Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 22:59   #1281
ma sve iza brda su vlasi,i to je to.
arbanas1726 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 00:44   #1282
Može li mi ko reći podrijetlo za prezime Kokotić ili me barem uputiti gdje da tražim?

Unaprijed hvala.
ivankoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 02:10   #1283
Quote:
ivankoke kaže: Pogledaj post

Može li mi tko reći podrijetlo prezimena Kokotić ili me barem uputiti gdje da tražim? Unaprijed hvala.
Prezime Kokotić zapisano je u Đurđevcu (što ne mora značiti da mu je tamo porijeklo). Nastalo je od kokot (pijetao ili okidač vatrenog oružja). Ima i morska riba kokotić i biljka kokotić, a prezime je moglo nastatati i od njih. Vjerojatno je ta riječ najprije bila nadimak, a zatim postala prezime.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 17:44   #1284
Hvala na odgovoru, ali to sam i ja uspio saznati. Naime ima jedan čovjek u Splitu koji nema veze sa ovim što si spomenuo. Ovo za Đurđevac baš i nisam siguran jer moj stari i njegova loza su iz Budrovca (blizu Đurđevca), a mi živimo u Đurđevcu.
ivankoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:03   #1285
Quote:
expressivo kaže: Pogledaj post
nadimačko, znači prezime dobiveno prema nadimku, npr. prezime Smrdalo kojeg više nema, dobiveno je tako što su tom čovjeku kojemu je bilo davano to prezime da je on jelte smrdio a možda mu je bio to i nadimak i tako je dobio takvo prezime

A koji bi nadimak ovdje bio u pitanju?
Meni stvarno ništa ne pada na pamet.
__________________
I am a restlessness inside a stillness inside a restlessness.
Wulpes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:43   #1286
Imate li kakvih informacija o prezimenu Štaka?
chroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 23:32   #1287
Quote:
Wulpes kaže: Pogledaj post
A koji bi nadimak ovdje bio u pitanju?
Meni stvarno ništa ne pada na pamet.
pa valjda Smrdalo ili ko iz Letećih medvjedića, Smradac to ti može također biti prezime
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 05:47   #1288
Quote:
Wulpes kaže: Pogledaj post
A koji bi nadimak ovdje bio u pitanju?
Meni stvarno ništa ne pada na pamet.
Nadimak u pitanju je Kolobar. Pošto ne postoji ime Kolobar, Kolobarić nemože biti "čisti" patronimik...ukoliko ja znam ne postoji zanimanje kolobar (iako sufiks -ar upućuje na prezime po zanimanju) pa nemože biti prezime po zanimanju...kolobar je na engleskom aureole tj. sjaj oko glave sveca ("kolobar" oko nebeskog tijela)...ako je tvoj predak nosio taj nadimak (kako i zašto nemoguće je reći) onda je sasvim logično da ste vi Kolobarići, znači njegovi potomci...to je prva teorija (nadimačka)...druga teorija i po meni najlogičnija je da je Kolobarić etnik tj. da su preci nositelja ovog prezimena došli u Hr iz Kolobara...to su samo teorije jer ja pojma nemam koje su godine ljudi iz Bugarske dolazili u Hr (jesu li uopće dolazili u Hr iz tih krajeva?)...u svakom slučaju valjalo bi se istražiti...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 05:58   #1289
Sad vidim da postoji i prezime Kolobara, mislim da je hercegovačko...i u Sarajevu imamo Kolobara han / Ljetna Bašta Kolobara...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 05:59   #1290
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
To je isto kao reći da je kapula naziv po Vlasima.
Otkud vlaški naziv bodul za otočane i neke primorce...?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 09:13   #1291
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post

Otkud vlaški naziv bodul za otočane i neke primorce?
Postoji prezime Bodul. Inače je bodul podrugljiva riječ kojom su stanovnici kopna nazivali otočane u Kvarneru, Bračane i Hvarane. Naročito su tako nazivani stanovnici Krka. Riječju bodulac naziva narod Dalmatinske zagore otočane i primorce srednje Dalmacije.

Od tog je naziva nastao nadimak Bodul, koji je postao prezime.

Smatra se da je iz talijanskog (mletačko narječje): bodolo = zdepast čovjek, nizak a krupan.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 10:45   #1292
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Postoji prezime Bodul. Inače je bodul podrugljiva riječ kojom su stanovnici kopna nazivali otočane u Kvarneru, Bračane i Hvarane. Naročito su tako nazivani stanovnici Krka. Riječju bodulac naziva narod Dalmatinske zagore otočane i primorce srednje Dalmacije.

Od tog je naziva nastao nadimak Bodul, koji je postao prezime.

