Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2011., 17:43   #1981
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post

a sto se tice akbila; to je vec drugo - izgleda kao mali plasticni privjesak za kljuceve (sto i zapravo je); koliko se sjecam moze se kupiti skoro na svakom cosku, kiosku, punktu di pise AKBIL SATIS VE DOLUM NOKTASI. na sebi ima ugradjen magnet. kad ga se kupuje (ne sjecam se koliko kosta ta sama spravica - par lira mozda) kazes tamo onome koji radi da si student (OGRENCI), pokazes onu studentsku karticu, i onda ti on u taj magnet 'snimi' da si ogrenci; pa ti se s 'racuna' skida manje (ne znam jel 80 kurusa ili 1TL)...naravno kad ga kupis, odmah ga i 'napunis'. istom tome koji tamo radi das pare, npr. 20TL, i on i to 'snimi' u taj magnet. pri ulasku u bus (zato se obavezno ulazi na prva vrata-nema svercanja) imas strojcek di pritisnes taj magnet te se automatski smanji iznos na 'magnetu', isto tako kad ulazis na tramvajsku, brodsku ili metro stanicu di su one okretne rampe. vrlo je vazno da se jednim akbilom moze koristiti vise osoba; odnosno mozes ga 'stancati' sto puta zaredom, za koliko god osoba hoces dok god imas love na njemu. a s mavi kart (s obzirom da je osobna kartica sa svim tvojim podacima i slikom) mozes se koristiti samo ti, jer ju je nemoguce stancati (ona isto ima tak neki magnet) dva puta zaredom.
Ohoho, zanimljiv podačić.
Jel netko zna da li ovo još uvijek postoji?
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 26.04.2011., 21:54   #1982
Ljudi, planiram skori put u Istambul pa bi mi trebale infromacije jeli bolje ići u privatnom aranžmanu ili preko agencije, hvala
Hesti is offline  
Old 26.04.2011., 22:16   #1983
Quote:
Hesti kaže: Pogledaj post
Ljudi, planiram skori put u Istambul pa bi mi trebale infromacije jeli bolje ići u privatnom aranžmanu ili preko agencije, hvala
ovisi kakav si tip putnika - da li imaš volje planirati, kombinirati i bukirati sam/a i pri tom uštediti barem pola love ili više voliš da ti sve drugi organiziraju, vode te i putuješ "ko torba".
u samostalnom aranžmanu je uvijek jeftinije, iako u zadnje vrijeme agencije nude neke aranžmane koje je teško zanemariti.

u svakom slučaju idi u Istanbul, bez obzira na koji način se odlučiš.
vivax is offline  
Old 26.04.2011., 22:49   #1984
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
ovisi kakav si tip putnika - da li imaš volje planirati, kombinirati i bukirati sam/a i pri tom uštediti barem pola love ili više voliš da ti sve drugi organiziraju, vode te i putuješ "ko torba".
u samostalnom aranžmanu je uvijek jeftinije, iako u zadnje vrijeme agencije nude neke aranžmane koje je teško zanemariti.

u svakom slučaju idi u Istanbul, bez obzira na koji način se odlučiš.
Hvala, volim si sve sama isplanirati.
Kako idem sa ekipom mislim da će svatko dobiti jedan mali zadatak što treba organizirat
Imaš neki savjet...
Hesti is offline  
Old 26.04.2011., 23:04   #1985
Lolita ja san bia prije godinu dana i tad je radilo..vjerojatno se i danas sluze Akbilon..polog koji daš ti vrate kasnije..sta se tice studentskog akbila to nismo uspili izvadit zato sta su nan rekli da to mozes izvadit na samo jednom mistu Aksaray kad prides most na strani di je Taksim onda ides livo mislin..i tamo nas je vodia neki momak kojeg smo upoznali puten ali ta poslovnica je taman zatvorila tako da smo izvadili obicni Akbil..
Čiribimbaš is offline  
Old 26.04.2011., 23:14   #1986
Quote:
Čiribimbaš kaže: Pogledaj post
Lolita ja san bia prije godinu dana i tad je radilo..vjerojatno se i danas sluze Akbilon..polog koji daš ti vrate kasnije..sta se tice studentskog akbila to nismo uspili izvadit zato sta su nan rekli da to mozes izvadit na samo jednom mistu Aksaray kad prides most na strani di je Taksim onda ides livo mislin..i tamo nas je vodia neki momak kojeg smo upoznali puten ali ta poslovnica je taman zatvorila tako da smo izvadili obicni Akbil..
Sutra ću poslat papire za ISIC tako da ću zapisat ovu napomenu.

