Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2005., 22:06   #21
Skutorska posla..momak sa pola zuba..ruzan ko pravi Turski cigan..pravi se vazan!

Jebem te ..ako te vidi Hrvat iz Zagorja..mislit ce da si je dosao neki Osmanlija krasti Hrvatske zemlje i zene?

Toliko o tome

Donja Mahala nikad nije bila Ustaska..hvala

Skutori..frustrirani..ruzni i glupi

Primjer Vanjuska..Inkvizitor aka idiot i ostala raja

Stas kreten je to..cak i postavlja glupe teme

Glupane maloumni ako se zarati..jer sumnjam..nije u interesu Britanije da gleda porazene Srbe
Ne samo da cu ti dati i svoju adresu..nego ako zelis i Amercki pasos

Ja ti dadnem Americki pasos..pa ti lijepo tada mene prozivaj pickice da nemam muda

Samo zavezi svoja pogana usta do novog rata..a onda seri ..jer seres cim otvoris labrnju

Do tada zavezi jezik ako si covjek a ne skot..iako mislim da si skot vise..naginjes..nemas mrvicu razuma



Kopile Vanjuska to i ne bi znao.vidis sad se docepao Austrijske vize..a meni rodak tamo vec prije rata imao sve uradne papira

Kao sto sam vec i 1988 mogao da idem zivjeti u Njemacku..sve bih dobio..ali eto

Glupan ostaje glupan
boz is offline  
Old 25.05.2005., 22:09   #22
kaže Hrvati popušili u Malovanu 94-te masu vojnika..a nikome nokat nije spao s prsta.

Haha jes glup pa vas Srbi sutaju jer ste pickice

Teski jaki cetnici Kupreski strah i trepet Hrvata

Vas su u aprilu 92 i 94 pomeli sa zemljom

Bar im dajem malo vise casti..borili su se jeste dva dana i to zestoko..ali su pickice morale da bjeze i ostavljaju svoj smrdljivi Kupres
Do tada Ujko jadan se nateze da uzme Malovan selendru od 300 stanovnika..jebem vas sposobna idioti



Stas nismo mi Hrvati pa da bjezimo preko Kupreskog polja
1942.1992 pa 1994

Jebi ga
boz is offline  
Old 25.05.2005., 22:12   #23
Quote:
boz kaže:
Skutorska posla..momak sa pola zuba..ruzan ko pravi Turski cigan..pravi se vazan!

Jebem te ..ako te vidi Hrvat iz Zagorja..mislit ce da si je dosao neki Osmanlija krasti Hrvatske zemlje i zene?

Toliko o tome

Donja Mahala nikad nije bila Ustaska..hvala

Skutori..frustrirani..ruzni i glupi

Primjer Vanjuska..Inkvizitor aka idiot i ostala raja

Stas kreten je to..cak i postavlja glupe teme

Glupane maloumni ako se zarati..jer sumnjam..nije u interesu Britanije da gleda porazene Srbe
Ne samo da cu ti dati i svoju adresu..nego ako zelis i Amercki pasos

Ja ti dadnem Americki pasos..pa ti lijepo tada mene prozivaj pickice da nemam muda

Samo zavezi svoja pogana usta do novog rata..a onda seri ..jer seres cim otvoris labrnju

Do tada zavezi jezik ako si covjek a ne skot..iako mislim da si skot vise..naginjes..nemas mrvicu razuma



Kopile Vanjuska to i ne bi znao.vidis sad se docepao Austrijske vize..a meni rodak tamo vec prije rata imao sve uradne papira

Kao sto sam vec i 1988 mogao da idem zivjeti u Njemacku..sve bih dobio..ali eto

Glupan ostaje glupan


ajde bolan nemoraš srat po svakom topicu. naslušali smo se o junačkim pobjedama ABIH pa sad moš lagano odjebat..sjest na minder i pričat nani i dedi kako si silan ratnik.


a dedo će onako otpuvat dim iz čibuka..i reć " jašta bolan"


a nena će reć.." ih jarabi".
Inkvizitor is offline  
Old 25.05.2005., 22:35   #24
Rekao sam skote

BUdi covjek i usuti dok ne krene rat



A poslije cemo vidjeti..mislim da ne bih bio u kozi Vanjuske..onda je ionako otpisao Bosnu..mora da mu je zrak postao gust u Rajvosa stas

