Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2006., 13:52   #1
Opravdanje

Mnogi katolici opravdavaju povijesne grijehe crkve (križarske ratove, inkviziciju, pokolj latinsko-američkih civilizacija, naci-konc logore) činjenicom da je to bilo davno, te da se crkvi to mora oprostiti...

No ne uzimaju u obzir da je njihov mesija (pravo dobro koje je hodalo po zemlji) živio mnogo puta "davnije". Mene zanima kako je "davno" nešto što se dogodilo npr.1500. godine, a nešto što se dogodilo 30., nije davno, nego je dokazano, prokušano i funkcionira i dan danas...

čudno zar ne?
cry wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:17   #2
O čemu ti? Kako mogu grijesi smrtnika, običnih ljudi, umanjiti Isusa i njegovu poruku?
I od kud ta poveznica da je opravdavanje = zaboravljanju ili negiranju?

Da se malo manje prestane filozofirati i kruške i jabuke zbrajati...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 19:04   #3
Mislim da Isusa Krista i njegovo učenje o bezgraničnoj ljubavi i samilosti ni u kom slučaju ne bi trebalo miješati sa ljudima i njihovom pohlepom, svim greškama koje su u povijesti iz toga nastale - pa i onima počinjenima od strane Crkve.

Osobno također mislim da Crkva, dakle mastodontska institucija kakva je postala u zadnja dva tisućljeća ima malo ili nimalo dodirnih točaka sa Isusovim učenicima i krugom ljudi koji su oni poučavali, znači sa "crkvom" kakva je bila u prvih recimo 50etak godina nakon Isusova stradanja...

Duboka i iskrena potraga za unutarnjim čišćenjem, apsolutno odricanje od okrenutosti samo sebi i duboke ovisnosti o užicima, okretanje Duhu Svetome i ispunjenje srca ljubavlju prema svima i svemu... i ljudi koji su odabrali tu stazu su jedina i prava crkva Boga Oca, općeljudska - bez obzira kojoj religiji praktikanti pripadali.

Ljubav i nesebičnost su nematerijalni zidovi hrama božjega - i grade se u srcu i umu čista čovjeka, nisu im potrebni ni ustrojstvo niti hramovi... samo ljudi čistih misli i osjećaja.

Crkvenjaci koji su naređivali i ljudi koji su odradili pokolje i proganjanja, koji su zamjenili Zlatni križ na bijeloj zastavi onim Crvenim nisu bili ništa više od onih Farizeja iz Biblije... nisu bili istinski Apostoli Krista, donosioci svjetla i istine - nego jednostavno državnici, iskvareni lopovi i ubojice koji su odveli svoju Instituciju u jednom potpuno pogrešnom smijeru i donijeli stradanje velikom broju nevinih.

Ubojstvo i nanošenje patnje drugome (osobno mislim i životinjama, jer osjećaju i ljubav i patnju) je vrijeđanje slike božje i ja ne vjerujem da se traži i u jednoj Čistom Nauku, bez obzira na religiju - a i da tako nešto uopće padne na pamet nekome dovoljno govori o tome kakav je čovjek u pitanju...

Jer tko god ubija ne razumije bit duhovnog - a to je ljubav, uvažavanje i suosjećanje s drugim bićem koje je kao i ti, i koje je Stvoritelj također postavio na ovaj svijet...

... ultimativno Stvaranje, a ne Razaranje.
nikpalj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 18:34   #4
Crkvu, svaku pa i Kristovu, čine ljudi,maleni i griješni ...
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 21:47   #5
Mozda je Isus kada je vec Bog, svemoguc itd negde usput u Bibliji mogao prokrijumcariti i neki redak u stilu -
"i nemojte ubijati one koji drugacije misle, veruju, imaju drugaciju boju koze... u moje ime, jer to nije bas najbolje glede naseg druzenja u vecnosti..." ?!

PS
Zapravo nemam nista protiv Isusa.
Mislim samo da je podcenio glupost i zlocu mase te da kao ucitelj nije uspeo da predvidi i predupredi vlastito dizanje na bozanski prestol kao i posledice toga.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 16:03   #6
Quote:
Dragan kaže:
Mozda je Isus kada je vec Bog, svemoguc itd negde usput u Bibliji mogao prokrijumcariti i neki redak u stilu -
"i nemojte ubijati one koji drugacije misle, veruju, imaju drugaciju boju koze... u moje ime, jer to nije bas najbolje glede naseg druzenja u vecnosti..." ?!.

On je to govorio i živio. To što ga se ne sluša nije njegova greška.


Quote:
Dragan kaže:
Zapravo nemam nista protiv Isusa.
Mislim samo da je podcenio glupost i zlocu mase te da kao ucitelj nije uspeo da predvidi i predupredi vlastito dizanje na bozanski prestol kao i posledice toga.
Nije on ništa podcijenio. Kad gledaš očima ljubavi vidiš samo dobre stvari. A on se obračao nama u našoj biti, a ne onome što mislimo da jesmo. I kao dobar učitelj dobrog Boga, ostavio nam je slobodan izbor.
Problem je u nama i u našem nastojanju da svu odgovornost za svoj život prebacujemo na druge. Tako opravdavamo svoje neuspjehe, razočaranja i daljnja nedjelovanja u smjeru poboljšanja vlastitog života i osvještavanja sebe kao bića stvorenih na sliku i priliku Božju.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 17:54   #7
Quote:
cry wolf kaže:
čudno zar ne?
Meni su čudni ljudi koji patološki mrze Crkvu.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 22:58   #8
Quote:
arna kaže:
On je to govorio i živio. To što ga se ne sluša nije njegova greška.




Nije on ništa podcijenio. Kad gledaš očima ljubavi vidiš samo dobre stvari. A on se obračao nama u našoj biti, a ne onome što mislimo da jesmo. I kao dobar učitelj dobrog Boga, ostavio nam je slobodan izbor.
Problem je u nama i u našem nastojanju da svu odgovornost za svoj život prebacujemo na druge. Tako opravdavamo svoje neuspjehe, razočaranja i daljnja nedjelovanja u smjeru poboljšanja vlastitog života i osvještavanja sebe kao bića stvorenih na sliku i priliku Božju.
Cuj ja evo i nisam neki ucitelj. Ali imam uticaj na neke ljude oko mene. I prilicno dobro znam sta moje reci mogu da proizvedu. Zato veoma pazim sa kime, sta i koliko pricam. I pri tome se trudim da budem sto jasniji.
Od jednog Boga ocekujem minimum isto to. Kad vec nije mogao da materijalizuje jednu kameru i da se samousnimi (cisto da ga ne bi pogresno citirali i shvatali).

Sve ostalo je za mene "misticarska" tlapnja.

Ili ovako - on je bio jedan od ucitelja i napravio je svoje greske. Sa ovakvim stvavom jos se i da ziveti
(i ostati pri zdravoj pameti).
Ili - ako tvrdis nesto veliko i imas uticaj na mase (ili predvidjas da ce to sto pricas/radis imati uticaj) potrudi se i da sasvim jasno odredis stvari, da bi sansa izvrtanja bila minimalna, jer - to ti je u opisu posla.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.