Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 21:37   #21
Quote:
Ri§ kaže:
dal bi ste se krstili ako vam to nudi neke benificije u životu?
Biste li išli na mise da obnašateneku javnu ili političku funkciju?

Kakve beneficije? Ništa drugo ne radite nego pljucate po nama koji demo u crkvu kao da vam uzimamo nešto.
__________________
Luka 13, Pave 8 i pol, Marijeta 3 i pol
bebica 09.11.09. (mami za rođendan)
šuš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 21:52   #22
Quote:
Ri§ kaže:
dal bi ste se krstili ako vam to nudi neke benificije u životu?
Biste li išli na mise da obnašateneku javnu ili političku funkciju?
1. već kršten itd. ; bi opet ako bi bilo kakve koristi
2. Ne.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 22:52   #23
Quote:
damned_2_eternal_lie kaže:
ne, ja ne vjerujem u ništa što do sada nije dokazano, što znači da ne prihvaćam benificije ni od koje religije! to što me bole noge nakon mise nije razlog zašto sam ateistica. ateistica sam jer se ne mogu vjerovati u nešto što ne mogu pojmiti ni u kojem smislu... zato sam ateistica... bol u nogama je samo nevažni dodatak...
OK, ali si preuzela teret dokaza na sebe: sad si ti obavezna (prije svega samoj sebi) dokazati da Bog ne postoji.... Pazi se petlje: "nepostojanje" dokaza NIJE dokaz nepostojanja....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 23:19   #24
Quote:
Ri§ kaže:
dal bi ste se krstili ako vam to nudi neke benificije u životu?
Kršten jesam, ali nisam krizman, pa ću odgovoriti kao da si to pitao: ne. Ni pod razno.

I mene je baka nagovarala na krizmu, pokušavala me podmititi.
I to neizravno, po sistemu "dobit ćeš vrijedan poklon od kuma..."

Rekao sam joj da se može sramiti što me tako podmićuje, što trguje svetim sakramentom ko na placu.
Quote:
Biste li išli na mise da obnašateneku javnu ili političku funkciju?
Ne idem sad, ne bih išao ni onda.

Štoviše, čak i da sad idem, kad bih počeo obnašati javnu funkciju, prestao bih ići: crkva i država moraju biti odvojene i ne bih si dopustio tu mogućnost miješanja.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 23:28   #25
Quote:
Galileo kaže:
OK, ali si preuzela teret dokaza na sebe: sad si ti obavezna (prije svega samoj sebi) dokazati da Bog ne postoji.... Pazi se petlje: "nepostojanje" dokaza NIJE dokaz nepostojanja....
Nije preuzela teret dokaza na sebe niti to može učiniti - onaj koji tvrdi da nešto postoji je taj koji dokazuje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 02:16   #26
Fasciniran sam ljudskom fasciniranoscu religijom iako sam ateist. Zato sam se cisto iz zabave bavio razmisljanjem o upisivanju na Bogoslovni fax. Kad sam vidio da je uvjet krsni list, to je bilo prvi put u zivotu da sam iz bilo kojeg razloga uopce pomislio o krstenju. A ponavljam, o tom faxu sam razmisljao ultra hipotetski.

Ukratko, odgovor ne.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 09:48   #27
Quote:
cp.tar kaže:
Nije preuzela teret dokaza na sebe niti to može učiniti - onaj koji tvrdi da nešto postoji je taj koji dokazuje.
Krumpir vampir (majke mi, imaš najoriginalniji sig ), s obzirom na okolnosti da su vjernici (kako god ih kategorizirali) većina, teret dokaza pada na one u manjini....
Prvi dokaz (ali pravi!) da nema Boga, i ja ću odmah prihvatiti i promijeniti svoje stavove....
A ne zaboravi da niti najbriljantniji umovi naše civilizacije nisu niti došli u napast da tako nešto objave....
Galileo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 12:09   #28
To sto je nesto misljenje vecine ne znaci da je tocno. Daleko od toga. Vecina ljudi je neupucena u tematiku, o kojem god se podrucju radi. Manjina je uvijek ta koja o nekom podrucju zna najvise. Uostalom, mislim da vise o religiji zna ateist koji sudjeluje u ovakvim raspravama nego neka bakica koja cijeli zivot ide u crkvu.

