Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2007., 21:36   #1
Unhappy Displazija kukova (HD) i laktova (ED) u pasa

moj 2 godine stari mops, prije par dana je počeo pokazivati znakove displazije kukova. nije se htio popeti na kauč, stalno je sjedio, ne želi ići uz stepenice i vidjelo se da ga nešzo muči. išli smo to poslikati kod veta i na slici se vidi da je u pitanju displazija. tek za par dana idemo na razgovor s "glavnim" veterinarom u toj klinici pa da vidimo što se može učiniti. ali guglajući nisam našla na ohrabrujuće info. svaki dan prima injekcije vitamina, navodno treba ih primati cijeli tjedan.
je li imao netko iskustva s displazijom kukova? operacijama? ako jeste molim vas utješite me.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 22:05   #2
Nemam iskustva s time, ali ti mogu reci da postoji operacija u Sloveniji i u Njemackoj, a vjerojatno i ostalim zemljama EU, al te su eto najrazvikanije i najblize. Skupo ko sam vrag. Cudi me da mopsic to ima, jer od toga u glavnom obolijevaju krupnije pasmine. Al eto... Bilo bi se dobro posavjetovati sa uzgajivacima i reci im sta se desilo da si malo kontroliraju uzgoj sto se toga tice... I naravno, sad kad to znas bilo bi lijepo da ti ni slucajno ne padne na pamet dalje ga/ju pariti, jer tako samo "siris" manu na buduce generacije.
Lijekovi postoje za olaksavanje, u obliku tableta i injekcija... Ne dozvoljavati psu da se penje na krevet, nikako niz ili uz stepenice, sva sreca mali je pa ga mozes nositi. Takoder, izbjegavaj strmine, bilo da je uzbrdo ili nizbrdo. Najbolja terapija je plivanje. To mozes ljeti, a ovako isto da napunis kadu do vrha drzis ga rukom pod prsima i trbuscicem, a on nek vesla. Zapravo, sto vise pliva, to ce duze hodati... Probaj i akupunkturu za ublazavanje bolova, al ne znam kak se zove ta zenska koja to radi u Zagrebu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 01:22   #3
Prvo, od displazije mogu oboljeti bilo koji psi kao što i vidimo, a drugo je da postoje mnoge studije na tu temu, a tema je vrlo široka i zanimljiva, a mnoge od njih ispostavljaju da displazija nije nasljedno uvjetovana i svatko zdrave pameti može doći do istog zaključka.Ista se pojavila u vrijeme pojave dehidriranih hrana za pse , ima tu puno faktora kao reccimo količina i način treniranja, tj. kretanja mladih pasa i još puno puno toga, kažem , tema je vrlo široka, ali što se već dijagnozirane displazije tiče, nisam imala nikad slučaj iste, nadam se da niti neću, naši psi trenutno i ubuduće jedu samo prirodnu sviježu hranu jer nam se dehidrat pokazao lošim u više primjera i skoro nam uništio pojedine pse da ne navodim tako da je sad tako kako je i promjene su izrazito velike u svakom pogledu i to drastično nabolje

evo ga linkić, nadam se da će ti bar malo pomoći da sad ne pišem litanije

http://ljubimci-forum.com/index.php?topic=43407.0
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 07:43   #4
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Prvo, od displazije mogu oboljeti bilo koji psi kao što i vidimo,

http://ljubimci-forum.com/index.php?topic=43407.0
Nisam niti rekla da ne mogu, ali obolijevaju puno rijeđe nego velike i definitivno ju lakse podnose, ako zbog nicega drugoga, obnda zbog tjelesne mase..
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 12:03   #5
Quote:
Aubrey kaže: Pogledaj post
je li imao netko iskustva s displazijom kukova? operacijama? ako jeste molim vas utješite me.
Gledaj, tvoj pas može imati sasvim normalan život sa HD-om. Prema tome, nemoj se žalostiti. Jednsotavno ćeš tempo života prilagoditi njemu, nema velikih šetnja (ako je ikad bilo), nema trčanja i divljanja, pazi kad po skalama ide, pazi u igri sa drugim psima (nemoj ga zbog toga isključivati iz igre), samo pripazi s kojima se igra, da ga pas ne zgnječi u igri.

