Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2007., 23:09   #1
Fizika Sudnjeg Dana

Evo interesantan tekst, za one koje zanima buduci zivot, it (nisam htjeo da kopiram sav tekst ovdje, pa evo link).
Tekst je napisan sa gledista Kurana i proba dati neku sliku o stvarima koje ce se desavati, znaci sadrzi i naucna saznanja o univerzu koja su poznata ljudskom rodu trenutno, i na taj nacin daje neku sliku. Kakvo misljenje imate o ovome? Muslimani a i ostali?


http://www.sandzak24.net/Fizikasudnjegdana1.html


http://www.sandzak24.net/Fizikasudnjegdana2.html
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:12   #2
a ostali?

a ostali su zaostali.


To je neka fraza ovde.


pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:17   #3
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
a ostali?

a ostali su zaostali.


To je neka fraza ovde.


pozdrav.
Hhehe i tebi pozrav, nisam tako mislio, nego mislim posto vi ne prihvacate Kuran vi vjerovanto nemate isti pogled na onaj artikel kao mi muslimani , nego sta mislite o tome sta ce se dogoditi kada nastupi Sudnji Dan, kako je opisano u Bibliji, a i za one koji su ateisti sta oni misle. Sta misli oni koji to gledaju sa naucne tacke gledista, znaci nauka koja nam je danas dostupna pruza nam teorije o kako je nastalo, sve, sta ce se nadalje desiti sa univerzom itd..
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:31   #4
Sta li vam je nauka zgresila kada je stalno potezete da vam krpi religiju ?!

Evo jednog interesantnog odgovora na jedno drugo pitanje pa ga mozda mozete primeniti i na sudnji dan.

University of Washington exam question:

"Is Hell exothermic or endothermic? Support your answer with a proof."


"Exothermic" means that the system gives off heat; "endothermic" means that it adsorbs heat.

About Boyle's law:

Most of the students' answers made reference to Boyle's law. This is a fundamental law in chemistry that describes how the temperature of a gas varies with its pressure. When a gas expands, it cools off. This can be observed when you open the valve on a compressed air pipe; the air released will cool down the the surroundings. When a gas is compressed, it heats up. This is why, when you pump up a tire with a hand pump, the gas is compressed and heats up the pump barrel.

Air conditioners work by first compressing a gas, causing it to heat up. Then the gas is allowed to cool. Finally, it is permitted to expand, thus cooling its surroundings.

The answer:

The student who received an "A" started his calculations by considering whether the total mass of Hell was increasing or decreasing with time. For this, he had to first calculate whether there was a net increase in the number of souls in Hell with time, or a reduction.

From basic theological assumptions, no souls ever leave Hell. Hell is conceived of as a place of punishment where its inmates are tortured for all eternity. On the other hand, souls are continually entering Hell. The student observed that many religions teach that anyone who is not a member will go to Hell. Historically, Christians have taught that all non-Christians will go to Hell. And many non-Christians have believed that all Christians will go there as well. One might therefore assume that all souls will end up in Hell. Thus with souls continually entering Hell and no souls exiting, the total mass of Hell is increasing.

There are two possibilities:

1. If the volume of Hell is expanding at a slower rate than souls are entering, then the temperature and pressure in Hell will "clearly increase until all Hell breaks loose."
2. On the other hand, if hell is expanding faster than this rate, then the temperature and pressure will "drop until Hell freezes over."

The student recalled a postulate given to him by a certain coed during his freshman year. She said that "it will be a cold night in Hell before I sleep with you." He noted that he had still not been able to engage in sexual relationships with her. He concluded that Hell is in no danger of freezing over. Thus Option 2 is invalid, the temperature of Hell is increasing, and thus Hell is exothermic.

Is Heaven hotter than Hell?

The temperatures of Heaven and of Hell are not given specifically in the Bible. That may be because the various temperature scales (Fahrenheit, Celsius, Rankin and Kelvin) were not created by the 1st century CE. However, there is sufficient data available to calculate the temperature of Heaven. The maximum temperature of Hell can also be determined.

