Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2014., 19:25   #21
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post


A zašto se nisi s Hrvojem osobno dogovorila na Tavanu ? "Naša farma" to je "Mlijeko sretnih kravica" iz Saborskog. vl. Hrvoja koji je barem na svakom drugom Tavanu. Ja od njega kupujem svježe mlijeko i poluzrele sireve s plemenitim plijesnima, a mlijeko po njegovoj preporuci ne kuham nego originalnu staklenu bocu u kojoj dostavlja, stavim u pećnicu na grijanje s ventilatorom na 80 C kroz 1 sat. Ostaviš da se ohladi i u frižider. Traje deset dana bez ikakve promjene. Mlijeko je vrhunsko, osjeti se lička paša.

Nazovi ga i dogovori. Ovo je njegov poslovni mob. 095 596 96 13
Nisam, znala, hvala na informaciji. Nazvat ću ga. Ima i sireve s plijesnima!

Mali offtopic: Pašteta od srnetine i ona od jelena su prekrasne! Pesto od crnih trubača da ne spominjem!
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 22:49   #22
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
zašto mi ovo zvuči puno jednostavnije!? i zašto meni to nitko nije rekao (kad sam ga pitala konkretno za prokuhavanje) grrr
dakle, boce otvoriti? postaviti uspravno? i staviti u hladnu pećnicu?
samo onako na dno pećnice?
ja to volim procijediti jer sam jednom dobila dlakicu valjda kravlju. bila je oštra
Ovo sa dnom pećnice mi ne zvuči dobro

Pelle, na dno ili na policu?
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 22:51   #23
na našem mlijekomatu je bila akcijska cijena 6 kn po litri, sad je 7
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:35   #24
U prvi vodilicu odozdo umetnem pleh od pećnice i na njega stavim otvorene boce. Uključim samo stražnji grijač s ventilatorom na 80 C kroz 1 sat. Zatvarače također ostavim u pećnici. Nakon sat vremena boce s toplim mlijekom zatvorim i ostavim da se prohlade na sobnu temperaturu kroz 1-2 sata i u frižider. Nastane vrlo izražen podtlak.

@chatou
Mlijeko je 9 kn/l, a dostava je 5 kn bez obzira na količinu. Dostavu vrši kombi hladnjačom.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:40   #25
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Nisam, znala, hvala na informaciji. Nazvat ću ga. Ima i sireve s plijesnima!
Ima dva s bijelim plijesnima. Jedan ide prema camembertu, a drugi je znatno zreliji i podsjeća na bovizolu.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 08:50   #26
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ovo što mi dođe nije "odmašćeno".
nakon prokuhavanja i hlađenja stvori se sloj masti. kako točno dobim kajmak od toga. koliko dugo stajati na kojoj temp? koliko soli staviti.. jednom sam uspjela i bilo je ok. al sve druge pute nije bilo fino.
Ta mast se moze upotrijebiti za masnicu od sira, tako su nekad starije zene znale skupljati tu mast i stavljati na sir i tijesto pa je masnica bila puno ukusnija.
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 09:00   #27
To je ova masnica s masti:
http://www.coolinarika.com/recept/li...nica-uz-video/
video:
http://www.youtube.com/watch?v=EroMArRT8AY
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 09:59   #28
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
U prvi vodilicu odozdo umetnem pleh od pećnice i na njega stavim otvorene boce. Uključim samo stražnji grijač s ventilatorom na 80 C kroz 1 sat. Zatvarače također ostavim u pećnici. Nakon sat vremena boce s toplim mlijekom zatvorim i ostavim da se prohlade na sobnu temperaturu kroz 1-2 sata i u frižider. Nastane vrlo izražen podtlak.
Hvala
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 14:39   #29
prošli put kad je bila dostava, ostavila ja ležerno mojih 5l da se prvo malo odmaraju u hodniku a tek za cca 2h ih pospremila u frižider. jedna litra je bila ok, ostale se skiselile dok sm je kuhala-to je letilo u smeće. ostalo je 3l neskuhanog mlijeka. i sad su već drugi dan u loncu preklopljene krpom (kiselo mlijeko, ne?).
šta će mi tamo nastati? koji je postupak? rekla bi da se skiselilo. niš ne znam što da radim, kako i kad da pospremim. koja je trajnost? trebam procijediti, jelda? što je ono što će ostati u cijedilu?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 15:01   #30
Kupujemo po novom svježe mlijeko od OPGa. S obzirom da dolaze samo jednom tjedno u ZG, za probu smo uzeli samo 5L mlijeka(i popili ih u 2 dana )
Teta kaže da ga obavezno prokuhamo, a danas sam čitala članak da ga je bolje neprokuhat jer kao ono ima u sebi dobre bakterije koje ga čuvaju od štetnih bakterija. Ima tko pametan i iskusan da mi kaže nešto o tome?

Koliko takvo svježe mlijeko uopće može stajati u frižideru(prokuhano i neprokuhano)?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 16:45   #31
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Kupujemo po novom svježe mlijeko od OPGa. S obzirom da dolaze samo jednom tjedno u ZG, za probu smo uzeli samo 5L mlijeka(i popili ih u 2 dana )
Teta kaže da ga obavezno prokuhamo, a danas sam čitala članak da ga je bolje neprokuhat jer kao ono ima u sebi dobre bakterije koje ga čuvaju od štetnih bakterija. Ima tko pametan i iskusan da mi kaže nešto o tome?