Koji stupanj HD-a je?
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 18:27   #6
hvala vam na odgovorima. a posebno na linku.
upravo sada žurim kod veterinara pa budem javila koji je stupanj. znam da se s time živi, ali me žalosti gledati ga kako samo sjedi i ne može se popeti na krevet a znam da ga boli.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 21:35   #7
Displazija kukova-kako pomoci

Pozdrav!

Imam zenku, kratkodlakog njemackog pticara koja je genetski naslijedila displaziju kukova. U pocetku to nisam znala,ona je bila veseli i razigrani pas i vrlo aktivan,medjutim kada je navrsila 3 godine pocela je sepati na zadnju lijevu nogu.Tada sam saznala od veterinara da ima displaziju kukova.To je imao i njen otac koji je uginuo sa 7 godina zbog jetre jer mu je gazdarica davala tablete protiv bolova za ljude koje su mu naskodile jetri.
Ja ne zelim da se to dogodi mom psu,zelim joj pomoci na bilo koji moguci nacin ali ne znam kako?
Izbjegavm pretjeranu tjelesnu aktivnost,preko ljeta cesto pliva,nije predebela,ali nju to svejedno boli i ona cvili a ja stvarno ne znam kako da joj pomognem zato molim Vas sa iskustvom i znanjem da mi savjetujete kako joj mogu pomoci?
Unaprijed zahvaljujem
danuberiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 22:42   #8
Displazija kukova

trazila sam po googlu satima, citala i tragala bar za nekim i necim koji mi moze rec nesto iz prve ruke,odnosno da je neko imao ili ima psa s tom bolescu !
isplakala sam sate nad svojim veselim stenetom i usokirala se kod veterinara kad sam cula dijagnozu !

ovo je "ona"


newfoundlerica od sad 7 mj !

uglavnom meni je ova bolest potpuno "friska" tek od kad sam ju odvela veterinaru sam se pocela za nju raspitivat,znaci tjedan dana !
svi smo sumnjali na panostitis, ali pokazalo se da su joj kukovi u vrlo losem stanju 3-4 stupanj displazije !
sto je jos gore doma imam i odraslog aljaskog malamuta s kojim se ona konstantno igra sto znaci da malecka nema mira nikad , a jos gora stvar je sto zivimo u kuci na 4 kata u kojoj ima stengi za poludit ! tak da ja neznam kuda bi nju smjestila,jer ona je takav veseljak mali da trckara za nama gdje god se mi pomakli !

no najvaznije sto mene zanima je dali netko zna gdje bi se mogla obavit operacija umjetnih kukova jer kolko znam kod nas tog jos nema ! htjela bi se pocet raspitivat odma tako da budem i ja i ona potpuno spremne kada ona navrsi god i pol dana !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 08:09   #9
Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
no najvaznije sto mene zanima je dali netko zna gdje bi se mogla obavit operacija umjetnih kukova jer kolko znam kod nas tog jos nema ! htjela bi se pocet raspitivat odma tako da budem i ja i ona potpuno spremne kada ona navrsi god i pol dana !
U Sloveniji. 2000 eura. Ne znam je li to ukupna cijena ili po kuku. Proguglaj malo, mislim da je klinika u Ljubljani ili čak Postojni.

Sirota pesica, baš je lijepa. Na žalost, te velike pasmine imaju jako problema sa displazijom, zato je jako bitno kupovati od uzgajivača koji paze na to i provjeriti da li preci imaju dobre kukove. Iako i u leglu čija su oba roditelja HD-A, desi se štene sa HD-E.

Koji stupanj displazije ima?
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 11:40   #10
Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
trazila sam po googlu satima, citala i tragala bar za nekim i necim koji mi moze rec nesto iz prve ruke,odnosno da je neko imao ili ima psa s tom bolescu !
isplakala sam sate nad svojim veselim stenetom i usokirala se kod veterinara kad sam cula dijagnozu !

ovo je "ona"


newfoundlerica od sad 7 mj !

uglavnom meni je ova bolest potpuno "friska" tek od kad sam ju odvela veterinaru sam se pocela za nju raspitivat,znaci tjedan dana !
svi smo sumnjali na panostitis, ali pokazalo se da su joj kukovi u vrlo losem stanju 3-4 stupanj displazije !
sto je jos gore doma imam i odraslog aljaskog malamuta s kojim se ona konstantno igra sto znaci da malecka nema mira nikad , a jos gora stvar je sto zivimo u kuci na 4 kata u kojoj ima stengi za poludit ! tak da ja neznam kuda bi nju smjestila,jer ona je takav veseljak mali da trckara za nama gdje god se mi pomakli !

