Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2007., 19:00   #1
Kako fotografirati koncerte?

Prije otprilike tjedan dana fotografirao sam u jednom klubu dok je nastupala sa svojim bendom. Kak je bilo dosta mračno, malo sam fotkao sa 1.8/50mm bez blica (pa je zbog duže ekspozicije cca 1/30 dosta fotki streseno), a dio sa zoomom (3.5-5.6/28-135mm) i blicom (onim malim na aparatu) i onda je pak na skoro svim fotkama imala crvene oči.

Inače aparat je Canon eos 350D, a događaj sam fotkao na iso 1600, parcijalno mjerenje, bez blica na Av a s blicom na Tv postavkama....

No kak se kaže prvi se mačići bacaju u vodu....

Dakle, kak fotkati u takvim situacijama? Jel postoji neka tehnika?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:10   #2
Hmm, zasto se ovdje spominju objektivi? Citajuci reviewe fotica, uvijek primjecujem da upravo o foticima ovisi hoce li ispast crvene oci ili ne.

Ali ako nije kontrolirano foticem, ovisi o osobi koju se fotka.
Ja i jos jedna osoba svaki put kad smo ufotkane u mraku sa blicem, ja nemam a ona ima crvene oci. I to je kao neko pravilo nas dvije, sto znaci da to uopce nije samo do fotica.

Crvene oci uvijek izbjegnem fotkajuci bez blica (u pravilu samo tako fotkam koncerte), a ako bas hocu blic onda crvendace ubijem u Photoshopu zato jer nemam makinu od fotica koji ima "kill the red eye completely" opciju.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:26   #3
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Crvene oci uvijek izbjegnem fotkajuci bez blica (u pravilu samo tako fotkam koncerte), a ako bas hocu blic onda crvendace ubijem u Photoshopu zato jer nemam makinu od fotica koji ima "kill the red eye completely" opciju.
Kako u photoshopu skinut crvene oči? Pokušao sam na nekoliko različitih načina i niti jedan ne izgleda dovoljno prirodno...

Da sam kojim slučajem imao vanjski blic (430EX planu nabavke), onda bi vjerojatno stavio gore difuzor i/ili pucao u plafon...

No pitanje: koju tehniku i koje postavke koristiti kod fotografiranja koncerata?
(nije da mi je to primarni interes, ali ako kojim slučjem zatreba)
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:30   #4
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
No pitanje: koju tehniku i koje postavke koristiti kod fotografiranja koncerata?
(nije da mi je to primarni interes, ali ako kojim slučjem zatreba)
Cesto vidim novinare na koncertima sa "pucam flash u plafon" forom.
Valjda im prolazi.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:35   #5
Ta fora je dobra ukoliko je plafon dovoljno blizu da reflektira i rasprsi svjetlost ! Inace nema smisla !
__________________
Kako oblikovati potpise
zazoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:43   #6
Quote:
zazoon kaže: Pogledaj post
Ta fora je dobra ukoliko je plafon dovoljno blizu da reflektira i rasprsi svjetlost ! Inace nema smisla !
Ili ako je plafon crn...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 21:14   #7
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Cesto vidim novinare na koncertima sa "pucam flash u plafon" forom.
Valjda im prolazi.
Prolazi, ili u zid pod kutem prema gore tak oda se svjetlo odbije o zid i udari clanove benda sa ledja. prestrasno dobri efekti se mogu dobit jer vidis kapljice znoja i prasine kako prste iz njih ako je bend dovoljno energican. ja drukcije ne znam akko bi slikao. slikanje bez blic aje misija nemoguce. bar ja nisam uspio.
CrniZEC is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 22:20   #8
fotografiranje koncerata s upotrebom fleša bilo to direktno ili kao fill fleš je posljednja opcija koja se koristi, osobno bih to strogo zabranio svima koji besciljno lupaju po izvođaču i publici u potrazi za dobrom fotkom a rezultat je katastrofa ... na svim velikim koncertima prije ulaska u pit dobiješ naputak da nema korištenja fleša ili ideš van, uglavnom dobiješ tri pjesme vremena, takva su pravila, šta si ulovio ulovio si ...ne poznajem fotića koji nije vodio borbu s lošim svjetlom, isto tako vidio sam i neke poznate koji su zbog manjka svjetla pomagali se sa flešom ali samo nekoliko okidanja, osobno mislim da je to bilo više "za svaki slučaj"... koncertna fotografija je hvatanje trenutka, igre svjetla, emocije izvođača i publike ... nekad je to, zbog lošeg svjetla, jednostavno nemoguće odraditi i dobiti dobru fotografiju
ivan79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:41   #9
Fotografija uvjek nastaje zbog svijetla. Možete imati najskuplje fotoaparate na svijetu ,no ako imate slab izvor svijetla ništa neće biti od fotografija.

