Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2009., 20:46   #1
Thumbs down "Ispiranje mozga"

Uvijek me zanimao jedan ovako meni poprilicno iritantan fenomen..
Par se odseli u drugu drzavu, dobiju dijete koje odgoje da vjecno cezne za drzavom i krajem u kojem nikad nije bilo i po meni naprave generalno sranje..
ovdje na forum cak sam mogla procitati rijeci mlade zene koja se rodila u drugoj drzavi, tamo misli ostati zivjeti ali za partnera trazi iskljucivo Hrvata...
koliko je to uopce zdravo?

taj fenomen prisutan je svuda oko nas i razumijem te ljude koji su otisli za boljim zivotom i sad pate za rodjenom zemljom ali na razumijem kako to mogu napraviti vlastitoj djeci....
isprati im mozak toliko da se u vlastitoj, rodjenoj zemlji citav zivot osjecaju kao stranci i ceznu za necime sto nisu ni upoznali..
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 20:53   #2
da, prilično sebičan način da se djete odgoja
ako im je stalo da ne zaborave korijenje, neka se vrate

a i nije mi baš previše jasna ta ljubav roditelja prema rodnoj zemlji...
oni su se odselili jer su išli za boljim životom i sad im je tamo drugdje bolje i to razumijem
a čemu onda tolika češnja za domovinom? ono ...da je stvarno tak vole možda bi i ostali ovdje
no oni su se ipak odlučili za lagodniji životi i ok


....ne mogu imat ovce i novce...

i da se razumijemo, jasna mi je nostalgija i privrženost ali mi nije jasna patetika prema rodnoj grudi
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 20:59   #3
Upoznala sam decka koji se rodio u Canadi i mali dio zivota je proveo u Zagrebu...Zatim se vratio nazad, razgovaramo preko neta i kaze mi da on nikad nece preboljeti Imotski, da mu je taj grad u srcu i da pripada tamo

a ja ono.,...

wtf

ti roditelji su monstrumi u najmanju ruku, imam primjera oko sebe brdo....
i ne mogu vjerovati, jednostavno ne mogu vjerovat

i to je tipican primjer kako djeluje ispiranje mozga...
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 21:03   #4
da...fakat bezveze ( u najmanju ruku)

to mi nekako dođe na isto ko da ja sad plaćem kak ja nikad neću preboljeti Japan a sama nikad tam nisam bila a starci mi kao bili nekad davno na nekom putovanju

ok, jasno mi je da lik potjeće iz Hrvatse ali kak to on može ne preboljeti neko mjesto di nikad nije bio?

tko je tu lud?

on Imotski zna samo po pričanju roditelja
a i ja znam rusiju samo po pričanju Gorana Milića i opet, ne plačem za njom...
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 01:52   #5
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
on Imotski zna samo po pričanju roditelja
a i ja znam rusiju samo po pričanju Gorana Milića i opet, ne plačem za njom...


Ontopik (jer moram ): Meni nije jasan baš osjećaj nacionalne pripadnosti općenito.
fat slut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 03:23   #6
Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
taj fenomen prisutan je svuda oko nas i razumijem te ljude koji su otisli za boljim zivotom i sad pate za rodjenom zemljom ali na razumijem kako to mogu napraviti vlastitoj djeci....
isprati im mozak toliko da se u vlastitoj, rodjenoj zemlji citav zivot osjecaju kao stranci i ceznu za necime sto nisu ni upoznali..
mislim da malo pretjerujes, ili si krivo shvatila. mozda postoje drasticni slucajevi koje navodis, ali vecina roditelja samo zeli djecu upoznati sa korjenima, odakle potjecu, gdje su im preci i sl, te ih nauciti da i to cijene. time im se ne ispire mozak.

