Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2010., 02:34   #81
vidim da mi nitko ne odgovara, pa postavljam novo pitanje, pošto ne nalazim odgovor.

piše da moram platiti u roku od 8 dana od primitka. danas je osmi dan RADNI dan. zanima me, da li je 8 radnih dana od primitka ili 8 dana računajući vikend?

ako da, sutra imam priliku platiti kaznu. ako ne, mogu je ja platiti iako je rok prošao, ali što onda? ako platim ako je rok prošao?
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 04:36   #82
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne radi se tako, budući da se odluka ne može donijeti bez neke tvoje (prekršiteljeve) obavijesti. Bila ona u formi uručenog naloga, obavijesti o počinjenom prekršaju, sudskog poziva, obavijesti na oglasnoj ploči i sl.
Nažalost odluka se može donjeti bez prekršiteljeva znanja, odnosno on za nju može saznati tek kada mu porezna "sjede" na račun.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:29   #83
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
vidim da mi nitko ne odgovara, pa postavljam novo pitanje, pošto ne nalazim odgovor.

piše da moram platiti u roku od 8 dana od primitka. danas je osmi dan RADNI dan. zanima me, da li je 8 radnih dana od primitka ili 8 dana računajući vikend?

ako da, sutra imam priliku platiti kaznu. ako ne, mogu je ja platiti iako je rok prošao, ali što onda? ako platim ako je rok prošao?
Imas 8 dana. Neradni dani i vikendi su bitni samo ako rok na taj dan zavrsava, sto ovdje nije slucaj. Platiti mozes uvijek. Isto tako, moze i procitati par stranica teme o prekrsajima, sve ta pitanja su vec postavljena i na njih je odgovoreno
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:35   #84
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Imas 8 dana. Neradni dani i vikendi su bitni samo ako rok na taj dan zavrsava, sto ovdje nije slucaj. Platiti mozes uvijek. Isto tako, moze i procitati par stranica teme o prekrsajima, sve ta pitanja su vec postavljena i na njih je odgovoreno
znači neću dobiti nikakvu opomenu za neplaćanje, ako recimo danas odem i platim?

to me najviše zanimalo. inače, pregledao sam tema i tema, nigdje se ne spominje da li se radi o danima ili radnim danima.

Hvala, Katrin.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:48   #85
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Nažalost odluka se može donjeti bez prekršiteljeva znanja, odnosno on za nju može saznati tek kada mu porezna "sjede" na račun.
Ne može. Postoji jedina mogućnost da prekršitelj odbija primati poštu kroz duže vrijeme, pa sud odluke objavi na oglasnoj ploči, a to nije donošenje odluke bez prekršiteljeva znanja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 20:26   #86
Umm, pitanje:

Pred 5 dana (03.09. ako se nekome ne da gledati na kalendar ) sam imao susret sa veseljakom na skuteru na autobusnom kolodvoru u Rijeci

Situacija:
Ja stajem na jedan od perona, on taman prolazi, ja da cu izac (sva 4 upaljena), one mi kaze da ne mogu tu stat. Naravno, pitam, "ni minutu, idem po kartu" ovo-ono. Ne. Ok, ajde, zatvarao sam prolaz kroz peron ako bi slucajno neki bus naisao, smetao busu, maknut cu se. Maknem se 40-ak metara dalje, još uvijek u krugu kolodvora ali di apsolutno nikome ne smetam, ni autobusima, ni taxijima, ni pješacima, nikome osim možda nekome tko bi htio isto ko ja stati tamo). Uljećem u ured, kupujem kartu, izlazim van a veseljak piše nešto.
I tu je krenulo.
"Jesam vam rekao da ne možete stat?"
"Pa jeste, ali nisam tamo"
"Sad ćete dobit kaznu."
"Za šta, pa nisam ni 2 minute ovdje (pokazujem štopericu koju sam kurvinjski upalio). Pišete mi kaznu za zaustavljanje?"
"Ne, nije kazna za parkiranje, dobit ćete kaznu jer niste poslušali policajca"
""

Uglavom, legitimirao me, pogledao prometnu i vozačku, i ispunio neki "Optužni prijedlog" (to sam jedino vidio), nisam dobio nikakav papir, nikakvu kaznu, ništa potpisao,... Rekao je da će mi doć poziv od suda doma.