Moje dugogodišnje iskustvo mi govori da se crvene oči uglavnom javljaju u skroz mračnim prostorijama kada slikate blicem. U mraku su zjenice same po sebi skroz raširene da bi propuštale čim više svijetla.

Kada naglo blicate sa blicem zjenice se ne stignu prilagoditi i tada nastaju crvene oči. Većina modernih aparata ima na sebi funkciju protiv crvenih očiju obično se zove RED EYE REDUCTION ili slično. Kada aktivirate ovu funkciju blic blica dva puta. Prvi bljesak prilagođava zjenicu i završni bljesak radi sliku.

Protiv crvenih očiju, recimo ako slikate rođendan ili slično ,najprije provjerite malo rasvjetu u kući. Promjenite žarulju iznad stola, stavite jaču od 100 WATA .Time ćete umanjiti mogućnost nastanka crvenih očiju. Crvene oči također možete vidjeti ako se fotografirate negdje u discu gdje se subotom popije previše piva.

U ovom slučaju ,se zna dogodit da samo osobe pod utjecajem alkohola imaju proširene zjenice i crvene oči na slikama zbog sporosti očnog refleksa.(zjenice se sporije sužavaju nego kod ljudi koji nisu pili)

Što se tiče slikanja koncerata ,opet sve ovisi o rasvjeti.Ako slikate profesionalno, trebalo bi postaviti čim više reflektora na stage. Treba napraviti čim više svijetla ako želite slikati bez blica. Ako se radi neka reklama, treba reći band-u da se ne miču pre više. Aparat treba podesiti na slabiji izvor svijetla, i čim veću iso osjetljivost. Otprilike treba staviti 1600 asa i čim više otvoriti blendu,(čim manji broj na objektivu, skala ide od broja 22-1.8) ekspozicija nebi smjela ići ispod 45s sve ispod 45/s slikano iz ruke ostaje mutno.

Ovo je bilo objašnjeno otprilike, trebate slikati najprije s ovim postavkama pa prema potrebi podesiti aparat.Ukoliko je sve pre svijetlo treba povisiti broj otvora blende iliti fokusa. Ako se slika sa blicem, stavite na automatiku i samo škljocate.
__________________
TrUbAdUr
TrUbAdUr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 20:03   #10
Quote:
TrUbAdUr kaže: Pogledaj post
Fotografija uvjek nastaje zbog svijetla. Možete imati najskuplje fotoaparate na svijetu ,no ako imate slab izvor svijetla ništa neće biti od fotografija.

Moje dugogodišnje iskustvo mi govori da se crvene oči uglavnom javljaju u skroz mračnim prostorijama kada slikate blicem. U mraku su zjenice same po sebi skroz raširene da bi propuštale čim više svijetla.

Kada naglo blicate sa blicem zjenice se ne stignu prilagoditi i tada nastaju crvene oči. Većina modernih aparata ima na sebi funkciju protiv crvenih očiju obično se zove RED EYE REDUCTION ili slično. Kada aktivirate ovu funkciju blic blica dva puta. Prvi bljesak prilagođava zjenicu i završni bljesak radi sliku.