A ti imaj bar malo elegancije od Vanjuske..i zadrzi to misljene za sebe

Do nekog novog rata

boz is offline  
Old 25.05.2005., 22:40   #25
Quote:
boz kaže:
Rekao sam skote

BUdi covjek i usuti dok ne krene rat



A poslije cemo vidjeti..mislim da ne bih bio u kozi Vanjuske..onda je ionako otpisao Bosnu..mora da mu je zrak postao gust u Rajvosa stas

A ti imaj bar malo elegancije od Vanjuske..i zadrzi to misljene za sebe

Do nekog novog rata


ajde doviđenja. Pozdravi nenu.
Inkvizitor is offline  
Old 25.05.2005., 22:58   #26
Jel to Muslimani prijete i Hrvatskoj?
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 00:02   #27
Quote:
Zlocininad kaže:
Jel to Muslimani prijete i Hrvatskoj?
Kad ce tebi sinuti u glavu da Hrvatska nece nazad, oni se odlucili za naprijed. Mozda su nekad mislili da mogu onako iz prikrajka nesto otrgnuti, ali sad jok.
Druga je stvar sto vjerovatno Hrvati iz BiH se osjecaju izdato, i ja bih da sam na njihovom mjestu.
Ali nisam...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 26.05.2005., 00:05   #28
Quote:
nordea kaže:
Kad ce tebi sinuti u glavu da Hrvatska nece nazad, oni se odlucili za naprijed. Mozda su nekad mislili da mogu onako iz prikrajka nesto otrgnuti, ali sad jok.
Druga je stvar sto vjerovatno Hrvati iz BiH se osjecaju izdato, i ja bih da sam na njihovom mjestu.
Ali nisam...
BiHrvati su dobrim dijelom i zasluzni za postojanje Republike Hrvatske. Ne osjecaju se "izdatim" - tu i tamo osjecaju nezahvalnost i pokvarenost onih koji bi tribali biti zahvalni, ali sve se to daje prici.

Osovina Kupres - Rama - Livno - Tomislavgrad - Mostar. Najjaca je osovina.

Trn u oku je ona uvik bila Srbima, sada je i muslimanima.

Taj je narod neunistiv. Pamti moje rijeci. I kada ne bude bilo te osovine, nestat ce i Republika Hrvatska.

__________________
Jalnuški Diletant kaže:
I ne samo to, nego one koji doista lobiraju za Hrvatsku, a to je hrvatsko iseljeništvo, srpsko -jugoslavenski lobi U HRVATSKOJ proglašava ustaškom emigracijom, što ova naša "građanska opcija" pije.

Tako smo došli u situaciju da nam polupismeni Mujo iz Doboja bude uzor mladima kakva treba biti HRVATSKA građansko-urbano-napredno-liberalna inteligencija i da nam kroji poželjne stavove.
Jason Giambi is offline  
Old 26.05.2005., 00:09   #29
Quote:
Jason Giambi kaže:
BiHrvati su dobrim dijelom i zasluzni za postojanje Republike Hrvatske. Ne osjecaju se "izdatim" - tu i tamo osjecaju nezahvalnost i pokvarenost onih koji bi tribali biti zahvalni, ali sve se to daje prici.

Osovina Kupres - Rama - Livno - Tomislavgrad - Mostar. Najjaca je osovina.

Trn u oku je ona uvik bila Srbima, sada je i muslimanima.

Taj je narod neunistiv. Pamti moje rijeci. I kada ne bude bilo te osovine, nestat ce i Republika Hrvatska.

E pa prijatelju, Muslimani su vec vecina u Jajcu, uskoro ce biti u Stocu...a vec su odavno vecina u Travniku, Bugojnu...
Hrvatska uopste ne shvata opasnost kad Muslimani zavladaju citavom Federacijom.
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 00:11   #30
Quote:
Zlocininad kaže:
E pa prijatelju, Muslimani su vec vecina u Jajcu, uskoro ce biti u Stocu...a vec su odavno vecina u Travniku, Bugojnu...
Hrvatska uopste ne shvata opasnost kad Muslimani zavladaju citavom Federacijom.
Dobro je, Srbine.

Moram li se ja ponavljati? Taj dio hrvatskog narodnog korpusa se ne moze unistiti, niti ce ono sto je njihovo nestati. Ne priti im nitko.

Neka samo krenu (bilo tko), vidit ces kako ce se provesti.
__________________
Jalnuški Diletant kaže:
I ne samo to, nego one koji doista lobiraju za Hrvatsku, a to je hrvatsko iseljeništvo, srpsko -jugoslavenski lobi U HRVATSKOJ proglašava ustaškom emigracijom, što ova naša "građanska opcija" pije.

