Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2007., 16:07   #1
Kad zvona utihnu

Crkva u Hrvatskoj se napada i Crkva u Hrvatskoj boji se kad ju se napada.
Svjedoče tome riječi kardinala Bozanića na komemoraciji u Bleiburgu.
Dojam je da se crkva stoga boji otvoreno govoriti o problemima u kojima se nalazi naše društvo, a na probleme društva i na nepravdu nailazi se na svakome koraku.
Diljem zemlje ugrožena su elementarna prava i slobode.
Čini se da je i sama crkva izgubila vjeru u potpunu i istinsku slobodu i njene vrijednosti.
Kao stup društva prava dužnost Crkve je nositi beskrajni teret vjere i tu vjeru u slobodu unositi u narod. Kad je Mojsije posumnjao Bog mu reče, ako ti nećeš vjerovati Izrael se neće osloboditi. Vjerovati znači biti i odgovoran tj. lučiti dobro od zla, biti za dobro a protiv zla.
Znači posjedovati savjest, osjećaj poštenja, pravde, razumijevanja..
Crkva bez odgovornosti isto je kao biti zvono bez zvuka.
Zvono je u prošlosti utjecalo na ritam gradskog i seoskog života. Njegov utjecaj bio je golem.
Jean de Garlande piše da je zvono ( tal. Campane) tako prozvano zbog seljaka koji obitavaju na polju (tal. Campo) i ne znaju odrediti vrijeme bez njegove zvonjave.
Taj svoj prvotni značaj zvono je izgubilo. Danas se sa njime identificira crkvu, odnosno njen glas. Glas koji budi svijest radniku, seljaku. Glas koji poziva na zaštitu čovjeka , njegovih prava i sloboda.
Može se konstatirati da je crkva danas ustuknula pred izazovima novog vremena.
Jednom je netko, u tom kontekstu, napisao, bolje je imati zvuk i ne biti zvono, nego biti zvono a bez zvuka. Crkva je danas bez zvuka jer se boji i jer je u strahu.
Može li se njen strah opravdati?
Sam Bog svoje proroke krijepi riječima i hrabri ih da se ne boje kad im povjerava njihovo mučno poslanje; sukobit će se sa ljudima, ali ne moraju ih se bojati ( Je 1,8 Ez 2,6; 3,9)
Apostolima koje čeka progonstvo Isus kaže da se ne boje čak ni onih koji ubijaju tijelo(Mt 10,26-31). Pravi vjernici oslanjajući se na svoje pouzdanje u Boga izgone svaki strah iz svog srca ( Ps 23,4; 27,1).
Crkva u Hrvata danas ne izvršava svoju zadaću prema narodu vjerno ni u skladu sa svojim naukom. Ona niti je hridina, ni tvrđa, ni utočište, ni bedem to je trska koju svaki vjetar ljulja.
Umjesto da pliva protiv struje ona pliva niz struju, a samo mrtve ribe plivaju niz struju.
Isus je uskrsnuo da spasi i oslobodi ljude i narode i u kome on živi odgovoran je za spasenje i oslobođenje. Odgovoran je ponaosob za onaj svijet, sredinu, u kojoj on živi.
Bog oslobađa čovjeka svakog robovanja a kršćanstvu kao nauku robovanje je strano.
Kršćanski nauk oslobađa čovjeka od zla koje je u njemu i koje se zove grijeh.
Oslobađa ga od nepravednih društvenih zakona po kojima jedni ljudi nad drugima vladaju, jedni druge izrabljuju.
Takav nauk i vjera opasnost su svakom društvenom poretku u kojem ljudi žele druge ljude iskorištavati, nad drugima vladati. Napadi na kardinala Bozanića kojima se crkvu želi ušutkati, i u čemu se uspijeva, govori da je takav društveni poredak upravo ovdje.
Kome je još, osim vladajućim strukturama, bitno Crkvu ušutkati?
Vidim ih u novostvorenoj kasti robovlasnika koji iskorištavaju robsku radnu snagu.
Vidim ih u intelektualcima, umjetnicima, književnicima koji uglavnom žive od milosti vlastodržaca, odnosno žive od tuđeg straha, neznanja i neslobode.
Vidim ih u svima onima koji nipošto ne mogu prihvatiti nauk da su svi ljudi pred Bogom jednaki, da čovjek ne smije nad čovjekom vladati, da je sam Bog postao čovjekom kako bi ljudima služio. Vidim ih u onima koji su taj nauk pola stoljeća progonili i osudili ga na smrt i kojima taj nauk stoji na putu njihovog ponovnog uskrsnuća.
OMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 23:16   #2
Radujem se svećenicima koji imaju u sebi snagu da te ohrabre, da ti prenesu snagu Evanđelja. Ima ih, oni su pravi pastiri. Žao mi je što ne vidim to u vođama, u Bozaniću. Žao mi je što crkva nije glasnija, što ne viče kao Isus kad rastjeruje trgovce, kad kaže farizejima da su zmije i škorpioni. Ako se boji izazova vremena, onda ima problem.
Međutim, bojim se da i vrh crkve zbog nekih svojih interesa često povlađuje vlasti. Takav bar imam dojam, jer danas se bar ne moraju bojati progona ako se suprotstave politici. Ponašaju se ponekad kao zastupnici u saboru - sad ću dignuti ruku, sad neću, ček..što mi je pametnije...