Protiv crvenih očiju, recimo ako slikate rođendan ili slično ,najprije provjerite malo rasvjetu u kući. Promjenite žarulju iznad stola, stavite jaču od 100 WATA .Time ćete umanjiti mogućnost nastanka crvenih očiju. Crvene oči također možete vidjeti ako se fotografirate negdje u discu gdje se subotom popije previše piva.

U ovom slučaju ,se zna dogodit da samo osobe pod utjecajem alkohola imaju proširene zjenice i crvene oči na slikama zbog sporosti očnog refleksa.(zjenice se sporije sužavaju nego kod ljudi koji nisu pili)

Što se tiče slikanja koncerata ,opet sve ovisi o rasvjeti.Ako slikate profesionalno, trebalo bi postaviti čim više reflektora na stage. Treba napraviti čim više svijetla ako želite slikati bez blica. Ako se radi neka reklama, treba reći band-u da se ne miču pre više. Aparat treba podesiti na slabiji izvor svijetla, i čim veću iso osjetljivost. Otprilike treba staviti 1600 asa i čim više otvoriti blendu,(čim manji broj na objektivu, skala ide od broja 22-1.8) ekspozicija nebi smjela ići ispod 45s sve ispod 45/s slikano iz ruke ostaje mutno.

Ovo je bilo objašnjeno otprilike, trebate slikati najprije s ovim postavkama pa prema potrebi podesiti aparat.Ukoliko je sve pre svijetlo treba povisiti broj otvora blende iliti fokusa. Ako se slika sa blicem, stavite na automatiku i samo škljocate.
Kad se dodje na koncert onda imas situaciju "you get what you see".

Kakvo postavljanje vise reflektora na stage ili govorenje bendu da se ne mice?

Sa prve dvije recenice se ne slazem. Uopce nije istina da ne postoje fotici koji ne mogu odlicno ufotkat stvari koje su u skoro pa potpunom mraku.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 20:48   #11
Quote:
TrUbAdUr kaže: Pogledaj post
Što se tiče slikanja koncerata ,opet sve ovisi o rasvjeti.Ako slikate profesionalno, trebalo bi postaviti čim više reflektora na stage. Treba napraviti čim više svijetla ako želite slikati bez blica. Ako se radi neka reklama, treba reći band-u da se ne miču pre više. Aparat treba podesiti na slabiji izvor svijetla, i čim veću iso osjetljivost. Otprilike treba staviti 1600 asa i čim više otvoriti blendu,(čim manji broj na objektivu, skala ide od broja 22-1.8) ekspozicija nebi smjela ići ispod 45s sve ispod 45/s slikano iz ruke ostaje mutno.

Ovo je bilo objašnjeno otprilike, trebate slikati najprije s ovim postavkama pa prema potrebi podesiti aparat.Ukoliko je sve pre svijetlo treba povisiti broj otvora blende iliti fokusa. Ako se slika sa blicem, stavite na automatiku i samo škljocate.

1600 asa...i zrnja za nahraniti golubove

skala ide od broja 22-1.8....nekad ide,nekad neide-a nekad ide i do f1

sve ispod 45/s slikano iz ruke ostaje mutno....ovisi što/koga slikaš i koliko imaš mirnu ruku

Ukoliko je sve pre svijetlo treba povisiti broj otvora blende iliti fokusa....otvor blende ok,ali ovo sa fokusom...

Ako se slika sa blicem, stavite na automatiku i samo škljocate....od sada pa nadalje,koristim samo automatiku,uz blic!