a ovo da se u rodjenoj zemlji citav zivot osjecaju kao stranci sigurno ne potjece od roditeljeve namjere da ih upoznaju sa podrijetlom, vec najvise od okoline. uvijek se osjeti kad je netko 'doseljenik', pogotovo ako su ta djeca prva generacija rodjena u novoj zemlji, a okolina zna biti osudjujuca u takvim situacijama.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 03:40   #7
Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
ali za partnera trazi iskljucivo Hrvata...
koliko je to uopce zdravo?
ma nezdravo apsolutno, fuj ti hrvati
Quote:
taj fenomen prisutan je svuda oko nas i razumijem te ljude koji su otisli za boljim zivotom i sad pate za rodjenom zemljom ali na razumijem kako to mogu napraviti vlastitoj djeci....
isprati im mozak toliko da se u vlastitoj, rodjenoj zemlji citav zivot osjecaju kao stranci i ceznu za necime sto nisu ni upoznali..
ajde bogati, debil bi bio bio i da se tu rodio. kontam da nije do odgoja, više onako.. genetski.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 10:14   #8
To je zanimljiv fenomen cije korijene ne treba traziti u odgoju djece nego u mentalitetu roditelja koji se tako refklektira na djecu...

Kad sam bio u Danskoj i Svedskoj ja nisam htio ic u neki hrvatski klub, nekakvo mjesto gdje se okupljaju nasi iseljenici jer smo upozoreni prije sto nas ceka.. to su mjesta gdje je na zidu grb s prvim poljem bijelim, pavelic i sl.

To su uglavnom ljudi koji su otisli iz Jugoslavije i onda godinama frustracije i emocije zbog svega usmjeravali na taj sustav, pa zastranili u onaj koji mu je prethodio... i onda i kod djece razvijaju takav osjecaj za nacionalnost sto dovodi do glupog ponasanja...

S masu ljudi koje sma upoznao iz drugih zemalja nisam vise u kontaktu jer ja nisam mogao izdrzat vise..

Uzet cu primjer ex frenda iz Svedske.. kako mi je redovito objasnjavao kako mu je tesko tamo zivjeti i kako je kod nas puno bolje.. par puta sam pokusao raspraviti sto je to bolje...

Njegov argument je kako su kod nas cijene svega jako niske pa je isplativo.. naravno, moje pitanje neka pokusa to gledati s aspekta nasih placa a ne svedskih nije imao smisla, jer sam proglasen antihrvatom jer tako razmisljam...

Onda je bio argument kako su ovdje ljudi liberalniji a svedska je full nacisticka.. onda sam opet uzeo primjer (oko kojeg je i isla ta rasprava) da u sveskoj i na faxevima postoje posebno organizirane sluzbe (ili nes tako) za gay studente strance (kao primjer do kojih granice ide briga i liberalnost) a kod nas.. .to ne treba ni pricat... pa sam bio glup jer ne shvacam kako je kod nas bolje...

I tako dalje... za svaku mogucu temu... i opet njemu full fali njegova rodna zemlja (u kojoj nije rodjen) i umro bi da moze tu doci zivjeti.. naravno, na pitanje zasto ne dodje kad je tako dobro nije imao odgovora..

Sad sam se udaljio s teme.. po meni iz mog iskustva uzroci puno slucajeva leze u politickim razmisljanjima i razlozima zbog kojih su ljudi otisli, te kako su to oni podnijeli... te se onda to reflektira na odgoj djece..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 10:30   #9
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Sad sam se udaljio s teme.. po meni iz mog iskustva uzroci puno slucajeva leze u politickim razmisljanjima i razlozima zbog kojih su ljudi otisli, te kako su to oni podnijeli... te se onda to reflektira na odgoj djece..
Naši ljudi se u stranim zemljama dobrim djelom osjećaju strancima, pretpostavljam da je to zbog toga što smo skloni getoizaciji i odbijanju tuđe kulture. Najvjerojatnije jer se većinom u strane zemlje selio iz manje razvijenih krajeva gdje su "plemenski" običaji još uvijek na snazi pa se gleda tko se s kim druži, vjeroispovjest i nacionalnost onog za koga se kćer treba oženit i sl., također tu je i jaka politička komponenta koju si već spomenuo. I onda dijete od malih nogu upija frustracije svojih roditelja kojima nije bilo dobro u domovini, a nije im dobro ni u stranoj zemlji gdje se teško prilagođavaju pa stvaraju zajedničku fantaziju obećane zemlje.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:17   #10
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
mislim da malo pretjerujes, ili si krivo shvatila. mozda postoje drasticni slucajevi koje navodis, ali vecina roditelja samo zeli djecu upoznati sa korjenima, odakle potjecu, gdje su im preci i sl, te ih nauciti da i to cijene. time im se ne ispire mozak.

