Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2007., 12:22   #21
Moram opet pitati.
Koji kurac muslimani bosanci (tj. većina vas) ima sa Židovima i Izraelom?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 12:23   #22
Quote:
3Xtreme; kaže:
bye byeeeeee...

nema izvlačenja lažovi

gdje ibn tejmije kritikovao ashabe kako ste gore slagali ?
Mogo sam i mislit šta će bit. Nema mjesta citata što znači da je taj citat netočan odnosno lažan. Eto čime vas hrane.
A evo ti usput i knjiga koju si tražio-"Minhadzu-s-sunne".

P.S. šteta što si banan ali ionako nisi na vrijeme odgovorio pa i nema smisla da više sa nama pišeš.
 
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:57   #23


U "razotkrivanju darvinizma" Harun Jahja pravi zanimljiv iskorak , posebice u poglavlju o 'materiji'.Izmedju ostalog u tom poglavlju on (nastojeci to poduprijeti naucnim dostignucima) dolazi do zakljucka da 'materija' ustvari ne postoji , tj da je ono sto mi nazivamo materijom tek percepcija a da ne postoji nikakav 'dokaz' da van te percepcije ista materijalno postoji.(ovo nikakva nova teorija, ali je zanimljivo prikazana, i u tu svrhu harun Jahja se koristio kako naucnim otkricima na ovom polju tako i citatima poznatih islamskih mistika-sufija ...posebice Ibn Arabija)

Ovo je trebao biti 'veliki udar za materijalisticku ideologiju' medjutim desilo se nesto zanimljivo.Naime desio se kontraefekat, i to vidno otkriva i pozadinu pokreta koji sebe danas slovi kao 'selefizam'."Danasnje selefije' su sasuli drvlje i kamenje na harun Jahju zbog ovog poglavlja, jer ono ustvari temeljno rusi i njihov bukvalizam i formalizam(npr. u akaidskim pitanjima je to npr sklonost "danasnjih selefija" ka antropomorfizmu, tj da se Bogu pridodaje 'pravac' , tj da je Bog doslovno 'na nebu').Sa druge strane to otkriva i njihovu nesposobnost da ista shvate van svoje 'uramljenog' i redukovanog pogleda na islam, sto opet dokazuje totalno odsustvo 'misticnog i intelektualnog' elementa kod ovog profila ljudi.U nemogucnosti da shvate sta je neki ucenjak rekao (jer ipak ljudi poput Gazalija, Ibn Arabija, Rumija i inih su bili itekako 'potkovani' znanjem kako ostalih nauka tako i arapskog jezika) cesto se desi da oni u svojoj 'intepretaciji' ovih autori njima pripisuju ono sto oni ustvari i nisu rekli(ovo se doduse i desava sa osnivacima mezhebskih pravaca....pa ispade da je sva ulema bila na 'njihovom' misljenju ...iako u stvarnosti to misljenje je cesto dijametralno suprotno onome sto oni 'shvataju' kao govor ashaba, tabiana i osnivaca mezhebkih pravaca).....ovo je zanimljiv fenomen.
Sto bi neki ljudi rekli ;ljepota je u oku posmatraca, iliti nije greska toliko u tome sta su ashabi , tabiani i prvaci medju mezhebskim skolama rekli ; nije tolika ni greska ni u Arabiju niti u gazaliju niti u Rumiju, koliko je greska u 'oku' onoga koji ih posmatra i 'analizira'.Ovo doduse moze vaziti za svaku grupu ljudi (ma koje nacije ili religije bili) ; no mene (posebno citajuci ove zadnje upise na forumu) i dalje vazda zacudi ta krutost , i odsustvo duha i samokritike kod danasnjih tzv. selefija.Evo i na ovom primjeru; oni 'reklamiraju' Harun Jahju (iako nisam bash siguran je li on sufija), a sam Harun Jahja u bitnim stvarima (kao sto su pitanja akaida) je dijametralno suprotan njihovom shvatanju....cak sto vise cuo sam da se po 'dobrom starom receptu' izbacuju poglavlja o 'meteriji' i to u izdanjima koja su namjenjena pripadnicima nam dobro poznatog pokreta 'obnove i reformacije islama'...Ovo 'kasapljenje' knjiga je opet josh jedan zanimljiv fenomen, to se ne desava samo sa 'haron jahjom' vec i sam mnogo vecim autoritetima na podrucju islama , posebice onih klasicnih islamskih autora ....pa odjednom....gazali se 'pokajao' zbog sufizma

P.S. Da se razumjemo , iako to do sad nisam dao naglasavati (jer mi je izgledalo blesavo i smjesno):ja nisam niti sufija niti sija(iako su me forumske selefije nekoliko puta proglesile takvim).Sa druge strane sije su me proglasile na jednom forumu (muslimanskizivot.org) vahabijom...

