Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kupovanje na internetu

Kupovanje na internetu Shopping iz fotelje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2011., 01:05   #1
Međunarodna internet trgovina (prodaja)

Kako primam puno upita preko PMa na ovu temu, mislim da bi bilo dobro da imamo topic samo o njoj.

1. Znaci mogu slati worldwide kao preporučenu pošiljku i to je Paypalu dovoljan dokaz o slanju u slučaju dispute-a?

Točno. U slučaju da kupac ne dobije pošiljku i podigne claim protiv vas, scan ove potvrde će PayPalu biti dokaz da ste pošiljku isporučili i da je to učinjeno na vrijeme.

Na engleskom se to zove insured mail.
Nemojte se zamarati sa povratnicama jer se vrati svaka dvadeseta i, pored tracking codea, sasvim je nepotreban trošak.

2. A kaj ako saljem u SAD ili Kanadu, znam da za njih jedino postoji tracking number, a toga nema na onom papiriću za preporučenu postarinu? Kaj sa slanjem u te 2 države?

Tracking code vrijedi i za druge države, izgleda. Pošiljku pomoću njenog tracking codea možete pratiti ovdje:
http://www.track-trace.com/
ili (za SAD) ovdje:
http://www.usps.com/shipping/trackandconfirm.htm

3. Znam da većina sellera na ebay-u izbjegava slanje u Italiju, u čemu je caka? Da li treba tu državu staviti na exclude listu?

Italija ima velike uvozne restrikcije, pa je dobro provjeriti nalazi li se vaš item na popisu stvari koje je zabranjeno izvoziti u Italiju.
Osim toga, poznati su po krađi i misterioznim nestancima pošiljki, pa ih Amerikanci vjerovatno i zbog toga izbjegavaju.
No, rizik od krađe je znatno manji ako šaljete preporučeno.

4. Kolika je poštarina?

Sve informacije su dostupne i lako izračunjljive ovdje:
http://www.posta.hr/main.aspx?id=194

5. Koliko treba paketu da dođe do odredišta?

SAD:
Ako šaljete zrakoplovom, najčešće 10-15 dana. Ako su blagdani, nešto više.
malo brže ide ako pogledate točan ZIP code i dodate ga adresi.
Zip code možete naći ovdje:
http://zip4.usps.com/zip4/welcome.jsp

Europa:
Do 10 dana ako šaljete prioritetno.

Kanada:
Ima odličnu poštu i dođe brzo kao na bilo koje odredište u EU.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 00:38   #2
Heyyy...pozdrav još jednom, i hvala na ovom topicu! Nadam se da ce pomoci dosta ludima koji se koriste PayPal-om sad kad je konačno i kod nas proradio u potpunosti! Mene još samo zanima sljedeće....dakle kad šaljem preporučenu u SAD ili Kanadu, dali moram zaokružiti onu PLUS zrakoplovnu uslugu, koja je skuplja, ili je samo preporučeno dovoljno? Mislim ionako ide avionom zar ne? I druga stvar, isplati li se više slati preporučeno ili preporučeno uz naznaku zrakoplovnom PLUS uslugom kad šaljem tu Europu? Hvala puno, i još jednom svala čast na ovom threadu! Pozz!
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 11:25   #3
Nadam se da će se uskoro pridružiti i ostali iz PP threada, jer ne znam ni ja sve, a informacije su nam svima jednako korisne, jer sad kad manje-više znamo kako biti korektan kupac, bilo bi dobro i da naučimo biti korektni prodavači.

Što se tiče slanja zrakoplovom, moji podaci iz prvog posta vrijede za slanje zrakoplovom.

Pošta, ako ju ne pošalješ zrakoplovom, putuje brodom i to traje puno dulje, ali ima jednu prednost, a to je da vrijede manje restrikcije nego za airmail.

U Europu se ne šalje zrakoplovom nego prioritetno.

