Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2015., 09:21   #181
Quote:
Novartis kaže: Pogledaj post
Dobar dan,
bila bi jako zahvalna kada bi mi netko mogao protumaciti nalaz MR koljena.
Privatno sam isla napraviti snimak, ali u poliklinici nije bilo ortopeda ili kirurga kod kojeg bi napravila i pregled i eventualno dobila objasnjenje snimke.

Koljeno sam ozljedila u prometnoj nesreci sa skuterom prije 5 tjedana, sivan je misic ispod i koljeno je bilo posve otvoreno, casica koljena vani..Nakon nesrece radjen je Rentgen i rekli su mi da nije nista slomljeno, zasili su me na hitnoj i poslali kuci.

Kako i nakon 5 tjedana mene koljeno boli( ne samo rana) i ne mogu ga saviti vise od 90 posto, samoinicijativno sam napravila MR.

Kad bi mi netko mogao objasniti sto znaci nalaz, bila bi vise nego zahvalna.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Netko?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Novartis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:57   #182
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Sve ti ovisi koji dio tijela je u pitanju..
Pogledaj na stranici HZZO-a listu cekanja, tamo ti sve pise
Mislim da ti bolnica u Gospiću ima taj aparat, nazovi njih, doći ćeš u roku keks na red. Oni su 2 sata vožnje od ZG, to ti je ništa. Ili ako si s druge strane možda ti je još bliže. Za takve stvari se isplati provozati, ima i vlak.
pacijentica0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 12:16   #183
molila bih savijet...upućena sam na mr abdomena i zdjelice...pokušavam ostati trudna već neko vrijeme i postoji eventualna šansa da ću biti u vrlo ranoj trudnoći kada imam zakazano snimanje. Znam da MR nije štetno zračenje ali se ipak ograđuju kod rane trudnoće ponajviše zbog kotrasta ako sam dobro shvatila...da li je rizik manji ako ne primjene kotrasno sredstvo?
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 21:39   #184
Imam jedno glupo pitanje. Može li se na MR mozga doći sa šminkom na licu i styling proizvodom na kosi? Ne znam da li u sastavu ima nešto što bi se moglo pokazivati na MR-u ili ga ometati (npr. šljokice).
Kinder Bueno is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 22:02   #185
Quote:
Kinder Bueno kaže: Pogledaj post
Imam jedno glupo pitanje. Može li se na MR mozga doći sa šminkom na licu i styling proizvodom na kosi? Ne znam da li u sastavu ima nešto što bi se moglo pokazivati na MR-u ili ga ometati (npr. šljokice).
Šljokice, kopce,bilo sta metalno treba skinuti prije magneta. Pri MR pregledu ulazite u magnetsko polje koje bi moglo privući metalne predmete ..
__________________
🐾🌞
duxi is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 22:08   #186
Ne znam da li su sitne šljokice u rumenilu metalne, no bolje onda da dođem nenašminkana. Puno hvala!
Kinder Bueno is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 22:23   #187
Mislim da je bolje, a već kad izadješ možeš brzo stavit ruž
__________________
🐾🌞
duxi is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 15:33   #188
Trebala bih vaš savjet oko MR zdjelice. Imam solidnu TM tvorbu kod desnog jajnika te sam upućena na MR zdjelice.

Imala sam dogovoren termin danas u jednoj privatnoj poliklinici i za to su me tražili da dođem na tašte, praznih crijeva (X-Prep) te tamponom. Međutim, kad sam danas došla tamo ispalo je da napravili zbrku oko narudžba i da me ne mogu primit jer nemaju termin slobodan (još neku ženu naručili u isto vrijeme). Kako im je sljedeći termin tek sredinom 9.mjeseca naručila sam se odmah u drugu polikliniku preksutra.

U drugoj poliklinici su mi rekli da ne treba nikakva priprema prije pregleda? Zašto ju neki traže, a drugi ne? Da li da ja svejedno napravim pripremu? ne bih htjela da zbog tog ne bude dobra snimka.
bljuć is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 14:20   #189
Magnetna rezonanca kralježnice, kontrast i alergija

Trebam napraviti MRI kralježnice. U jednoj privatnoj poliklinici kažu da trebam napraviti pretrage kreatinin i urea radi davanja kontrastnog sredstva.

