Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 11:22   #21
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Mendi vidim da si iz mostara.
Ne znam kako je u bosni i hrecegovini, ali u republici hrvatskoj porezna uprava nadzire sve tekuće račune građana i može pozvati građana da opravda sredstva za bilo koji iznos pa makar to bila 1 HRK, što bi bilo smiješno, ali je moguće.
A ovo oko više uplata neće pomoći jer se gledaju ukupne uplate po računu.
Dok god može opravdati sredstva neće biti problem, s tim da je nešto oporezivo, ovisno o porijeklu novca.
Čekaj malo. Ja sam prije dvije godine imao na računu 70 000 kn i najavio sam da bi podigao taj novac što sam i učinio drugi dan kada su mi osigurali sredstva. to je bila ušteda od plaća. nakon toga sam taj novac odnio u drugu banku i oročio i usput uplaćivao na to određene iznose. kad mi istekne oročenje opet ću staviti to na svoj tekući račun. ne znam što bi nekoga trebalo brinuti od kud mi to.

Pa ne može porezna zabraniti ljudima da štede, jer ionako mi uzmu 12% od kamate + prirez.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:23   #22
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Kakve ima veze odakle sam, govorim o iskustvima sa bankama u Hrvatskoj.
Jesi li znao da i nerezidenti mogu imati račune u Hrvatskoj, a da pri tome ne moraju imati državljanstvo?

A ja čak imam i državljanstvo

Normalno da može, ali neće porezna nikoga zvati radi 10.000€ i pitat ga odakle mu, jer je to sića.

Ako imaš rodbinu iskoristi ih, a ako nemaš nikoga, onda stavi na sebe do 105.000kn



Ako imaš rodbinu iskoristi njih i razdvoji sredstva, a ako nemaš nemoj sve odjednom več napravi par mjeseci razmaka.

Jest sve uvezano, ali ako uplatis 70-80.000€ u roku 6 mjeseci to neće biti nešto strašno
a što ako imam više od 105 000 kn?
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:24   #23
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
da je ovo poštena država svaka kupovina stana, automobila, broda ili stavljanje veće količine na račun banke bi se trebala pravdati.
Od kuda nekome tko zarađuje 5.000 HRK samo tako 50, 100, 200 ili xy000 EUR?
Ako si čist to neće biti problem opravdati, ako nisi odnosno tu si lovu zaradio sivom ili crnom ekonomijom onda te treba dobro globiti i staviti u zatvor.
pa nije to baš samo tako. netko živi na grbači roditelja ili nasljedstvu pa tih 5 000 stavlja na stranu
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:27   #24
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Čekaj malo. Ja sam prije dvije godine imao na računu 70 000 kn i najavio sam da bi podigao taj novac što sam i učinio drugi dan kada su mi osigurali sredstva. to je bila ušteda od plaća. nakon toga sam taj novac odnio u drugu banku i oročio i usput uplaćivao na to određene iznose. kad mi istekne oročenje opet ću staviti to na svoj tekući račun. ne znam što bi nekoga trebalo brinuti od kud mi to.
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
pa nije to baš samo tako. netko živi na grbači roditelja ili nasljedstvu pa tih 5 000 stavlja na stranu
Pa dobro, ali to se onda vidi i može se dokazati jednostavnim uvidom u povijest transakcija i tu ne bi trebalo biti problema. Problem je ako je to zarađeno na crno.

Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Pa ne može porezna zabraniti ljudima da štede, jer ionako mi uzmu 12% od kamate + prirez.
Ali ako si zaradio na crnu, onda ti uzmu 40%.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:30   #25
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Pa dobro, ali to se onda vidi i može se dokazati jednostavnim uvidom u povijest transakcija i tu ne bi trebalo biti problema. Problem je ako je to zarađeno na crno.



Ali ako si zaradio na crnu, onda ti uzmu 40%.
Kako oni mogu znati koliko sam ja od svoje plaće mjesečno odvajao za štednju? Možda sam odvajao cijelu plaću.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:31   #26
Pa pokažeš im izlist transakcija gdje se vidi da je na račun sjedala plaća, a nije dizana.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:32   #27
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Pa pokažeš im izlist transakcija gdje se vidi da je na račun sjedala plaća, a nije dizana.
to im može eventualno banka pokazati, jer ja naravno da nisam čuvao svaki izlist.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:37   #28
A zašto plaća ne bi bila dizana??

Npr situacija gdje svaki mjesec dignem nešto novaca i pretvorim u vlautum recimo 500 eura. I držim ih u madracu. Kroz 10 godina se skupi 60 000 eura. I sad ja te novce hoću iz nekog razloga uplatiti na SVOJ račun...

I ja nekim mlatimudanima moram dokazivati odakle meni pošteno zarađen novac?
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 11:40   #29
Quote:
apnea kaže: Pogledaj post
A zašto plaća ne bi bila dizana??

