Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2015., 18:21   #961
Što znači kad se kaže da je klamidija unutarstanični parazit?
To očito naglašava da nalikuje virusima ali je ipak bakterija, no malo mi je nemoguće da je se tako nazva kad se može prenijet preko ručnika, u bazenima, dakle može preživjet i izvan stanice ? Molim objašnjenje!
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 18:49   #962
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Što znači kad se kaže da je klamidija unutarstanični parazit?
To očito naglašava da nalikuje virusima ali je ipak bakterija, no malo mi je nemoguće da je se tako nazva kad se može prenijet preko ručnika, u bazenima, dakle može preživjet i izvan stanice ? Molim objašnjenje!
Znači upravo i samo to da ulazi u stanice (ne nužno i da ne može preživjeti neko vrijeme izvan njih, ali u stanicama se najbolje hrani, raste i razmnožava).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 18:50   #963
Pa i virusi mogu "živjeti" izvan drugih stanica, samo se ne mogu umnožavati izvan njih. Ako se kaže da je neki organizam parazit, to znači da mu je barem za dio staničnog ciklusa nužan domaćin...
Elsevier is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 20:12   #964
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Znači upravo i samo to da ulazi u stanice (ne nužno i da ne može preživjeti neko vrijeme izvan njih, ali u stanicama se najbolje hrani, raste i razmnožava).
Aha,a ostale bakterije kao mogu bez stanica domaćina, jel? To je to u biti.
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 00:57   #965
Quote:
Elsevier kaže: Pogledaj post
Pa i virusi mogu "živjeti" izvan drugih stanica, samo se ne mogu umnožavati izvan njih. Ako se kaže da je neki organizam parazit, to znači da mu je barem za dio staničnog ciklusa nužan domaćin...
virusi izvan stanice kristaliziraju
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 20:14   #966
Što znači kada se kaže životni ciklus eukariota? Što znači riječ ciklus u prethodnom kontekstu?
Kada se kaže da kemoautotrofi dobivaju energiju oksidacijom anorg. spojeva da li to znači da onaj produkt koji tu nastaje je bogat energijom ili što već?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 23:31   #967
Zna li tko ovo?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 05:01   #968
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Zna li tko ovo?
životni ciklus čovjeka - nadam se da sad znaš odgovor na svoje pitanje

drugo pitanje - odgovor je da
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 15:50   #969
Trebam napraviti Znanstveni rad iz biologije o "građi proteina" i imam normalno [ NASLOVNICA, UVOD, MATERIJALI I METODE, REZULTATI, RASPRAVA, ZAKLJUČAK, LITERATURA ] i sad mi pise u rezultatima "činjenice o istraživanoj temi (uključi grafove,fotografije,slike,tablice i sl.)" pa ako nije problem da li mozete dati neke primjere koje bi mogao ukljuciti u grafove i tablice itd, meni ne pada nista napamet,ili ako znate neku stranicu da ima sve super objasnjeno pa da date link (moze i na eng. nije problem)
Iniesta6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 20:45   #970
Stanična dioba

zašto do sparivanja homolognih kromosoma dolazi u mejozi, a ne u mitozi jer koliko to kužim vidim da su u diploidnoj stanici kromosomi u paru, 1 od oca i 1 (i mitoza i mejoza kreću od diploidne kromosomske garniture, dakle 2n), ali oni se ne "sljubljuju" u mitozi već u mejozi ,a ne znam zašto je to tako?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 20:05   #971
Bok,molim vas mi moze netko rjesiti genetiku krizanje za hemofiliju i daltonizam npr. Ako je zena nositeljica hemofilije ili muskarac ima daltonizam plizz HITNO MI JE!!!!!!
Elis99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 22:46   #972
Quote:
Elis99 kaže: Pogledaj post
Bok,molim vas mi moze netko rjesiti genetiku krizanje za hemofiliju i daltonizam npr. Ako je zena nositeljica hemofilije ili muskarac ima daltonizam plizz HITNO MI JE!!!!!!
ajde neki konkretni zadatak postavi.
Ako je žena nositeljica hemofilije ima genotip XHXh
Muškarac daltonist: Xdy
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 00:21   #973
Pozdrav, konkretno moje pitanje je vezano uz botaniku. Ako netko zna i ima volje molio bih da mi kratko opise/objasni razvoj zenskog i muskog gametofita kod golosjemenjaca te razvoj zenskog i muskog gametofita god kritosjemenjaca, ili makar ako ima neki dobar link gdje bi se to moglo lijepo skuziti i shvatiti? Imam u svojoj literaturi napisano nesto o tome, ali je to meni suhoparno objasnjeno tako da ne mogu bas nauciti s razumijevanjem. Hvala.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 19:58   #974
Zadatak:

Neki gen kodira za protein koji ima 600 ak. gen ima 14 introna (prosječna duljina 1000 pb-- jel se tu misli da je jedan intron dug 1000 pb ili je to duljina svih 14 introna? ).

KOLIKO IMA EGZONA? 15

KOJA JE PROSJEČNA DULJINA 1 EGZONA? 600*3= 1800 pb; 1800/15= 120 pb

DULJINA GENA? 1800+1000= 2800 pb


jel to točno?
malomunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 18:38   #975
Quote:
malomunjena kaže: Pogledaj post
Zadatak:

Neki gen kodira za protein koji ima 600 ak. gen ima 14 introna (prosječna duljina 1000 pb-- jel se tu misli da je jedan intron dug 1000 pb ili je to duljina svih 14 introna? ).

