Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2007., 09:42   #41
pročitala san negdje na internetu da je od haskia dlaka dobra za liječenje reume da li zna netko išta o tome?
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 18:47   #42
Nema ljepšeg psa od Haskija ili Malamuta!
Ja sam si ga mislio nabaviti, al nisam imao cca 1000kn za njega, a nitko mi ga nije poklonio! :-(
Ali onda sam nabavio njemačkog ovčara i sada je sve u redu!
Pouka ove moje priče je ... neznam ni sam, al haskiji su ZAKON!!!!
Daj mu jesti što voli!
__________________
Goran
Goranxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:00   #43
Husky i Aljaški malamut su predivni psi, kako izgledom tako i karakterom,
međutim njih je jako teško odgojit, psi zahtjevju puno rada i puno angažiranost.
Jako izražen lovački nagon imaju, odličan predator. To mi je osnovna
i najjača karakteristika kao pasmine. Stoga mace, kunići, kokice, vjeverice
i sve što se šeće po dvorištu vrlo vjerojatno će postati plijenom tog psa.
Ne zato da ih pojede ili slično, već zato što protiv svog nagona on ne može.
Isto tako "polarci" su psi koje je gotovo pa nemoguće naučiti naredbu DOĐI.
Što znači da u svakom momentu kad ga zovnete pas posluša. Za razliku
od drugih pasmina, ovaj to ne čini.

Što želim reći da nije sve u izgledu, u biti ništa nije u izgledu, bitno je da se
zna karakter psa, te da te urođene osobine koje dotična pasmina ima odgovaraju vama kao vlasnicima.