Jel mi može netko objasnit o čemu je uopće riječ i šta mogu očekivat da mi dođe doma?
Sunburn3011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 22:12   #87
Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... Jel mi može netko objasnit o čemu je uopće riječ i šta mogu očekivat da mi dođe doma?
Optužni prijedlog znači da će biti podnesena prekršajna prijava redovnim putem, da će sud odrediti ročište na koje ćeš biti pozvan i na kojem ćeš dati iskaz. Znači, očekuješ poziv sa suda.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 23:08   #88
Znaci doc cu na sud koji ce mi onda odrapit kaznu. Fantasticno. Neka okvirna ideja o kakvoj cifri se radi i koje se sanse da je izbjegnem ili bar smanjim?
Prvi prekrsaj i takve stvari...
Sunburn3011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 23:57   #89
evo nekoliko pitanja od mene:
ovako,vozim skuter od 50 kubika.zanima me:
1. kolika je kazna za nenošenje naočala(piše u vozačkoj da ih trebam imati)
2.kazna za nenošenje kacige(vrlo rijetko na relacijama koje nisu dulje od 500m)
3.kazna za kacigu i naočale skupa(dali se zbraja ili što?)
4.kazna ako npr. u naseljenom mjestu vozim 70-90 km/h,ograničenje 50
5.kada se može oduzeti vozačka?kad imaš 9 bodova ili može i prije
6.dali netko može objaviti link gdje mogu pronaći informacije o kaznama,bodovima itd.
7.skuter bez blokade-dali je i to prekršaj?
8.nikad nisam bio uhvaćen,niti kažnjavan;kako razgovarati s policajcem i dali ti može progledati kroz prste za prvi prekršaj?

heh malo previše pitanja,al jbg znatiželjan sam
Scorpione is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 01:45   #90
Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
Znaci doc cu na sud koji ce mi onda odrapit kaznu. Fantasticno. Neka okvirna ideja o kakvoj cifri se radi i koje se sanse da je izbjegnem ili bar smanjim?
Prvi prekrsaj i takve stvari...
Ako je riječ samo o parkiranju, onda je vjerojatno cifra 500 kuna. Mada je malo nejasno zašto ti nije odmah izdao prekršajni nalog ili napisao izvješće o počinjenom prekršaju. Tako se inače radi, ali u Zagrebu, tako da možda oni imaju malo drugačija pravila (u biti je sve to isto, samo je forma malo drugačija).


Quote:
škorpion993 kaže: Pogledaj post
... 1. kolika je kazna za nenošenje naočala(piše u vozačkoj da ih trebam imati)
2.kazna za nenošenje kacige(vrlo rijetko na relacijama koje nisu dulje od 500m)
3.kazna za kacigu i naočale skupa(dali se zbraja ili što?)
4.kazna ako npr. u naseljenom mjestu vozim 70-90 km/h,ograničenje 50
5.kada se može oduzeti vozačka?kad imaš 9 bodova ili može i prije
6.dali netko može objaviti link gdje mogu pronaći informacije o kaznama,bodovima itd.
7.skuter bez blokade-dali je i to prekršaj?
8.nikad nisam bio uhvaćen,niti kažnjavan;kako razgovarati s policajcem i dali ti može progledati kroz prste za prvi prekršaj?...
1. 500 kuna.
2. 1000 kuna.
3. Zbrajaju se.
4. 2000 kuna.
5. Može i odmah ako si pijan.
6. Prije je postojao besplatni broj, ali mislim da su ga ukinuli (0800 0092 - sad se nitko ne javlja).
7. Ne kontroliramo to na cesti.
8. Biti fin i pristojan, priznati počinjeni prekršaj (realno) i nadati se najboljem. Ako se radi o prekršajima koje si naveo, teško će ti ih oprostiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 01:50   #91
Ma da je samo parkiranje sve 5. Nije bajno s lovom (kome je?) ali vidjet s sucem dal mogu na rate i to nije problem, cak i posudit pa vratit frendu na rate.. Nije da se skrivam, priznajem prekrsaj etc.
Ali ne mogu nista nac o kazni za to sto "nisam poslusao policajca". Jel postoji to uopce? I ako postoji cemu se mogu veselit? Za 500 cu se skrpat, za 1500, 3000 ili vise bas i necu.
Sunburn3011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 02:20   #92
Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... Ali ne mogu nista nac o kazni za to sto "nisam poslusao policajca". Jel postoji to uopce? I ako postoji cemu se mogu veselit?...
Ako ti je i to pisao, onda je kazna 3000-7000 kuna - čl. 32. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Nisam to nikada pisao radi takvog preparkiravanja, ali to bi objašnjavalo optužni prijedlog.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 02:23   #93
Fantasticno

Sad sam skuzio da bi mi bilo jeftinije da sam vozio 100 kroz centar Rijeke usred bijelog dana nego ovo. Ma cisti za zakon

A sta se tice preparkiravanja, mislim da je tu bio vise ego sta je vidio da sam ipak stao na autobusnom, makar ne tamo gdje mi je on rekao da ne smijem. Gle, ja ZNAM da sam prekrsio zakon, ali isto tako znam da nemam 3000 kuna samo tako za dat nekome, a pogotovo zato jer nisam bas napravio takav neki uber-prekrsaj ili sta ti ja znam.

Realno, kolike su sanse da mi se smanji kazna s obzirom na prijasnje nekaznjavanje, priznanje, jos neke eventualne olakotne okolnosti o kojima sad ne bi, etc.?