Postojanje Boga se ne moze dokazati i nikada se nece ni moci. Isto tako, ne moze se niti ce se moci dokazati nepostojanje.

Ono sto se eventualno moze dokazati je utjecaj Boga na nas svijet. Prije par tisucljeca Bog je bio u olujnim oblacima. Sada imamo meteorologiju i Bog je protjeran iz toga podrucja (iako ce se jos naci ljudi koji ce se moliti za kisu ili sunce ili whatever). Prije par stotina godina Bog je bio u naletima kuge. Sada imamo virologiju koja ga je protjerala i iz toga podrucja.

Dakle, sto vise objasnjavamo svijet oko sebe, Bog je stjeran u sve manje nise nepoznatoga. a kraju, moci ce se pokazati da bi svijet kakav vidimo funkcionirao jednako i bez Boga i da on u cijeloj prici nije ni potreban, a to je upravo ono sto ateisti govore. Naime, ako je cijeli svijet objasnjiv bez Boga, who the hell needs him?
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 12:38   #29
Quote:
The_Equilibrist kaže:

Dakle, sto vise objasnjavamo svijet oko sebe, Bog je stjeran u sve manje nise nepoznatoga. a kraju, moci ce se pokazati da bi svijet kakav vidimo funkcionirao jednako i bez Boga i da on u cijeloj prici nije ni potreban, a to je upravo ono sto ateisti govore. Naime, ako je cijeli svijet objasnjiv bez Boga, who the hell needs him?
što više novih stvari otkrivaš...tim više i raste spoznaja o novim i neistraženim stvarima za koje nisi prije ni znao.....
ali nije to ni bitno..za sad...


Recimo da umireš od neizlječive bolesti ...kojoj ni znanost nema lijeka niti je na pragu pronalaska, a i da je lijek je dostupan samo najbogatijima .....

I onda ti netko kaže da se samo trebaš pomoliti bogu.....naprimjer krstiti se...i da će tvoja bolest nestati odmah....

Bez ikakvih dokaza o Bogu, bez ikakvih iskustava ljudi od ranije....i bez realnih i znanstvenih očekivanja .....
samo vjerujući toj osobi na riječ,
ako se krstiš da ćeš ozdraviti

Da li bi to učinio ?
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 13:01   #30
Dvije stvari.... Kao prvo, shvacas, meni krstenje nista ne znaci. To sto ce me netko politi vodom po glavi mi nema nikakvo vise znacenje. Ne vjerujem u Boga i u samom cinu ne vidim nista duhovno, kao ni u covjeku koji vrsi obred. Dakle, odgovor mozes dobiti otprilike ako sama odgovoris na pitanje "Da li bi ako bi ti netko rekao da ce ti pomoci u borbi protiv teske bolesti poslala pismo Djedu Mrazu u kojem trazis ozdravljenje za poklon?".

E, a drugo, biti u takvoj situaciji je, vjerujem, izrazito stresno i ne znam sto bih ucinio. Mozda bih bio toliko ocajan da povjerujem u svasta. Sada sam dovoljno mlad i siguran u beskonacnu buducnost i neranjivost da mogu sebi dopustiti takvo razmisljanje. Nadam se da me nikad nece proci i da cu na samrtnoj postelji biti jednako jak u svojim uvjerenjima i da necu pokleknuti pred izazovima zivotnih problema.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 13:12   #31
Boldat ću samo djelove textai po kojim te ova izjava čini pravim pravcatim vjernikom....
Quote:
The_Equilibrist kaže:
E, a drugo, biti u takvoj situaciji je, vjerujem, izrazito stresno i ne znam sto bih ucinio. Mozda bih bio toliko ocajan da povjerujem u svasta. Sada sam dovoljno mlad i siguran u beskonacnu buducnost i neranjivost da mogu sebi dopustiti takvo razmisljanje. Nadam se da me nikad nece proci i da cu na samrtnoj postelji biti jednako jak u svojim uvjerenjima i da necu pokleknuti pred izazovima zivotnih problema.
Da li ti ovo nešto govori o vjeri.....?
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 13:42   #32
Quote:
xara kaže:
Boldat ću samo djelove textai po kojim te ova izjava čini pravim pravcatim vjernikom....