SIBERIAN HUSKY

SIberian Husky

Haski spada u 5 FCI skupinu to jest u nordijske pse i pse primitivnog tipa. To znači da je bez obzira što živi uz čovjeka zadržao prirodne instinkte, inteligentan je i osjećajan, ne da se dresirati i nema batina koje mogu slomiti njegovu volju. Zato poštujte njegovu prirodu; on će loviti ptice, divljač, iskapati miševe, ali uvijek će se vračati doma. Uz pažljiv odgoj biti će divan suputnik kroz život. Ovih nekoliko savjeta, moja su iskustva. Psa vodite na dugačkoj uzici (flekserici jačine 3 i dužine oko 5-6 metara). To vam je važan rekvizit za šetnju jer Haski može u trenutku vrlo snažno krenuti, stoga uzica mora biti čvrsta i sigurna. Bez obzira ako živite u kući sa velikom okućnicom, psa bi bilo dobro svaki dan prošetati. Dok se dobro ne navikne na vas, nemojte ga izvan dvorišta puštati slobodnog i nemojte ga nikada i nigdje ostavljati (izvan kuče ili dvorišta!) samog da vas čeka a da nije svezan. Njegova radoznalost je beskrajna i uvijek vas može iznenaditi. Ukoliko ga želite povremeno istrčavati na otvorenom trening ide ovako: nabavite dugačku špagu, oko 10 metara (na koju možete nagaziti) pustite ga na kratko pa ga pozovite, i svaki puta kad vam dođe dajte mu za nagradu pseći kolačić ( najbolji su Frolici jer ih obožavaju ali nemojte ih hraniti sa njima – oni su samo za nagrađivanje!) i pomilujte ga; ponovo ga pustite i ponovite to nekoliko puta. Nemojte pasti u napast i naganjati psa naokolo ukoliko vas odmah ne posluša, jednostavno mu okrenite leđa i on će vas slijediti. Ta puštanja slobodnog postepeno postaju sve duža, ali nikako neograničena jer će preći u anarhiju. Pustite ga da se istrči i naigra sa drugim psima ukoliko ih ima i onda ga stavite na uzicu i krenite dalje. Naravno ne možete ga pustiti bez uzice uz prometnicu ili u divljini gdje je sigurno da će nešto moći loviti (lovina su i perad i mačke i ptice!). Ne smijete ga tući, malo ga istresite za šiju, ali ako ga istučete pamtiti će to kao neugodno iskustvo zauvijek, i izgubiti će povjerenje u vas. Što ćete ga više maziti i podmićivati hranom i psećim kolačićima to će biti bolji i lojalniji. Upoznajte ga kao malog sa drugim psima, bez straha, jer psi ne napadaju štenad, a što će se više družiti sa psima, biti će sretniji i neće biti agresivan prema njima. Ukoliko primijetite da se sa pojedinim psom ne podnosi bolje ga je izbjegavati. Treba i pripaziti na odnose muško-muško i žensko-žensko, jer tu bi moglo biti «čupanja», ali i ne mora. Zapravo, sve što želite da radi, kuda da ide, kako da se ponaša i sl. uvježbajte dok je mali, jer on će naučeno ponavljati i biti će sve bolji što će biti stariji i iskusniji.
..........................................
Jedna jako specifična i inteligentna pasmina. Nije za svakoga.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 15:55   #44
Moja najfrendica ima kuju, sibirskog huskyja staru 9 godina. Njen pas je posve atipičan po tome što ga se za razliku od većine pripadnika te pasmine može šetati bez lajne, sluša i odaziva se na sve pozive i naredbe. Osobno, nikad u životu nisam vidjela pametnijeg psa. Sve razumije i čak je jednom spasila mačka. Bila sam kod njih i iz udaljene sobe ugledala u kuhinji mačka (star, senilan i poluslijep) koji je namjeravao skočiti na upaljen štednjak, a kuja kao da je razumjela moj uzvik, pogledala i ščepala mačka i donijela mi ga pred noge. Nevjerojatno
Inače ona je socijalizirana, druži se normalno sa svim psima, osim što ne podnosi druge kuje...automatski dolazi do konflikta. Jede sve, čak i svo voće, povrće, a najmanje suhu pseću hranu.
Kad bih kupovala psa jedini minus kod Huskyja bi bio strašno linjanje. Nije ni čudo da u krajevima otkud dolazi s njihovom dlakom pune jastuke i poplune jer dlaka otpada u dosta velikim količinama Anyway, prekrasni psi, ali nisu za nekoga tko nikad nije imao psa i ne zna sa psima.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:09   #45
Zamisli onda koliki trud, ljubav i volju tvoja frendica je uložila,
da joj kujica hoda bez lajne ... Svaka čast frendici ...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:09   #46
Ne slazem se nikako sa rijecima da polarci nikada nece registrirati naredbe poput "dodi" "cekaj" i slicnoga i da ih se neda nauciti da idu bez lajne.
Oni zaista jesu jako teski sto se hendlanja tice, ali nije istina da ih se neda nauciti. Nije za sve ljude i iziskuje jako jako puno truda i vremena i setnje. Jednom kad stekne onaj "bond" sa vlasnikom nece se odvajati od njega. Naravno, zenke su puno puno privrzenije.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:27   #47
Ja nisam napisla da neće registrirati naredbu "čekaj" i slično, ja sam rekla
da ne registriraju naredbu "dođi". I to iz jednog vrlo jednostavnog razloga.
Polarci su psi sa izraženim prey nagonom, dakle predator, koji kad vidi
potencijalnu lovinu sve ostalo zaboravi. Koliko god volio i poštovao svog
vlasnika na naredbu "dođi" u trenutku kad je vidio svoju lovinu, on ne
obadava 5 %.
Isto tako neki markiranti sa kojima sam pričala, a koji su ujedno i treneri,
su rekli da je polarce, jako teško ili čak nemoguće naučit naredbu DOĐI.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:41   #48
Gle ako se lovnog terijera da to nauciti, onda se svakako da i huskyja koji ima daleko manji plijenski nagon od lovnih pasmina. Imam dva malamuta (ne cista) u haustoru i u zivotu ih nisam na lajni vidjela, savrseno poslusni psi, odgojeni, pristojni. A ima takvih jos...
Polarci spadaju u radnu skupinu koja iziskuje kilometre i kilometre setnji i istrcavanja i ne samo to, vec bavljenja njima u svemu tome. Mora ih se animirati i zainteresirati tako da im nikada nije dosadno i ne pokusavaju ni razmisljati na bijeg i svrljanje jer ce doslovce sve napraviti za svoga vodu.
Na zalost, velika vecina ljudi koja posjeduje te pse nema ni upola onoliko uvjeta koliko ta pasmina iziskuje, kupuju ih zbog plavih ociju i vukolikog izgleda, jer ih je fora imati, a to sto ti psi pate, nikog izgleda nije briga.