Zadnje uređivanje Sunburn3011 : 09.09.2010. at 02:58.
Sunburn3011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:19   #94
Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... Ma cisti za zakon...
Takav je kakav je, a kazne za nepostupanje po naredbi policajca su opravdano među najvećima (prekršaj je jedan od težih). To što je glupa situacija ne mijenja na stvari. Uostalom, činjenica je da nisi poslušao naredbu policajca.


Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... Realno, kolike su sanse da mi se smanji kazna s obzirom na prijasnje nekaznjavanje, priznanje, jos neke eventualne olakotne okolnosti o kojima sad ne bi, etc.?
Velika vjerojatnost na smanjenje na oko trećinu propisane. Znači, ukupna ti je npr. 3500 kuna, a sud odredi oko 1200 kuna.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:38   #95
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Takav je kakav je, a kazne za nepostupanje po naredbi policajca su opravdano među najvećima (prekršaj je jedan od težih). To što je glupa situacija ne mijenja na stvari. Uostalom, činjenica je da nisi poslušao naredbu policajca.
Istina, to ni ne poricem. Ali sam mislio da se taj članak odnosi na veseljake koji prozuje kraj lizalice, nije baš da sam mu rekao da neću i otišao.

S druge strane mi je sinulo, što ne bi napravio jer je pokvareno, ali čist mogu, da sam se samo otšetao doma i ostavio auto tamo pauk+ležarina+kazna bi mi bili pola od ove. Nije baš dobro složeno, zapravo ide na ruku onima malo slabijeg morala



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Velika vjerojatnost na smanjenje na oko trećinu propisane. Znači, ukupna ti je npr. 3500 kuna, a sud odredi oko 1200 kuna.
U tvojem iskustvu je to tako? Jer su mi mjesečna primanja oko 1500 stipendije i to je to tako da mi je to ogromna razlika.
Sunburn3011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 13:15   #96
Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
Istina, to ni ne poricem. Ali sam mislio da se taj članak odnosi na veseljake koji prozuje kraj lizalice, nije baš da sam mu rekao da neću i otišao...
Odnosi se na bilo koje nepostupanje po naredbi. Tebi je rečeno da se makneš, a otišao si par metara dalje i opet stao. Nije neki zločin, ali je dovoljno.


Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... S druge strane mi je sinulo, što ne bi napravio jer je pokvareno, ali čist mogu, da sam se samo otšetao doma i ostavio auto tamo pauk+ležarina+kazna bi mi bili pola od ove. Nije baš dobro složeno, zapravo ide na ruku onima malo slabijeg morala...
Ako je policajac razgovarao s tobom, ne bi mogao samo "odšetati", nego bi si napravio veći problem. A ako ti je već izdao naredbu, svejedno je jesi li tamo ili pobjegneš i ostaviš auto - nepostupanje u oba slučaja. Na kraju bi svakako imao samo veće troškove.


Quote:
Sunburn3011 kaže: Pogledaj post
... U tvojem iskustvu je to tako? Jer su mi mjesečna primanja oko 1500 stipendije i to je to tako da mi je to ogromna razlika.
U pravilu, ako na sudu priznaš, ako se kaješ i nećeš ponoviti slično, ako nabrojiš par olakotnih okolnosti (nekažnjavanost, žurba u vrijeme počinjenja prekršaja, nije nikome smetao, brzo se maknuo, mala primanja i sl.), te na krajuzamoliš za blagost, dobit ćeš trećinu propisane kazne. Prisutan sam na hrpi ročišta i uvijek je tako.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 22:51   #97
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne može. Postoji jedina mogućnost da prekršitelj odbija primati poštu kroz duže vrijeme, pa sud odluke objavi na oglasnoj ploči, a to nije donošenje odluke bez prekršiteljeva znanja.
Što se dogodi kad policajac ispuni prekršajni nalog, na mjestu za potpis stranke upiše "odbio potpisati", stavi primjedbu da je nalog uručen stranci, a primjerak za stranku baci u prvi koš za smeće? Kad će stranka saznati da je protiv njega pokrenut postupak?
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 01:45   #98
pa vjerojatno onda kad dobije poziv od suda
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:53   #99
Nece dobiti poziv sa suda jer ukoliko se ne zali nalog postaje pravomocan. Sve da policajac i napravi to sto je opisano (kao da nema pametnijeg posla) onda ta stranka moze otici u policiju i reci sto se dogodilo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 23:48   #100
Quote:
ivo70 kaže: Pogledaj post
Što se dogodi kad policajac ispuni prekršajni nalog, na mjestu za potpis stranke upiše "odbio potpisati", stavi primjedbu da je nalog uručen stranci, a primjerak za stranku baci u prvi koš za smeće? Kad će stranka saznati da je protiv njega pokrenut postupak?
U tom slučaju nikako, ali kako time policajac čini kazneno djelo, nije nam baš u interesu. Možda i može proći jednom, ali da ih se nekoliko žali na to, ne bi bilo dobro (za tog policajca).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.