vrlo rijetko: sode i sportski napici (kola, fanta, cedevita..), voćni sokovi, margarin, keksi i krekeri, slatkiši i mliječne čok., mesne prerađevine (salame, kobase, hrenovke, paštete..), muesli i žitarice, riža, krumpir, mlijeko iz dućana, jabuke..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 17:24   #2
Moje super namirnice:
sve vrste povrca (posebno mahune, kelj, tikvice, rajcica), gljive, piletina, junetina, nojetina, riba, sirevi (posebno tvrdi), kefir, putar, prsut, masline, zelene jabuke i mandarine, kayu kruh, riza, tamna cokolada s narancom, sladoled Snickers, kava, vocni sok

Ne bas super namirnice:
secer, bijelo brasno, marcipan, tamni cajevi, usoljena riba, Milka cokolada, majoneza, vinski ocat, bosiljak
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 18:06   #3
Špinat, grašak, brokula, mrkva, sve vrste zelene salate.
Jabuke i svi citrusi.
Sva riba, školjke, rakovi.
Svi sirevi i jogurt.
Pileća prsa.
Čokolada...skoro pa sva.
Voda, čaj, sok od limuna i tu i tamo kava.
Ostalo skoro pa niti ne jedem i ne pijem.
Marra is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 18:51   #4
Super: češnjak, peršin, zob, soja, zelje, krumpir, maslinovo, raštika, blitva, brokula, svo lišće, leća, slanutak, heljda, proso, paradajz, smokve, orasi, bademi, mak, rogač, kakao, jabuke. I love you, guys...
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 20:54   #5
Super foods: puretina, posni sir, zelje na sve moguće načine, chilli, piletina, svo povrće, zeleno, lisnato, nebitno mi je, sve jedem. voće: banana, borovnice, višnje, mandarine, naranče, limun i cherry rajčice, stevia, proteinski prah od čokolade, aroma vanilije, bademovo i sojino mlijeko.

Not so super foods: biljno ulje, margarin, maslac, šećer, bijelo brašno i bilokoje brašno, krumpiri, mrkva, riža, tjestenine, sve meso osim piletine i puretine više ne jedem kao ni mesne prerađevine osim Vindon deluxe šunke, ne pijem više mlijeko životinjskog podrijetla..
__________________
"Nekima se čini da su moje pesme sve iste...Shvatam ih potpuno... Meni su, na primer, one Einsteinove formule sve iste..Nismo svi svemu dorasli."
MUAddict is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 22:27   #6
Super: svo zeleno povrce (posebno brokoli, sparoge: narocito divlje, blitva, spanac, kelj, prokelj...),ajvar, paradajz,jaja, feta, pavlaka, maslinovo ulje, kefir, maslac, kajmak, slaninica, piletina, borovnice,paprike, masline, maline, orah, lesnjak, badem, tahini, prsut, losos, girice, kavijar (kad ima, jelte)

Super al za izbegavanje: sve vrste testa, margarin, ulje, keksi, grickalice, gazirani i negazirani sokovi, sva hrana koja se proizvodi u fabrici, krompir, pirinac, soja i sve od soje, vecina voca
vinicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 22:41   #7
jedem i pijem jer mislim da je zdravo, ili bar manje nezdravo od ostale hrane i pića: piletina, tunjevina (uglavnom iz konzerve ), losos, kvalitetna šunka, maslinovo ulje, bučino ulje, tamna čokolada sa što manje šećera, bio mlijeko, sokovi od 100% voća, jogurti, banane, borovnice, bademi, alnatura voćne kašice. nije nešto, ali trudim se.

izbjegavam koliko god mogu ili uopće ne unosim: šećer, prerađenu hranu, konzervanse, dosta vrsta mesa i mesnih prerađevina, gazirana pića, slatkiše sa 172 umjetna sastojka, prazne kalorije i sl.
santana333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 14:48   #8
Super i bez ovih ne mogu zamisliti život: zobene, slanutak, leća, divlja riža, integralna tjestenina, indijski oraščići, bademi, brusnice, svo zeleno povrće, biljna mlijeka, tamna čokolada (bez šećera idealno), borovnice, šumske jagode, kupine, marmelada bez šećera (dona od šljiva), dimljni tofu, maslinovo ulje, masline, razne čajeve (osobito biljne)....