Heaven's temperature: Isaiah 30:26 states: "Moreover, the light of the Moon shall be as the light of the Sun and the light of the Sun shall be sevenfold, as the light of seven days." One individual interpreted this passage as meaning that the radiation received by Heaven from the sun is 7 times 7 or 49 times as much as the earth does today. 1 Added to that is the contribution of the moon which would equal the present amount that the earth receives from the sun. Thus Heaven would receive (49 + 1) or 50 times the radiation as the earth does today. The Stefan-Boltzmann law for radiation links the temperature of an object with the amount of radiation received. It would predict that the temperature of heaven would be 498 degrees Celsius hotter than the earth is currently. Thus heaven would be about 525 °C or 977 °F.

However, this temperature would only be the "steady-state" temperature. Presumably Heaven was created shortly after Earth so that it would be ready for its first inhabitants: Abel, Adam and Eve. Revelation 21:17 says that the walls of New Jerusalem are 144 cubits thick. This is about 66 meters or 216 feet. Such a thick wall would be an effective insulator. Heaven would thus have taken many months to reach its equilibrium temperature. But it presumably has reached about 525 °C today.

Hell's Temperature: Revelation 21:8 states "But the fearful, and unbelieving ... shall have their part in the lake which burneth with fire and brimstone." Brimstone is sulphur. In order for sulphur to be molten, its temperature must be at or below 444.6 °C or 832 °F.

Thus heaven is at least 80 °C or 145 °F hotter than Hell. Assuming that the glorified bodies that the inhabitants have in Heaven are as sensitive to heat as our present earthly bodies, then they would suffer greatly; Heaven would become worse than Hell. Since that cannot happen, due to theological considerations, Heaven must have some very effective methods of air conditioning to handle the excess incoming radiation.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:31   #5
Quote:
adinho kaže: Pogledaj post
Hhehe i tebi pozrav, nisam tako mislio, nego mislim posto vi ne prihvacate Kuran vi vjerovanto nemate isti pogled na onaj artikel kao mi muslimani , nego sta mislite o tome sta ce se dogoditi kada nastupi Sudnji Dan, kako je opisano u Bibliji, a i za one koji su ateisti sta oni misle. Sta misli oni koji to gledaju sa naucne tacke gledista, znaci nauka koja nam je danas dostupna pruza nam teorije o kako je nastalo, sve, sta ce se nadalje desiti sa univerzom itd..
Uh, iz iskustva znam da su obe strane fanaticne veoma cesto, i one koje zagovaraju Kuran i one koje zagovaraju Bibliju. Hocu reci da ne vidim nekog ploda sto se ovoga tice, no ko zna?

A trenutno me, najiskrenije, mrzi da pisem o zadatoj temi..... Bar sam iskren.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:55   #6
Quote:
adinho kaže: Pogledaj post
Evo interesantan tekst, za one koje zanima buduci zivot, it (nisam htjeo da kopiram sav tekst ovdje, pa evo link).
Tekst je napisan sa gledista Kurana i proba dati neku sliku o stvarima koje ce se desavati, znaci sadrzi i naucna saznanja o univerzu koja su poznata ljudskom rodu trenutno, i na taj nacin daje neku sliku. Kakvo misljenje imate o ovome? Muslimani a i ostali?


http://www.sandzak24.net/Fizikasudnjegdana1.html


http://www.sandzak24.net/Fizikasudnjegdana2.html
Brate, ovaj tekst nije pisan sa "gledišta Kur'ana". Ima čak mišljenja da je zabranjeno pisati ovakve knjige.

Vrlo je neuko argumentirati Kur'anske istine nekim naučnim ili sličnim teorijama. Sam naziv teorija (poput teorije Velikog praska koji se spominje u pomenutom tekstu) pokazuje da nisu NUŽNO ispravne njene postavke, tj. nisu dokazane. Dakle, osloniti nešto što je samo po sebi stabilno (nepatvorene Božije riječi) na nešto što je iskonstruirano (poput pomenutih saznanja) vrlo je loše djelo.

Osim toga tekst je eklatanatan primjer još jednog pravila koje prati ovakve avanture: pisac, na svoju nesrecu, niti ne vlada u potpunosti materijom koju koristi za potvrdu istinistosti Kur'anskog teksta, pa onda i samu naucnu teoriju koju prezentira iskasapi do rubno netačnog. Tako čitav "paket" djeluje neuvjerljivo i kontradiktorno i samo svjedoči kontra od onoga što je vrli pisac htio reći.

U biti ovakvi pokušaji su nepotrebni i kontraproduktivni. Njihov uzrok nastanka je želja autora da bljesak svjetla, koji je sam osjetio, prenese i drugim, motiviran plemenitom potrebom da ljepotu podijeli bez škrtosti. Medjutim, u drugi plan se ostavlja akaidska pogreška načinjena zaboravom velike istine: samo Allah je taj koji upućuje, koji stavlja istinu u srca ljudi.