no najvaznije sto mene zanima je dali netko zna gdje bi se mogla obavit operacija umjetnih kukova jer kolko znam kod nas tog jos nema ! htjela bi se pocet raspitivat odma tako da budem i ja i ona potpuno spremne kada ona navrsi god i pol dana !
Gle, ajd si odi kod Milana Matka u Sloveniju nek ti psa poslika psa kak spada jer to sto su ti kod nas dijagnosticirat HD ne mora uopce znaciti da pas ima displaziju.
Meni su mom psu dijagnosticirali na Vet fakultetu HD-D s tim da je jedan kuk bio za D, a jedan za E, i na moje cuđenje kako nema nikakvih simptoma rekli da vjerojatno kompenzira misicima. Znajuci da moj pas doslovno moze trcati satima, i da je iz kontroliranog uzgoja i da od kad je praksa slikanja kukova kod predaka nije bilo vece (ili manje) ocjene od TC, zapalio sam u Sloveniju.
Kad sam mu rekao da je psu od 2 godine dijagnosticirana ocjena D i da on bez obzira na kolicinu napora nema simptoma, covjek se malo zacudio, no uspavao je psa, i odnesli su ga na slikanje. Za pol sata me on zove i veli, - gledajte, to ne moze biti vise od B. Znam da ste mi rekli da je dobio D, i zato sam ga isao slikati 3 puta, slikao sam mekano da vidim jel ima promjene na mekanim tkivima, no tu nema govora o displaziji. Jedan kuk mu je normalan i zdrav, sto bi bila ocjena A s tim da se na drugom vide male promjene, no nisu za vecu ocjenu od B. Laktovi su mu isto savrseno zdravi. Sve to je popratio usporedbama sa slikama bolesnih kukova, pokazao mi sto kutomjer kaze, i pokazao mi usporedbu sa slikom obrazcem na kojoj su prikazane sve ocjene u nizu.

Inace, HKS je dobio uputu FCIa da se za slikanje kukova za uzgojnu dozvolu pas mora uspavati, sto se kod nas ne radi, vec se psa na silu rastegne.

Matko ti radi i operacije kukova.

http://www.toplica-vet.net/a_novosti_04.htm
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 13:43   #11
Ajme Porga, nisi prvi od kojeg to čujem!!! Stvarno, odi u Sloveniju i vidi. Čula sam od par osoba identičnu priču!!! Kao kod nas dijagnoza HD-ŽLJ, odu u Slo i nema displazije, ili nije uopće onako velika kao što su im rekli na faksu. Inače, smatram da naši niti to rade korektno niti su nekakvi stručnjaci za dijagnoze HD-a. Mog su pesa stavili u kalup i sav se jadnik trzao i vele oni HD-B, a misle da je i C, al dali buju B. Gledam snimku, sva mutna i nikakva, pas se trzao... drek se vidi, ono, sranje generalno. Meni ne treba za uzgoj i to, pas je mješanac, al nije mi bilo svejedno. Pas mora biti totalno opušten i pravilno namješten, ortoped mjeri kukove (na snimci) i nije to "samo tak", ofrlje ko kod nas.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 13:54   #12
@Smartie !
- ovak kazu da je 3 do 4 stupanj ! kolko su mene informirali ima 5 stupnjeva te bolesti ! ato znaci da bi ona trebala bit u dost kriticnom stanju !
no ona ima zelju i za trcanjem i skace i hoda za nama penje se po stepenicama i sto mi je najbitnije ona se ne zali na nikakvu bol !
znaci ne cvili,ne mice nogu cak ni kad joj se jace stosne,kod valjanja s drugim psima ne pokazuje nikakve simptome da nju nesto boli bas nasuprot ona se uziva igrat,ja ju pokusavam obuzdat i ne vodit na neka istrcavanja no ona to sama forsira !

no ! kod nje je problem sto ona sepucka na zadnje noge i hoda u "X" kod penjanja na krevet npr zadnje noge skoro pa odvuce na visinu,ne spaje na njih !
te kod penjanja na stepenice,pogotovo kad je vecer vidim da se umara i teze nosi te svoje zadnje sapice !

a sto se tice pedigrea,uvjeravaju me vetovi da to nije isto sigurnost jer oni pregledavaju kukove pasa unatrag 6 generacija a bas ta 7ma moze nosit gen u sebi i ona ju opet dobije !