Tako smo došli u situaciju da nam polupismeni Mujo iz Doboja bude uzor mladima kakva treba biti HRVATSKA građansko-urbano-napredno-liberalna inteligencija i da nam kroji poželjne stavove.
Jason Giambi is offline  
Old 26.05.2005., 00:24   #31
Quote:
Jason Giambi kaže:
Dobro je, Srbine.

Moram li se ja ponavljati? Taj dio hrvatskog narodnog korpusa se ne moze unistiti, niti ce ono sto je njihovo nestati. Ne priti im nitko.

Neka samo krenu (bilo tko), vidit ces kako ce se provesti.
Ja bih volio da si ti u pravu, jer i Srbima u BiH odgovara da su ovdje Hrvati. Ali, ne mozete vi protiv njihovog nataliteta, a to u miru odnosi prevagu.
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 00:26   #32
Quote:
Zlocininad kaže:
Ja bih volio da si ti u pravu, jer i Srbima u BiH odgovara da su ovdje Hrvati. Ali, ne mozete vi protiv njihovog nataliteta, a to u miru odnosi prevagu.
Ne bojim se ja njihovog nataliteta. Istina je da to na kraju predvladava, ali ne bojim se. Eto.
__________________
Jalnuški Diletant kaže:
I ne samo to, nego one koji doista lobiraju za Hrvatsku, a to je hrvatsko iseljeništvo, srpsko -jugoslavenski lobi U HRVATSKOJ proglašava ustaškom emigracijom, što ova naša "građanska opcija" pije.

Tako smo došli u situaciju da nam polupismeni Mujo iz Doboja bude uzor mladima kakva treba biti HRVATSKA građansko-urbano-napredno-liberalna inteligencija i da nam kroji poželjne stavove.
Jason Giambi is offline  
Old 26.05.2005., 01:36   #33
Quote:
Jason Giambi kaže:
BiHrvati su dobrim dijelom i zasluzni za postojanje Republike Hrvatske. Ne osjecaju se "izdatim" - tu i tamo osjecaju nezahvalnost i pokvarenost onih koji bi tribali biti zahvalni, ali sve se to daje prici.

Osovina Kupres - Rama - Livno - Tomislavgrad - Mostar. Najjaca je osovina.

Trn u oku je ona uvik bila Srbima, sada je i muslimanima.

Taj je narod neunistiv. Pamti moje rijeci. I kada ne bude bilo te osovine, nestat ce i Republika Hrvatska.

Mislim da je tim Hrvatima obecano puno puno vise...nego sto su dobili. Ta osovina koju ti spominjes jeste odstupnica...ali Hrvatskoj. Bolje joj je da se ti Hrvati biju sa Srbima nego da granici Hrvatska sa Srbima. Kao sto je bolje Hrvatskoj da su Bosnjaci tamo gdje jesu nego da su Srbi tamo gdje su Bosnjaci.
Koliko god se upinjali Srbi i trazili kompromis sa Hrvatima, nikad ga nece dobiti, ne u onom obliku kako zele. Pogotovo ne ove spodobe sto se javljaju ovdje.
A taj dio zap. Hercegovine je pusta ravnica i kamen, jedino je dobro sto ni ovi ne mogu preko te ravnice a ni vi vamo.
Sto se Bosnjaka tice, nije nama u interesu rat nikad bio. Samo sto smo platili ovaj rat pa smo sad spremniji nego sto smo bili.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 26.05.2005., 01:53   #34
Piše: dr. Josip Sabol

Politički islam - prijetnja današnjoj civilizaciji (1)


Teološko-religiološko osvjetljenje fenomena islamizma i religioznog terorizma

Događaji u svijetu ovih posljednjih godina, posebno u odnosu zapadne civilizacije i islamskog svijeta, izazvali su dosada neviđeno zanimanje intelektualnih i političkih krugova u Europi i Americi za pitanja religije i njezina utjecaja na životnu orijentaciju pojedinaca i cijeloga društva. Održani su i još uvijek se održavaju znanstveni simpoziji, napisana su gotovo bezbrojna djela s različitih perspektiva o socijalno-političkim i religioznim kretanjima u islamskom svijetu, pokušavaju se formulirati jasne prognoze za daljnji razvoj međunarodne politike, sve tamo do prognoze da je sukob između zapadne civilizacije i islamske kulture neizbježan, da je on već u punom zamahu i da je ishod tog sukoba neizvjestan.