KOLIKO IMA EGZONA? 15

KOJA JE PROSJEČNA DULJINA 1 EGZONA? 600*3= 1800 pb; 1800/15= 120 pb

DULJINA GENA? 1800+1000= 2800 pb


jel to točno?
To sasvim pouzdano zna samo (nadajmo se ) onaj tko je postavio pitanje, ali ja bih ipak rekla da prosječna duljina znači jedan a ne svih 14 skupa, dakle bilo bi 14*1000+3*600 = 15800 parova baza, jelda? Ostalo je točno.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 17:47   #976
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
To sasvim pouzdano zna samo (nadajmo se ) onaj tko je postavio pitanje, ali ja bih ipak rekla da prosječna duljina znači jedan a ne svih 14 skupa, dakle bilo bi 14*1000+3*600 = 15800 parova baza, jelda? Ostalo je točno.
e a što je sa stop kodonom? njega naravno nema u ovih 600 ak, ali je dio egzona...
malomunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 21:56   #977
Molim malo pomoći oko nejasnoća iz ove oblasti:
Proučavam endotoksine i egzotoksine bakterija i piše da su jedni termolabilni, a drugi termostabilni.
Mene zanima gdje se prethodno navedeno koristi u praksi , koja korist od te činjenice? isto tako piše da se jedni mogu detoksicirati, a drugi ne. Ne razumijem koja korist od tih činjenica?
crusoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 01:30   #978
Quote:
malomunjena kaže: Pogledaj post
e a što je sa stop kodonom? njega naravno nema u ovih 600 ak, ali je dio egzona...
Vjerojatno to da je autor pitanja zaboravio na njega ili odlučio da je zanemariv Mislim da ne možeš znati koje je duljine, osim ako znaš o kojem se organizmu radi.

Quote:
crusoe kaže: Pogledaj post
Molim malo pomoći oko nejasnoća iz ove oblasti:
Proučavam endotoksine i egzotoksine bakterija i piše da su jedni termolabilni, a drugi termostabilni.
Mene zanima gdje se prethodno navedeno koristi u praksi , koja korist od te činjenice? isto tako piše da se jedni mogu detoksicirati, a drugi ne. Ne razumijem koja korist od tih činjenica?
Termolabilni toksini se uništavaju (detoksiciraju = prevode u netoksični oblik) termičkom obradom - jedna praktična primjena je da ih uništiš kuhanjem ili pečenjem hrane (a ako hrana sadrži termostabilne toksine, onda imaš problem koliko ju god kuhao i pekao).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 18:42   #979
William Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu dobitnici su Nobelove nagrade za medicinu za svoje radove na liječenju malarije i endemskih tropskih bolesti koje uzrokuju paraziti, objavio je Nobelov odbor.

Irac Campbell i Japanac Omura osvojili su polovicu nagrade za otkriće novog lijeka, avermektina, koji se pokazao učinkovitim u borbi protiv endemskih tropskih bolesti i riječne sljepoće odnosno onhocerkoze i limfatične filarioze, kao i protiv drugih parazitskih bolesti.

Kineski znanstvenik Youyou Tu dobitnik je druge polovice nagrade za otkriće artemisinina, lijeka koji je drastično smanjio stopu smrtnosti pacijenata koji boluju od malarije.

Ova dva otkrića dala su čovječanstvu moćno novo sredstvo za borbu protiv ovih teških bolesti koje godišnje pogađaju stotine milijuna ljudi, navodi se u objašnjenju odbora švedskog Instituta Karolinska. Unatoč brzom napretku u nadzoru malarije u posljednjih deset godina, ta bolest i dalje ubija pola milijuna ljudi godišnje - većinom djecu iz najsiromašnijih zemalja Afrike.

Nobelova nagrada uključuje novčanu nagradu u iznosu od 8 milijuna švedskih kruna (960 tisuća američkih dolara).
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:19   #980
ŠVEDSKI znanstvenik Tomas Lindahl, američki Paul Modrich i turski Aziz Sancar osvojili su Nobelovu nagradu za kemiju za radove na otkrivanju načina na koji stanice obnavljaju oštećeni DNK, objavila je srijedu švedska akademija znanosti.

Znanstvenici su otkrili i kako na molekularnoj razini stanica čuva genetske informacije.

"Njihov rad pruža temeljna znanja o tome kako živa stanica funkcionira i kako se, na primjer, koristi za razvoj novih metoda liječenja raka", objavila je Švedska kraljevska akademija znanosti u priopćenju kojim je dodijelila nagradu vrijednu osam milijuna švedskih kruna (6,5 milijuna kuna).

"Njihov rad osigurao nam je temeljno znanje o tome kako živa stanica funkcionira i, primjerice, kako se koristi za razvoj novih lijekova za borbu s rakom", ustvrdili su švedskoj akademiji.

Svakoga sada DNA molekule trpe štetu od UV zračenja i karcinogenih substanci, a pošto su izložene i spontanim promjenama staničnog genoma to ih čini nestabilnima.

Molekularni sustavi, međutim, stalno popravljaju oštećeni DNK kako bi osigurali da "se ljudski genetski materijal ne dizentegrira u potpuni kaos".

Lindahl, koji je rođen 1938. i ravnatelj je Instituta Francisa Cricka, otkrio je da DNK nije stabilna kao što se mislilo u sedamdesetim godinama, što ga je pak dovelo i do otkrića da postoji molekularni mehanizam koji popravlja njezina oštećenja.

Modrich, profesor biokemije na medicinskom fakultetu u Durhamu rođen 1946., demonstrirao je kako stanica ispravlja greške kad se DNK replicira tijekom podjele stanica, a Sancar, također profesor biokemije u Americi, mapirao je mehanizam kojim se stanice koriste na popravljanju oštećenja nanesenih UV zračenjem.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.