@Porga
- ja sam trazila po netu nekakve slovenske klinike il nesto nalik nekakvom slovenskom veterinarskom fakultetu ! no nije mi bas islo za rukom !
ja se isto nadam da nije ovak strasno kao sto su mi rekli jer mislim da bi ju za 4 stupanj bar vise trebalo bolit !
ali mislim da ima displaziju jer evo imam njenu snimku kuka pred sobom i ta odaljenost kuka iz casice se vise nego vidi !

njeni problemi su ubiti poceli prije mj do 2 ! kada sam vidila da cudnije hoda no mislila sam da se u igri malo ozljedila no to nije prestajalo i evo nas s ovom dijagnozom !
sutra ju vodim na drugo misljenje na vet. fakultet pa cemo vidit sto ce oni rec za to !
za sad je dobila caniviton forte 30 i za bolove rinadyl (koji joj nemam namjeru davat jer sam cula da je pravi otrov) , no ona jede najkvalitetniju hranu odkad se rodila i cak su mi rekli i da je TO moglo pomoc bolesti jer te super premium hrane pojacavaju rast i razvoj psa sto navodno za displaziju i nije najbolje !

cijena jednog kuka bi trebala bit 500-700 eura ! i to onog bezcementnog !
ako joj to zaista pomogne i ako nakon toga do kraja zivota moze zivit kao da nikad displaziju nije imala ja cu joj to omogucit ! jer samo ova mala boca canivitona vec dode 450 kn ! tako da racunajuci da bi to cijeli zivot morala jest ovo je daleko "isplatljivije" ! no zato i trazim neko misljenje koje se susrelo s tom operacijom ! dal to djeluje tako kako zvuci ili je to kao "ljudska staka" pomaze al ne otklanjuje ?
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 16:27   #13
Siki, mislim da je tvoja kritična greška bila i je da tako mlado štene puštaš da se penje uz i niz stepenice i na krevet. Jako je bitno kod velikih pasmina da im se to u prvih godinu dana nikako ne dozvoljava, čak ni grubo igranje ni preduge šetnje i istrčavanja. Također je bitno da im se ne nabija masa, bolje ih je pustiti da budu "ružni" i žgoljavi nego da se prerano razviju i da im stradaju kukovi i zglobovi. Veliki pesi se razvijaju do 3. godine, dakle dugo i sporo, imaju vremena postati lijepi i masivni, zdravlje je bitnije. To je teško jer svi mi volimo gledati sretnog psa u igri, ali bolje da je zdrav i sretan kasnije nego da mu pustimo pa da poslije pati.
Što se tiče ovih opisanih simptoma, koliko god da naši veterinari znaju fulat, meni se ovo čini prilično gadno što opisuješ
A evo i tablice sa stupnjevima displazije:
http://i207.photobucket.com/albums/b...al/tablica.gif

S time da kod nas daju i dijagnozu E1 i E2.

Ajd stavi snimku tu ako možeš? Stavi snimku pred svjetlo ili bijeli zid i slikaj mobitelom.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 07.09.2019. at 10:18. Reason: preširoka fotografija
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 21:27   #14
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Siki, mislim da je tvoja kritična greška bila i je da tako mlado štene puštaš da se penje uz i niz stepenice i na krevet. Jako je bitno kod velikih pasmina da im se to u prvih godinu dana nikako ne dozvoljava, čak ni grubo igranje ni preduge šetnje i istrčavanja. Također je bitno da im se ne nabija masa, bolje ih je pustiti da budu "ružni" i žgoljavi nego da se prerano razviju i da im stradaju kukovi i zglobovi. Veliki pesi se razvijaju do 3. godine, dakle dugo i sporo, imaju vremena postati lijepi i masivni, zdravlje je bitnije. To je teško jer svi mi volimo gledati sretnog psa u igri, ali bolje da je zdrav i sretan kasnije nego da mu pustimo pa da poslije pati.
Što se tiče ovih opisanih simptoma, koliko god da naši veterinari znaju fulat, meni se ovo čini prilično gadno što opisuješ

Ajd stavi snimku tu ako možeš? Stavi snimku pred svjetlo ili bijeli zid i slikaj mobitelom.
ovu sliku nije lako ulovit,ak je pred svjetlom bljesti ak je na zidu pretamno je ! uspjela sam nakeljit ju na monitor pa se nadam da ce se vidit !