a ovo da se u rodjenoj zemlji citav zivot osjecaju kao stranci sigurno ne potjece od roditeljeve namjere da ih upoznaju sa podrijetlom, vec najvise od okoline. uvijek se osjeti kad je netko 'doseljenik', pogotovo ako su ta djeca prva generacija rodjena u novoj zemlji, a okolina zna biti osudjujuca u takvim situacijama.
ne pretjerujem uopce...
ma to su gluposti...

znam curu iz kvarata koja je rodjena u Zagrebu, koja cijeli zivot forsa dalmatinski naglasak i govori da je Imocanka..... sve zato sto joj roditelji ispiru mozak..
i ona i njene sestre.... to me tek pogotovo iritira.. provela je cijeli zivot u zagrebu i rodila se ovdje da bi maltretirala sve oko sebe s naglaskom i govorila da nije zagrepcanka, sta se ne odseli?
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:20   #11
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Naši ljudi se u stranim zemljama dobrim djelom osjećaju strancima, pretpostavljam da je to zbog toga što smo skloni getoizaciji i odbijanju tuđe kulture. Najvjerojatnije jer se većinom u strane zemlje selio iz manje razvijenih krajeva gdje su "plemenski" običaji još uvijek na snazi pa se gleda tko se s kim druži, vjeroispovjest i nacionalnost onog za koga se kćer treba oženit i sl., također tu je i jaka politička komponenta koju si već spomenuo. I onda dijete od malih nogu upija frustracije svojih roditelja kojima nije bilo dobro u domovini, a nije im dobro ni u stranoj zemlji gdje se teško prilagođavaju pa stvaraju zajedničku fantaziju obećane zemlje.
ha, moguce...
kako god bilo nije dobro..
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:55   #12
Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
ne pretjerujem uopce...
ma to su gluposti...

znam curu iz kvarata koja je rodjena u Zagrebu, koja cijeli zivot forsa dalmatinski naglasak i govori da je Imocanka..... sve zato sto joj roditelji ispiru mozak..
i ona i njene sestre.... to me tek pogotovo iritira.. provela je cijeli zivot u zagrebu i rodila se ovdje da bi maltretirala sve oko sebe s naglaskom i govorila da nije zagrepcanka, sta se ne odseli?

ovo je stvarno bezveze...

pa ak joj imotski tak fali nek ide tamo i gotova priča
život će postati lakši i njoj jer silno pati za tim krajem a i zagrepčanima koji su morali slušat njezin isforsirani naglasak

i općenito ne razumijem te ljude koji su se doselili u zagreb, ako im je tak bezveze i ako im silno nedostaje njihov grad, selo , otok, pa zašto se onda uopće ovdje muče ( da se razumijemo, ja nemam ništa protiv onih koji se dosele)

a najgori su mi studenti koji vrijeđau zagreb
ok tu su jer moraju negdje studirati ali to im ne daje pravo da omalovažavaju grad jer na taj način omalovažavaju i njegove građane
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 12:58   #13
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Naši ljudi se u stranim zemljama dobrim djelom osjećaju strancima, pretpostavljam da je to zbog toga što smo skloni getoizaciji i odbijanju tuđe kulture.
Da, i to je bitan faktor.. Na taj dio sam zaboravio.. Najveca ponizenja u zivotu sam dozivio u stranim zemljama u drustvu nasih ljudi..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 13:37   #14
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
ovo je stvarno bezveze...

pa ak joj imotski tak fali nek ide tamo i gotova priča
život će postati lakši i njoj jer silno pati za tim krajem a i zagrepčanima koji su morali slušat njezin isforsirani naglasak

i općenito ne razumijem te ljude koji su se doselili u zagreb, ako im je tak bezveze i ako im silno nedostaje njihov grad, selo , otok, pa zašto se onda uopće ovdje muče ( da se razumijemo, ja nemam ništa protiv onih koji se dosele)

a najgori su mi studenti koji vrijeđau zagreb
ok tu su jer moraju negdje studirati ali to im ne daje pravo da omalovažavaju grad jer na taj način omalovažavaju i njegove građane
ona se sto je najgore nije doselila vec se rodila ovdje i cijeli zivot zivi ovdje....nema veze s imotskim..
little_devil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 13:46   #15
Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
ona se sto je najgore nije doselila vec se rodila ovdje i cijeli zivot zivi ovdje....nema veze s imotskim..