Koliko takvo svježe mlijeko uopće može stajati u frižideru(prokuhano i neprokuhano)?
sory, ali nema jebene šanse da svježe mlijeko ne prokuham

vidi ove kaj im je dijete umrlo od svježih jaja

nepokuhano će ti se ak ga tak pustiš sigurno skiseliti

a kakve su to štetne bakterije bile navedene u članku?

pa imaš mljekomate gdje ti je mlijeko friško i domaće
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 17:03   #32
ja prokuhavam samo za izradu kefira i eventualno ako neki recept tako zahtijeva. pijemo ga sirovog, hladno ili toplo.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 18:19   #33
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
nepokuhano će ti se ak ga tak pustiš sigurno skiseliti
a kakve su to štetne bakterije bile navedene u članku?
Mlijeko, bilo sirovo bilo kuhano, će se ukiseliti.
Da bi se pilo sirovo treba biti SIGURAN u čistoću prostora, krava, dojenja krava, pribora....zbog tih nekih "korisnih" bakterija ne želim završiti u bolnici.
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja prokuhavam samo za izradu kefira i eventualno ako neki recept tako zahtijeva. pijemo ga sirovog, hladno ili toplo.
Dnevno popijem oko pola litre kuhanog mlijeka!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 19:14   #34
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
sory, ali nema jebene šanse da svježe mlijeko ne prokuham

vidi ove kaj im je dijete umrlo od svježih jaja

nepokuhano će ti se ak ga tak pustiš sigurno skiseliti

a kakve su to štetne bakterije bile navedene u članku?

pa imaš mljekomate gdje ti je mlijeko friško i domaće
http://www.agroklub.com/prehrambena-...ajte-ga/12689/

Tražila sam odgovor nekog "iskusnog i ...", ne nekog tko ne zna koje su štetne bakterije i misli da se prokuhano mlijeko ne može skiseliti.

Jednom uzeli mlijeko iz mljekomata, nikad više. Razvodnjeni šrot od mlijeka.

Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja prokuhavam samo za izradu kefira i eventualno ako neki recept tako zahtijeva. pijemo ga sirovog, hladno ili toplo.
Imaš svoje krave ili kupuješ mlijeko?



Konzumirala sam sirova jaja s OPGa, mlijeko još sirovo nisam probala, eto, razmišljam o tome i procjenjujem rizike :neznam:

Da se razumijemo, svako stavljanje ičega u usta je teoretski rizik, pa čak i udisanje zraka. Koliko je strah opravdan je drugi par rukava.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction

Zadnje uređivanje BlackLotus : 01.11.2016. at 19:32.
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 19:23   #35
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Imaš svoje krave ili kupuješ mlijeko?
mlijekomat. ne bih rekla da je razvodnjeno jer kada ga izlijem iz boce na staklu ostane bijeli gusti neprozirni masni sloj.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 19:31   #36
možda nismo imali sreće, mi smo ga jednom uzeli i bilo je koma...
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 20:40   #37
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Mlijeko, bilo sirovo bilo kuhano, će se ukiseliti.
Da bi se pilo sirovo treba biti SIGURAN u čistoću prostora, krava, dojenja krava, pribora....zbog tih nekih "korisnih" bakterija ne želim završiti u bolnici.

Dnevno popijem oko pola litre kuhanog mlijeka!
potpis
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 20:45   #38
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
mlijekomat. ne bih rekla da je razvodnjeno jer kada ga izlijem iz boce na staklu ostane bijeli gusti neprozirni masni sloj.
i ja imam isto tako iskustvo
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 20:45   #39
glavni razlog pasterizacije je ubijanje bacila tuberkuloze

ja mlijeko uvijek prokuham
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2016., 22:50   #40
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Kupujemo po novom svježe mlijeko od OPGa. S obzirom da dolaze samo jednom tjedno u ZG, za probu smo uzeli samo 5L mlijeka(i popili ih u 2 dana )
Teta kaže da ga obavezno prokuhamo, a danas sam čitala članak da ga je bolje neprokuhat jer kao ono ima u sebi dobre bakterije koje ga čuvaju od štetnih bakterija. Ima tko pametan i iskusan da mi kaže nešto o tome?

Koliko takvo svježe mlijeko uopće može stajati u frižideru(prokuhano i neprokuhano)?
Od kojeg OPG-a kupuješ to mlijeko? Sirovo mlijeko dozvoljeno je prodavati isključivo putem mljekomata, na kućnom pragu tj. direktno na farmi gdje je proizvedeno i dostavom ne dalje od 50 km. Za sve ovo postoje vrlo opravdani razlozi. Da si u mogućnosti kupiti sirovo mlijeko na farmi, svježe pomuženo, ja bih ti prvi rekao pij ga sirovog. Ovako moraš znati da ga taj OPG sakuplja više dana, drži u laktofrizu i distribuira jednom tjedno. To je mlijeko najvjerojatnije sakupljeno u zadnja 72 sata i ja bih ga termički obradio. Gore sam opisao i kako. Uostalom ako ti i sama "teta" koja ga proizvodi savjetuje kuhanje mislim da nemaš što razmišljati. Evo ti i mišljenje jednog od po meni najboljih sirara i proizvođača mlijeka od koga sam kupovao dosta proizvoda, među njima i sirovo mlijeko.


Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
Koliko takvo svježe mlijeko uopće može stajati u frižideru(prokuhano i neprokuhano)?
Ako udovoljava svim propisima za sirovo mlijeko i u 1 ml ima do 100000 somatskih stanica, u hladnjaku, na temperaturi od 6 do 8 C trebalo bi trajati 72 sata. Rijetko koje to izdrži. Bolje se drži do 48 sati. Termički obrađeno kako sam opisao meni na temp. od 4C drži najmanje deset dana. Duže nisam probao.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.