- ja tu jasno vidim tu "displaziju" .

a ovo kaj kazes za stepenice ! cuj kod mene to nemozes nikako izbjec ! nasa cjela kuca su doslovno stepenice di god zelis doc bar koju stepku moras proc ! znam da je to hendikep !
no ja nju ne prejedam,nije mi ona ni ovaj malamut ni blizu 1.ih pasa ! imam dosta iskustva s njima i najbolje radim sto znam !
nebi rekla da je moja kira predebela,ona je meni odlicne tezine sad ! jede 2 put dnevno uvjek jednaku kolicinu hrane ! tocno znam na kaj mislis kad kazes da su "krzljavi" u mladoj dobi jer moj malamut je bio strasno visok i jednako tako mrsav a jeo je isto kolko i sad ! i sad za koji mjesec napunjava 2 god i prekrasan je i taman kakav bi trebo bit,krupan !
mislim da ja konkretno nicim nisam izazvala njenu displaziju odnosno ne izazvala jer su to geni krivi nego doprinjela ! a na krevet .hmm cuj to je kucna maza sad nju nemozes istjerat s kauca na zalost !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 21:44   #15
A gle, slabo ti se to tu vidi. A mislim da čak ni pas nije korektno postavljen, barem koliko sam gledala na jednom sajtu koji piše baš o tome kako mnogi vetovi krivo postave psa kad snimaju kukove. Ne znam, ja bi na tvom mjestu tražila drugo mišljenje, tj. novu snimku, ali bi se raspitala tko to obavlja onako kako spada. Možda se Porga javi skoro sa telefonom od ovog Slovenca.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 21:59   #16
Pas je krivo postavljen, to je i meni laiku jasno. Pas mora biti dobro postavljen da bi se vidio Norbergov kut. Vise o tome na

http://www.dhomhnuillbulldogs.com/he...fications.html

Matkov broje je 00 386 41 736058

PAr linkova:

http://www.acrr.org.ar/00aptocriareglamentouk.htm

http://www.online-vets.com/hipscore_2.html


Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ajme Porga, nisi prvi od kojeg to čujem!!! Stvarno, odi u Sloveniju i vidi. Čula sam od par osoba identičnu priču!!! Kao kod nas dijagnoza HD-ŽLJ, odu u Slo i nema displazije, ili nije uopće onako velika kao što su im rekli na faksu. Inače, smatram da naši niti to rade korektno niti su nekakvi stručnjaci za dijagnoze HD-a. Mog su pesa stavili u kalup i sav se jadnik trzao i vele oni HD-B, a misle da je i C, al dali buju B. Gledam snimku, sva mutna i nikakva, pas se trzao... drek se vidi, ono, sranje generalno. Meni ne treba za uzgoj i to, pas je mješanac, al nije mi bilo svejedno. Pas mora biti totalno opušten i pravilno namješten, ortoped mjeri kukove (na snimci) i nije to "samo tak", ofrlje ko kod nas.
Aj si ti sad zamisli da sam dosao sa kujicom vrhunskog rodovnika, sa zatvorenih par drzavnih sampionata, hrpom izlozbi i pobjeda iza sebe, i da ju planiram pariti jer moze unaprijediti pasminu, i ona dobije ocjenu D. Ti van na rengen, i ispadne da je zdrava. A u uzgojnoj dozvoli stoji ocjena D. Pa ti onda objasni ljudima da ti pas nema displaziju ako bi se uopce netko i htio objasnjavati s tobom...

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 27.11.2008. at 20:39.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:39   #17
mislim kak se moze dogadat da od veterinara do veterinara ovisi cijela dijagnoza neceg ceg il ima il nema !
jer to nije osip pa da prode,ak ona to nosi u genima kako moze "nestat" !
kak mogu onda tak ofrlje bubat dijagnoze i sopat psa razno raznim ljekovima da nisu ni sigurni u svoju dijagnozu !

ovak sto se Kire tice ! slikana je na ledima,prednje i zadnje sape u potpuno ravnom polozaju ! pas nije bio sediran no kolko se meni cinilo to je vrlo neugodan i neprirodan polozaj za psa a posto su mene ostavili da cekam u drugoj sobi i nebudem s njom na rengenu neznam kolko je bila mirna !

kakav polozaj mora bit da bi bio pravilan ?