Politizirani islam - prijetnja svima

Politizirani islam, radikalni muslimani prijetnja su ne samo za kršćane i za zapadnu civilizaciju nego i za muslimane i muslimanske države. Radikalni muslimani počinjaju većinu zločina nad braćom muslimanima.
Ima zapadnih analitičara koji sa znanstvenom preciznošću predviđaju da će Europa biti do kraja 21. stoljeća islamska. Toga je mišljenja, primjerice, poznati poznavatelj islama Englez Bernard Lewis (najnovije djelo »Atatürks Paradox«). Da taj razvoj povijesti krije u sebi velike opasnosti za mir i napredak u Europi i u svijetu uopće, ne treba posebno dokazivati. Na osnovi rezultata znanstvenih istraživanja i osobnog poznavanja misli i osjećaja unutar jednoga multikulturalnog društva, kakvo je npr. njemačko društvo, možemo opravdano iznijeti neke zaključne misli i spoznaje o zaoštrenim odnosima između islamskog i europsko-američkog gledanja na svijet i daljnjeg razvoja odnosa između tih društava i naroda. Za volju intelektualno poštenog argumentiranja treba naglasiti da zapravo nije moguće govoriti o islamskom i europsko-američkom gledanju na svijet kao o nekom jedinstvenom sustavu ideja i sudova. Pritom mislim na one stavove koje zastupaju političke snage na području islamskog svijeta, pozivajući se pritom na svoju religiju, na islam. U javnosti se te političke snage nazivaju »islamisti« ili »fundamentalisti«. Bolja je riječ »radikalni muslimani« odnosno »politički islam« jer se time jasno izražava za kojim ciljevima teže, naime islam učiniti isključivim univerzalnim temeljem oblikovanja društvenog i kulturnog života svuda u svijetu: u sadašnjim muslimanskim državama, u Europi i Americi, u Aziji i Africi. U toj perspektivi tvrdim da je politizirani islam, da su radikalni muslimani prijetnja ne samo za kršćane i za zapadnu civilizaciju nego i za muslimane i muslimanske države. Radikalni muslimani počinjaju većinu zločina nad braćom muslimanima. U ime čega? Možemo li politički islam razumjeti preporodom, oživljavanjem izvorne, autentične religije, kako je zacrtana u svetoj knjizi Kuranu? U tom bi slučaju radikalni islam značio borbu protiv moderniziranog islama, protiv islamske religije koja se prilagodila modernoj civilizaciji, tj. civilizaciji sekulariziranog Zapada: Europe i Amerike.

Politički islam bori se protiv društva koje se samo formalno naziva muslimansko, a zapravo živi i djeluje na način »nemoralnog, degeneriranog« društva zapadne civilizacije. Vidimo da se radi o kretanju misli i namjera koje je suprotno kretanju Katoličke Crkve nakon Drugoga vatikanskog koncila. Crkva se htjela definitivno »izmiriti« s modernim svijetom - s civilizacijom Europe i Amerike - htjela se podanašnjiti u svojim strukturama i sredstvima da bi mogla što učinkovitije služiti evangelizaciji današnjega modernog svijeta, htjela se obnoviti snagom i svjetlom čiste izvorne i autentične tradicije, sadržane u prvoj liniji u Svetom pismu. Pritom se Katolička Crkva nije htjela poistovjetiti s modernom civilizacijom niti se s njome suobličiti, iako je bilo raznih snaga unutar Crkve koje su baš na tome radile i imale cilj suobličenje Crkve i kršćanske vjere s modernim gledanjem na svijet. Da se Katolička Crkva htjela »izmiriti« s modernim svijetom, znači u prvom redu da ona priznaje autonomiju - vlastitu zakonomjernost i djelokrug - pojedinih područja života, npr. kulture, znanosti, gospodarstva, i da ne podiže zahtjev za političkom moći ili političkim vladanjem. Takav stav Katoličke Crkve - zaista evanđeoski i Kristov stav - proizlazi iz poštivanja ljudske slobode, u prvom redu slobode savjesti, i time je on jamstvo miroljubivoga društvenog života u kojem se konflikti rješavaju dijalogom i racionalno-etičkom voljom odgovornosti za opće dobro. Politički islam, radikalni muslimani ne poznaju takav stav, i ako ga poznaju, oni ga odbacuju jer ga smatraju apsolutno nespojivim s Kuranom, s autentičnim islamom. U tom stavu leži ključ za razumijevanje takozvanog »sukoba civilizacija« - sukoba između islamske i zapadnjačke civilizacije, koji je u punom zamahu i u sve većoj dinamici. U tom stavu leži također ključ za moguće rješenje toga teškog epohalnog konflikta - težeg nego je bio konflikt Istok-Zapad, komunizam-demokracija za vrijeme »hladnog rata«.