Čitam topik tamo od 50 strane i mala mi je kofuzija oko ove vožnje po Bosporu. Vidin da si ti bija pa mi objasni: od kud se kreće i od kud se vraća (ja bi npr. volila izać na Sariyeru, mjesto iza Rumeli Kavagi, vidim da je lipo mjestašce i preporučuju ga na par mjesta). Jel' netko od vas bio u Sariyeru i jel moguće do njega brodom po povratku iz Anadolu Kavagi ili da ipak idem busom?
Kako si ti učinija turu po Bosporu (ukratko napiši )?

edit: za lijepe snove. Jedva čekam
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."

Zadnje uređivanje _Lolita_ : 26.04.2011. at 23:34.
_Lolita_ is offline  
Old 27.04.2011., 10:56   #1987
U Istanbul uopće nije problem otići u vlastitom aranžmanu.
Turkish airlines leti iz Zagreba, a jeftini wizz air iz Budimpešte, no te ja na ovoj temi već prožvakano..
Rezerviraš hotel preko booking.com, mi smo našli sobu s doručkom za 65 eura, odmah do Aja Sofije, a imali su i prijevoz s aerodroma, pa su nas dočekali i dovezli ravno u hotel.
kad dođeš u Istanbul bitno je dobro rasporediti vrijeme i isplanirati za svaki dan po nešto jer inače nećeš sve uspjeti vidjeti.
Mi smo u tjedan dana obišli džamije, palače Topkapi i Dolmabahče, Grand Bazaar i egipatski bazar (meni osobno puno interesantniji od gran bazaara), cisternu, krstarenje po Bosporu, Galata Kulu, istiklal ulicu, Taksim, azijsku stranu - Uskudar, gledali ples derviša u Hodjapasa centru... Novu godinu čekali u nekom kurdskom restoranu na Galata Mostu i bilo je super, to smo bukirali usput. Pobjeglo nam je vrijeme pa nismo obišli Arheološki muzej, Miniaturk ni Ortakoy, ali ne možeš jednostavno sve stići jer se svugdje zadržiš malo više od planiranog i ode vrijeme...

Za turu po Bosporu (koja je mene iskreno malo razočarala) uzeli smo onaj glavni trajekt koji isplovljava svaki dan u 10:30, samo se spustiš u luku Eminonu i ne možeš ga promašiti. Ukrcaš se na brod i ko fol to je sad "krstarenje", a voziš se dva sata u najobičnijem trajektu.
OK, sretnu se veliki tankeri na putu prema crnom moru, vide se mala zanimljiva sela na obali, prolazi ispod famoznih mostova, ali nekako kad čuješ pojam "krstarenje po Bosporu" očekuješ nešto više od obične vožnje u zagušljivom trajektu.

Mi smo išli do kraja u Anadolu Kavagi i jako malo ljudi izlazi usput, ali možete se iskrcati gdje god želite, ali biti spreman na vrijeme za iskakanje jer brod jako kratko staje na pristaništu.