bezveze....
a kak bi njoj bilo da se neki purger odseli u imotski i onda zagreb diže u nebesa...

uglavnom, ak im se ne sviđa di su sad, nek se odsele natrag jer je to jednini način da pokažu kako je njihova ljubav velika
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 14:12   #16
Quote:
little_devil kaže: Pogledaj post
znam curu iz kvarata koja je rodjena u Zagrebu, koja cijeli zivot forsa dalmatinski naglasak i govori da je Imocanka..... sve zato sto joj roditelji ispiru mozak..
i ona i njene sestre.... to me tek pogotovo iritira.. provela je cijeli zivot u zagrebu i rodila se ovdje da bi maltretirala sve oko sebe s naglaskom i govorila da nije zagrepcanka, sta se ne odseli?
s ovim imam iskustva i to je blago receno nepodnosljivo.

Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
a najgori su mi studenti koji vrijeđau zagreb
ok tu su jer moraju negdje studirati ali to im ne daje pravo da omalovažavaju grad jer na taj način omalovažavaju i njegove građane
i ovo ne razumijem. ne bi meni palo na pamet ic studirat u split naprimjer, il zadar, rijeka, svejedno, pa onda cijelo vrijeme pricat kako mi taj grad uopce ne valja, kak je zagreb najbolji i ostalo. al to je do kulture tih ljudi.
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 14:37   #17
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Da, i to je bitan faktor.. Na taj dio sam zaboravio.. Najveca ponizenja u zivotu sam dozivio u stranim zemljama u drustvu nasih ljudi..
Živio sam četri godine u Italiji u malom mjestu koji se nalazi šezdesetak kilometara od Ancone,nakon nepune godine dana upoznao sam tridesetak porodica sa teritorija ex Yugoslavije od toga sedamnaest ljudi sa raznih dijelova Hrvatske.Naravno da ukoliko se duže nalazite u nekoj zemlji bolje poznajete zakone a pritom naiđete na svog čovijeka zamolit će te ga za pomoć...
tako je i meni trebala nekoliko puta pomoć ali je nisam dobio od Hrvata već od Srba i Bosanaca koji su skakali u tri sata ujutro kada mi je trebala pomoć a od Hrvata sam par puta tražio savijet pa ga nisam dobio.......
na radnom mjestu sam imao dva Hrvata žalosno ali istinito da niko s nkim nije popio piće u godinu ipo dana...da nismo gamad.
JOKE-R is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:06   #18
Kad se sjetim jednog posjeta nasoj ambasadi...

Pozvonim... otvrajau se vrata..."STA JE?!" -"Dobar dan, ja... " -"Ne radimo!" (zalupi vratima).
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:22   #19
Quote:
samonesto kaže: Pogledaj post
s ovim imam iskustva i to je blago receno nepodnosljivo.



i ovo ne razumijem. ne bi meni palo na pamet ic studirat u split naprimjer, il zadar, rijeka, svejedno, pa onda cijelo vrijeme pricat kako mi taj grad uopce ne valja, kak je zagreb najbolji i ostalo. al to je do kulture tih ljudi.
da, očito su nekulturni

a čini se da u zagrebu ima dosta nekulturnih studenata što je zabrinjavajuće obzirom da je to buduća intelektualna elita....
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 15:28   #20
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Kad se sjetim jednog posjeta nasoj ambasadi...

Pozvonim... otvrajau se vrata..."STA JE?!" -"Dobar dan, ja... " -"Ne radimo!" (zalupi vratima).
Od ambasadi neću niti pričat bar našoj u Rimu,samo kome se žalit iako te je svaki ambasador dužan primit u koje god vrijeme doša jer to nije njegov ured ili njegova kuća to je teritorij republike ...
JOKE-R is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.