Hoćeš li koristiti tu uslugu ili ne ovisi koliko brzo želiš da pošiljka stigne na odredište.
Ja uvijek šaljem zrakoplovom ili prioritetno.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 11:46   #4
Vezano za 1.pitanje
Cak i ako imas potvrdu da si poslao, paypala to ne briga previse. Ti si odgovoran za posiljku stoga trebao bis uvijek osigurati istu.
Pogledaj malo na forumu od ebaya slucajeve pa ce ti sve biti jasno.
Desilo se i meni ista stvar pa zato i znam kako funkcionira.
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 12:07   #5
Quote:
Cit_Shakti kaže: Pogledaj post
Nadam se da će se uskoro pridružiti i ostali iz PP threada, jer ne znam ni ja sve, a informacije su nam svima jednako korisne, jer sad kad manje-više znamo kako biti korektan kupac, bilo bi dobro i da naučimo biti korektni prodavači.

Što se tiče slanja zrakoplovom, moji podaci iz prvog posta vrijede za slanje zrakoplovom.

Pošta, ako ju ne pošalješ zrakoplovom, putuje brodom i to traje puno dulje, ali ima jednu prednost, a to je da vrijede manje restrikcije nego za airmail.

U Europu se ne šalje zrakoplovom nego prioritetno.

Hoćeš li koristiti tu uslugu ili ne ovisi koliko brzo želiš da pošiljka stigne na odredište.
Ja uvijek šaljem zrakoplovom ili prioritetno.
E super! Hvala na info!
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 19:32   #6
Quote:
JoZoFX kaže: Pogledaj post
Vezano za 1.pitanje
Cak i ako imas potvrdu da si poslao, paypala to ne briga previse. Ti si odgovoran za posiljku stoga trebao bis uvijek osigurati istu.
Pogledaj malo na forumu od ebaya slucajeve pa ce ti sve biti jasno.
Desilo se i meni ista stvar pa zato i znam kako funkcionira.
Ne kužim, kaj se tebi desilo?

Ako imaš potvrdu da si posalo paket (a to imaš samo ako si poslao preporučeno, odn, insured), onda si učinio sve što si mogao da taj paket stigne.
Dakle, PayPala jest itekako briga imaš li tu potvrdu ili nemaš.

Ljudi, ne šaljite mi upite na PM, ja nisam hrvatska pošta, ni paypal, nit je ovo moje radno mjesto. Ako shareamo informacije, onda to radimo javno na svačiju dobrobit.
HVALA!
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 19:52   #7
Quote:
Cit_Shakti kaže: Pogledaj post
Ne kužim, kaj se tebi desilo?

Ako imaš potvrdu da si posalo paket (a to imaš samo ako si poslao preporučeno, odn, insured), onda si učinio sve što si mogao da taj paket stigne.
Dakle, PayPala jest itekako briga imaš li tu potvrdu ili nemaš.

Ljudi, ne šaljite mi upite na PM, ja nisam hrvatska pošta, ni paypal, nit je ovo moje radno mjesto. Ako shareamo informacije, onda to radimo javno na svačiju dobrobit.
HVALA!
Preporuceno ne znaci da je insured kao prvo. Preporucena posiljka moze biti i neosigurana. Za osiguranje posiljke dodatno platis tako je u svijetu. Slao sam iz dvije zemlje u EUROPI i takva je procedura.

Evo meni se to desilo. Covjek mi poslao mobitel iz UK u Italiju. Paket se izgubio. Prodje 15 dana nema paketa. Covjek mi posalje potvrdu da je poslao i pricekam 5 dana. Nakon toga idem u resolution center u PP i napravim primjedbu.
Paypalu je trebalo nekih 7 dana da to rijesi, znaci moju verziju njegovu verziju. I dobivam odgovor od paypala da se tocno vidi na uplatnici da je paket poslan ali izgubljen i da je na meni odgovornost jer paket nije bio osiguran.
Cesto ti prodavaci na ebayu nude INSURANCE ili bez toga.
Pa zna se desiti da kada se radi o recimo mobu. od 50eur puno njih ne nadoda tih 3-4 eur za osiguranje i eto ti ga na nista od povrata novaca.

Poanta u svemu tome je da obavezno platiti i insurance tako da se ovo nikome ne desi.

Ponavljam da sama preporucena posiljka ne znaci i da je paket osiguran!

Pozdrav
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 20:43   #8
I kako zatražiti da ti paket dodatno osiguraju u našoj pošti? Jel to uopće moguće?
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 21:30   #9
@JoZoFX,
ne zlato, nisi u pravu. Ne znam kako je to u EUROPI, ali znam kako je u NAŠOJ pošti.

