Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2003., 09:47   #21
Quote:
PowerLock kaže:

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

Da, da, s ovim se slažem. Porezne vlasti su uvijek sumnjičave kod transfera love u neku drugu državu i vole zajebavat i revidirat....
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 11:28   #22
Quote:
PowerLock kaže:
1. Banke alarmiraju Ured za suzbijanje pranja novca samo na gotovinske uplate cija je pojedinacna vrijednost veca od 105.000 kn - bankovni transferi ne potpadaju pod tu kategoriju posto u njihovom slucaju novac ima "trag".

2. Ako imas u putovnici stranu radnu dozvolu ti u Hrvatskim bankama imas pravo otvoriti "nerezidentni" bankovni racun. Osim sto se stanje na tim racunima ne dojavljuje HR poreznicima niti oni imaju pravo automatskog uvida, prednost je i sto sa nerezidentnog racuna mozes slati i primati lovu u/iz inozemstvo bez ogranicenja koja su opisana u Zakonu o deviznom poslovanju (dnevne kvote itd)

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

4. Hrvatski zakoni omogucuju nasim bankama da se glede nasih drzavljana koji rade u inozemstvu, ponasaju manje vise kao Liechtenstajnske. Dakle Hrvatska ne dostavlja nikakve podatke o imovini Hrvatskih drzavljana ili njihovim bankovnim racunima u Hrvatskoj stranim sluzbama**. Ovo je jako korisno znati ukoliko ti Irski poreznici, kao sto su svojedobno britanski zatrazili od mene, zatraze pojedinosti o nekretninama u tvom vlasnistvu u Hrvatskoj ili novcu kojem tamo stedis. Ja sam im odgovorio da nemam nista i oni to nemaju nacina za provjeriti.

**Pridrzavanje ovog propisa nedavno je u Saboru problematizirao zastupnik HSP-a Tadic, koji je postavio pitanje da li se banke koje su u stranom vlasnistvu pridrzavaju propisa o zastiti poslovnih tajni njihovih klijenata ukoliko upite o istima postave porezne sluzbe u maticnim zemljama njihovih vlasnika. On je imao primjer da je Rijecka Banka odavala tajne o imovinskom stanju pojedinih klijenata sa nerezidentnim racunima Njemackim poreznm vlastima dok je bila u vlasnistvu Bayerische Landesbanke. Zato je mozda mudro takav racun otvoriti u Croatia banci ili u Hrvatskoj postanskoj koje su 100% u HR vlasnistvu.
Jel sada svima jasno????



Power Lock, otkud ti ove informacije, ako nije tajna...
Il si mozda iz poreznog?
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 12:02   #23
Quote:
Decko UK kaže:
Power Lock, otkud ti ove informacije, ako nije tajna...
Il si mozda iz poreznog?
Nakon 11 godina vani i brojnih transakcija naucit ces i ti
Nista od ovoga nije tajna, a imam i suprugu od frenda koja je voditeljica nerezidentnih racuna u jednoj banci u HR. Zakon o deviznom poslovanju nalazi se na Narodnim novinama kao i Zakon o porezima i drzavnom proracunu koji medjutim ima toliko amandmana i ispravaka da ga dragi Bog nebi mogao sa Interneta skinuti i procitati u varijanti za koju bi mogao sigurno reci da je trenutno vazeca.

Ali za nas vani je najbitnije da smo, ukoliko godisnje u Hrvatskoj provodimo manje od pola godine, oslobodjeni svih poreza na sve prihode, osim na one koje ostvarimo u samoj Hrvatskoj. U tom smislu Sporazumi o izbjegavanju dvostrukih oporezivanja najvise se odnose na ljude koji stalno borave u Hrvatskoj a povremeno vani nesto zarade, pa ako im strana drzava to oporezuje, Hrvatska ih oslobodi.

Onaj dio o Tadicu znam jer imam dostup HINA-inom komercijalnom servisu - Tamo imas jako dobar pregled saborskih rasprava koje mozes izlistati po temama i po zastupnicima za svaki saborski mandat.

Narodne Novine - Link
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 12:26   #24
Hvala lijepa

Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2003., 23:32   #25
Power, fala pajdo. Ti si jedna najljudina na ovom forumu.

Otvoriti cu nerezidentni racun i poslat lovu na njega.