Npr situacija gdje svaki mjesec dignem nešto novaca i pretvorim u vlautum recimo 500 eura. I držim ih u madracu. Kroz 10 godina se skupi 60 000 eura. I sad ja te novce hoću iz nekog razloga uplatiti na SVOJ račun...

I ja nekim mlatimudanima moram dokazivati odakle meni pošteno zarađen novac?
Potpuno si u pravu. Slažem se s tobom
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 12:51   #30
Mislim da se ovdje diže nepotrebna panika, jer nitko neće biti provjeravan radi 20000€, ali 200.000€ će vjerovatno privući pozornost, ako bi ih jednokratno uplatio nezaposlen lik.

Pogledajte malo koliko Hrvati drže u bankama(preko 22 milijarede eura), a porezna bi trebala gledati i postojeće novce na računu, a ne samo buduće uplate.
Zamislite sada koliko bi se tu našlo sumnjivih likova?

Uostalom da porezna tako ćešlja ljude i oduzima im novac u tome bi stalno pisali po medijima, ali očigledno se ništa ne dešava pa spavajte bez brige
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 13:48   #31
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Mislim da se ovdje diže nepotrebna panika, jer nitko neće biti provjeravan radi 20000€, ali 200.000€ će vjerovatno privući pozornost, ako bi ih jednokratno uplatio nezaposlen lik.

Pogledajte malo koliko Hrvati drže u bankama(preko 22 milijarede eura), a porezna bi trebala gledati i postojeće novce na računu, a ne samo buduće uplate.
Zamislite sada koliko bi se tu našlo sumnjivih likova?

Uostalom da porezna tako ćešlja ljude i oduzima im novac u tome bi stalno pisali po medijima, ali očigledno se ništa ne dešava pa spavajte bez brige
Ne, nitko nije rekao da oduzima ljude. Ali drka ljude zbog 20 000 eura. Drkanje je tim veće ako radiš negdje vani i nisi se u mogućnosti javiti kad se nekome digne.
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 16:01   #32
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Mislim da se ovdje diže nepotrebna panika, jer nitko neće biti provjeravan radi 20000€, ali 200.000€ će vjerovatno privući pozornost, ako bi ih jednokratno uplatio nezaposlen lik.

Pogledajte malo koliko Hrvati drže u bankama(preko 22 milijarede eura), a porezna bi trebala gledati i postojeće novce na računu, a ne samo buduće uplate.
Zamislite sada koliko bi se tu našlo sumnjivih likova?

Uostalom da porezna tako ćešlja ljude i oduzima im novac u tome bi stalno pisali po medijima, ali očigledno se ništa ne dešava pa spavajte bez brige
Otkud ti informacija da hrvati drže preko 22 mil eur u bankama?
To što vidiš po medijima su puka nagađanja jer su podaci tajni.
Svaka druga osoba je u teškoj financijskoj situaciji tako da je to daleko od istine, a oni koji imaju velike iznose (a pod to ne mislim na tipa 100-200-300k eur jer je to bankarski gledano sića), ne drže novac u bankama jer im se zbog oporezivanja to niti ne isplati. Zato su takvim ljudima popularne offshore banke i slično, a ne hr i europske banke.
Još jedna stvar, a nisam dobila tvoj odgovor na prethodno pitanje, a to jest da li radiš ili poznaješ nekoga interno iz porezne rh pa da sa sigurnošću to možeš reći ili ne?
Ne znam kako je u bosni i hercegovini, ali u hrvatskoj je drugačija situacija, zato te i pitam
I kao što sam već rekla, a i kao što apnea kaže, da "drkaju" ljude zbog 20k eura i manje je istina, sve ovisno o omjeru prihoda, uplata i potrošnje, a sve ima svoj trag pa ako je legalno zarađen novac sve pet.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 16:07   #33
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Otkud ti informacija da hrvati drže preko 22 mil eur u bankama?
To što vidiš po medijima su puka nagađanja jer su podaci tajni.
Ako pod "puka nagađanja" misliš "podaci HNB-a", onda da.

Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Nije 105k eur nego kuna
U principu svaki iznos koji odskače od plaće se provjerava.
Jer ako netko ima primanja recimo 4-5k kn što je hr prosjek, a ima uplate ili kupuje stvari za iznose koji odskaču od plaće itekako podliježe poreznoj kontroli i ispitivanju porijekla novca.
U svakom slučaju, ako ti je to legalno stečeni novac nemaš frke.
Nažalost, nije baš tako, a nepreciznost ovdje radi razliku.
Ne ako je legalno stečeni novac, nego ako imaš dokaze o tome da je legalno stečeni novac.

Quote:
apnea kaže: Pogledaj post
A zašto plaća ne bi bila dizana??