Da li ti ovo nešto govori o vjeri.....?
Ne znam sto da ti kazem. Zar nijeces pravo ateistima da se nadaju? Ne razumijem. O semantici mi se ne da. Umara me kad moram objasnjavati upotrebu rijeci "vjerovati". Moze se i vjerovati nekome ili necemu, a da to nema veze s religijom. Ja u zivotu u svasta vjerujem, ali nisam religiozan. Ako ce ti biti lakse, zamijeni tu rijec sa "smatrati", "misliti" ili tako nesto slicno. A ona beskonacnost i neranjivost se odnosi na moju uvjerenost u desetljeca preda mnom, sto je zajednicko gotovo svima dovoljno mladima. Nema veze s religijom.

Ne znam zasto se ljudi uvijek hvataju na sitnice, a odbijaju obratiti paznju na ukupno znacenje. Mislim, sama ideja "izdvojiti cu neke tvoje rijeci" je sasvim pogresna. Napisane su u nekom kontekstu i kao takve ih treba i gledati.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 14:41   #33
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Ne znam sto da ti kazem. Zar nijeces pravo ateistima da se nadaju? Ne razumijem. O semantici mi se ne da. Umara me kad moram objasnjavati upotrebu rijeci "vjerovati". Moze se i vjerovati nekome ili necemu, a da to nema veze s religijom. Ja u zivotu u svasta vjerujem, ali nisam religiozan. Ako ce ti biti lakse, zamijeni tu rijec sa "smatrati", "misliti" ili tako nesto slicno. A ona beskonacnost i neranjivost se odnosi na moju uvjerenost u desetljeca preda mnom, sto je zajednicko gotovo svima dovoljno mladima. Nema veze s religijom.

Ne znam zasto se ljudi uvijek hvataju na sitnice, a odbijaju obratiti paznju na ukupno znacenje. Mislim, sama ideja "izdvojiti cu neke tvoje rijeci" je sasvim pogresna. Napisane su u nekom kontekstu i kao takve ih treba i gledati.
Rekao si jednu rečenicu koja mi je zanimljiva...
Quote:
Mozda bih bio toliko ocajan da povjerujem u svasta.
Usporedio si vjeru sa stanjem očaja .....
Nešto čemu se okrećeš ka dodješ do kraja....
Kad više ništa nije bitno ni istina ni dokazi ni znanost ni bog ni objašnjenja....
Kad ti je bitno samo jedno.....

Vjera je za takve ljude.

Za tebe očito nije jer si mlad i siguran u beskonacnu buducnost i neranjivost tj. već je imaš.

jer
Quote:
A ona beskonacnost i neranjivost se odnosi na moju uvjerenost u desetljeca preda mnom, sto je zajednicko gotovo svima dovoljno mladima. Nema veze s religijom
ovaj i stav također nema nikakvu racionalnu podlogu....
i nije utemeljen na realnim činjenicama....
jer niti si beskonačan , niti si neranjiv, niti možeš sa sigurnošću tvrditi da ćeš živjeti još desetljećim niti je to zajedničko svima mladima


A riječi smatrati , misliti , biti uvjeren, vjerovati za mene u ovom slučaju znače isto .
A religiju nitko i ne spominje osim tebe...i ne znam zašto je ti spominješ.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 00:54   #34
Na podforumu Religija, na temi o krstenju pitas me zasto pricam o religiji? Damn, why bother...
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 03:06   #35
Quote:
Superskeptik kaže:
Dobra ti je baka. Što si joj rekao kao protu-argument?
Kome da se ispovjedim ako ne vjerujem u postojanje Boga?
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 08:11   #36
Quote:
OneManArmy kaže:
Kome da se ispovjedim ako ne vjerujem u postojanje Boga?

