Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 10:12   #1
Filmovi kvaliteta slike

Pozdrav. Več dugo me zanima kakav je redosljed kvalitete slike od najniže do najviše? U mislima imam DVDRip, 720p, 1080p, Brrip, Webrip, HDRip i slične. Toliko ih ima, da sam izgubio kompas i ne znam točno šta je šta.

- Naprimjer jedan film u 720p kvaliteti če biti 5GB velik, drugi u istoj kvaliteti če biti 1GB velik. Kako se odna mjeri kvaliteta?
- Jedan film u 720p kvaliteti je mkv, drugi je MP4? Kako se tu mjeri kvaliteta?
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 10:47   #2
Kvaliteta se unutar određene vrste datoteke najlakše razlikuje prema bitrateu. Šta veći bitrate, bolja kvaliteta. Naravno da je bolja kvaliteta h.264 720p uratka od 4500kbps nego h.264 720p od 1500kbps.
Taj ukupni bitrate se opet dijeli na video bitrate i audio bitrate. Kod torrenta ti uglavnom piše koliki je ukupni bitrate, koliki video, a koliki audio. Video+audio=total bitrate.
Nekad mi je ugodnije pogledat 480p dvdrip sa višim nego 1080p brrip sa niskim bitrateom. Dakle, nije sve u rezoluciji.

Ono dalje šta je bitno je način enkodiranja videa. Novi standard koji se već neko vrime uvodi je h.265 (HEVC). On omogućuje, ukratko rečeno, bolju kvalitetu videa uz manju veličinu datoteke od starijeg opće prihvaćenog h264. Ako biraš između ova dva zapisa onda ti bitrate nije od neke pomoći dok otprilike ne shvatiš kako se međusobno odnose. A za to će ti trebat neko vrijeme.

Minimum kojeg se ja držin kod h264 je otprilike 3-4GB za 720p dugometražni film. 8GB i više za 1080p.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 11:03   #3
dakle je moguče da je bolji 720p sa višim bitrateom nego 1080p na nižim bitrateom? a kakvi si onda Brrip bitratei? Jer po mome iskustvu Brrip nije slaba kvaliteta i može se pristojno gledati.
__________________
Čovjek je čovjeku vuk
yyyeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 11:26   #4
Naravno da je moguće da ima boljih 720p ripova od 1080p i to se redovito događa. Ka šta san već reka, nije sve u rezoluciji.
Ako hoćeš najlakše uočit razliku, skini neki Yifyjev 1080p rip od otprilike 1GB, a onda skini neki 720p rip od 3.5GB. Razlika je tu i puno veća nego šta veličina datoteke sugerira - puno veći bitrate na rezoluciji koja sama po sebi inače zahtjeva manju veličinu datoteke!

Blu ray ripovi su ti u osnovi najkvalitetniji jer oni nude najkvalitetniji originalni materijal, ali sve ovisi o postavkama enkodiranja. Yify će komprimirat video do krajnje granice i dobit će rezultat kojeg naprimjer ja jedino mogu gledat na mobitelu sa ekranom 720p rezolucije na kojem se ne mogu vidit problemi sa slikom. O zvuku na njegovim ripovima ne treba ni govorit.
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 12:24   #5
Da, najbitniji je zapravo original iz kojega se stvara RIP materijal.
Ja npr kada sam imao kucno kino uvijek sam pazio da je materijal s 5.1 zvukom sto povlaci za sobom da nije kakva CAM ili npr kopija s korejskim podnatpisima.
Dakle minimum web ili BR kao izvor.