Oprostite na poduzem tekstu, ali imao sam potrebu iznijeti neka 'zapazanja' koja su usko vezana za ono sto se desava ovdje na ovom forumu.Kad vidim sve to , najprije mi na um padne onaj Poslanikov hadis: islam se pojavio kao nesto strano i ponovo ce biti takav(ponovo ce doci takav) kakav se i ukazao.

Selam alejkum
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 15:05   #24
pa naravno kada pod semite spadaju i velik broj muslimana
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 15:34   #25
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post


U "razotkrivanju darvinizma" Harun Jahja pravi zanimljiv iskorak , posebice u poglavlju o 'materiji'.Izmedju ostalog u tom poglavlju on (nastojeci to poduprijeti naucnim dostignucima) dolazi do zakljucka da 'materija' ustvari ne postoji , tj da je ono sto mi nazivamo materijom tek percepcija a da ne postoji nikakav 'dokaz' da van te percepcije ista materijalno postoji.(ovo nikakva nova teorija, ali je zanimljivo prikazana, i u tu svrhu harun Jahja se koristio kako naucnim otkricima na ovom polju tako i citatima poznatih islamskih mistika-sufija ...posebice Ibn Arabija)

Ovo je trebao biti 'veliki udar za materijalisticku ideologiju' medjutim desilo se nesto zanimljivo.Naime desio se kontraefekat, i to vidno otkriva i pozadinu pokreta koji sebe danas slovi kao 'selefizam'."Danasnje selefije' su sasuli drvlje i kamenje na harun Jahju zbog ovog poglavlja, jer ono ustvari temeljno rusi i njihov bukvalizam i formalizam(npr. u akaidskim pitanjima je to npr sklonost "danasnjih selefija" ka antropomorfizmu, tj da se Bogu pridodaje 'pravac' , tj da je Bog doslovno 'na nebu').Sa druge strane to otkriva i njihovu nesposobnost da ista shvate van svoje 'uramljenog' i redukovanog pogleda na islam, sto opet dokazuje totalno odsustvo 'misticnog i intelektualnog' elementa kod ovog profila ljudi.U nemogucnosti da shvate sta je neki ucenjak rekao (jer ipak ljudi poput Gazalija, Ibn Arabija, Rumija i inih su bili itekako 'potkovani' znanjem kako ostalih nauka tako i arapskog jezika) cesto se desi da oni u svojoj 'intepretaciji' ovih autori njima pripisuju ono sto oni ustvari i nisu rekli(ovo se doduse i desava sa osnivacima mezhebskih pravaca....pa ispade da je sva ulema bila na 'njihovom' misljenju ...iako u stvarnosti to misljenje je cesto dijametralno suprotno onome sto oni 'shvataju' kao govor ashaba, tabiana i osnivaca mezhebkih pravaca).....ovo je zanimljiv fenomen.
Sto bi neki ljudi rekli ;ljepota je u oku posmatraca, iliti nije greska toliko u tome sta su ashabi , tabiani i prvaci medju mezhebskim skolama rekli ; nije tolika ni greska ni u Arabiju niti u gazaliju niti u Rumiju, koliko je greska u 'oku' onoga koji ih posmatra i 'analizira'.Ovo doduse moze vaziti za svaku grupu ljudi (ma koje nacije ili religije bili) ; no mene (posebno citajuci ove zadnje upise na forumu) i dalje vazda zacudi ta krutost , i odsustvo duha i samokritike kod danasnjih tzv. selefija.Evo i na ovom primjeru; oni 'reklamiraju' Harun Jahju (iako nisam bash siguran je li on sufija), a sam Harun Jahja u bitnim stvarima (kao sto su pitanja akaida) je dijametralno suprotan njihovom shvatanju....cak sto vise cuo sam da se po 'dobrom starom receptu' izbacuju poglavlja o 'meteriji' i to u izdanjima koja su namjenjena pripadnicima nam dobro poznatog pokreta 'obnove i reformacije islama'...Ovo 'kasapljenje' knjiga je opet josh jedan zanimljiv fenomen, to se ne desava samo sa 'haron jahjom' vec i sam mnogo vecim autoritetima na podrucju islama , posebice onih klasicnih islamskih autora ....pa odjednom....gazali se 'pokajao' zbog sufizma