Zabranjuje li Kuran sekularnu državu

Sve ovisi o tome tko će zavladati javnim mnijenjem u muslimanskom svijetu: hoće li to biti radikalni muslimani - islamisti - ili pak će moderno orijentirani liberalni muslimani preuzeti spiritualno i političko vodstvo. To personificirano pitanje zadire duboko u korijene islamske kulture i religije. U odgovoru na njega odlučuje se o identitetu islamske kulture, o egzistenciji islama kao univerzalne religije. Jednom riječju: traži se od islamskoga duhovnog vodstva spremnost tumačiti Kuran u svjetlu moderne filozofije, traži se volja razumjeti Kuran u okvirima političkih i znanstvenih spoznaja današnje civilizacije. Konkretno se pita: Je li moguće da muslimani prihvate podjelu života na religioznu sferu i na političku sferu, i to u tom smislu da pritom ima politička sfera prvenstvo i da je religiozna sfera privatna stvar? Drugim riječima: Traži li Kuran apsolutno i bez iznimke jedinstvo između politike i religije; zabranjuje li Kuran apsolutno sekularnu državu, dakle državu gdje samo ljudski razum i građani određuju što vrijedi, što obvezuje, što se smije a što ne smije činiti, a ne teolozi, a ne religija, a ne nauk Kurana? Za radikalne muslimane - za islamiste - nema dvojbe da je rastavljanje između politike i religije izdaja Kurana; da političko tijelo - biračka većina - nema pravo donositi svojevoljno zakone nego samo prihvatiti i pokoriti se zakonima u duhu Kurana i hadisa - usmene Muhamedove predaje - da ne postoje ljudska nego Božja prava koja čovjek mora poštivati.
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 01:54   #35
Radikalni muslimani, dakle, ne prihvaćaju demokratsku i pravnu državu jer smatraju da je ona protiv Kurana i da je ona djelo ljudskog razuma i ljudske samosvijesti kršćanskog i humanističkog podrijetla zapadne civilizacije. Njima je teško ili nemoguće razumjeti da su razum i samosvijest univerzalna sposobnost čovjeka kao slobodnoga tjelesno-duhovnog bića i da radi toga razvoj spoznaje i slobode stvaranja spada bitno ljudskom biću. Radi toga je posve naravno da jedni od drugih uče, da jedan narod ili jedna kultura izmjenjuje plodove novih spoznaja s drugom kulturom, naravno prema mjerilu vlastite svijesti i stanja vlastitog razvoja kulture. U prosuđivanju demokracije i pravne države, u vrednovanju ljudskih prava, prije svega prava na individualne slobode, radikalni muslimani znaju što treba reći: sva ta dostignuća razvoja zapadne civilizacije su zla, djelo su sotone - šejtana, iblisa. Zar je onda čudo da tako orijentirani musliman osjeća svojom religioznom dužnosti boriti se protiv zapadne civilizacije, i to svim snagama, uključivši teror najužasnijeg tipa koji nažalost doživljavamo ovih dana, i kojeg ćemo, kako stvari stoje, još dugo, dugo morati podnašati? Zar je onda čudo da radikalni muslimani, islamisti, vode borbu protiv liberalnih muslimana, protiv političkih i državnih vođa u islamskom svijetu koji se zalažu za demokraciju i pravnu državu po modelu zapadnog svijeta? Iz toga činjeničnog stanja nameću se dva važna pitanja: Postoji li realna mogućnost da islamisti zavladaju javnošću islamskog svijeta sa svim teškim posljedicama za današnji svijet? I drugo pitanje: Ima li politički islam - islamizam, islamisti - pravo pozivati se na Kuran, i s njime opravdavati aktualni međunarodni teror, aktualno vođenje »rata protiv europske i američke civilizacije«?

Teror radikalnih muslimana je izričito religijski problem

Odmah nakon terorističkog napada islamista u New Yorku 11. rujna 2001. nastala je javna diskusija o motivima toga zločinačkog čina. U kontroverznoj diskusiji prevladavalo je mišljenje da su motivi političke naravi, tj. da teroristi nisu djelovali u ime islamske religije nego u ime nekoga političkog koncepta i neke političke ideologije. Visoki duhovni vođa muslimana u SAD izjavio je dva dana nakon tog događaja da taj zločin nije počinjen od ljudi koji vjeruju u Boga, koji se boje Boga. Najvjerojatnije je tog časa tako osjećalo pet milijuna muslimana Amerike. Mnogi svjetski političari također su u svojim izjavama pokušavali odvojiti taj teroristički čin od religije, od islamske religije, znajući o ozbiljnim opasnostima za svjetski mir ako se taj zločin pripiše religioznoj inspiraciji islamske vjere. To bi konačno značilo da je islam ona religija koja iz svog duha rađa teroriste i opravdava njihove zločinačke planove i čine. Sama misao u tom smjeru izaziva nutarnju bunu i prezir, i to ne samo kod muslimana nego i kod svakog čovjeka dobre volje.