Samo jos zadnje pitanje. S tom lovom planiram kupiti nekretninu u Hrvatskoj. Mogu li sa nerezidentnog racuna doznakom uplatiti lovu na racun prodavaca nekretnine na isti nacin na koji bi prebacio s normalnog racuna?
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 01:51   #26
Quote:
Phil Lynott kaže:
Mogu li sa nerezidentnog racuna doznakom uplatiti lovu na racun prodavaca nekretnine na isti nacin na koji bi prebacio s normalnog racuna?
Mozes. Samo konzultiraj se u banci kako to obaviti tako da imas dokaz da si obavio isplatu. Naime ako platis u Kunama na izvadku primatelja (prodavaca) se pojavi tvoje ime pa je to dokaz da mu je lova sjela (ali tada izgubis dosta na tecajnoj razlici) - ako placas u devizama lova se pojavi samo kao medjubankarska doznaka. Mozda je najbolje to izvesti preko Javnog biljeznika.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:01   #27
Slanje novca u Hrvatsku

Pozdrav svima,


Namjeravam elektronski poslati 6000 Eura direktno sa svog racuna ovdje u Torontu hrvatskom drzavljanu, na njegov devizni racun u jednoj od vecih hrvatskih banaka (PBZ, Zagrebacka, Dalmatinska i sl.).

Svjestan sam svih troskova slanja sa strane moje banke. Zanima me, znate li, da li banke u Hrvatskoj naplacuju dodatne troskove samo za "sjedanje novca" na devizni racun njihovog klijenta. Tu ne mislim na eventualne troskove ako se novac zeli podici istog trenutka kad sjedne ili prilikom konverzije u kune, nego samo da li, ako od moje banke dobiju instrukciju da uplate na devizni racun njihovog stedise 6000 Eura, oni odmah uzmu npr. 1% i uplate 5940 Eura.

Unaprijed zahvaljujem na vasim iskustvima i informacijama.

Jos jednom topli pozdrav svima na forumu.

Kreptopuh
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:04   #28
Meni su nedavno rekli u Zagrebackoj banci da se po novom deviznom zakonu ne moze na tudji racun izvrsiti uplata u devizama bez punomoci vlasnika racuna.

Al ti svejedno provjeri jel to bas 100% istina.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:16   #29
Punomoc? U kojem obliku? Da li, npr. vlasnik deviznog racuna u hr banci treba doci na salter i reci/potpisati da sutra ocekuje uplatu sa tog i tog racuna u kanadskoj banci? Moze li se negdje na internetu vidjeti taj zakon?

Mislim, vjerujem da je sve moguce, ali mi je ovo malo cudno.

Svejedno Cats, hvala na informaciji.


Kreptopuh
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:21   #30
Probaj na

http://www.mfin.hr/pdf/zakdevposl.pdf
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:34   #31
Re: Slanje novca u Hrvatsku

Quote:
kreptopuh kaže:
Unaprijed zahvaljujem na vasim iskustvima i informacijama.

Smao salji ako ti je najnajnajbliza rodbina. Ovim ostalima ni u ludilu i slinavki i sapu! Niti pozajmljuj nikome, jer niko nece ni tebi pozajmiti kada tebi bude trebalo.
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:39   #32
Re: Slanje novca u Hrvatsku

Quote:
kreptopuh kaže:
Svjestan sam svih troskova slanja sa strane moje banke. Zanima me, znate li, da li banke u Hrvatskoj naplacuju dodatne troskove samo za "sjedanje novca" na devizni racun njihovog klijenta. Tu ne mislim na eventualne troskove ako se novac zeli podici istog trenutka kad sjedne ili prilikom konverzije u kune, nego samo da li, ako od moje banke dobiju instrukciju da uplate na devizni racun njihovog stedise 6000 Eura, oni odmah uzmu npr. 1% i uplate 5940 Eura.
Ne znam kako je kod vas, ali ako ja iz Njemacke zelim slati, moguce je da:
a) preuzmem svoje troskove
b) preuzmem svoje i troskove osobe iz HR
c) osoba iz HR preuzima i svoje i moje


Pri opciji b) osoba dobiva kompletan iznos koji saljem, nema vise nikakvih odbitaka.

Zar nemate tako nesto?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 18:56   #33
Gospon Pes, nisam cuo da te opcije postoje ovdje. Iako mi se ne cini logino da kanadska (ili njemacka) banka preuzima odgovornost naplacivnja i za hrvatsku stranu. Najvise zbog eventualne pravne odgovornosti (zamisli da posaljes u banku ne reguliranu kanadskim/njemackim bankovnim sustavom recimo 100 Eura i tri dana nakon toga ti sa racuna "nestane" jos 300 u ime troskova transakcije sa te "vanjske" banke)

S druge strane, mozda zaista banke ovdje nisu toliko sofisticirane kao u Njemackoj.