Takvo, upućeno srce, prepoznaje Allaha u svakom dahu u prirodi.

Ono pak srce koje je hladno i gordo, neće povjerovati pa tamam da mu izračunaš brzinu meleka ili starost ljudskog roda sa tačnošću u sekundama (kad bi to bilo moguće naravno).

Vodjen ovim premisama zaista ne podržavam ovakve tekstove. No, svako ima pravo na vlastito prosudjivanje, pa eto, neka i drugi napišu što misle.

Ja bih se ipak držao klasičnog tefsira.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:19   #7
Ma da ti pravo kazem i meni nekako ono izgleda lose objasnjeno, i nekako nelogicno na nekim mjestima, ali meni je samo 19 godina pa se narazumijem bas najbolje u fizicke procese koji vladaju svemirom.

Sta mislis sa tefsirom? Imas ona klasicna prevodjenja koja potvrdjuju sa hadisima kako ce se puhnuti pa ce svi ustajati iz grobova, ali meni nekako ono nelogicno zvuci, prozivljenje ce morati pratiti neki fizicki proces kao sto je onako malahno opisano u onom artiklu gdje ce se univerz kontraktirati da ce vrijeme ici nazad itd.


"Onoga Dana kada smotamo nebesa kao ?to se smota list papira. Onako kako smo prvi put iz ni?ta stvorili, tako cemo ponovo iz ni?ta stvoriti, - to je obecanje Na?e, Mi smo kadri to uciniti."(Sura 21:104)

U gornjoj recenici, "Dan" oznacava Sudnji Dan a kontrakcija univerzuma, je uporedena sa savijanjem papira. Tada se mo?e desiti preokretanje vremena. Inverzija vremena ce uzrokovati covjeka da se digne i pro?ivi iz groba. Svaki dogadaj ce biti repriziran jer je sve ostalo zabilje?eno u vremenu.

"Ova Knjiga Na?a o vama ce samo istinu reci, jer smo naredili da se sve zabilje?i ?to ste radili." "Nema niceg skrivenog ni na nebu ni na Zemlji, a da nije u Knjizi jasnoj (u vremenu)."(Sura 45:29)

Kada se istorija covjecanstva bude odvijala unazad kroz vrijeme, nacije ce se povratiti jedna za drugom. Sva dobra i lo?a djela pojedinaca kao i nacija ce biti otkrivena pri obrtanju vremena.

"I vidjece? sve narode kako na koljenima klece; svaki narod pozvan prema svojoj Knjizi: 'Danas cete biti nagradeni ili ka?njeni prema tome kako ste postupali." (Sura 45:28)

Repriziranje vremena unazad ce uciniti da ljudi vide sve ?to su prije pocinili. Oni nece imati kontrole nad svojim rukama, stopalima, ustima, i ocima. Sve dobro ili lo?e ?to su pocinili ce se ponoviti pred njima. U ovom smislu, usta, ruke, i stopala, ce postati svjedoci protiv njih ispred andela (meleka) i Allaha, i oni nece moci poreci nijednu gre?ku.

"Na Dan kada protiv njih budu svjedocili jezici njihovi, i ruke njihove, i noge njihove za ono ?to su radili."(Sura 24:24)

"Mi vas na skoru patnju upozoravamo, na Dan u kome ce covjek djela ruku svojih vidjeti, A nevjernik uzviknuti: "Da sam, bogdom, zemlja ostao." (Sura 78:40)

"I, kad se Vjerovjesnici u odredeno vrijeme skupe..."(Sura 77:11)

(Allahovi Poslanici ce se vratiti u svoje epohe kako se vrijeme bude unazad odvijalo)


Meni ovo objasnjenje zvuci vise logicno nego ono sto sam gore naveo prema hadisima.
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:58   #8
meni je tekst zanimljiv... kao i duboko razmisljanje o tim pitanjima (mislim na post od forget-me-nota)...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 14:40   #9
Quote:
adinho kaže: Pogledaj post
Ma da ti pravo kazem i meni nekako ono izgleda lose objasnjeno, i nekako nelogicno na nekim mjestima, ali meni je samo 19 godina pa se narazumijem bas najbolje u fizicke procese koji vladaju svemirom.