Da ne budemo offtopic, nemoj molim te hraniti psa (bilo koje pasmine) onime sto ti baka kuha, jer koliko god to nama bilo fino i svaka cast bakici, ljudska hrana sadrzi zacine poput vegete, luka, soli, papra u kolicinama koje nimalo ne pasu psecem organizmu. Zato, ako kuhas, kuhaj posebno, pomijesaj sa zgancima, tjesteninom ili rizom, nemoj soliti, niti uopce zaciniti, to psima ne treba. Takoder, nemoj mu davati slatkise koje jedu ljudi a pogotovo ne cokoladu. Polarnim psima dobro je davati vise puta tjedno ribu, no sve u skladu s financijskim mogucnostima naravno Imas i suhu hranu koja sadrzava ribu. Ni ja ne volim davati psu konzerve. Ali uz suho kuham.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:51   #49
Evo upravo gledam jednog haskica kroz prozor. Dosla mu je do ograde skotska ovcarka pa se njuskaju
__________________
LIVE AND LET DIE
Apsurdno je dijeliti ljude na dobre i zle. Oni su ili zanimljivi ili dosadni.
joe_luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 18:56   #50
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Gle ako se lovnog terijera da to nauciti, onda se svakako da i huskyja koji ima daleko manji plijenski nagon od lovnih pasmina. Imam dva malamuta (ne cista) u haustoru i u zivotu ih nisam na lajni vidjela, savrseno poslusni psi, odgojeni, pristojni. A ima takvih jos...
i ja bi volio znati kako ga se može naučiti da kad ide u šetnju šumom da ne lovi fazane,miševe i ine životinje,ti znaš ili nagađaš ,ja sam svojega dosta stvari naučio ali ovu stvar definitivno ne mogu ,i nemoj lovnog terijera uspoređivati sa haskijima jer je su im naravi totalno različite
kobayasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 20:33   #51
Quote:
i ja bi volio znati kako ga se može naučiti da kad ide u šetnju šumom da ne lovi fazane,miševe i ine životinje,ti znaš ili nagađaš ,ja sam svojega dosta stvari naučio ali ovu stvar definitivno ne mogu ,i nemoj lovnog terijera uspoređivati sa haskijima jer je su im naravi totalno različite
Ne nagadam, jer sam imala lovnoga i bogami sam se namaltretirala
I nisam mislila na sumu nego na gradske uvjete. moja je znala da nesmije za mackama, doduse trebalo mi je kojih 100 godina da ju naucim da ne juri i jedno gazenje autom. Uvijek je sizila za mackama i ispustala nevjerojatne urlike kad ih je vidjela, al kad sam zaurlala da stane ukopala se. (i nastavila vristat).
Dobro znam da su polarci i terijeri jako razliciti, osobno, ako bi trebala birati polarca bi izabrala 100 puta prije od terijera. Samo sam htjela naglasiti da se plijenski nagon terijera i huskija neda komparirati, terijer u svakom slucaju ima 100 puta jaci plijenski nagon od huskyja.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 22:36   #52
ali ja nisam mislio na lovnoga već na haskija,mene zanima kako haskija naučiti da kad trči po šumi i naleti na fazana da ne potrči za njim nego da sluša mene,ako netko tko ima haskija zna,volio bih da mi da par savjeta
kobayasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 10:17   #53
Tesko. No iskreno, meni u sumi nebi bilo ni bitno. U sumi sam da pas uziva a ako hoce potrcati za fazanom, pa nek trci. Bitno mi je da me slusa u naseljenom mjestu, medu prometom i ljudima... Kao sto rekoh, eventualna skola za pse nakon koje jos moras raditi i raditi i raditi.... non stop s tim psima. Neki ljudi odu u skolicu sa pesovima i poslije misle da je to svrsen cin. I time za**bu situaciju i bace nofce u smece. Tek nakon skole moras jos i jos i jos raditi sa svojim psom, tamo ti pokazu osnove a ti nastavljas dalje sam.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 10:44   #54
...u svakom slučaju imaj na pameti da mu energiju usmjeriš na učenje,
budi spremna da ćeš ga puno teže nek nekog drugog naučit da dođe,
te možda čak i ostale naredbe poslušnosti,
budi spremna da će više neg neki drugi pas reagirati na mace, vjerverice
i sl.,
nikad ga nemoj kažnjavat udarcima, jer dobro pamti i vraća,
budi strpljiva i puna ljubavi, jer je pas koji iziskuje puno truda i volje,
istrčavanje i boravljenje u prirodi - to je pas (radni) uzgojen za vuču saonica,
puno više kretanja od ostalih traži i iziskuje, u suprotnom postane
isfrustriran, agresivan i jadan...
ne hrani ga ostacima sa stola (upravo zbog začina koje mi koristimo), mislim
da ti je Smartie to objasnila,
uvijek imaj na umu koliko god slatki bili sada, kad narastu,
to je jedan divan, reprezentativan, stabilan pas samo treba znati
usmjeriti ga tamo gje spada, znati čitati njegove potrebe i poznavati
svog psa...i sve će biti o.k.,
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:02   #55
Vlasnici huskyja obično kažu "sve drugo su psi, a husky je husky". Ne bih rekla da je lovni terijer usporediv, npr. imam lovačkog psa i puno manje truda mi je trebalo da ga nučim neke stvari i naredbe nego mojoj frendici s huskyjem. Husky je pasmina najbliža vuku, mislim da to dovoljno govori!
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:06   #56
Quote:
Golden Drop kaže: Pogledaj post
Zamisli onda koliki trud, ljubav i volju tvoja frendica je uložila,
da joj kujica hoda bez lajne ... Svaka čast frendici ...
Da, njena "curica" je po tome specifična. Od mog frenda husky hoda na lajni koju ovaj ima opasanu oko struka jer inače ga jedva kontrolira usprkos silnom trudu-već mu je nekoliko puta pobjegao, odlutao i sl.
Svaki pas je drukčiji, no ova husky kujica koju skoro svakodnevno viđam, skupa ju šetamo itd. nije baš tipičan primjer-baš zato što sluša. Poleti i ona kad vidi goluba, miša i sl., ali ne odluta, ode na kratko i na poziv se ipak vrati. Baš ću pitati frendicu je li ju nekako posebno za to dresirala. Inače pas nije išao ni u kakve škole za dresuru i sl.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:25   #57
Eto baš pitaj, tako da možeš pomoć budućim i trenutnim vlasnicima
"polaraca" oko učenja njihvih ljubimaca...
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 09:43   #58
Question