Zadnji dio tvog posta podsjetio me na knjige Michaela D. O'Briena, ako nisi čitao, toplo preporučujem. Prva od njih je 'Posljednja vremena' - jedan mali hrabri svećenik brani crkvu i čovječanstvo od modernog antikrista.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 20:47   #3
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Radujem se svećenicima koji imaju u sebi snagu da te ohrabre, da ti prenesu snagu Evanđelja. Ima ih, oni su pravi pastiri. Žao mi je što ne vidim to u vođama, u Bozaniću. Žao mi je što crkva nije glasnija, što ne viče kao Isus kad rastjeruje trgovce, kad kaže farizejima da su zmije i škorpioni. Ako se boji izazova vremena, onda ima problem.
Međutim, bojim se da i vrh crkve zbog nekih svojih interesa često povlađuje vlasti. Takav bar imam dojam, jer danas se bar ne moraju bojati progona ako se suprotstave politici. Ponašaju se ponekad kao zastupnici u saboru - sad ću dignuti ruku, sad neću, ček..što mi je pametnije...

Zadnji dio tvog posta podsjetio me na knjige Michaela D. O'Briena, ako nisi čitao, toplo preporučujem. Prva od njih je 'Posljednja vremena' - jedan mali hrabri svećenik brani crkvu i čovječanstvo od modernog antikrista.
Već ovaj tvoj iskreni komentar me ohrabrio!!!
Nisam čitao navedenu literaturu, ali svakako hoću!!
Od srca zahvaljujem
OMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 09:41   #4
Quote:
OMO kaže: Pogledaj post
Zvono je u prošlosti utjecalo na ritam gradskog i seoskog života. Njegov utjecaj bio je golem.
Jean de Garlande piše da je zvono ( tal. Campane) tako prozvano zbog seljaka koji obitavaju na polju (tal. Campo) i ne znaju odrediti vrijeme bez njegove zvonjave.
Zvono je prvobitni zvuk koji poziva na okupljanje, na opasnost ili na slavlje. Zvono je centar života jer njegov zvuk uvijek nešto navještuje što je bitno za život zajednice. Ono tjera zle sile svojim zvukom da bi se sačuvala ljetina, opominje na opasnost od neprijatelja, vatre ali i zvoni u radosti i veselju.
Zvono je majka koja sakuplja svoju djecu u dobru ili zlu...i uvijek imaju zvona ženska imena.
Da je zvono tako prozvano zbog određivanja vremena (Jean de Garlande)je diskutabilno jer tko bolje od seljaka koji živi od i za zemlju koja ga hrani ne poznaje vrijeme prema suncu i sjenama. Jedino ako se ne radi o područjima u stalno prisutnim maglama
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 10:32   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zvono je prvobitni zvuk koji poziva na okupljanje, na opasnost ili na slavlje. Zvono je centar života jer njegov zvuk uvijek nešto navještuje što je bitno za život zajednice. Ono tjera zle sile svojim zvukom da bi se sačuvala ljetina, opominje na opasnost od neprijatelja, vatre ali i zvoni u radosti i veselju.
Zvono je majka koja sakuplja svoju djecu u dobru ili zlu...i uvijek imaju zvona ženska imena.
Da je zvono tako prozvano zbog određivanja vremena (Jean de Garlande)je diskutabilno jer tko bolje od seljaka koji živi od i za zemlju koja ga hrani ne poznaje vrijeme prema suncu i sjenama. Jedino ako se ne radi o područjima u stalno prisutnim maglama
Ak je zvono Pavlovljevo, onda počinje i lučenje sline...
nitko&ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 10:37   #6
Quote:
nitko&ništa kaže: Pogledaj post
Ak je zvono Pavlovljevo, onda počinje i lučenje sline...
Ak je Hemingvejevo onda su "Kome zvono zvoni...?"
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 11:13   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ak je Hemingvejevo onda su "Kome zvono zvoni...?"
...ne pitaj Kome zvono zvoni... TEBI ZVONI...

Nego... crkva, kao i svako drugo poduzeće u kapitalizmu, mora postat konkurentna (smanjenjem cijene, povećanjem kvalitete proizvoda, ponudom novih proizvoda) inače će izgubit kupce...
nitko&ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.