Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2007., 10:59   #61
Za kućnu upotrebu postoje 4 vrste aparata za varenje:
1. autogeno-boca kisika+boca acetilena. Kombinacija tih plinova razvija temp do 3000 C sa kojom se tali metal. Razlićite elektrode za razlićite materijale.Tim aparatom moguće je i lemljenje (i meko i tvrdo)
2. REL postupak- to je najrašireniji postupak za varenje. Transformatorski aparat. Razlićite elektrode, ali tzv. rutilne (kisele)
3. MIG/MAG varenje sa žicom na kolutu, razlićitog sastava pod zaštiton plina. Ako je plin argon zove se MAG, ako je plin CO2 ili mješavina CO2+argon (zove se kargon) ili neki drugi zove se MIG (I-inertni).
4. TIG to je skraćenica od tungstein (volfram)-inert-gas. Ta elektroda se brusi kao olovka i iz njezinog vrha stvara se luk prema predmetu kojeg želimo variti i koji se topi. Dodajemo metal kao elektrodu različitog sastava prema materijalu kojeg varimo. Zaštitni plin može biti kao i za MIG/MAG.
Ovo je prilićno dobra "zamjena" za autogeni aparat.
Kupnjom ovog aparata i dodatnog pribora dobije se aparat koji zamjenjuje sva tri gore navedena-što se tiće varenja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 17:05   #62
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Za kućnu upotrebu postoje 4 vrste aparata za varenje:
1. autogeno-boca kisika+boca acetilena. Kombinacija tih plinova razvija temp do 3000 C sa kojom se tali metal. Razlićite elektrode za razlićite materijale.Tim aparatom moguće je i lemljenje (i meko i tvrdo)
2. REL postupak- to je najrašireniji postupak za varenje. Transformatorski aparat. Razlićite elektrode, ali tzv. rutilne (kisele)
3. MIG/MAG varenje sa žicom na kolutu, razlićitog sastava pod zaštiton plina. Ako je plin argon zove se MAG, ako je plin CO2 ili mješavina CO2+argon (zove se kargon) ili neki drugi zove se MIG (I-inertni).
4. TIG to je skraćenica od tungstein (volfram)-inert-gas. Ta elektroda se brusi kao olovka i iz njezinog vrha stvara se luk prema predmetu kojeg želimo variti i koji se topi. Dodajemo metal kao elektrodu različitog sastava prema materijalu kojeg varimo. Zaštitni plin može biti kao i za MIG/MAG.
Ovo je prilićno dobra "zamjena" za autogeni aparat.
Kupnjom ovog aparata i dodatnog pribora dobije se aparat koji zamjenjuje sva tri gore navedena-što se tiće varenja
Za varenje tig-om uzima se pretežno argon. Variti se može i bez dodavanja bilo kakvog dodatka ,ako je napravljen dobar spoj.Varenje al-a traži dodavanje materijala i to iste strukture kao i dio koji se vari (poželjno). Kod varenja kroma (inox-a) može se dodavati žica od inoxa ako je potrebna.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 19:23   #63
Quote:
Trapko kaže: Pogledaj post
Za varenje tig-om uzima se pretežno argon.
Da, uzeo sam argon jer on "pokriva" sve materijale!
Čelik se isto može variti TIG-om, ali je šteta 4x skuplji argon od CO2!
Za bakar, ako već treba elektroda, može i obična bakrena zica iz kabla, a može i "bakarlot" elektroda, isto tako i izrezani otpadni lim!
Jedino treba malo prakse i umiriti ruku
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 23:44   #64
Lemljenje i varenje cijevi centralnog grijanja

U kući su mi podzbukno postavljene bakrene cijevi za centralno grijanja (izlaze iz zida, pri dnu i pri vrhu radijatora). Ovih dana mi stizu radijatori pa sam krenuo u dogovore oko postavljanja. Interesira me koji je najbolji nacin povezivanja cijevi s radijatorom, lemljenjem ili varenjem? Volio bih cuti prednosti i mane oba nacina. Unaprijed hvala!
kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 01:46   #65
na spoj ide ventil i on se šerafi na radijator
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 08:31   #66
Bakrene cijevi se ne mogu "variti"!! Prelazni komad tzv."ibergang" se meko ili tvrdo lemi ,no već godinama je ustaljena praksa da se to radi tehnikom mekog lemljenja jer zadovoljava sve potrebne standarde.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 08:36   #67
Varenje nije opcija...neki majstori preferiraju meki a neki tvrdi lem....oba načina "drže"vodu...pobornici mekog lemljenja kažu da se prilikom tvrdog lemljenja bakar previše zagrijava pa omekša,jer se koristi pribor za autogeno zavarivanje.
oktalz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 09:06   #68
Zapravo sam na to mislio - razlika izmedju mekog i tvrdog (priborom za autogeno zavarivanje) lemljenja. Znaci, koliko sam razumio preporuka je koristiti meko lemljenje...
kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 12:54   #69
Quote:
oktalz kaže: Pogledaj post
... bakar previše zagrijava pa omekša,jer se koristi pribor za autogeno zavarivanje.
To je točno i ne znači ništa - tako omekšani bakar neće propustiti vodu.
Inaće bakar omekšan grijanjem ponovno "otvrdne" kovanjem ili vremenom