Sta mislis sa tefsirom? Imas ona klasicna prevodjenja koja potvrdjuju sa hadisima kako ce se puhnuti pa ce svi ustajati iz grobova, ali meni nekako ono nelogicno zvuci, prozivljenje ce morati pratiti neki fizicki proces kao sto je onako malahno opisano u onom artiklu gdje ce se univerz kontraktirati da ce vrijeme ici nazad itd.


"Onoga Dana kada smotamo nebesa kao ?to se smota list papira. Onako kako smo prvi put iz ni?ta stvorili, tako cemo ponovo iz ni?ta stvoriti, - to je obecanje Na?e, Mi smo kadri to uciniti."(Sura 21:104)

U gornjoj recenici, "Dan" oznacava Sudnji Dan a kontrakcija univerzuma, je uporedena sa savijanjem papira. Tada se mo?e desiti preokretanje vremena. Inverzija vremena ce uzrokovati covjeka da se digne i pro?ivi iz groba. Svaki dogadaj ce biti repriziran jer je sve ostalo zabilje?eno u vremenu.

"Ova Knjiga Na?a o vama ce samo istinu reci, jer smo naredili da se sve zabilje?i ?to ste radili." "Nema niceg skrivenog ni na nebu ni na Zemlji, a da nije u Knjizi jasnoj (u vremenu)."(Sura 45:29)

Kada se istorija covjecanstva bude odvijala unazad kroz vrijeme, nacije ce se povratiti jedna za drugom. Sva dobra i lo?a djela pojedinaca kao i nacija ce biti otkrivena pri obrtanju vremena.

"I vidjece? sve narode kako na koljenima klece; svaki narod pozvan prema svojoj Knjizi: 'Danas cete biti nagradeni ili ka?njeni prema tome kako ste postupali." (Sura 45:28)

Repriziranje vremena unazad ce uciniti da ljudi vide sve ?to su prije pocinili. Oni nece imati kontrole nad svojim rukama, stopalima, ustima, i ocima. Sve dobro ili lo?e ?to su pocinili ce se ponoviti pred njima. U ovom smislu, usta, ruke, i stopala, ce postati svjedoci protiv njih ispred andela (meleka) i Allaha, i oni nece moci poreci nijednu gre?ku.

"Na Dan kada protiv njih budu svjedocili jezici njihovi, i ruke njihove, i noge njihove za ono ?to su radili."(Sura 24:24)

"Mi vas na skoru patnju upozoravamo, na Dan u kome ce covjek djela ruku svojih vidjeti, A nevjernik uzviknuti: "Da sam, bogdom, zemlja ostao." (Sura 78:40)

"I, kad se Vjerovjesnici u odredeno vrijeme skupe..."(Sura 77:11)

(Allahovi Poslanici ce se vratiti u svoje epohe kako se vrijeme bude unazad odvijalo)


Meni ovo objasnjenje zvuci vise logicno nego ono sto sam gore naveo prema hadisima.
Shvatam što hoćeš reći. Moram priznati da imaš zavidan nivo znanja za 19 god, kao i orjentaciju. No, da te ne hvalim, prema hadisu "ne hvali me gadjat cu te zemljom"

Mislim da je nužno, ako se već govori o ovim stvarima, definirati neke postavke koje se kasnije pojave i mogu (zbog različitog shvatanja) izazvati zabunu i nerazumijevanje.

Pitanje o kojem pišeš je u svojoj biti akaidsko. Spoznaja. Dokazi. Uloga racija. Osvjedočenje. Otkrovenje. Itd itd.

Ipak, bez obzira na sve navedeno, ja bih prvo istaknuo da Islamska dogma počiva na jednom osnovnom postulatu: ja vjerujem u nevidjeno.

Jer da je Bog htio (a On je po defaultu svemoguć) On bi se svima obznanio. Naravno, vjerovanje (Iman) i spoznaja imaju mnogo stupnjeva, svrha života čovjekovog i jeste u njenom unaprijedjivanju prema Kur'anskom ajetu Uči, u Ime gospodara svoga. Ovaj prvi stepenik nije samo u vlasti čovjeka, jer on ovisi o poziciji naše duše tamo na prvoj trpezi (Hatirei Bezmi Elest) tj, gdje je bila naša duša kad je stvarana i kad se nur (svjetlost) prosipala. Ali, sve duše su na pitanje Jesam li ja Gospodar vaš? odgovorile Jesi. . Radi ovog fakta stavio sam u prošlom upisu komentar da neki neće vjerovati što god da im ponudiš. Čak i čuda, poput židova kojim je padala hrana sa neba, a oni nisu vjerovali.

