Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2011., 00:11   #1
Događaji oko prijevoja Derale-Grahovo

Ovaj događaj me zanima.Tamo mi je otac bio,a u par dana poginulo je 14 mojih sumještana Kaštelana.Zanimaju me neki detalji oko ovog događaja.Otac mi je inače bio u 141.brigadi,a uvijek mi priča da su mu to bili najteži dani u ratu.Tri dana neprekidne borbe i nespavanja.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 01:24   #2
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ovaj događaj me zanima.Tamo mi je otac bio,a u par dana poginulo je 14 mojih sumještana Kaštelana.Zanimaju me neki detalji oko ovog događaja.Otac mi je inače bio u 141.brigadi,a uvijek mi priča da su mu to bili najteži dani u ratu.Tri dana neprekidne borbe i nespavanja.
Ja sam čuo da su to bili Trogirani.

Koliko pamtim ujakove priče, sad nemoj te me razapinjati ako san što falija, Srbi su koristeći našu euforiju iza Oluje iznenada napali da bi povratili Grahovo. Naši su bili iznenađeni, ali su brzo stigla pojačanja i ovi su potučeni. u tom prvom naletu stradalo je dosta naših, ali kad je priča završila tako da ne da nisu došli do Grahova nego smo mi došli pred Drvar.

Mislim kako si mislio na taj događaj.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 02:09   #3
E napokon netkoMislim znam dosta o tim događajima,zapravo o cijelom ratu,ali ovaj me događaj zanima baš radi mojih sumještana.Znam da je poginulo 14 Kaštelana,nažalost bilo je i drugih.Ako se ne varam brojka se vrti oko 30.3 bojna 141 tek je bila osnovana,popunjena sve mladim momcima,bili su neiskusni,Srbi su navodno to doznali i udrili po najslabijoj karici,pa je 4.brigada morala doći u pomoć.Kažu da je to totalni haos bio,Kaštela zavijena u crno...otac mi je tjedan dana išao po sprovodima.Kad sam bio manji otac mi ne bi pričao o nekim situacijama u borbi,sada mi to otvoreno priča,vidi da me to zanima.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 02:29   #4
Prije svega pozdrav mom sugradanu

Meni je otac tu poginija , pa bi isto malo vise tija da saznam o toj akciju posto se nemoze o njoj puno procitat ni saznat !!
-mclaren- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 02:51   #5
Prije svega da izrazim poštovanje prema tvom ocu i svim poginulim braniteljima,i svaka ti čast što hočeš sudjelovati u temi.IZ kojih si Kaštela?Lako bi se moglo dogoditi da je moj otac poznavao tvoga.Otac mi je bio u drugoj bojni,gdje su također bili dosta mladi ljudi.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 14:00   #6
Na forumu imaš dosta ljudi iz 4. GBR. Budi strpljiv dok se neko od njih ne uključi pa onda opleti s pitanjima.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 14:08   #7
Četvrta je tada imala dopust ako se ne varam,crta je bila mirna više manje pa su uzeli predah,a ovi su uvidjeli da mogu probiti crtu.Bez obzira na sve opet im nije upalilo.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 15:48   #8
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Četvrta je tada imala dopust ako se ne varam,crta je bila mirna više manje pa su uzeli predah,a ovi su uvidjeli da mogu probiti crtu.Bez obzira na sve opet im nije upalilo.
Bila je zamjenjena , no tada su srbi krenuli u napad s ciljem vracanja izgubljenog teritorija ( uspješno ) i onda je 15.08 četvrta vraćena u ispomoć i već sljedećeg dana su vratili taj teritorij .
-mclaren- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 12:45   #9
Nakon završenih operacija¸udarne snage su trebale odmor.Nabrzinu je mobilizirano ljudstvo bez ikakve obuke¸a čak ih je bilo kojima je to bio prvi teren.
Ljudi su dovedeni bez ikakve pripreme¸neki nisu znali ni strane svijeta.Kad su Srbi krenili u protuudar neki su i bježali na srpsku stranu.Linije su bile pukle¸nastala je panika i onda je u pomoć krenila 4. brigada¸interventna bojna 6. domobranske¸a nisam siguran jeli krenila i 7 brigada.Bilo je pravog okršaja i stanje se stabiliziralo.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:02   #10
Njima je to bilo doslovno biti ili ne biti za to područje.141.brigada je bila dobra,ali ova 3.bojna je bila sastavljena od ovih šta si naveo,neiskusnih i ona je pukla što nije ni čudo.Tamo mi je ujca skupilo sa 18 godina i dan danas ne priča o tome,praktički ga skupilo,što nije bilo pošteno jer dragovoljno su mi već u ratu bili otac,stric,tetak i drugi ujac.Nije bilo potrebe da nejga i tako mlade skupe.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 22:35   #11
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
E napokon netkoMislim znam dosta o tim događajima,zapravo o cijelom ratu,ali ovaj me događaj zanima baš radi mojih sumještana.Znam da je poginulo 14 Kaštelana,nažalost bilo je i drugih.Ako se ne varam brojka se vrti oko 30.3 bojna 141 tek je bila osnovana,popunjena sve mladim momcima,bili su neiskusni,Srbi su navodno to doznali i udrili po najslabijoj karici,pa je 4.brigada morala doći u pomoć.Kažu da je to totalni haos bio,Kaštela zavijena u crno...otac mi je tjedan dana išao po sprovodima.Kad sam bio manji otac mi ne bi pričao o nekim situacijama u borbi,sada mi to otvoreno priča,vidi da me to zanima.
Iz 141. brigade je tada poginulo 28 vojnika, što u srpskom napadu, što u protuudaru naših snaga. Nema informacija, barem za širu javnost, što se točno dogodilo, ali po onomu što sam ja čuo od pojedinih pripadnika 4. brigade, najvjerojatnije je riječ o neiskustvu vojnika na tom dijelu bojišta. Koliko su tada kolale informacije, Srbi su ih uhvatili u zoru na spavanju, te tako izazvali dodatni početni kaos u prvim satima.