BTW-biti u prvom redu,dalje od 5-6metara teško da ćeš bilo što usnimiti kvalitetno,svjetlosno jak objektiv i eksterna bljeskalica.ili 1600W bijeli reflektor na pjevaču
__________________
____________________________________________
El Vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 21:38   #12
Obicno je na tim birtijskim/klubskim koncertima jako slabo svijetlo i nalazi se iza leđa.. pa digni iso koliko god moze, a da je upotrebljivo i skljocaj dok god ne napunis sve kartice eksperimentirajuci..pa a mozda i jedna od svih tih slika slow shutter slika i ispadne ostra.
Preporuka je 50mm 1.8 na blendi 1.8
Ako imas spot mjerenje na aparatu koristi spot mjerenje na licu.
U takvim uvjetima se koristi blic u plafon ali sa podignutom bijelom karticom jer kako je svijetlo iza leđa kartica doda malo svijetla na lica.. pa se dobobije cool svjetlosna pozadina i osvjetljeno lice.. ili ako se izvođaci puno micu blic zamrzne pokret, a duhovi daju dodatnu dinamiku slici.
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:28   #13
Quote:
El Vragec kaže: Pogledaj post
1600 asa...i zrnja za nahraniti golubove


Ako se slika sa blicem, stavite na automatiku i samo škljocate....od sada pa nadalje,koristim samo automatiku,uz blic!

Ne treba bit puno zrnja. Evo moje na 1600 i nisu zrnate tolko da ti bas bode oci i smeta. Zapravo, zrno se na ovoj drugoj bas lijepo uklopilo u atmosferu.
Obe su bez blica.

[SLIKA OBRISANA]
[SLIKA OBRISANA]
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:29   #14
Photoshop cs 2 ili 3 imaju Red Eye Tool.

Ne znam za niti jednu drugu opciju osim ove automatske
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 19:39   #15
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Photoshop cs 2 ili 3 imaju Red Eye Tool.

Ne znam za niti jednu drugu opciju osim ove automatske
A ja imam dobri stari PS6...

.... koji nema tu automatsku opciju
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:34   #16
Ja uopce ne razumijem zasto se toliko govori protiv zrnja.
Zrnatost mi je medju najboljim stvarima na fotki (ne svakoj naravno).
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:45   #17
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Ja uopce ne razumijem zasto se toliko govori protiv zrnja.
Zrnatost mi je medju najboljim stvarima na fotki (ne svakoj naravno).
nije problem luminance noise (zrnatost) nego chroma noise (grozne obojene tocke, plave, zelene i crvene koje od fotke naprave los VHS )


evo s nekog ulicnog koncerta:

MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 00:49   #18
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
Hmm, zasto se ovdje spominju objektivi? Citajuci reviewe fotica, uvijek primjecujem da upravo o foticima ovisi hoce li ispast crvene oci ili ne.
crvene oći nemaju ama baš nikakve veze ni s objektivima ni s elektronikom. To se događa zato što se svjetlost blica odbija od pozadine ljudskoga oka (koja je crvena pa otud i boja) a ovisi o proširenosti zjenica (ili blendi oka ) i o kutu upada svjetla...

E sad kak to spriječiti... Za to se koristi onaj predbljesak kod fleša (ponekad, ali rijetko doduše pomogne čak i pomočna fokusna lampica). Osobno to ne koristim nikad, već potrebne korekcije radi u ps-u. E sad kak...ima gro načina. Odi na replace colour il kak se već zove pa se igraj... a ak niš drugo PS elements 5.0 ima odličan algoritam popravljanja toga... odrediš mu fotke i sam sve napravi

P.S. ovo za koncerte. A reko bi da nema filozofije neke tu. Ili si bliže i pucaš fleš po mogučnosti od stropa ak se da, a ak ne onda 1/30 i visok ISO. Crno bijele fotke visoke osjetljivosti znaju bit zgodne na koncertima
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 13:26   #19
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
crvene oći nemaju ama baš nikakve veze ni s objektivima ni s elektronikom. To se događa zato što se svjetlost blica odbija od pozadine ljudskoga oka (koja je crvena pa otud i boja) a ovisi o proširenosti zjenica (ili blendi oka ) i o kutu upada svjetla...
Ako imas u reviewima fotica:
red eye los, red eye ok, red eye super, onda ima veze sa foticem.

i kaze se oČi
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 22:44   #20
ja fotkam ovako: S-priority (minimalno 1/100s), ISO1600, partial metering , RAW
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.