U drugoj poliklinici se čude, kakve krvne pretrage, kakav kontrast, da se to ne radi kod magnetne za kralježnicu.

Htio bi kontrast izbjeći jer spadam u alergičare, tj. imam kožnu alergiju (urtikariju, koprivnjaču).

Što vi mislite o ovome, da li je kontrast potreban da se precizno vidi uzrok boli u križima ili je to nepotrebno?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 14:27   #190
I meni su kod jednog MR snimanja kralježnice spomenuli da možda bude potrebno kontrastno sredstvo, ali mislim da je to više bilo zbog standarnog sadržaja obrasca koji se potpisuje prije MR-a. Kako sam alergična/preosjetljiva na dosta lijekova, u startu sam to odbila (ionako nije ni bilo potrebno).
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 14:50   #191
Quote:
Novartis kaže: Pogledaj post
Netko?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Mislim da ste, obzirom na situaciju, dobro prošli. Trebalo bi ipak napraviti pregled kod ortopeda i odnijeti mu nalaz.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 11:26   #192
Magnetna rezonanca - Koliko Tesla?

Koliko tesla je minimalno da ima uređaj da bi se mogla snimati kralježnica? Vidim da neki imaju 1,5 tesla, ali tamo se dugo čeka red za termin. Krače se čeka u poliklinikama koje imaju magnetnu od 1 tesla.

Da li će 1 tesla bez kontrasta (ne smijem ga dobiti zbog alergije) biti dovoljno za dijagnostiku stanja kralježnice ili je poželjno da se ide negdje gdje imaju uređaj od 1,5 tesla ili više?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 07:35   #193
Je li netko radio MR skočnog zgloba? Jako sam klaustrofobična, pa me zanima koliki dio tijela ulazi u tunel.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 13:04   #194
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Koliko tesla je minimalno da ima uređaj da bi se mogla snimati kralježnica? Vidim da neki imaju 1,5 tesla, ali tamo se dugo čeka red za termin. Krače se čeka u poliklinikama koje imaju magnetnu od 1 tesla.
Da li će 1 tesla bez kontrasta (ne smijem ga dobiti zbog alergije) biti dovoljno za dijagnostiku stanja kralježnice ili je poželjno da se ide negdje gdje imaju uređaj od 1,5 tesla ili više?
Nisam sigurna koja mora biti jačina, ali ja sam radila na 1,5-3 T. S time da neurokirurg sa snimkama koje sam napravila na ovom slabijem nije bio zadovoljan.

Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
Je li netko radio MR skočnog zgloba? Jako sam klaustrofobična, pa me zanima koliki dio tijela ulazi u tunel.
Bez brige, u uređaj ulazi gležanj i manji dio noge tako da nećeš imati nikakvih problema. Nekim ljudima bude problem ako snimaju gornji dio tijela, ovo je suprotni položaj.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 14:41   #195
MRI sinusa

Pozdrav svima,

nisam sigurna jesam li na pravom mjestu, no zanima me koja je razlika između MRI sinusa i MRI mozga. S obzirom da sam radila MRI sinusa koji je uredan, a još uvijek me zabrinjava je li i s mozgom sve u redu. Bi li otorinolaringolog uvidio na slikama da nešto nije u redu, jer znam da je na jednoj slici imao sliku mozga sa pravocrtno pticije perspektive i to je zumirao, sve je bilo čisto. Zanima me mogu li se pouzdati u to?

Hvala unaprijed na odgovoru.
tns is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 20:51   #196
Najbolji radiolozi u Zg?

Drago društvo, imam jedno važno pitanje - šta mislite gdje je najbolje napraviti MR male zdjelice u Zagrebu..?

Ono što mi je najvažnije jeste da se radi o iskusnim radiolozima koji neće napraviti pregled 'ofrlje'.