Ako idete na ribu u Anadolu Kavagi dobro pazite što naručujete jer su nas tamo oderali ko ovce, za dvije orade i dvije porcije lignji platili cca 800 kn mamicu im njihovu....
vivax is offline  
Old 27.04.2011., 11:00   #1988
I da, ako se smjestite negdje na Sultanahmetu, Sirkeci, Eminonu... neće vam puno trebati tramvaj jer se uglavnom sve to obiđe pješke, ali mi se nismo opterećivali akbilom za par vožnji... na svakom koraku imate automate na kojima velikim slovima piše JETONMATIK ubaci se 1.75 TL za jedan žeton koji ispadne dole i ubaciš ga u automat pri ulasku na stanicu. kupiš na stanici prije ulaska u tramvaj.
vivax is offline  
Old 27.04.2011., 14:30   #1989
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
Mi smo u tjedan dana obišli džamije, palače Topkapi i Dolmabahče, Grand Bazaar i egipatski bazar (meni osobno puno interesantniji od gran bazaara), cisternu, krstarenje po Bosporu, Galata Kulu, istiklal ulicu, Taksim, azijsku stranu - Uskudar, gledali ples derviša u Hodjapasa centru...
Koliko ste platili ovaj ples derviša? Planirala sam u Konyu radi toga al čini mi se da neću stić.

I ova Galata kula, do kad je navečer otvorena? Nekako bi se popela gore pred kraj dana, kad zalazi sunce (idem u 8 mjesecu u Istanbul).

A Kadikoy i Karakoy. Izludit će me dok ih naučim razlikovat.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 27.04.2011., 14:35   #1990
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Koliko ste platili ovaj ples derviša? Planirala sam u Konyu radi toga al čini mi se da neću stić.

I ova Galata kula, do kad je navečer otvorena? Nekako bi se popela gore pred kraj dana, kad zalazi sunce (idem u 8 mjesecu u Istanbul).

A Kadikoy i Karakoy. Izludit će me dok ih naučim razlikovat.
joj , ne sjećam se, mislim da je karta bila oko 20-25 eura, ali nisam sasvim sigurna. u svakom slučaju zanimljivi su ti derviši kako se 15 minuta bez prestanka vrte oko svoje osi i onda se zaustavi kao ukopan i ni malo mu se n vrti...

Galata radi skroz do kasno navečer, mi smo išli predvečer i super je pogled na osvijetljeni Istanbul...do galata kule prolaziš kroz Karakoy, a kadikoy je preko

Ako vas zanima maloprije sam digla 150 fotki iz Istanbula na blog, možete ih vidjeti ovdje - Istanbul
vivax is offline  
Old 27.04.2011., 14:45   #1991
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
joj , ne sjećam se, mislim da je karta bila oko 20-25 eura, ali nisam sasvim sigurna. u svakom slučaju zanimljivi su ti derviši kako se 15 minuta bez prestanka vrte oko svoje osi i onda se zaustavi kao ukopan i ni malo mu se n vrti...

Galata radi skroz do kasno navečer, mi smo išli predvečer i super je pogled na osvijetljeni Istanbul...do galata kule prolaziš kroz Karakoy, a kadikoy je preko

Ako vas zanima maloprije sam digla 150 fotki iz Istanbula na blog, možete ih vidjeti ovdje - Istanbul
Hvala puno

Ma evo učim: Karakoy EU, Kadikoy NON EU.

Pogledat ću slike popodne.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 27.04.2011., 14:59   #1992
Lolita ja san bia isto ka i Vivax..sa tin brodon u 10 i ipo sta ide do Andolu Kavagi..mislin da ne bi bilo lose uzet kartu u jednom smjeru i vratit se autobusima..mislin da karta u oba smjera kosta 25 lira..
Čiribimbaš is offline  
Old 27.04.2011., 15:21   #1993
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
Koliko ste platili ovaj ples derviša?
evo: http://hodjapasha.com/sema_ceremony_desc.aspx