U protunapadu naših snaga su učestovale 126. brigada HV, 6. domobranska pukovnija HV, dijelovi 141. brigade HV, jedna bojna 7. gardijske i jedna ojačana bojna 4. gardijske, koje je zbog toga hitno vraćena sa odmora na bojište.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 02:13   #12
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
Iz 141. brigade je tada poginulo 28 vojnika, što u srpskom napadu, što u protuudaru naših snaga. Nema informacija, barem za širu javnost, što se točno dogodilo, ali po onomu što sam ja čuo od pojedinih pripadnika 4. brigade, najvjerojatnije je riječ o neiskustvu vojnika na tom dijelu bojišta. Koliko su tada kolale informacije, Srbi su ih uhvatili u zoru na spavanju, te tako izazvali dodatni početni kaos u prvim satima.

U protunapadu naših snaga su učestovale 126. brigada HV, 6. domobranska pukovnija HV, dijelovi 141. brigade HV, jedna bojna 7. gardijske i jedna ojačana bojna 4. gardijske, koje je zbog toga hitno vraćena sa odmora na bojište.
Hvala kralju na informacijama
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 02:14   #13
141.je u ratu imala 61 poginulog.Ovdje ih je praktički pola poginulo
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 14:57   #14
jel ima neki broj za ubijene četnike u toj akciji?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:09   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
jel ima neki broj za ubijene četnike u toj akciji?
Imali su katastrofalne gubitke. Poanta je u tomu da im je ova ojačana bojna 4. gardijske zašla maltene iza leđa i presjekla im odstupnicu i komunikaciju prema Drvaru u Resanovcima.

Ono što je ostalo u tom prostoru je većinom izginulo i uništeno. Bilo je tu i elitnih srpskih snaga. Poslije, sve do dolaska HV-a i HVO-a na Malu Manjaču pred Banja Luku, Srbi nisu bili u stanju organizirati bilo kakav smislen i organiziran protuudar.

Približno na skici dolje: crveno - sprski prodor, plavo - 4. gardijska im presijeca odstupnicu prema Drvaru i stavlja ih u skoro potpuno okruženje.

http://img806.imageshack.us/img806/4600/70284700.jpg

Zadnje uređivanje Labrador20 : 03.05.2011. at 15:18.
Labrador20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:57   #16
Hvala na ovim prikazimaNe znam broj sa njihove strane samo znam da su im gubici bili veliki.Znam za događaj kada ih je barem 15 poginulo u jednoj kući,samo što je to bilo desetak dana prije ovoga kod Crnog Luga.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:59   #17
Ovo kod Grahova je bio potez očajnika.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 23:54   #18
Čini mi se kako su Srbi napravili nekakvu heterogenu grupu skrpljenu od specijalne policije iz BL, interventih snaga iz 2. KK, nešto im je dao i 1. KK, čak su nešto specijalaca dovukli i iz okolice Sarajeva. U principu to je bilo najbolje što su u tom trenutku mogli skupiti i to su bacili na tu jednu kartu iznenadnog udara na Grahovo. Kad im je to staracano oni nisu imali više nikakve jače rezerve. Ovo što su sklepali je bilo u rangu jedne ojačane bojne, možda i nešto jače, znači vjerovatno 600-700 ljudi, najviše 1000. Normalno uz to su imali i lokalce, ali ti su već bili u rasulu nakon pada Glamoča i Grahova.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 01:52   #19
Zahvaljujem na informacijama
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 19:45   #20
Gdje su bile "elitne " postrojbe HVO -a . Koliko vidim , opet su Pauci i brigade iz Hrvatske morale ponovo napraviti reda po Herceg-Bosni .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.