Tražim stručnost i razgovor prije i poslije pregleda, zbog specifičnosti slučaja. Naime, želja mi je da vide moje nalaze, u skladu s njima da znaju 'šta traže'. Mislim da je to važno.

Zasad sam u Dijagnostici 2000 našla sve to, kod njih jedinih (barem preko telefona), ali ne znam kako će to izgledati u praksi i ne znam kakva im je stručnost.

Zahvaljujem na odgovoru!
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 21:03   #197
moja preporuka je poliklinika prof. dr. Drinković u Šulekovoj
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:36   #198
trebam ići na MR mozga, MR vratne kralježnice i MR krvnih žila mozga. Najviše problema osjećam uz vratnu kralježnicu gdje je mišić, a ne sama vratna kralježnica. Zanima me da li će i ti vratni mišići biti posnimljeni detaljnije ..jer na uputnici piše MR vratne kralježnice a ne MR vrata? Kod snimanje krvnih žila navodno se daje kontrast. Kako se mogu prethodno testirati da li sam alergična na kontrastno sredstvo, pošto sam sklona alergiji? Molim, ako bi mi netko mogao odgovoriti ko se time bavi
sandalinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 11:09   #199
Quote:
sandalinka kaže: Pogledaj post
trebam ići na MR mozga, MR vratne kralježnice i MR krvnih žila mozga. Najviše problema osjećam uz vratnu kralježnicu gdje je mišić, a ne sama vratna kralježnica. Zanima me da li će i ti vratni mišići biti posnimljeni detaljnije ..jer na uputnici piše MR vratne kralježnice a ne MR vrata? Kod snimanje krvnih žila navodno se daje kontrast. Kako se mogu prethodno testirati da li sam alergična na kontrastno sredstvo, pošto sam sklona alergiji? Molim, ako bi mi netko mogao odgovoriti ko se time bavi
Pozdrav,

Ukratko...
Vratni mišići vam neće biti snimljeni detaljnije jer se protokol za snimanje kralježnice i mišića tj vrata razlikuje, snimit će vam samo vratnu kralj. Jer iako je vratna kralj. u vratu, različitno se snima. Naravno ako se slučajno nešto bude vidjelo sa strane, kao nus nalaz, radiolog može odlučiti na licu mjesta te detaljnije snimiti taj dio.
Kod snimanja krv žila mozga nije nužno da se uvijek daje kontrast, postoji MR sekvenca koja može snimiti žile bez kontrasta i na osnovu toga, ako je nešto sumnjivo, radiolog može na licu mjesta reći da se aplicira i kontrast jer se sa kontrastom puno bolje vidi. No, ako je sve u redu nije da se kontrast mora dati.

Inače, rijetko tko je alergičan na MR kontrasno sredstvo...više ljudi reagiraju na ono koje se daje na CT-u..barem iz mog radnog iskustva.
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 18:19   #200
Quote:
DadCav kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Ukratko...
Vratni mišići vam neće biti snimljeni detaljnije jer se protokol za snimanje kralježnice i mišića tj vrata razlikuje, snimit će vam samo vratnu kralj. Jer iako je vratna kralj. u vratu, različitno se snima. Naravno ako se slučajno nešto bude vidjelo sa strane, kao nus nalaz, radiolog može odlučiti na licu mjesta te detaljnije snimiti taj dio.
Kod snimanja krv žila mozga nije nužno da se uvijek daje kontrast, postoji MR sekvenca koja može snimiti žile bez kontrasta i na osnovu toga, ako je nešto sumnjivo, radiolog može na licu mjesta reći da se aplicira i kontrast jer se sa kontrastom puno bolje vidi. No, ako je sve u redu nije da se kontrast mora dati.

Inače, rijetko tko je alergičan na MR kontrasno sredstvo...više ljudi reagiraju na ono koje se daje na CT-u..barem iz mog radnog iskustva.
Poslala sam Vam privatnu poruku, ,pa Vas molim ako možete odgovoriti
sandalinka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.