Je li islam osnovica legitimiteta za ubijanje nevinih?! Je li islamski radikalizam i terorizam ipak autentični izričaj duha islamske religije? Ili pak stoji posve sigurno da su Osama bin Laden i njegovi borci obični kriminalci, heretici i izdajice svoje vjere? Nema li papa Ivan Pavao II. pravo kad je prigodom pohoda Kazahstanu izjavio: »Mržnja, fanatizam i terorizam vrijeđaju sveto ime Božje. Teroristi nemaju pravo pozivati se na Boga«? Iste i slične izjave dali su predstavnici različitih muslimanskih organizacija u Europi. Teoretski i etički se posve slažem s tim izjavama. Ipak mi se čini da time nije dovoljno objašnjena sama stvarnost koja je pred nama. Stvarnost je, primjerice, da su počinitelji zločina u New Yorku svi odreda muslimani, uvjereni pripadnici islama. Gledajući znanstveno-religijski, moramo se pitati je li pojam »Božji ratnik« zbilja totalno nespojiv s religijom općenito, i s islamom posebice. Smijemo li riječi »Bog« i »rat« dovoditi u vezu jer je njihov sadržaj potpuno proturječan i nespojiv? Trebamo samo otvoriti Sveta pisma triju abrahamskih vjera - židovske, kršćanske i muslimanske - pa ćemo se brzo moći uvjeriti u suprotno, naime u to da Jahvi odnosno Alahu rat i ratovati nisu tuđe i nepoznate riječi. Proroci pozivaju Izraelce u rat u ime Jahve; prorok Muhammed poziva na rat i vodi ratove u ime Alaha. Jedino u Kristovu evanđelju nema takvoga ratobornog govora - on je zamijenjen govorom i zapovijedi ljubavi prema bližnjemu koji je svaki čovjek bez obzira na njegovu pripadnost vjeri, rasi, kulturi, naciji. Time svraćam pozornost na površnost diskusije o odnosu religije i rata, religije i terora. Pojam »religija« nikako ne isključuje a priori primjenu nasilja prema drugima u određene religijske svrhe. Sjetimo se samo prakse i aktivnosti pojedinih religioznih sekta u vezi s pitanjem nasilja! Teror i religija nikako se ne isključuju u konkretnom životu, budući da su ljudi oni koji svoju vjeru žive i razumiju na svoj način.

Naknadna istraživanja na osnovi pronađenih pisanih dokumenata dokazuju posve jasno da su teroristi u New Yorku bili religiozno motivirani i da su svoja djela opravdali vjerom u Alaha. U jednom spisu čitamo: »Nekoliko sekunda pred ciljem neka budu tvoje zadnje riječi: Nema Boga do Alaha!« Za akciju se nadaju teroristi zadobiti raj kao plaću. Muhamed Atta, jedan od pilota, napominje u svom testamentu da je uvijek čeznuo za tim da umre kao dobar musliman. Osama bin Laden na videovrpci u listopadu 2001. izjavljuje da su dva tornja centra Word Trade bili legitimni ciljevi i da je umorstvo nevinih opravdano kako s religioznog tako i s logičkog stajališta. Ono je, naime, osveta za mnoge muslimanske žrtve. U vodiču za teroriste, koji je nađen u prtljazi spomenutog atentatora Atte, nalazi se ovaj tekst: »Čim uđeš u zrakoplov, pomoli se Alahu jer svatko tko se moli Alahu, pobijedit će, ti naime to činiš za Alaha... Kada započneš tvoju akciju, udaraj snažno kao junak. I kao što reče Mustafa, jedan od sljedbenika proroka, ubijaj i ne misli na posjed onih koje ćeš pobiti. To te može smetati u tvojoj akciji, i to je opasno za tebe... Sjeti se da će Alah potući nevjernike i pobijediti ih. Nekoliko sekunda pred smrću pomoli se Alahu ovako: Smrt je dobrodošla. Nema drugog Boga do Alaha. Muhamed je njegov glasnogovornik.« Taj tekst, te po sebi užasne rečenice dokazuju samo jedno: da su atentati, da je terorizam motiviran religiozno i religijski, naime u ime islamske religije.