Npr situacija gdje svaki mjesec dignem nešto novaca i pretvorim u vlautum recimo 500 eura. I držim ih u madracu. Kroz 10 godina se skupi 60 000 eura. I sad ja te novce hoću iz nekog razloga uplatiti na SVOJ račun...

I ja nekim mlatimudanima moram dokazivati odakle meni pošteno zarađen novac?
Zakon je trenutno takav da je upravo to opcija, da


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 16:12   #34
Stipe, zbog oscilacije, ti podaci nisu baš točni
Država hoće i svoj dio kolača.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:05   #35
Voditeljica1
Nisam ja iz prsta isisao podatke o depozitima građana, to HNB objavljuje.

Nemam nikoga u poreznoj niti zelim da znam ikoga, a givorim iz vlastitog iskustva.

Stavljao sam novce na racun, rodbina i prijatelji također i nikoga nije porezna kontaktirala.

Možeš li mi reći koga je porezna maltretirala(drkala) radi 20.000€?

Da to rade bilo bo priče o tome, a kao što sam rekao ćešljali bi postojeće račune.

Pošto se osvrćete na stanje u BiH samo da vam kažem da je u BiH stanje malo drugačije.

U BiH ne možeš položiti više od 10.000€ bez dokaza o porijeklu. Doslovno te odbiju, neće da prime pare(probao).

Ako si i donio potvrdu o porijeklu svi iznoso preko 15.000€ se provjeravaju, tako barem piše u zakonu, ali nisam čuo da porezna nekoga maltretira.

Evo ti još jedno iskustvo sa Jaruna.
Jučer je poznanica kupila stan za 88.000€ na Jarunu, došla sa kešom i platila kešom.
Uredno će uknjižiti stan na sebe i porezna je nikad neće pitati odakle joj 88.000€.

A i da je pitaju uvijek može reći uštedila, dali mi dio roditelji, strina, posudila,....

Zadnje uređivanje mendi : 05.10.2017. at 21:32.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:29   #36
da, porezna će ju pitati, ako nigdje drugdje onda na obrascu kad će prijavljivati porez na nekretnine.




Quote:
apnea kaže: Pogledaj post
A zašto plaća ne bi bila dizana??

Npr situacija gdje svaki mjesec dignem nešto novaca i pretvorim u vlautum recimo 500 eura. I držim ih u madracu. Kroz 10 godina se skupi 60 000 eura. I sad ja te novce hoću iz nekog razloga uplatiti na SVOJ račun...

I ja nekim mlatimudanima moram dokazivati odakle meni pošteno zarađen novac?
Da, zato se to zove provjera, a ne automatski zatvor.
Takvo ponašanje (držanje love u madracu) nije uobičajeno za ljude koji imaju manje od 60-70 godina ili su teški paranoici. Lako ćeš se opravdati pred poreznom.
Ali na svakog takvog luđaka, dolazi barem 10 onih koji su lovu zaradili na crno. To može biti "benigni" rad bez računa, ali može biti i diler drogom.

Naravno ovima koji rade na crnjaka to ne odgovara pa će pljuvati državu, poreznike, banke, neistomišljenike, pozivati se na zaštitu privatnosti itd...
Jer ne postoji niti jedan razlog zašto bi te smetalo da te porezna pita od kuda ti lova ako si tu lovu pošteno zaradio. Isto kao što ti nije problem provjera na granici jer znaš da nisi lopov, kriminalac, krijumčar ljudi ili na tjeralici Interpola.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:37   #37
Ne znam šta piše na obrascu za prijavu poreza na promet nekretnina, ali ako treba nesto napisati stavice obiteljska ušteđevina i to je sve
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:39   #38
Inače mene ne smeta da me porezna pita odakle mi,zapravo bih volio da mi se to desi, jer to bi značilo da imam puno više od prosjeka.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 02:08   #39
@ Mystical

Potpisujem.

@ mendi

Mozda ste radili transakcije u hr prije nego je porezna imala uvid u transakcijske racune. Vjerojatno su vam prihodi u skladu ili je novac od prodaje ili slicno.

A ovo ako me pozovu reci cu da mi je od ovog i onog nije samo tako. Potpisuje se izjava sa svim podacima (ime, prezime, iznos itd) pa se to detaljno provjerava, nije to samo tako reci cu. A u slucaju da se utvrdi nepravilnosti odgovara se kazneno, ovisno o utvrdenoj nepravilnosti.
Inace slusam gotovo svakodnevno od klijenata za provjere, pa cak i za iznose od par tisua eura.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 02:50   #40
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Inace slusam gotovo svakodnevno od klijenata za provjere, pa cak i za iznose od par tisua eura.
Kako i na koji način provjeravaju ( znam da imaju uvid, zanima me od kontakta pa na dalje ) i ono što je najbitnije - zašto? Zar je par tisuća eura neki novac?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.