Smatra se da je iz talijanskog (mletačko narječje): bodolo = zdepast čovjek, nizak a krupan.
Ako su prezimena na -ul vlaška mora i naziv bodul biti vlaški, zar ne? Nije li to dokaz da su ljudi u zaleđu etnički Vlasi (ili barem jedan dio tog naroda)?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 11:03   #1293
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Nadimak u pitanju je Kolobar. Pošto ne postoji ime Kolobar, Kolobarić nemože biti "čisti" patronimik...ukoliko ja znam ne postoji zanimanje kolobar (iako sufiks -ar upućuje na prezime po zanimanju) pa nemože biti prezime po zanimanju...kolobar je na engleskom aureole tj. sjaj oko glave sveca ("kolobar" oko nebeskog tijela)...ako je tvoj predak nosio taj nadimak (kako i zašto nemoguće je reći) onda je sasvim logično da ste vi Kolobarići, znači njegovi potomci...to je prva teorija (nadimačka)...druga teorija i po meni najlogičnija je da je Kolobarić etnik tj. da su preci nositelja ovog prezimena došli u Hr iz Kolobara...to su samo teorije jer ja pojma nemam koje su godine ljudi iz Bugarske dolazili u Hr (jesu li uopće dolazili u Hr iz tih krajeva?)...u svakom slučaju valjalo bi se istražiti...

Puno ti hvala!

Baš si se potrudio!
__________________
I am a restlessness inside a stillness inside a restlessness.
Wulpes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 09:31   #1294
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post

Ako su prezimena na -ul vlaška mora i naziv bodul biti vlaški, zar ne? Nije li to dokaz da su ljudi u zaleđu etnički Vlasi (ili barem jedan dio tog naroda)?
Što za tebe u uvom kontekstu znači "vlaški": dalmatoromanski, pravoslavni ili nešto treće?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 13:22   #1295
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Što za tebe u uvom kontekstu znači "vlaški": dalmatoromanski, pravoslavni ili nešto treće?
Romanski, nikako samo pravoslavni.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 15:47   #1296
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ako su prezimena na -ul vlaška mora i naziv bodul biti vlaški, zar ne? Nije li to dokaz da su ljudi u zaleđu etnički Vlasi (ili barem jedan dio tog naroda)?
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.
mene interesira npr.zašto su plemeniti Kačići popisani kao Vlasi?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 18:03   #1297
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.
Za otočane i primorce ti došljaci su od prve bili vlaji/vlasi...17.-18. stoljeće, barem što se tiče Dalmacije...mene samo zanima je su li ti ljudi ikad bili Vlasi...znači u etničkom smislu...osobno mislim da jesu, ali ne svi.

Quote:
mene interesira npr.zašto su plemeniti Kačići popisani kao Vlasi?
Da, ovo je zanimiljivo pitanje.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 22:27   #1298
Naziv Vlasi

Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.
mene interesira npr.zašto su plemeniti Kačići popisani kao Vlasi?
Vlasi, Morovlasi, Morlaci itd. je naziv koji je upotrebljavan u povijesti u mnoštvu značenja.
Značenje koje se davalo toj riječi ovisilo je o:
- tko ju je upotrijebio (Mlečanin-italijan, mletački podanik-romanskog porijekla-stanovnik dalmatinskog grada, podanik osmanskog carstva (pa podjela: "pravi" Osmanlija, konvertiti itd..), zatim podanik austrijskog cara (pa podjela; Hrvat, Nijemac, druge nacionalnosti) , pa podjela po staležima (plemići i visoki crkveni dužnosnici, pučani , ostali) i ulogama (vojnici, putopisci, izaslanici, misionari ...itd)
- kada ju je upotrijebio ( potpuno su druge skupine ljudi opisane riječju "Vlah" u XV stoljeću kada "Vlasi" dolaze napasati stoku na mletačko područje te povremeno traže i dobiju dozvolu za to a potpuno je druga skupina opisana riječju "Vlah" u XVI stoljeću kada Vlasi ne žele plaćati i teratik trogirskoj vlasteli i harač osmanskoj državi iako žive na osmanskom teritoriju)
- u koju svrhu ju je upotrijebio (kada se mletački dužnosnici žale sultanu u Istambulu na Vlahe da ih ovi s sultanovog teritorija pljačkaju, to nije ista skupina ljudi kao kad se ti isti dužnosnici spremaju te iste Turke napasti u Klisu 1648.godine uz pomoć Vlaha!)
Budući da ta riječ - ili riječi imaju tako rastezljivo značenje a i suvremeni povijesničari (istoričari) napr. Gligor Stanojević još više rastežu taj pojam pa u knjigama koje objavljuju doduše na temelju izvora pa i čak tako značajnih kao što je Tajni vatikanski arhiv, dakle kad taj i takav Gligor doslovce svako spominjanje riječi "Vlah" iz vatikanskih dokumenata prepisuje kao "Srbin" dakle budući da je to tako treba jako oprezno pričati o Vlasima navodeći i tko i kada i zašto je uopće te ljude tako nazivao i u kojoj situaciji !
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:26   #1299
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.
Nisu velikim dijelom nego tek ponešto. Stanovnici brdskog zaleđa u nekim krajevima jesu porijeklom Vlasi(u hercegovačkom zaleđu Dubrovnika definitivno jesu),u drugima nisu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:35   #1300
Jel itko zna porijeklo:

Markešić
Leko
Čačić
Hrgović
Peraica
Vukas
Glavašević
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:59.