Preporučena pošiljka je osigurana, a dokaz tomu je tekst koji piše na poleđini potvrde koju dobiješ:

Pošiljatelj ili druga ovlaštena osoba ima pravo na naknadu štete, i to:
(pa idu točke 1-4).
Osim toga, kod primopredaje pošiljke, potreban je potpis.

U slučaju da pošalješ preporučeno, a kupac kaže da paket nije stigao, možeš i od pošte zatražiti potvrdu i tracking papir na kojem se vidi potpis i to je dokaz da je paket uručen (osobno sam imala takav slučaj).

Naravno, da bi se ostvarila mogućnost punog povrata štete ili gubitka, potrebno je naznačiti i vrijednost onoga što se u paketu nalazi, inače se vrijednost odnosi na cijenu poštarine i uvećava se za tri ili 5 puta (ne znam točno).

Ali za PayPal scan potvrde o preporučenoj pošiljci vrijedi.

Tvoje iskustvo je hm, čudno, jer seller je uvijek odgovoran za paket i za njegovo osiguranje. Osim ako PP za Italiju ima neka druga pravila (što me ne bi čudilo).

Osobno sam dizala dispute PPu zbog nekih sellera i redovno dobivala povrat novca u slučaju da nisam dobila paket, a seller nije slao preporučeno. Pa i da je slao preporučeno dobila bih povrat novca, jer je to PP policy, daklem, nije mi jasan tvoj slučaj.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 13:05   #10
Izgubio sam slucaj jer se lijepo vidi preko poruka od ebaya da sam rekao posiljatelju da mi osiguranje nije potrebno.
LINK: OVDJE

OSIGURANA: OVDJE

Evo na vrhu kada ides na SPEDIZIONE E PAGAMENTI. Nakon toga na dnu imas SPEDIZIONE ASSICURATA: non oferta
to bi znacilo da u cijenu nije ukljuceno osiguranje. Osiguranje se placa dodatno i ako to ne zatrazis mozes se lagano.....

Nadam se da sam bio jasan. I nisam jedini kojemu se to desilo.
Najcesce te seller pita ako hoces insured ili ne ako mu kazes ne, na tebi je krivica ako se izgubi posiljka.
Ne znam kako je kod nas ali vani ako se izgubi paket znaci nije dostavljen a nije placeno za insured onda posta ne odgovara. Zastitili su se .

Btw. Ja nisam tvoje zlato. To dragom kazi...

Pozdrav

Zadnje uređivanje JoZoFX : 19.03.2011. at 13:17.
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 02:21   #11
Ok, sunce, al koje to veze ima s ovim topicom?

Mi smo u Hrvatskoj. Potvrdu da smo paket poslali dobijemo samo ako šaljemo preporučeno, dakle, osigurano.

To je dobro i za posao i za PayPal.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 12:38   #12
Quote:
Cit_Shakti kaže: Pogledaj post
Ok, sunce, al koje to veze ima s ovim topicom?

Mi smo u Hrvatskoj. Potvrdu da smo paket poslali dobijemo samo ako šaljemo preporučeno, dakle, osigurano.

To je dobro i za posao i za PayPal.
Nisam ti ja tvoje sunce....

Kako nema veze sa topicom, sta pricas.
Pa samo kazem ako se to desi onda paypal vraca novac osobi koja je kupila od tebe a ti onda ima da izboris pravdu sa postom i da dobijes novac jer je posiljka bila osigurana.


Pozdrav

END
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 12:50   #13
Nisam ni rekla da si moje sunce

Quote:
Pa samo kazem ako se to desi onda paypal vraca novac osobi koja je kupila od tebe a ti onda ima da izboris pravdu sa postom i da dobijes novac jer je posiljka bila osigurana.
Ti si prvo tvrdio da preporučena pošiljka nije osigurana - krivo.

Sad još pričaš da seller nije odgovoran za neisporučeno pošiljku - krivo. Seller je odgovoran. Tko ne vjeruje, neka sam isproba. Meni osobno je veoma važno hoće li, kada i kako moji kupci dobiti ono što su kupili od mene i to mi je najvažnije, kao i pozitivan feedback koji iz toga slijedi.

Ako nekome nešto prodaš, pošalješ i onda kupac kaže da nije dobio, a ti imaš potvrdu da si poslao, onda ne trebaš refundirat ništa. I to je cijela filozofija.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:17   #14
Gle nemam volje raspravljat i jedva cekam da ti se desi tako nesto pa da napokon kaze u jb.... stvarno je tako.