Samom sebi i eto ti katarze i bez "kazne" od 5958 Zdravo Radio Marija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 19:58   #37
Quote:
Galileo kaže:
Krumpir vampir (majke mi, imaš najoriginalniji sig ), s obzirom na okolnosti da su vjernici (kako god ih kategorizirali) većina, teret dokaza pada na one u manjini....
Nepostojanje apstraktnog entiteta je logički neizvedivo.

Većina i manjina nemaju ništa s tim.

U suprotnom, ajmo samo između nas dvojice, bez obzira na sve ostale - dokaži mi da ne postoji nevidljivi ružičasti jednorog u mojoj sobi.
Samo ti i ja, bez većine i manjine.
Quote:
Prvi dokaz (ali pravi!) da nema Boga, i ja ću odmah prihvatiti i promijeniti svoje stavove....
Daj ti meni dokaz da boga ima, pa ću ja promijeniti svoje.

Postojanje je puno dokazivije od nepostojanja.
Quote:
A ne zaboravi da niti najbriljantniji umovi naše civilizacije nisu niti došli u napast da tako nešto objave....
Naravno da nisu kad je logički nemoguće.
Ali to ne znači da su svi briljantni umovi bili vjernici ili da su uopće imali stav o religiji.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 21:04   #38
odlazak u crkvu znači da sam u biti pripadnik neke religije, ali ne moram biti vjernik. mogu samo vjerovati u nešto što zovem bog, tu i tamo se pomolim, otiđem pričest i smatram da sam sve napravila što trebam. nije to to. vjera je usađena duboko u nama, toga možemo ali ne moramo biti svjesni. koliko je ta vjera jaka se iskazuje u našim postupcima, ljubavi.

znanost je dala odgovore na mnoge stvari za koje su naši preci govorili da je nastalo uz božju pomoć. znanost je otišla u građu atoma, protumačila energiju, protumčila ljudski genom, ali mnoge stvari su još uvijek tajna. a i ono što je otkriveno previše je složeno da bi moglo nastati čisto slučajno i smao evolucijom. darwin se nemože primijeniti u svim slučajevima.

Zadnje uređivanje walpurga : 16.11.2006. at 00:09.
walpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:51   #39
ja sam krstena, ali nisam isla nikad u crkvu, u biti jesam ali jako malo puta i to je bilo ili vezano za skolu ili da vidim jaslice jer mi se to uvijek kao malenoj u crkvi jaako svidjalo... svidjaju mi se crkve kao gradjevine i volim njihovu unutrasnjost i pogotovo ako su jako velike... to mi se svidja, taj dio... ali za mene Crkva kao institucija ne znaci ama bas nista. ali da ne vjerujem u boga nebi rekla, samo sto ja to nazivam drugacije i ne zamisljam ga kao starog dedu s dugom bijelom bradom... no necu sad o tome.
namece se eventualno pitanje zenidbe u crkvi. to mi ne znaci ama bas nista. zasto i bi? ali, kada bi moj buduci muz u tome vidio nesto i ako bi to njemu nesto znacilo, to bi njemu za ljubav i ucinila. ali samo ako bi to bilo zbog NJEGA, a ne zbog ocekivanja primjerice njegove obitelji.
imam svoje stavove i na to imam svako pravo, znam da je to uvijek osjetljiva tema ali ja se ionako ne okruzujem u zivotu ljudima koji ne znaju prihvatit razlicita razmisljanja, tako da mi nije bed recimo nekoj frendici vjernici reci da meni rijeci jednog popa ne znace ama bas nista i da ja necu nekoga cijeniti samo zato jer je svecenik ili casna, jer ih to ne cini automatski dobrim ljudima i oni po nicemu nisu iznad nas "obicnih"...
i svih tih stavova bi se drzala i ako bi bila javna osoba i ne, nebi ih promijenila ako bi mi donesle ikakvu korist... ja navecer zelim leci u krevet ciste savjesti.
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:55   #40
Kršten,pričešćen,firman,vjenčan u crkvi...a opet ateist...
I nebih za nikakvu funkciju postao vjernik ma koje vjere...vjerujem jedino u znanje i vlastite sposobnosti...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:18.