Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2006., 21:22   #21
Nema tu puno filozofije. Djeca te dobi jednostavno ne mogu čitati takve knjige. Nemoguće je da zapamte sadržaj jer istovremeno moraju čitati prijevod riječi. A ni taj prijevod baš ne razumiju. Dođu do šeste strane i izgube volju za čitanjem. A knjiga ima 250 strana. I onda mama uzme knjigu u ruke, ofrlje ju pročita, jer je knjiga stvarno dosadna, sa hrpom bezveznih riječi koje se nigdje ne upotrebljavaju. Ukratko prepriča djetetu sadržaj, napiše na papir, a onda dijete to prepiše u bilježnicu. I uglavnom dobije peticu.
Ustvari, mama dobije peticu.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 21:23   #22
Quote:
..a unda kaže:
..pa sta hoces aycarmela? zasto nisi dite nakon drugog osnovne poslala u neko drugo usmjerenje nego bas u etnoloski smjer.

..a ko je autor te knjige? zanimljiv program za treci razred osnovne.

..jel se u prvom razredu jos obradjuje dva-tri sata pjesma..ljubav..nase poznate djecje spisateljice?


Nada Iveljić
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 21:48   #23
Evo sestrična priča... Mali u prvom razredu još na hrvatskom uči slova i onda dođe na vjeronauk gdje žena diktira!!
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 09:48   #24
Quote:
bigmamma kaže:
Grozno,ko da je Turak slagao pravopis...to nisu hrvatske riječi....ili jesu?

vjerojatno si zeljela reci da su navedene rijeci turcizmi ("kao da je Turcin...")

medjutim, nisu. jedino nisam sigurna za "nicenice"
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 10:38   #25
Uz sav duzan obzir ja ne vidim problem ovdje. Dijete u trecem osnovne sigurno jos nije doseglo najvisu razinu fonda rijeci, odnosno to prilicno sigurno nisu jedine nepoznate rijeci koje susrece. Tome valjda i sluzi lektira. Sto onda ako roditelj ne zna sto znace te rijeci? Je li roditeljev nivo znanja nesto kao Olimp, i nema sad majci da klinac uci nesto vise?
To su lijepe rijeci koje im je uciteljica vrlo vjerojatno i pojasnila, isto tako mozda je iz konteksta jasno o cemu se radi. Ovo je, po mome, tocno primjer pozitivnog u osnovnoj skoli. Nasuprot bubanju napamet podataka o populaciji pojedinih zupanija napr.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 10:45   #26
Quote:
pumpkin pie kaže:
Kako li su one samo ulovile priliku da se pohvale kako su načitane..
to ti se zove projekcija, kad vlastiti mode ponašanja preslikavaš na nekog drugog. ja se ne hvalim. samo kažem da definitivno ne spadam u osobe koje su u osnovnoj čitale lektiru, u srednjoj sažetke s lektirice networka, a poslije srednje titlove na erteelu. puno sam čitala. i ne razumijem ove riječi. s devet godina bih ih razumjela još manje nego sad.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 10:54   #27
Quote:
Einherjer kaže:
Ovo je, po mome, tocno primjer pozitivnog u osnovnoj skoli.
danas je sve više djece koja ne vole čitati. kad imaš 11 godina i vučeš sa sobom knjižurinu, druga djeca jako zinu i pitaju te jel moguće da voliš čitati i njima je čitanje fuj i kako možeš voljeti čitati. kad imaš 15 i s knjigom čekaš bas na stanici, dođe ti curka par godina mlađa od tebe koja se čudi što imaš knjigu jer ona jedva pročita lektiru kolko je dosadna, i još najbolje da čita nešto drugo.

pozitivno u osnovnim školama bi bilo da se u čitanke i na popis lektire stave knjige koje će se djeci svidjeti pa će poželjeti čitati još. iz 5 jednostavno pisanih knjiga koje će pročitati s guštom i bez da ga netko tjera dijete ima više koristi nego od jedne koje čita, excuse my french, preko kurca, dosadna je i krcata arhaizmima koje ne razumije i nikad mu neće trebati osim dok ne dođe do zadnje stranice i eventualno ne napiše lektiru.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 11:24   #28
Quote:
aycarmela kaže:
... štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, vujo, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti...

ima takvih riječi još puno, puno, puno... u knjizi "Šestinski kišobran". To vam je lektira za 3. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE.

Slažem se da treba čitati lektire, ali da li baš ovakve? Sumnjam kako će ikoje dijete zahvaljujući ovakvoj lektiri oduševljeno iščekivati slijedeću lektiru.

I tko određuje koje se lektire čitaju za koju dob?
Više-manje profesoti/nastavnici, ili postoji neki popis s kojeg ti isti nastavnici odaberu lektire?
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 11:32   #29
popis.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 11:47   #30
Quote:
Einherjer kaže:
Uz sav duzan obzir ja ne vidim problem ovdje. Dijete u trecem osnovne sigurno jos nije doseglo najvisu razinu fonda rijeci, odnosno to prilicno sigurno nisu jedine nepoznate rijeci koje susrece. Tome valjda i sluzi lektira. Sto onda ako roditelj ne zna sto znace te rijeci? Je li roditeljev nivo znanja nesto kao Olimp, i nema sad majci da klinac uci nesto vise?
To su lijepe rijeci koje im je uciteljica vrlo vjerojatno i pojasnila, isto tako mozda je iz konteksta jasno o cemu se radi. Ovo je, po mome, tocno primjer pozitivnog u osnovnoj skoli. Nasuprot bubanju napamet podataka o populaciji pojedinih zupanija napr.