Bok ljudi! Ovu su super savjeti! Moja je jako nestašna i već nam je u dva tjedna kak ju imamo rasčerupala 2 kokoši i gusku! Moja baka se jako ljuti ali meni je tak draga da nebi mogla zamislit da je nema! Imamo veliko dvorište ko stvoreno za nju i sad sam i kokoši ogradila pa bu valjda bolje! Sad ju hoću naviknut na uzicu ali mi baš i ne ide! Htjela bi da mogu s njom svaki dan u šetnju i dok bu toplije čak nekam na vodu da se kupa i uživa! Puno sam čitala o tim psima i tak sam se za nju odlučila! Čovjek od kojeg sam ju kupila nije mi ništa rekel o njoj sam je čekal da zbrojim novce i strpal ju u auto! Taj valjda te pse ima sam da zaradi! Bili su i mama i tata prisutni tak da sam sigurna da je čistokrvni! Malo sam ju platila ali joj hoću pružiti sve i da mi bude dobra! Jedva čekam da dođem doma jer me tak sretna dočeka da me svu izliže i skače tak kaj sam sva zmazana! Cijelo posljepodne sam vani s njom i to mi jako dobro dođe jer sam inače sam sjedila pred telkom nakon posla! Imam vremena i strpljenja da ju naučim ali još koji savjet bi dobro došel! Kupila sam i vodilicu za velike pse do 50kg dugu 5m i ono kaj se oko prsa stavi a ne oko vrata da joj bu lakše ali neće nikud dok joj stavim vodilicu! Legna se i to je to! sve sam već pretražila za savjete sad se vama obračam! Naučila sa je da sjedne dok joj to kažem ali samo dok imam kolačić! Suhu hranu neće ni pogledti!
srdilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 11:33   #59
Dehidrat ti neće jesti zato što je nisi navikla, rekla si da joj
bakica da što ostane od vašeg obida, to nemoj radit, ili ako
ćeš joj davati ostatke vašeg ručka, bar pazi da nema začine.

Orma ti se zove to oko prsiju, međutim ja bi ti preporučila davilicu (venecijanku), malo je skuplja cca 250 kn je za nju, ali tako je možeš
kontrolirat. Moj ima venecijanku, tako sam ga jedino naučila da hoda
uz nogu, naima imaš kontrolu nad psom, a njega ne boli. Specifična je
i po tome što ne čupka dlaku ni podlaku, upravo zbog kraljevskog
veza.

Ormicu joj još nemoj stavljat, jer nemaš nikakvu kontrolu nad psom,
ništa je nećeš naučit.

Učenje hodanja na povodniku prikaži joj kroz igru.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 12:19   #60
Mi inače ne jedemo baš začinjeno malo soli sam jer baka isto nesmije jesti sve pa tak da kuha više dijetno i bez začina! Dajem joj rižu pa pire i neko povrće! Ali i to sve manje hoće jer sam joj dala konzerve i sad joj se to bolje sviđa! moram ju naučit na vodilicu da mogu a njom u šetnju! živim na selu i imamo oko nas šume i livade a i mora se puno istrčavat da joj nebude dosadno! Cijelo posljepodne se igramo i naganjam! samo nas muče te kokoši! Dosadno joj je dok me nema pa njih naganja i čerupa!
srdilica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.