mi smo bili i na tome i na ovom: http://hodjapasha.com/dance_show_desc.aspx

rezervirali ulaznice u prvom redu mjesec dana ranije . ne moras, ja sam zeljela biti sigurna da ce me cekati.
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Old 27.04.2011., 16:28   #1994
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
rezervirali ulaznice u prvom redu mjesec dana ranije . ne moras, ja sam zeljela biti sigurna da ce me cekati.
Meni je još manje od mjesec dana do puta, danas sam podigao biometrijsku putovnicu a sad što se dervisha tiče.. jel su mjesta na predstavama skroz popunjena? Može li se karta kupiti par sati prije predstave?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Old 27.04.2011., 16:33   #1995
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Meni je još manje od mjesec dana do puta, danas sam podigao biometrijsku putovnicu a sad što se dervisha tiče.. jel su mjesta na predstavama skroz popunjena? Može li se karta kupiti par sati prije predstave?
uglavnom bude sve popunjeno, a ako netko upadne u zadnji čas donose stolice iz neke stražnje prostorije
za svaki slučaj bolje je kupiti karte dan dva prije, a proći ćeš sto puta ispred centra pa to i nije neki problem.
vivax is offline  
Old 27.04.2011., 19:19   #1996
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Meni je još manje od mjesec dana do puta, danas sam podigao biometrijsku putovnicu a sad što se dervisha tiče.. jel su mjesta na predstavama skroz popunjena? Može li se karta kupiti par sati prije predstave?
jesu.
neka ti ne bude tesko javiti se mailom i naruciti karte. ili ako bas neces, kad dodjes prvo po karte pa ih imajkod sebe. predstave su par puta tjedno za jedno i drugo.

i da, na cosku te glavne ulice (ankara cadesi?!) ima oh-boze-kako-zelim-opet-tamo jedna presavrsena slasticarna. istina, ljepseg je izgleda sve to negoli okusa, ali vrijedi pohoditi, a u samoj uličici di je centar bio je štand s najslađim trešnjama.

rado bih ti bila slijepi putnik
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Old 27.04.2011., 19:31   #1997
Quote:
Čiribimbaš kaže: Pogledaj post
Lolita ja san bia isto ka i Vivax..sa tin brodon u 10 i ipo sta ide do Andolu Kavagi..mislin da ne bi bilo lose uzet kartu u jednom smjeru i vratit se autobusima..mislin da karta u oba smjera kosta 25 lira..
Tako sam nešto i mislila, kombinacija trajekta i autobusa jer bi se popela na onu tvrđavu u Anadolu Kavagi a na povratku bi izišla na Sariyer. Prošetat a možda i ručat, čujem da je lijepo ribarsko mjesto.

I isplati se to vidjeti?
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 27.04.2011., 19:41   #1998
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post

I isplati se to vidjeti?
Jednom u životu - DA!
Ali.. ne očekuj neki cirkus i spektakl, u biti samo gledaš derviše kako se vrte oko svoje osi beskonačno dugo i slušaš onu muziku jedno sat vremena... ali poanta je u poruci i nekom višem smislu cijele te predstave

Ja da sam opet u Istanbulu nebi išla ponovo gledati derviše, ali mi je drago da sam bila. Tko nije vidio rekla bi mu - idi.
vivax is offline  
Old 27.04.2011., 19:43   #1999
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
Jednom u životu - DA!
Ali.. ne očekuj neki cirkus i spektakl, u biti samo gledaš derviše kako se vrte oko svoje osi beskonačno dugo i slušaš onu muziku jedno sat vremena... ali poanta je u poruci i nekom višem smislu cijele te predstave

Ja da sam opet u Istanbulu nebi išla ponovo gledati derviše, ali mi je drago da sam bila. Tko nije vidio rekla bi mu - idi.
Hvala.
Ionako sam mislila ić u Konyu pa ih pogledat a pošto neću, vidit ću ih u Istanbulu.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 27.04.2011., 21:19   #2000
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
Jednom u životu - DA!
Ali.. ne očekuj neki cirkus i spektakl, u biti samo gledaš derviše kako se vrte oko svoje osi beskonačno dugo i slušaš onu muziku jedno sat vremena... ali poanta je u poruci i nekom višem smislu cijele te predstave

Ja da sam opet u Istanbulu nebi išla ponovo gledati derviše, ali mi je drago da sam bila. Tko nije vidio rekla bi mu - idi.
ovako i ja mislim .
vrijedi vidjeti. cijela ta ceremonija je nekako mistična... kasnije sam se i sama probala vrtiti, pa mi je to sjećanje postalo još draže. ovu plesnu predstavu bi zato mogla gledati uvijek iznova...
__________________
Mi smo Borg. Ništa se ne prima.
Kris79 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.