Velicina minimum 1gb za film, a ono sta sam stvarno zelio max dozivjeti...
720 i dd5.1, idealno dts

Zapravo preko zvuka vidis od kuda je original i kakavv je RIP.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 18:37   #6
a sad više nemaš kućno kino...sad si to prerastao?
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:37   #7
Quote:
DelmatST kaže: Pogledaj post
Naravno da je moguće da ima boljih 720p ripova od 1080p i to se redovito događa. Ka šta san već reka, nije sve u rezoluciji.
Ako hoćeš najlakše uočit razliku, skini neki Yifyjev 1080p rip od otprilike 1GB, a onda skini neki 720p rip od 3.5GB. Razlika je tu i puno veća nego šta veličina datoteke sugerira - puno veći bitrate na rezoluciji koja sama po sebi inače zahtjeva manju veličinu datoteke!...
Uz jednu vrlo bitnu stvar koju si zaboravio: postoji puno načina kompresije podataka tako da isti film u istoj rezoluciji npr. 1080p može imati 10GB i biti loš a drugi sa samo 4GB odličan. Ovisi koliko si truda (i vremena) spreman uložiti. Kao što je novi H265 otprilike duplo bolji od starog H264, odnosno uz duplo manje gigabajta nudi jednaku kvalitetu...Može se desiti da je kvalitetni 720p bolji od 1080p ali samo ako se radi o lošem 1080p jer nema algoritma ni čarobnog štapića koji može nadoknaditi piksele koji nedostaju, tako da NE postoji 480p koji je bolji od 1080p jer ne postoji niti će postojati software koji može nadoknaditi razliku od 5x (pet puta) više piksela u FHD-u. Vjerojatno tako misliš jer ima puno primjera gdje naprave upscaling sa 480p na FHD a to je obični shit i nije nikako usporediv sa pravim 720p a kamoli sa 1080p. Jedina stvarna kvaliteta su pravi fizički pikseli a ne upscalirano smeće, odnosno itekako je bitna rezolucija ali samo ako je izvorno tako snimljeno a sve naknadno apskaliranje može prividno funkcionirati tako da (opet prividno) ponudi 10-20% veću oštrinu od stvarnog. Kažem prividno jer se pojačavaju kontrasti, rubovi objekata ali takva slika nema više detalja nego samo te detalje jače naglašava. Ako recimo neki tekst nisi mogao pročitati na izvornom 480p materijalu, možeš ti raznoraznim algoritnmima podizati "rezoluciju" i na 2160p ali koristi od toga nema a tekst će ostati (pod)jednako nečitak a možda čak i lošiji.
Često se nađu na youtube-u 4K materijali koji u stvari jedva iskorištavaju punu FHD rezoluciju, pa i filmovi na UHD blurayu su daleko od stvarne mogućnosti, većina kamera koje rade u FHD jedva da su u stvari samo HD, fotoaparati također, u većini slučajeva se nudi kvaliteta koja ne odgovara stvarnoj fizičkoj rezoluciji tako da recimo film snimljen u 2160p ako ga konvertiraš u 1080p ne gubi praktički ništa iako je izgubio 3/4 piksela, što znači da nije ni bio snimljen kvalitetnije od običnog FHD-a..

Zadnje uređivanje tekac : 02.10.2017. at 20:54.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 21:00   #8
Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post
a sad više nemaš kućno kino...sad si to prerastao?
Ne. Nemam kucno kino u smislu visekanalnog ozvucenja.
2.1
Za razliku od 99% korisnika kucnog kina ima slabije sisteme od mojeg zadnjeg.
Kada bi isao poboljsavati sistem, za malo poboljsanje trebao bih uloziti enormne novce.
S druge strane prednji zvucnici su toliko dobri da stvaraju nevjerojatno dobru "sliku" onoga sta reproduciraju.
Nabavio sam dobro predpojacalo, (dva pasivna) te ovo sada u stereu zvuci puno ljepse, detaljnije, konkretnije.
Sub je ostao, no aktiviram ga samo uz (rijetko gledane) filmove.