Teroristi se nadaju nagradi nakon smrti jer to čine za Alaha. Oni su sigurni u uspjeh i konačnu pobjedu jer u Kuranu stoji: Stotinu vjernika muslimana pobijedit će tisuću nevjernika (Sura 8, 65). Sigurno je da su ti ljudi zloupotrebljavali religiju, islamsku religiju. No, time nije odgovoreno na komplicirano pitanje o odnosu religije i počinjanja takvih zločina. Stoga pođimo jedan korak dalje s pitanjem: Jesu li se atentatori legitimno i s pravom pozivali na svoju islamsku vjeru; ima li općenito radikalno-politički islamski pokret danas u svijetu legitimnu osnovicu u islamskoj religiji? Za kršćanskog vjernika takvi su čini nezamislivi i neprihvatljivi jer su apsolutno proturječni Kristovu evanđelju i njegovoj etici ljubavi prema svakom čovjeku i svakom stvorenju. Odatle slijedi da ima religija koje su po svom duhu i svojoj strukturi pogodno tlo za politički i religijski radikalizam, sve tamo do primjene nasilja i terora u religijske svrhe. To dokazuju znanstvena istraživanja. Je li i islam takva religija?

Glas Koncila, broj: 8 (1600), 20.2.2005
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 10:01   #36
Quote:
Inkvizitor2002 kaže:
čuj balkanac nemoj me zajebavat. Kad kažeš da Srbija nije brinula za Srbe u Bosni onda imam osjećaj da me zajebaješ. Prvo...ostavili su vam svo oružje što su izveli iz Slovenije i Hrvatske...i još su pridodali šta je trebalo. Slali su vam cijele korpuse na početku rata..Užički je vazda bio dežurni..u početku kad se rješavao rat sve su vam dali...poslije s onim silnim naoružanjem trebali ste samo čuvati zauzeto..a to nije bio neki problem s obzirom da Armija BIH nije imala s čime napadati. Dobijali ste toliko dobrovoljaca iz Srbije za razliku od nas koji smo mogli samo o tome sanjati..mislim mi Hrvati iz BIH nešto slično od RH. A to što vam je Milošević zaista na kraju rata zatvorio pipu to je bilo nebitno. Imali ste toliko kredita da ste mogli nešto i potrošit. Vi ste htjeli puno više nego je bilo realno a on je imao sankcije za vratom pa nije imao izbora. Ali velim...jebeš to... imali ste 70% Bosne pa ste mogli nešto i zijanit. Rat u Bosni se rješavao 92-ge. A tada vam je Srbija i Milošević dala sve. Ono poslije je bilo samo pogađanje 10% gore-dole.



A šta su Hrvati u BIH dobili od Tuđmana i Hrvatske. Maltene ništa osim praznih riječi. Koliko je Hrvata iz RH ratovalo u BIH. Moš ih na prste pobrojiti. Zar ti misliš da bi mi onako popušili da smo imali pomoć od RH o kojoj se laže. Jednom je došlo nešto vojnika iz RH i po hrvatskim gradovima se digla kuka i motika...šta oni rade u BIH. I povuklo ih u roku hitno. Jebeš riječi...od riječi se ne živi niti ratuje. A mi smo od Tuđmana dobili samo verbalnu potporu a vi od Srbije vojnike i oružje. Tuđman je pričao a Milošević je radio. Rezultat se zna. Kako danas RH boli krasni za Hrvate u BIH tako ih je bolilo ni onda. Samo se nešto pričalo a niko nije prismrdio Bosni.


zato drugi put malo realnosti ti ne bi škodilo.