Ne koristim ili maksimalno izbjegavam: sve gazirano, šećer, bijelo brašno, meso, mliječne proizvode, margarin, krumpir, bombone svih vrsta...
__________________
What do you mean, "I don't believe in God"?I talk to him every day.What do you mean, "I ain't kind"?I'm just not your kind.
Ereshkigal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 15:06   #9
fala da se javljate, inače pitanje je više kao namirice za svaki ili skoro svaki dan
Da nadopunim svoju listu - dobro (za mene): laneno ulje/mjevene sjemenke lana, bademi, koštice buće (sirove), kupine/maline (kad je sezona)
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 22:18   #10
pa, ja i jesam napisala namirnice koje koristim svaki ili skoro svaki dan.
santana333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 23:20   #11
puno povrća(grašak,grah,bob,kukuruz,mahune,salate,rajči ce,patliđani,paprike,blitve,tikvice,bundeve itd. sve osim krumpira), svježe sezonsko voće(ne volim banane,orašaste plodove i suho voće), integralna tjestenia, domaći njoki od povrća i integralnog brašna, palenta, zob i zobene pahuljice, amaranth, ječam, raž, proso, heljda, slanutak, raženi i pirov griz, svježi domaći kravlji sir, domaći pekmezi i marmelade bez šećera, domaća zimnica, sve vrste mesa osim svinjetine(naravno nemasni dijelovi), salame od pilećih i purećih prsiju, kruh sama radim od raznih vrsta brašna, za čajeve sama sušim plodove...

izbjegavam sve grickalice, prženo, sokove, gazirano, krumpir, tjestenina, riža, teški umaci, ulja, masti, slatkiši itd, rafinirane i prerađene proizvode, čokolade, kekse..jedino se zasladim čašicom pudinga ili nekim jogurtom, nekim zdravim kolačem ili zdravim palačinkama
ivys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 06:56   #12
Quote:
ivys kaže: Pogledaj post
puno povrća(grašak,grah,bob,kukuruz,mahune,salate,rajčice,patliđani,paprike,blitve,ti kvice,bundeve itd. sve osim krumpira),
kukuruz povrće?
ne baš
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 09:28   #13
-super: ekstra djevičansko maslinovo (domaće) ulje - drugo više i ne držim u kući, bademi i drugi orašasti plodovi, sve vrste voća - svježe, cijeđeno, miksano, integralne žitarice, integralna tjestenina, lagani umaci od povrća sa začinima i malo maslinovog, povrće (nedovoljno ali trudim se), riba (isto nedovoljno), mahunarke (isto nedovoljno), laneno ulje, domaće bademovo mlijeko, povremeno kvalitetan komad mesa ili pršuta (bez masnog dijela), poneko jaje

-izbjegavam koliko mogu - mlijeko i mliječne proizvode, industrijske slatkiše, pekarnice i slastičarnice, gazirana pića, industrijske sokove

-uopće ne konzumiram ili jednom godišnje - margarin, kečap, majonezu, svinjsko pečenje, pommes frites i krumpir pečen u masti ili ulju, slane grickalice tipa čips, smoki, razne hrenovke i salame, paštete, hidrogenizirana biljna ulja, svinjska mast

I još bih dodala ono što znam da bih trebala jesti redovito, a ne jedem jer ne volim - lisnato zeleno povrće, prokulice, poriluk... Malo si pomognem tako da ih blendam s voćem pa nekako prođe.

Zadnje uređivanje femmelatin : 02.10.2013. at 09:34.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 23:36   #14
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
kukuruz povrće?
ne baš
hehe..ma omaklo se odličan je kuhan,pečen..brašno,žganci
ivys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 11:28   #15
Moje supernamirnice - dakle, one koje volim jesti, a da ujedno primijećujem da mi pašu:

- riba, pogotovo plava poput skuša i srdela - ovo stavljam na prvo mjesto jer vidim da nakon jedenja ribe najbolje održavam težinu, osjećam se dobro i svježe, najbolje utječe na moju probavu...
- brokula, karfiol, kupus, špinat i slično
- svježa domaća jaja
- meso - i bijelo i crveno, pripremljeno na sve načine osim pohano

Namirnice koje nisu super - ovdje ću uvrstiti one koje volim jesti ali vidim da mi smetaju u smislu da me debljaju i/ili stvaraju probavne smetnje:

- riža - ovo je najgore. Obožavam rižu ali ona je moja "smrt".
- kruh
- tjestenina


Inače sam ekstremno osjetljiva na ugljikohidrate pa mi smetaju i kolači ali za njima nisam ionako nešto previše luda i rijetko kad uopće dobijem poriv ih jesti pa mi je svejedno.
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 14:43   #16
- omega 3 jaja
- orasi
- oslić / losos
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 00:35   #17
čokoladno mlijeko mi je temelj temelja
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 21:55   #18
super hrana:

sjemenke lana, suncokreta, bundeve, konoplje, indijski orascici, zob, ulje maslinovo, laneno, ulje konoplje, limun, jabuke, narance, smokve, susene brusnice, grozdjice, blitva, riba, cesnjak, persin, svjezi sir, rajcica, kakaov prah, jabucni ocat, himalajska sol, med, cimet, cayenne pepper, kurkuma, metvica i maticnjak za caj, melasa.