sutra idem po drugo misljenje to planiram vec 2 tjedna al nikako da ulovim jutarnji termin,tako da cemo vidit sto oni kazu na to !
nesto s tim njenim nogama mora bit krivo ! jer ne hoda normalno !
sloveniju planiram posjetit svakako jer ako dode do tog da se mora operirat u hrvatskoj to necu radit sigurno !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:39   #18
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Aj si ti sad zamisli da sam dosao sa kujicom vrhunskog rodovnika, sa zatvorenih par drzavnih sampionata, hrpom izlozbi i pobjeda iza sebe, i da ju planiram pariti jer moze unaprijediti pasminu, i ona dobije ocjenu D. Ti van na rengen, i ispadne da je zdrava. A u uzgojnoj dozvoli stoji ocjena D. Pa ti onda objasni ljudima da ti pas nema displaziju ako bi se uopce netko i htio objasnjavati s tobom...
Da, znam. Užasno. A vade se na to kak su kod nas strogi. Možda. Al jedno znam, da imam rasnog psa sa svim ovim što si ti opisao (ma čak i bez), nakon svega što sam ne tako davno saznala i pročitala bez razmišljanja bi išla van, a na faks nebi ni prismrdila.
A čula sam da FCI (???), ovo nisam ziher niti ne priznaje snimke s vet. fakulteta. Jel' to uopće istina? S druge strane, totlno mi je debilno da je vet. faks. jedini od kojeg se priznaje ovjera i snimka kukova. mislim, ima specijalista ortopeda i u Zagrebu, ne?
A to sa objašnjavanjem ljudima se da srediti i potkrijepiti sa snimkama i eventualnim pismenim objašnjenjem. Al znam na kaj misliš. Koma živa.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 01:41   #19
Čekajte, jel to kažete da štene ima 7 mj. starosti?
Ako je tako ne znam tko vas je uputio na slikanje uopće jer u toj dobi se ne slikaju kukovi, a još manje se može vidjeti stvarno stanje istih u toj dobi i još k tome kod njufača kojima se kukovi najranije snimaju s godinu i pol dana jer dugo rastu i dugo im se razvija kostur, dakle, puno duže od 7 mj. kad se hrskavice nisu ni izbliza formirale itd.
Kažete da vam štene takve pasmine prelazi tolike stepenice? zar vam nitko nije rekao da to ne smije? E ne bi smjela. Isto kažete da nemate drugu mogućnost jer imate puno stepenica u kući, ali zar vam nitko nije rekao ( uzgajivač recimo) i upozorio da štene to ne smije i da ako imate tolike stepenice da biste je trebali nositi?
Ako vam se štene toliko izigra i izdivlja s odraslim psom, što se čudite što se navačer nakon svega tooga jedva penje po stepenicama, to nije ništa čudno s obzirom na okolnosti, a još je manje čudno što kad se penje na krevet da se diže prednjim nogama, a ne zadnjim-ona je već dosta velik pas i kako si ja to mogu zamisliti, to joj je normalno penjanje, šta bi uopće upotrebljavala zadnje noge kad se penje, ne penje se zadnjim nogama toliki pas.
Kažete da ona sama inicira i inzistira na tolikoj količini i načinu igre. Zaboga pa jel ona pas ili vi? Tko je tu gazda?
Vi ste ti koji imaju ipak malo više razuma nego jedno štene i ne smijete joj dozvoljavati sve što ona hoće, zar biste to radili ili ćete u svemu što ona bude htjela ...?
Evo ja imam situaciju da uzgajam engleske bulldoge i da mi vlasnik mog šteneta kad ovaj bude 7 mj. ili slične dobi kaže da pušta psu sve ovakve stvari uključujući stepenice, pretjeranu i neprimjerenu igru i skakanje na krevet ( jer je maza, ali mazu može i vlasnik podići na krevet ako baš mora gore), otišla bih isti tren po štene i uzela ga natrag