Vidis... uglavnom si u pravu za pocetak rata. Samo je bilo zaista frustrirajuce u toku rata, ljudi i dalje ginu na ratistima, a u Srbiji se zajebavaju i boli ih *****. Otici u Srbiju u toku rata je bilo kao otici u Pariz, prvo sto primijetis je struja, koje je u zap. RS bilo jednom u 15-20 dana na par sati, a osim ekonomske krize, nista drugo ih nije brinulo. A posto tada to vise nije odgovaralo Milosevicu, kada su padale opstine u zap. bosni je na srbijanskom dnevniku bilo o zitnim poljima srbije i o delegaciji penzionera koju je primio. U istocnoj bosni nisam bio, ali u zapadnoj bosni nije bilo aktivnih vecih jedinica iz Srbije, osim naravno par stotina arkanovaca. Ali slazem se skoro sasvim sa tvojim ocjenama.
Sto se tice Hrvatske pomoci Hrvatima ti sigurno bolje znas od mene tako da se necu upustati u dublje debate, ali nisam znao da ste i vi bili nezadovoljni sa odnosom.
Inace, ako bude kada referendum za 3. entitet izaci cu na njega i glasati za . Ne zato sto mislim da bi nama bilo bolje, nego zato sto zaista mislim da i vi imate pravo na njega.
balkanac is offline  
Old 26.05.2005., 10:15   #37
Quote:
balkanac kaže:
Vidis... uglavnom si u pravu za pocetak rata. Samo je bilo zaista frustrirajuce u toku rata, ljudi i dalje ginu na ratistima, a u Srbiji se zajebavaju i boli ih *****. Otici u Srbiju u toku rata je bilo kao otici u Pariz, prvo sto primijetis je struja, koje je u zap. RS bilo jednom u 15-20 dana na par sati, a osim ekonomske krize, nista drugo ih nije brinulo. A posto tada to vise nije odgovaralo Milosevicu, kada su padale opstine u zap. bosni je na srbijanskom dnevniku bilo o zitnim poljima srbije i o delegaciji penzionera koju je primio. U istocnoj bosni nisam bio, ali u zapadnoj bosni nije bilo aktivnih vecih jedinica iz Srbije, osim naravno par stotina arkanovaca. Ali slazem se skoro sasvim sa tvojim ocjenama.
Sto se tice Hrvatske pomoci Hrvatima ti sigurno bolje znas od mene tako da se necu upustati u dublje debate, ali nisam znao da ste i vi bili nezadovoljni sa odnosom.
Inace, ako bude kada referendum za 3. entitet izaci cu na njega i glasati za . Ne zato sto mislim da bi nama bilo bolje, nego zato sto zaista mislim da i vi imate pravo na njega.
E to je i mene izludjivalo. Krajem rata, nije bilo niceg. Milosevic zaveo sankcije i postavio EU posmatrace. Tako da je vecina ljudi bila polugladna i hranila se preko crvenog krsta. Struje nije bilo po par mjeseci, i jedino kad neko pogine, onda njegov ulaz u zgradi dobije struju. Bilo je manjka ljudi, pa nisam ja, a ni ostali, odlazili kuci po par mjeseci, da bi se dobilo 4-5 dana odmora. A uglavnom je tako bilo u toku citavog rata. I na kraju, NATO poceo bombarovanje, Armija BH, HVO, HV napali...Milosevic zaveo sankcije...a na RTS, Milosevic prica o psenici, sjetvi, penzionerima...

Da je u to vrijeme Milosevic napao RS, ne bih se cudio

I onda kazu, Milosevic je bio nas covjek Me jebo on svoju mater
Kad te napadnu par puta brojnije snage, onaj veliki teritorij, koji je drzala vojska RS jedino se dugorocno moze odbraniti ako se ima avijacija, a mi, ne samo da nismo smjeli dizati avione, nego su nas bombardovali
Zlocininad is offline  
Old 26.05.2005., 10:19   #38
Quote:
balkanac kaže:
Inace, ako bude kada referendum za 3. entitet izaci cu na njega i glasati za . Ne zato sto mislim da bi nama bilo bolje, nego zato sto zaista mislim da i vi imate pravo na njega.
Cak ako bude ukljucivao Posavinu?
harns is offline  
Old 26.05.2005., 10:20   #39
Quote:
Zlocininad kaže:
E to je i mene izludjivalo. Krajem rata, nije bilo niceg. Milosevic zaveo sankcije i postavio EU posmatrace. Tako da je vecina ljudi bila polugladna i hranila se preko crvenog krsta. Struje nije bilo po par mjeseci, i jedino kad neko pogine, onda njegov ulaz u zgradi dobije struju. Bilo je manjka ljudi, pa nisam ja, a ni ostali, odlazili kuci po par mjeseci, da bi se dobilo 4-5 dana odmora. A uglavnom je tako bilo u toku citavog rata. I na kraju, NATO poceo bombarovanje, Armija BH, HVO, HV napali...Milosevic zaveo sankcije...a na RTS, Milosevic prica o psenici, sjetvi, penzionerima...
stvarno tako bilo, ma stvarno mi vas je zao kako ste samo patili a niko da vas razume
fransiskol is offline  
Old 26.05.2005., 10:24   #40
Quote:
fransiskol kaže:
stvarno tako bilo, ma stvarno mi vas je zao kako ste samo patili a niko da vas razume
Znao sam ja da ste vi Hrvati osjecajni
Zlocininad is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.