Vjeruj, učiteljica im nije ništa pojasnila. Pripremam se na slijedeće informacije s ovim riječima na papiru. Baš me zanima hoće li meni znati objasniti.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 11:49   #31
Takvo što bi se trebalo učiti u višim razredima.U nižim razredima osnovna zadaća lektire trebala bi biti razvijanje ljubavi prema knjizi.A to se sadašnjim izborom lektire ne postiže.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:19   #32
zašto bi u višim razredima djeca trebala čitat štufne knjige pisane prajezikom kraj toliko lijepih, zanimljivih knjiga?
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:32   #33
mozda sam blesava, mozda ne kuzim jer nemam dijete skolske dobi, al meni ovo nije problematicno.
mislim, cemu citati ako vec sve znas? kaj nije poanta nauciti neku novu rijec, ok pola ce ih ionako izvjetriti iz glave, ali polovica ostaje i ne, nije poanta upotrijebiti ih negdje
ja sam mozda naivna kad mislim da knjige prosiruju vidike, pa makar na prvu loptu islo tesko. ja to fakat mislim.
a mozda i sudim po sebi: prva knjiga koju sam procitala na "engleskom" bio je trainspotting na skotskom slengu
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:41   #34
ja mislim da bi poanta lektire trebala bit da djeca steknu naviku čitanja. nekakvu. ne da čitaju kolutajuć očima pritom smeće za koje je netko zaključio da ima književnu vrijednost, ili koje je pisano totalno arhaičnim stilom, i da to istodobno bude jedino što će čitati jer ako je to izabrano, kakvo je sve ostalo.
knjiga koju ne čitaš s guštom proširuje jedino pogled kojim nježno miluješ prozor, PS il komp.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 13:08   #35
ovo u potpunosti potpisujem, pogotovo za osnovnu školu...mislim o kakvoj mi to književnoj vrijednosti pričamo?! Pa ta djeca to tako i tako nisu u stanju prepoznati...ili će možda upravo to početi povezivati s nebuloznim riječima i neshvatljivim rečeničnim konstrukcijama
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 13:58   #36
Mene više ništa ne može iznenaditi. Ni bilikum ni nićenice, a bogami ni mijeha. Budući da je očito klincima program prilagođen uzrastu, interesima a nadasve vremenu u kojem žive , možemo li uskoro očekivati da na satovima glazbenog uče svirati gusle i opale koju gangu? Ili da im u sklopu praktične nastave prirode učiteljica upregne volove pa da malo uče orati ?
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 13:58   #37
Quote:
aycarmela kaže:
Nada Iveljić
profesorica povijesti iz moje skole
zvali su je Zagrebacka mljekara ima cice ko Velebit
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 15:55   #38
Quote:
alexxx kaže:
zašto bi u višim razredima djeca trebala čitat štufne knjige pisane prajezikom kraj toliko lijepih, zanimljivih knjiga?
Upravu si
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 10:04   #39
Nevjerojatno kako se mnogi osjecaju pozvani odrediti sto je "djeci u zivotu potrebno" ili nije, te sto im je zanimljivo ili nije. Temeljem neupitne osobne kvalifikacije kao pojedinca koji je ni manje ni vise nego citao lektiru. Jednako kao sto i na podforumu nogomet bas svatko misli da je pozvan selektirati nacionalnu reprezentaciju.

Upoznavanje novih rijeci, odredjivanje znacenja dovodjenjem u kontekst ili postavljanje analogije _dokazano_ razvija inteligenciju. Poznavanje znacenja rijeci je standardni dio IQ testova. Inteligentni ljudi inace raspolazu sirim jezicnim fondom.

Sto uopce znaci izabrati literaturu koja bi trebala "probuditi ljubav za citanje" ? Hajde da vidim jednoga koji ce ovdje navesti knjigu za koju netko drugi nece reci da je glupa ili dosadna. Nema tog popisa lektire koji klinci nece izvrdavati, nema i amen. Osim u glavama utopicara.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 10:15   #40
ima tog popisa lektire
radi se o knjigama koje su djeci zanimljive i rezumljive
a nakon citanja , djeca bi u razredu trebali imati raspravu o knjizi , a ne glupo pisanje lektire koje nikoga ne zanima i koju najcesce ni ucitelj ne procita kak spada
jedna odlicna knjiga , za recimo , 5. ili 6. razred bi bila "mi , djeca s kolodvora zoo"
tu ima puno stofa i definitivno je kniga koju djeca vole i o kojoj se moze raspravljati i objasnjavati mali milion stvari vezanih bas uz problematiku njihovog uzrasta , seksualnosti , odrastanja , droge , odluka u i o zivotu ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:14.