Na stranu sve to, vise bi me zanimala informacija ako znas nekoga tko je slao novce u hr sa opcijom b). Na taj nacin bi mogli doznati koliki su troskovi sa hrvatske strane.

Unaprijed hvala

Kreptopuh.
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:01   #34
Slala sam ja osobno, zato ti i govorim.
I troskovi su bili isti koliko i moji. Dakle, ako su moji 10 € (da bar jesu), i hrvatski su toliko.
Slala sam zadnje prije nekoliko godina, tad su jos bile marke i ne sjecam se vise iznosa, mislim da je bilo nesto oko 60 DM za obje strane. Oko 30 danasnjih eura.
U medjuvremenu je mozda vise...
Ali opcije slanja sigurno nisu promijenili.

Onaj biser s punomoci cujem prvi put i izuzetno mi je nelogican, iako je nasim budalama i to slicno...
No znas kome novac zelis poslati, zar ne? Zar ti doticna osoba ne moze reci sto je s tom punomoci i koliki su bankovni troskovi s hrvatske strane? Ako vec saljes toliku svotu, posalji osobu da se raspita, moze i ona nesto raditi.

Jos nesto.
Troskovi nemaju veze s visinom svote koju saljes. To su fiksni troskovi poslovanja slao ti 100 ili 1000.
Barem je ovdje tako.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:32   #35
Napisi cek i posalji postom. Zagrebacka banka ce ga unovciti, naravno uz proviziju. Ja sam tako radio vec nekoliko puta.
Hellkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:47   #36
Gospon Pes,
Hvala na odgovoru. Iako par godina je vise nego dovoljno da informacija takvog tipa zastari.
Ono cega se najvise bojim je da ne udaraju neki postotak. Fiksni troskovi su OK, ako su normalni (oko 10-15 Eura). Iako, ako vucemo paralelu sa normalnom uplatom deviza (npr. dodjes na salter sa 1000 Eura i hoces ih poloziti na svoj devizni racun) gdje nema nikakvih troskova, ne bi ih trebalo biti ni kada novci stignu elektronskim putem.
Pokusao sam kontaktirati ZABU, ali je konverzacija sa helpdesk-om krenula od nastanka svijeta pa sam (za sada) odustao.

Cats,
Prosao sam kroz pdf, nisam primjetio nista sto bi upucivalo na evntualnu punomoc.

Kokuz,
Hvala na savjetima, iako se te stvari obicno nauce tek kad ih sam is(p/k)usis

Hvala

Kreptopuh
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 19:49   #37
Quote:
Hellkin kaže:
Napisi cek i posalji postom. Zagrebacka banka ce ga unovciti, naravno uz proviziju. Ja sam tako radio vec nekoliko puta.
Dobro, i kolika je bila provizija?

Kreptopuh
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 20:37   #38
Pogledaj koliko kosta American Express Gift Check.

Kad to posaljes, na njemu ce pisati ime te osobe i moze taj cek unovciti u nekoj od banaka u Hrvatskoj.

Ja sam prije par godina tako slao.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 20:46   #39
novce mozete i primati i slati na relaciji DE - Hrvatska po opcijama koje je navela Pesica.

Ja uvijek biram opciju da ona hrvatska strana nista ne placa. Nikakva punopomoc ne treba i za to prvi put cujem ovdje.

Quote:
Jos nesto.
Troskovi nemaju veze s visinom svote koju saljes. To su fiksni troskovi poslovanja slao ti 100 ili 1000.
Barem je ovdje tako.

tocno. I ovu su prilicno friske informacije.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 21:10   #40
Winona,

Hvala na odgovoru. Samo par dodatnih ptanja.
Kad udjes u svoju banku u Njemackoj i kazes da bi htjela poslati novac tako da ti snosis sve troskove, na koji nacin ti tvoja banka to naplati?

Da objasnim pitanje.

Da li kazu: "Dobro, mi naplacujemo (npr.) 10 Eura za transakciju"; zatim izvade knjigu (kompjutor ili sl. nema veze) i odmah kazu: "OK to ide na racun u PBZ - oni naplacuju to jos 20 Eura, dakle cjelokupni troskovi su 30 Eura"

Ili,
oni samo naplate svoj dio, pa tek nakon nekoliko dana ti automatski skinu sa racuna onoliko koliko kosta hrvatska strana transakcije.


Koliko sam shvatio napisala si da su to prilicno friske informacije, mozes li mi onda reci koliki su dakle ti fiksni troskovi sa hrvatske strane, s obzirom da me to najvise i zanima?


Unaprijed hvala

Kreptopuh
kreptopuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.