Tek dakle nakon uspinjanja na ovaj prvi stepenik, čovjek može tražiti znanje. Putevi tog znanja su različiti, ali je cij uvijek isti: osvjedočenje (šuhud) svom puninom bića, dakle ne samo čulom ili raciom već čitavim bićem, unutrašnjim okom, tj. srcem.

Islamska filozofija je dala mnogo velikih alima koji su pisali o ovome o čemu mi sada raspravljamo. No, i ta djela pisana su uvijek metaforički, sa skrivenim značenjima, iz prostog razloga što za njihovo pravilno shvatanje racio nije jedini faktor. Ali sva su ta djela uvijek na istom stajalištu: Svemogući nije objavljivao te ajete da bi ih mi (samo) čitali već da bi ih shvatili. Suština je da je proces spoznaje usko vezan sa procesom duhovnog sazrijevanja (ne misli se pri tome na godine već na kvalitet) pojedinca.

Za razliku od tebe, meni je fizika bliska (strukovno), koliko imam vremena pokušavam da pratim njen razvoj. No, sasvim sigurno, fizika kao empirijska nauka, nikada neće dotaknuti pitanja Boga. Ona će svaki dan donositi nova saznanja o mikrosvijetu u kojem živimo, te nove teorije o makrosvijetu koji nikada nećemo upoznati. Ako ništa, onda zbog kratkoće našeg života i organizacije rada naših čula. Duhovna spoznaja je nešto drugo, ali (kako rekoh) vezana je uz pojedinca i njegov osobni duhovni razvoj.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2007., 22:05   #10
...zapravo još ne mogu dokučiti sudnji dan...
što bi to zapravo bilo, zapravo se u ovom pogledu djelomično ne slažem s biblijom...
..možda će duhovi napraviti kaos u svijetu, te tako zapravo počinje sudnji dan, neznam.
...sudnji dan mi je taako daleko
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 13:20   #11
Quote:
adinho kaže: Pogledaj post
Kakvo misljenje imate o ovome?
Daj prvo vidi dal i u Kuranu stoji krivi prijevod. Sudnji dan, kraj svijeta i sl. je potpuno krivi koncept. Radi se o kraju jednog doba, ciklusa.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 18:21   #12
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Daj prvo vidi dal i u Kuranu stoji krivi prijevod. Sudnji dan, kraj svijeta i sl. je potpuno krivi koncept. Radi se o kraju jednog doba, ciklusa.

Kakve veze ima kakav je prijevod U Kuranu, nemora da bude bukalno preveden od rijeci do rijeci, priblizan prijevod ti daje sliku onoga sto ce se desiti. A za Sudnji Dan postoje i drugih imena, kao Kijametski Dan i jos sam vidio razlicitih naziva za Sudnji Dan u Kuranu (mada se trenutno ne sjecam).

A sto se tice koncepta, naravno da se radi o nekom vremenskom ciklusu, procesu koji ce se vjerovatno odvijati duze vremena, kao sto je naprimjer sve stvoreno za 6 dana (znaci vremenskih perioda), i ovaj Dan ce znaci biti zadnji vremenski period gdje se zavrsava postojanje ljudskog roda, i na taj nama nepoznati nacin, svi koji su ikada postojali idu na obracun.

A Sudnji Dan ce se odvijati na takvoj skali da ce zahvatiti cijeli univers sa tim ciklusem desavanja


"Onoga Dana kada smotamo nebesa kao sto se smota list papira. Onako kako smo prvi put iz nista stvorili, tako cemo ponovo iz nista stvoriti, - to je obecanje Nase, Mi smo kadri to uciniti."(Sura 21:104)

"Ova Knjiga Nasa o vama ce samo istinu reci, jer smo naredili da se sve zabiljezi sto ste radili." "Nema niceg skrivenog ni na nebu ni na Zemlji, a da nije u Knjizi jasnoj (u vremenu)."(Sura 45:29)
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2007., 18:23   #13
Evo interesantna knjiga za one koji vole da citaju.

Iz kabura u Dzennet ili Dzehennem

http://www.sendspace.com/file/bv36sv
adinho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.