Mozda tebi glupo zvuci, no sloziti cu se, da narasle mi stidne dlake, izgubio sam nevinost.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 21:50   #9
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
.
Često se nađu na youtube-u 4K materijali koji u stvari jedva iskorištavaju punu FHD rezoluciju, pa i filmovi na UHD blurayu su daleko od stvarne mogućnosti, većina kamera koje rade u FHD jedva da su u stvari samo HD, fotoaparati također, u većini slučajeva se nudi kvaliteta koja ne odgovara stvarnoj fizičkoj rezoluciji tako da recimo film snimljen u 2160p ako ga konvertiraš u 1080p ne gubi praktički ništa iako je izgubio 3/4 piksela, što znači da nije ni bio snimljen kvalitetnije od običnog FHD-a..
2160 p materijal ne gubi naizgled mnogo ako ga gledaš na 1080 ekranu, ali gubi vidno ako gledaš na UHD ekranu u direkt usporedbi s izvorom. Da li imaš UHD ekran, ako nemaš, mogu ti i reći da to nije dokaz da je film snimljen u 2K (filmski žargon za FHD)
Filmovi na UHD blurayu uglavnom dolaze sa 4K mastera i snimani su 4K+ kamerama. Čak i filmovi koji završavaju kao 2K masteri se snimaju u 4K, što radi mogućnosti prekadriranja, što zbog poboljšane oštrine pri downscaleu...
Također ne znam otkuda izvodiš zaključak da FHD kamere zapravo snimaju u HD rezoluciji (720p?)... Neki kineski šuftevi vjerojatno da, a mnogo toga po pitanju oštrine ima i samom objektivu, čak ako kamera i snima FHD, objektiv je taj koji ruši oštrinu

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:22   #10
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ne. Nemam kucno kino u smislu visekanalnog ozvucenja.
2.1
Za razliku od 99% korisnika kucnog kina ima slabije sisteme od mojeg zadnjeg.
Kada bi isao poboljsavati sistem, za malo poboljsanje trebao bih uloziti enormne novce.
S druge strane prednji zvucnici su toliko dobri da stvaraju nevjerojatno dobru "sliku" onoga sta reproduciraju.
Nabavio sam dobro predpojacalo, (dva pasivna) te ovo sada u stereu zvuci puno ljepse, detaljnije, konkretnije.
Sub je ostao, no aktiviram ga samo uz (rijetko gledane) filmove.

Mozda tebi glupo zvuci, no sloziti cu se, da narasle mi stidne dlake, izgubio sam nevinost.
teško da prednji zvučnici mogu složit sliku scene IZA!!

a vidim prijavio si se na pc expert pa sad tamo drviš o haj-faju...ovdje su očito sve pre-djeca...
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 15:06   #11
A covjece...
Necu ulaziti u razliku hifija i visekanalnog zvuka, no kada budes uzeo top reciver (makar i integrirac) pa neke dobre zvucnike i slusao...shvatiti ces sta govorim.
I ja bio zagrizeni allrounder, ali... kada jednom cujes to o cemu pricam
...ishvatis da 2 prednja zvucnika mogu i te kako sloziti osjecaj... ne trodimenzionalnosti o kakvoj ti procas, ali... i te kako 3d sliku prostora... mozemo nastaviti pricu.

I nisam kuzio (bio pametan kao i ti Bedanec) da imam zvuk strava i 5.1 i 2.1 i da ne moze (puno) bolje od toga.
No znas koja je glavna razlika izmedu hifia i ava?
Truba u hifiu zvuci kao truba, a ne kao usna harmonika.
(karikiram naravno)

Skini si Kind of blue u flac hdu pa poslusaj... bit ce ti jasno.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 15:53   #12
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Također ne znam otkuda izvodiš zaključak da FHD kamere zapravo snimaju u HD rezoluciji (720p?)... Neki kineski šuftevi vjerojatno da, a mnogo toga po pitanju oštrine ima i samom objektivu, čak ako kamera i snima FHD, objektiv je taj koji ruši oštrinu

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
To što ti pišeš nisam nikad izjavio nego sam rekao da kamere 1080p, osim profesionalnih ne iskorištavaju svu rezoluciju koju mogu imati, što zbog lošijeg senzora, što zbog mutnog objektiva itd... na kraju ispadne rezultat koji je sličan HD kvaliteti. Znači snimaju kamere u 1080p ali...

Zadnje uređivanje Tiki : 04.10.2017. at 09:13.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:03.