P.S. Da se razumjemo , iako to do sad nisam dao naglasavati (jer mi je izgledalo blesavo i smjesno):ja nisam niti sufija niti sija(iako su me forumske selefije nekoliko puta proglesile takvim).Sa druge strane sije su me proglasile na jednom forumu (muslimanskizivot.org) vahabijom...

Oprostite na poduzem tekstu, ali imao sam potrebu iznijeti neka 'zapazanja' koja su usko vezana za ono sto se desava ovdje na ovom forumu.Kad vidim sve to , najprije mi na um padne onaj Poslanikov hadis: islam se pojavio kao nesto strano i ponovo ce biti takav(ponovo ce doci takav) kakav se i ukazao.

Selam alejkum
Selam Adura

slazem se sa tobom, "kasapljenje" knjiga i ideja osnovna je odlika danasnjih vehabija. Ponajvishe to dolazi iz neznanja.

Nisam ni ja siguran da li se moze Yahyu ocijeniti kao sufiju, dakle kao pripadnika nekog derviskog reda (isto tako i bilo bi pogresno reci i da nije), ali ga se, sasvim sigurno, moze svrstati u gnostike.

Osim ogromnog doprinosa u kritici teorije evolucije, Yahya je napisao mnogo politickih djela. u kojim je dao veliki doprinos tumacenju historijskih i politickih dogadjaja XX stoljeca, te razotkrivanju tajnih organizacija i masonskih loza i njihovom uticaju. Glavni i omiljeni "pacijenti" su mu vehabiti i saudijska porodica.

Evo recimo naslova (POLITICKA DJELA SAMO)

Novi masonski poredak
Pozadina terora
Kurdi, adut u rukama Izraela
Tajna ruka u Bosni
Zidovstvo i masonstvo
Pozadina genocida
Nacionalna strategija
Znacaj privrzenosti drzavi
Rjesenje je u vladanju po Kur'anu

Yahya je jos zanimljiv po brojnim djelcima o pojavi Imama Mehdija.

Njegova orjentacija (bar koliko sam ja mogao vidjeti) slicna je Fetullahu Gullenu (dakle Saidu Nursiju).

Eh, Yahya je veliki kriticar vehabita, pa on je Turski nacionalist (ne u smislu pripadnosti toj partiji vec uistinu, bolje reci otomanski da ne bude zabune), a Turci ne mogu zaboraviti kako su bili izdani od sauda i Abdulvehabovog sina.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 17:28   #26
Quote:
igod; kaže:
Moram opet pitati.
Koji kurac muslimani bosanci (tj. većina vas) ima sa Židovima i Izraelom?
Neznam na koji +&%$# misliš. Ali znam da ne valja puno mislit na njega. Jer uvuče ti se u glavu pa zna izviriti u nezgodno vrijeme. Onda dobiješ one "uups" situacije.
 
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 10:01   #27
da, da... osudjuje...
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 13:14   #28
pa dobro, mogao sam i ja složiti par slova na arapskom i ubaciti sličicu..

Ja sam primjetio da su židovi majstori u pravljenju fabrika laži...Naime, svaki dan po hiljade i hiljade priča izmišljaju nebi li zamazali oči svijetu kako su oni žrtve nekog izmišljenog "terrorizma",, dok nikad nisam na cnn, ili bbc ili nekom drugom vidio da se osuđuje izraelski terorizam i nikad se nije spomenulo da oni svakiiii dan ubiju nekoliko civila.. Zanimljivo, o tome niko ne govori

A sta su uradili lebenonskim civilima tokom 30-dnevnog rata ,, cudi me kako su sakrili i to


http://www.stolenchildhood.net/image..._children_.jpg

itd itd itd


Zašto ove niko ne spominje ?
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 13:21   #29
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post
da oni svakiiii dan ubiju nekoliko civila..
Hamas ili fatah?
http://www.msnbc.msn.com/id/18670485/


Body count medjusobnog nasilja od pocetka 2007 do danas stoji na 221.