Za lemljenje bakra kupi elektrode bakarlem-a ili srebra. Plus boraks prah
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 13:25   #70
Meko lemljenje, ili ti lotanje je kada cijevi idu izvan zidova, radi urednosti, i u slucaju curenja, mogucnost prelotavanja i zatvaranja rupe, a tvrdo lotanje je vecinom kad se cijevi postavlaju u zid ili pod glazuru, raadi boljeg spoja koji teze propusta, tako da se nebi trebalo stamt u zid/pod, ali je i puno neuredniji od mekog lota...
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 13:47   #71
kad smo vec kod ugradnje radijatora, kolika je cijena ugradnje okvirno (po raidjatoru) trenutno u hrvatskoj, dalmacija...?
kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 14:17   #72
Probaj bez lemljenja sa hermeto spojnicama. Tako sam montirao radijatore na inoks lulice rechau plastičnih cijevi.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 18:08   #73
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
hermeto spojnicama..
ERMETO po talijanu Ermeto-u
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 20:13   #74
tebi uopce ne treba lemljenje ako su ti vec postavljene cijevi iz zida na mjestima gdje ti dolazi radijator (osim ako ga ne zelis nekud micati) nego hermeto (ili ermeto ako je tako ispravno) spojnice i njima spojis ventile i prigusnice sa cijevima. kao sto ti je rekao mukotrpak.
saandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 20:17   #75
Quote:
kuro kaže: Pogledaj post
kad smo vec kod ugradnje radijatora, kolika je cijena ugradnje okvirno (po raidjatoru) trenutno u hrvatskoj, dalmacija...?
200kn? druga faza.
saandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 20:44   #76
Cijena ugradnje radijatora je od 250-500kn....to se odnosi na majstore koje ja znam....ZG i okolica,za dalmaciju ne znam.
oktalz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 20:54   #77
Quote:
saandi kaže: Pogledaj post
tebi uopce ne treba lemljenje ako su ti vec postavljene cijevi iz zida na mjestima gdje ti dolazi radijator (osim ako ga ne zelis nekud micati) nego hermeto (ili ermeto ako je tako ispravno) spojnice i njima spojis ventile i prigusnice sa cijevima. kao sto ti je rekao mukotrpak.
treba mu lotanje jer se cijevi postavljaju samo van zida, na krajevima se zatvore dvima lukovima da bi se instalacija mogla ispitat, i tak na svako prikljucku za radijator, te kad su zidovi gotovi zabiljezi se radijator na zid, postavi se i moraju se lukovi zalotat na cijevi koji su pod 90°naspram zida, nakon sto se odrezu na potrebnu mjeru od zida, a i kaj je najbitnije, mora zalotat ms prijelaz da bi mogo ventil i prigusnicu zaserafit

a sve ovo vrijedi samo ako nisu ha- ventili
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 21:15   #78
Ako mu je majstor već napravio izvode onda je majstor i predvidio najbolji i najefikasniji način spajanja .
Nije bitno kako će majstor to spojiti (meki lem , tvrdi lem , srebrlot , bakarlot , navoj ili presom ili...) bitno je da majstor napravi dobru tlačnu probu (6-10 bara) u trajanju od min.24h te da pri puštanju instalacije dobro odzrači sistem kako ne bi dolazilo do kolanja zračnih čepova koji stvaraju blage vibracije u sistemu te utječu (dugoročno) na ispravnost sistema .....
Ako je to napravljeno i ako je bilo uredno trajat će i sto godina kako god spojeno bilo!
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:45   #79
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Ako mu je majstor već napravio izvode onda je majstor i predvidio najbolji i najefikasniji način spajanja .
Nije bitno kako će majstor to spojiti (meki lem , tvrdi lem , srebrlot , bakarlot , navoj ili presom ili...) bitno je da majstor napravi dobru tlačnu probu (6-10 bara) u trajanju od min.24h te da pri puštanju instalacije dobro odzrači sistem kako ne bi dolazilo do kolanja zračnih čepova koji stvaraju blage vibracije u sistemu te utječu (dugoročno) na ispravnost sistema .....
Ako je to napravljeno i ako je bilo uredno trajat će i sto godina kako god spojeno bilo!

tocno, al tvrdi lot, ili ti lem je puno cvrsci od mekog, puno manje ima sanse da propusti od meekog, iako omeksava bakar
fico.325 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 01:45   #80
Nije istina jer tvrdi lot lakše puca (stvar fizike , nauke i iskustva )
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.