Daj mi kazi kada saljes preporuceno, znaci imas potvrdu da si poslala paket. A sta ako taj covjek stvarno nije dobio paket? Znaci u posti imaju zapisano da su ga oni izgubili jer osoba nije potpisala preuzimanje paketa?

Po toj logici:
1. Tebi ostaje novac od paypala.
2. Tebi ostaje novac od osigurane posiljke

Prakticki duplo si zaradila a osoba koja je primila paket izgubila lovu radi krivice poste....

Ja ocito pisem turski pa se ne razumije
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 13:38   #15
primjer iz UK za Hrvatsku

Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Airmail, a kupac nije dobio item prodavac moze s potvrdom mahati koliko god hoce no paypal ce mu uzeti novce!
Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Signed for, a kupac nije dobio item prodavac se ne treba brinuti i u tom slucaju mu paypal nece uzeti novce!
industrialyzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 14:31   #16
Quote:
industrialyzer kaže: Pogledaj post
primjer iz UK za Hrvatsku

Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Airmail, a kupac nije dobio item prodavac moze s potvrdom mahati koliko god hoce no paypal ce mu uzeti novce!
Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Signed for, a kupac nije dobio item prodavac se ne treba brinuti i u tom slucaju mu paypal nece uzeti novce!
Potpisujem. Vec sam dosta toga kupovao iz UK i bas sam imao dispute vezano za Uk prodavaca.
JoZoFX is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 14:48   #17
Ja uopće ne kužim, JoZoFX, u čemu je naš spor.

Tvoje netočne tvrdnje sam ispravila i to što ne želiš priznati da su bile netočne je, onak, stvar tvoje osobnosti, s čim ja nemam problem, ali nije dobro da se šire netočne informacije.

Quote:
industrialyzer kaže: Pogledaj post
primjer iz UK za Hrvatsku

Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Airmail, a kupac nije dobio item prodavac moze s potvrdom mahati koliko god hoce no paypal ce mu uzeti novce!
Ako prodavac iz UK posalje item putem Royal Mail Signed for, a kupac nije dobio item prodavac se ne treba brinuti i u tom slucaju mu paypal nece uzeti novce!
Ae. To isto vrijedi i za Hrvatsku. Jedino kod nas nema opcije da dobiješ potvrdu o slanju, a da pošiljka nije ujedno i preporučena (ili barem ja nisam upoznata s tom opcijom).

Delivery confirmation sam za sebe sigurno ne garantira osiguranje selleru kod PPa. Potpis kod uručivanja - apsolutno da.
__________________
revolution is my boyfriend
Cit_Shakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 14:53   #18
Quote:
JoZoFX kaže: Pogledaj post
Potpisujem. Vec sam dosta toga kupovao iz UK i bas sam imao dispute vezano za Uk prodavaca.
zato pitam sljedece:

kako slati nekakav paket bilo majca ili tenisice u UK iz Hrvatske
kojom vrstom slanja?

tako da sam ja zasticen da ne moram strahovati ako kupac u UK ne dobije item pa da mi ne uzme paypal novce
hvala
industrialyzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 12:39   #19
slanje paketa iz Hrvatske

Zanima me koji je najbolji sevis (cjena na prvom mjestu) za slanje paketa iz hrvatske. Pogledao sam FedEx pa sam za slanje iz Hr u Us za neki sitniji paket od 2kg dobio cjenu od skoro 400$
Hvala
dirtbike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 14:16   #20
Quote:
dirtbike kaže: Pogledaj post
Zanima me koji je najbolji sevis (cjena na prvom mjestu) za slanje paketa iz hrvatske. Pogledao sam FedEx pa sam za slanje iz Hr u Us za neki sitniji paket od 2kg dobio cjenu od skoro 400$
Hvala
ako ti je cijena na prvom mjestu, odna posta naravno.. nema se tu kaj diskutirati uopce.
a nije to ni tolko lose, a ni sporo. znaci, prioritetna posiljka (dobijes tracking number, i nemoze se izgubit) za SAD, mase 2 kg, ce te izaci nekih 130 kn.
Doci ce za nekih 2 tjedna primatelju, a najvjerojatnije i prije.
Zekac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.