Maan navodi kako to rade hamasovci.
Quote:
The leadership of the national security forces accused the Al-Qassam Brigades, the armed wing of Hamas, of "obstructing a car belonging to the Palestinian national security forces near the evacuated Israeli settlement of Nezareim, before forcing them out of the car and liquidating them on the spot by shooing them in their heads."
http://www.maannews.net/en/index.php...tails&ID=22040

E, da, svim onima koji ga slave, sretan dan nakbe
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:08   #30
ni hamas ni fatah nego oni sto imaju malo jace oruzje od kalasnikova


mislim oni rasisticko -nacionalisticko-vjersko-radikalno napumpani ljudi u crnom sa pletenicama...

Oni ubijaju najvise
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:12   #31


ovako ovi freakovi koji su savijetodavna tijela generala vojske i citave vlasti
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:12   #32
Ova ´Jews for Allah´ je bas komicna stranica...
__________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν
Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя грешнаго
أيها الرب يسوع المسيح ابن الله, إرحمني أنا الخاطئ
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:55   #33
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post
ni hamas ni fatah nego oni sto imaju malo jace oruzje od kalasnikova


mislim oni rasisticko -nacionalisticko-vjersko-radikalno napumpani ljudi u crnom sa pletenicama...

Oni ubijaju najvise
Naturei Karta? Ja sam mislila da su vam oni prijatelji.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:02   #34
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post
ni hamas ni fatah nego oni sto imaju malo jace oruzje od kalasnikova


mislim oni rasisticko -nacionalisticko-vjersko-radikalno napumpani ljudi u crnom sa pletenicama...

Oni ubijaju najvise


Jao islamu s ovakvim ISLAMomčinom. Kakav đaklu.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:03   #35
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Naturei Karta? Ja sam mislila da su vam oni prijatelji.
Musliman ne smije imati zidove za prijatelje.

BTW, jel netko primjetio na kojem topicu muslimani valjaju antisemitsku propagandu?

Svaka cast autoru topica na smisli za humor
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:04   #36
Quote:
ISLAM kaže: Pogledaj post


ovako ovi freakovi koji su savijetodavna tijela generala vojske i citave vlasti
Naslov topica je: ISLAM OSUĐUJE ANTISEMITIZAM !

UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:06   #37
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Musliman ne smije imati zidove za prijatelje.

BTW, jel netko primjetio na kojem topicu muslimani valjaju antisemitsku propagandu?

Svaka cast autoru topica na smisli za humor
Fakat.

Majstori. Prejako.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:09   #38
Ovako o antisemitizmu razmišljaju umjereni muslimani:
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Harun Yahya je poznati sufija.

On je semitoljubac, nikako nije antisemit...voli covjek Arape, a Arapi su ako nisi znao Semiti.


Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Evo ti jedan link za antisemitizam, ako te vec toliko zanima.

http://www.jewwatch.com/

Cuj pokusaces da stupis u kontakt sa zidovima jer te zanima pitanje antisemitizma ....pa onda stupi u kontakt sa nezidovima neimenovani


Doduše, kad pogledaš kako se međusobno časte... nema što, tolerantna neka religija...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 17:39   #39
svugdje ima izuzetaka !

Nisu svi rabini pokavreni , ima ih iskrenih
ISLAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 02:46   #40
Quote:
rambi kaže: Pogledaj post
Naturei Karta? Ja sam mislila da su vam oni prijatelji.
Naravno da su nam naturei prijatelji. Pa AhmediNejat su ih lijepo docekali.

Ali shalu na stranu, i vama su prijatelji.

Sto prije to shvatite, bolje za vas.

A izmedju ovih kratkopantolonaskih zabludjelih junosha i hije del zion bas i nema mnogo razlike u pristupu.

A niti ste se vi izmedju sebe manje castili.

No vazno je da ti dezuras. Uvjek spremna za dom. Israleski.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.