Što se panostitisa tiče, isti se najčešće javlja upravo u toj dobi i nije opasan za psa, prođe liječio se ili ne, odnosno, nema lijeka, prođe sam osim što se u težim slučajevima gdje pas pokazuje znakove boli i patnje daju analgetici da s ublaži sama bol i ništa više.
Ako vam štene šepa, to može biti ili panostitis ili se ozlijedilo bilo trčeći po stepenicama što ne bi smjela raditi ( radi ozlijeda )ili igrajući se s odraslim velikim psom.Morali biste ipak malo kontrolirati to divljanje jer ona je štene u razvoju i to u najosjetljivojoj fazi, a drugi pas je velik i odrastao što znači da su mu mogućnosti sukladne sa sposobnostima.
Nadalje, na ovoj slici pas nije pravilno postavljen za slikanje i ako nije ni sediran, ni postavljanje nije bitno, takvoj slici nikad ne bih vjerovala još niste bili ni prisutni slikanju, mogu zamisliti koliko je pas bio miran i sretan cijelom situacijom.
Ostavite se toga jer opet ponavljam, nemoguće je u toj dobi kod te pasmine utvrditi stupanj displazije.
Još bih napomenula da displaziju uvijetuju u podjednakim omjerima nasljeđe kao i vanjski faktori kojima vi za sad ne pridonosite povoljno pa razmislite što želite svom psu u životu jer ona ipak nije sposobna razlučivati sama o tome, zato ima vas .
Također, položaj zadnjih nogu šteneta kakav ste vi opisali ukazuje na kravlje stavove nogu što može biti rezultat nepravilne ishrane ( ne znači uvijek skupa hrana da ujedno i odgovara potrebama pojedinog psa i osobno uvijek štencima osim dehidrata dajem svježe obroke sira, kiselog mlijeka itd. kao i mesne obroke koji sadrže hrskavice uz dodatak D3 vit. itd.) kao i rezultat hodanja po stepenicama i po tvrdim i klizavim podlogama ( kućni pod recimo itd.) ili oboje pa bi za to utvrditi trebala vidjeti snimku psa u hodu ili bar sliku stavova zadnjih nogu kad stoji, ali to što ste opisali nema veze s displazijom.

Zadnje uređivanje white alien : 27.11.2008. at 02:17.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 02:23   #20
samo malo !
tko ste vi da sudite kako se ja odnosim prema svojem psu !
ovako ja njoj toleriram kao i svi moji ukucani penjanje na kauc i krevet kao jedinom nasem psu do sad ! malamutu ne pada na pamet skocit na kauc,no njoj smo jednostavno popustili ! ne mislim da ce joj noge atrofirat ako skoci 2 put tjedno na kauc !
dalje ! mislim da je zeni od 50 kila i vise nego tesko nosit stene od 35 kila uz i niz stepenice ! mislim da se ni neke jace zene s tim nebi nosile !
pa tko to radi ? raznosi newfoudlera po kuci ???

moj pas nije nimalo ne odgojen slusa bolje od puno starijih pasa ! da trci i da se razvija normalno joj necu zabranjivat jer opet tko sam i u toj situaciji JA da njoj nesto uskracujem ! i jedan i drugi pas su mi se razvili u predivne 2 osobnosti,potpuno su zdravi jedino su joj ti kukici popustili no ako mi je vec 4-5 veterinara koji su mi bliski potvrdilo da ja nisam mogla napravit nista u vezi displazije jer se ona GENETSKI prenosi onda neznam koji je tvoj povod da me napadas !

2. pas se treba slikat od 4-7 mj za displaziju kukova ! kako mislis da se stenad ocjenjuje i predodreduje dal ce imat il ne displaziju ! samo do god i pol dana nista nije 100% sigurno ! znaci stupanj displazije,te se kod velikih pasmina ne obavlja nikakav operativni zahvat ! no ako vec postoji uvid u displaziju moze se prevenirat pogorsanje ili joj olaksat do operacije !

a ova konstatacija da vuce sape jer je umorna od trcanja mi ne stoji,pa valjda gledam tog psa svaki dan i vidim na koji nacin ih vuce i to nije "zdrav hod" ! kako nijedan moj pas do sad nije prosepo na stepenicama nit je umro u 2 godini jer sam ga istrcavala svaki dan ! boze pa to su velike pasmine zeljne trcanja slobode i igranja ! meni je zlotvor onaj koji im to ne omogucava svaki dan bar 2 puta !

za slikanje neznam ! pa nisam studirala 6 godina veterinu da mogu znat kako se pas postavlja za slikanje i sama dijagnosticirat nesto ! zato i idem veterinaru a ako je on fulo pa necu se ja valjda krivom osjecat !
mislim da je moje pravo da saznam sto mi se sa psom dogada , dal je ozbiljno il bezazleno,dal joj treba kakvo ljecenje ili ne itd ! zasto bi sad stala na tome kad vidim da joj nije dobro !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.