hrana koju maksimalno izbjegavam:

bijelo brasno, bijeli secer, sokovi gazirani i negazirani, rafinirano ulje, vegeta, margarin, meso i mesne preradevine, trajno mlijeko, kava, keksi, cokolade, bomboni, grickalice, cipsevi (sve sto sadrzi nesto od prethodno navedenog tipa secer, hidrogenizirano biljno ulje itd., osim mlijecne cokolade - moj grijeh, moj preveliki grijeh) i sve sto sadrzi glukozno - fruktozni sirup, razne arome, pojacivace okusa i umjetne zasladjivace.
__________________
"I would rather die of passion than of boredom."
reve magique is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 13:24   #19
Quote:
reve magique kaže: Pogledaj post
super hrana:

sjemenke lana, suncokreta, bundeve, konoplje, indijski orascici, zob, ulje maslinovo, laneno, ulje konoplje, limun, jabuke, narance, smokve, susene brusnice, grozdjice, blitva, riba, cesnjak, persin, svjezi sir, rajcica, kakaov prah, jabucni ocat, himalajska sol, med, cimet, cayenne pepper, kurkuma, metvica i maticnjak za caj, melasa.


hrana koju maksimalno izbjegavam:

bijelo brasno, bijeli secer, sokovi gazirani i negazirani, rafinirano ulje, vegeta, margarin, meso i mesne preradevine, trajno mlijeko, kava, keksi, cokolade, bomboni, grickalice, cipsevi (sve sto sadrzi nesto od prethodno navedenog tipa secer, hidrogenizirano biljno ulje itd., osim mlijecne cokolade - moj grijeh, moj preveliki grijeh) i sve sto sadrzi glukozno - fruktozni sirup, razne arome, pojacivace okusa i umjetne zasladjivace.
Interesantno, interesantno..
Ja vise ne jedem indijske jer su tako dobri da se nemoguce kotrolirati a imaju previse UH.. Jabuke isto jer mi nije bas dobar okus a imaju i dosta fruktoze ali su mi zato banane i grozdjice slatki greh.. Probaj se naviknuti na tamnu cokoladu, ne da nije grijeh, preveliki grijeh nego je i dobra za jesti Kad se navikes, zadovoljstvo je isto a puno je lakse kontrolirati kolicinu koju pojedes.

Kava mislim da je dobra u umjerenim kolicinama i ako mozes nabaviti organsku jer kava spada u zagadjenije pesticidima.
Nesto sam procitao i o vremenu kad je piti. Da nije ucinkovito oko 8h ujutro jer je u to vrijeme ionako kortizol na svom dnevnom vrhuncu pa je kava nepotrebna da ga izluci jos. Isto negdje oko 17h je drugi vrhunac. Tako da kao treba piti izmedju tih vremena.
Kava olaksava ulazak u ketozu - (kofein oslobadja masne kiseline u tijelu pa sastojak svih preparata za mrsavljenje)
Ja stavim putra i kokosovog ulja i kad me ketoza pukne u glavu mogu desetke kilometra hodati po najtezim terenima i bez hrane cijeli dan.. naravno nitko ne vjeruje
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 15:58   #20
Quote:
Frankie kaže: Pogledaj post
Kava mislim da je dobra u umjerenim kolicinama i ako mozes nabaviti organsku jer kava spada u zagadjenije pesticidima.
Nesto sam procitao i o vremenu kad je piti. Da nije ucinkovito oko 8h ujutro jer je u to vrijeme ionako kortizol na svom dnevnom vrhuncu pa je kava nepotrebna da ga izluci jos. Isto negdje oko 17h je drugi vrhunac. Tako da kao treba piti izmedju tih vremena.
ha, ha, to je moje vrijeme pijenja kave.. ok, ujutro je pijem između 7 i 10, kako koji dan, a popodne mi taman treba oko 17.00.

moje super, turbo namirnice:
- kefir
- banane
- bademi
- crna čoko
- bučine sjemenke
- orasi i svi drugi orašidi
- zobeno mlijeko
- svo meso
- svinjska mast, maslinovo ulje, laneno, bučino
- svi sirevi
- kozje mlijeko
- sve zeleno
- jabuke
- đumbir
- limun
- zobene
- kurkuma, cimet
- med
- kava

ne jedem jer mi ne odgovara: grašak, grah, kravlje mlijeko (osim u kavi).

griješim s (i baš mi paše) :tjestenina, riža, kruh s margarinom i pekmezom, nuttela, krumpir (baš ga volim), kolači , mliječna čokolada, keksići... trudim se što manje ovog svega jesti..
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.