Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2007., 02:40   #1
O uzgajivačima...

Pokrećem ovu temu da ne trpam druge topice offom i radi toga što gdje god se okrenem, osjeća se nekakav antagonizam i predrasude prema uzgajivačima pa sve do čistokrvnih pasa.
Mogu razumjeti iz više razloga zašto je to tako.Prvi je nerazumjevanje tog pojma i trpanje u isti koš i uzgajivača i onih drugih "uzgajivača" pa da malo razjasnimo stvari, malo konstruktivne rasprave za one koji su za.
Svjedoci smo abnormalnom šverceraju i štanceraju pasa te kako to jedan meni jako drag čovjek voli reći-kokošarenju u uzgoju.Znači s jedne strane velika količina pasa s razno raznih farmi pasa, nadri uzgajivačnica koje samo kriju štanc gomile pasmina pasa držanih u jako lošim uvjetima pa sve do uzgoja jako loše kvalitete pasa i sve to skupa u cilju zarade, a ne prosperiteta pasmine što inače i je jedini pravi cilj uzgoja i, naravno da mora doći do određene ogorčenosti ljudi koji se opeku o ovakve stvari, ali upravo zato ova tema da pomogne eventualnim budućim vlasnicima da znaju što i od koga tražiti te kako iste prepoznati jer samo izbjegavanjem nabavke pasa od ovakvih individua ih se može zaustaviti i spriječiti kako iskorištavanje i mučenje pasa koji žive u prestrašnim uvjetima, tako i varanje ljudi i plakanje za bolesnim psićima za koje se kasnije krivi koga drugog nego uzgajivače koji obično nemaju s tim veze, kažem uzgajivače u punom smislu riječi jer je očito da mnogi ne znaju pravo značenje iste.

Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
meni je pas-pas...sa rodovnikom ili bez..
zapravo preferiram ove uličare..

srce puno ljubavi ima i mješanac i npr. maltezer...
i zaslužuju jednaki tretman od strane vlasnika...

ispričavam se uzgajivačima na forumu ili uopće..
ali nekako mi niste "dragi", zapravo, da vas ne generaliziram...
očito sam susrela ove male zagriženije uzgajivače...ali iako puno ulažete u svoje pse ..znam to...i razumijem...i znam da to radite s ljubavlju...
ali ružno mi je čuti kada neki uzgajivači vide svoju pasminu vani na cesti pa komentiraju "ovaj pas je totalno kinološki bezveze"..
a znam da je taj pas toj obitelji i djetetu invalidu sve na svijetu....pa bio on sa rodovnikom ili bez...
Ja ne smatram mješance ni pse bez rodovnika uličarima, uličari su psi koji su konstantno na ulici, a to mi nije drago, prvenstveno zbog njih samih!!!!!

Tako je, zaslužuju isti tretman, svaki pas zaslužuje vlasnika koji će ga držati kako treba i ispunjavati njegove potrebe !

Čuj, mene osobno uopće ne vrijeđaš i nemaš se potrebe ispričavati, bar meni ne jer me nisi niti uvrijedila.
Imaš pravo na svoje mišljenje i stav , a i sama si rekla " da ne generaliziram" iako si to učinila, ali ja ne živim i ne radim da zadivim opće mase, bitno mi je mišljenje osoba koje cijenim, a cijenim mišljenje prvenstveno onih koje dobro poznajem i imam razloga za to, bez uvrede jer niti meni to nije namjera

Zagriženije uzgajivače, hm, možda nećeš shvatiti o čemu pričam, ali pravi uzgajivač je fanatik za svoju pasminu, uopće za pse, on uči dok je živ, bolestan je za tim i ne opterećuje ga ono što drugi rade već ono što radi sam, da napravim usporedbu, nekako kao umjetnik, živi u svom svijetu koji je usko povezan s psima i neće ti taj komentirati tuđe pse, pogotovo ne one bez rodovnika, mješance, ne one koji ga ne zanimaju radi nekog parenja, šteneta ili neke slične kombinacije jer nema razloga za to i sigurno to neće govoriti po ulici i sl. ako i ima komentar, a kad ga ima, to je isključivo je primjećuje nepravilnosti ili pravilnosti u pasmini kojoj je posvetio život i njemu je to bitno za njegov rad, a ne da nekoga uvrijedi niti hoće.
Šta vi mislite da kod uzgoja čistokrvnih pasa svi štenci s rodovnicom automatski znači da su vrhunski primjerci?U gotovo svakom leglu bude štenaca koji su samo budući kućni ljubimci, a opet im se pridaje sva pažnja i njega kao i onim perspektivnim na prvi pogled ( ni to ne mora tako ostati) i opet im se traži vlasnik koji će im pružiti svu ljubav na svijetu i uzgajivač će se tu jako dobro potruditi da tako i bude i onda će sigurno komentirati te pse kao ovakve ili onakve. Molim vas razmislite malo, realan čovjek ( uzgajivač) ne razmišlja tako, njega ne zanimaju komentari psa koji je samo nečiji voljeni kućni ljubimac.Zaboga, govorimo o ljudima koji živote posvećuju psima i u prvom redu im je drago vidjeti njegovanog i voljenog psa.
Druga je stvar kad doživljavaš apsurde i nepravde na izložbama recimo, ali to direktno utječe na vaš rad, a nikako nema veze s ovim što se mislilo , komentiranje pasa po ulici i sl., a to su ionako naše interne stvari i više konstruktivne prirode nego vrijeđanje.

Zašto pravi uzgajivač uzgaja jednu -dvije pasmine? Ne zato što mrzi ostale pse već zato što je uzgoj čistokrvnih pasa jako komplicirana stvar i gotovo je nemoguće biti stručan u više njih, a svatko tko se nečim ozbiljno bavi, teži raditi to što bolje, ući u dubinu stvari, znati sve probleme i prednosti pojedine pasmine, krvne linije i sve što pojedine nose, pojedine pse do u cijelom svijetu, a to vam je dragi moji kako sam rekla -nemoguće s 50 različitih pasmina ( otprilike rečeno) s tim da takvih svakako ima, ali to vam se zove štancanje, a ne uzgoj jer to je jako daleko od ozbilnjosti i predanosti onome što radiš-uzgoju!
Kad govorimo o uzgoju pasa, suvišno je i bezobrazno uzgajivače nazivati nekakvim elitistima kao i uzgoj elitizmom.
Uzgajivaču je cilj tipičan i zdrav pas da bi sutra onaj koji to želi, dobio točno ono što želi i traži, cilj je u prvom i zadnjem redu poboljšanje pasmine!
Tim ljudima kroz povijest možete biti zahvalni za cijelu paletu različitih pasmina, šarenilo i izbor prekrasnih i zdravih pasa jer svakome je bar neka pasmina prekrasna i odgovarajućeg karaktera, čak imaju svoje prste i u mješancima jer i oni su mješanci pojedinih čistokrvnih pasmina ako ćemo dotle.

To da ima svakakvih uzgajivača, apsolutno, bolje rečeno, ima svakakvih ljudi i nisu svi dobronamjerni, ali ja to gledam iz drugačijeg kuta, tj. gledam i smatram uzgajivačima sasvim drugačiji tip istih . Nema generaliziranja, ali ako generaliziram, generaliziram očito različite skupine unutar one kakvu doživljavaju opće mase koje su izvan toga, izvan kinologije u nekom užem smislu.Nije li generaliziranje svih uzgajivača kao recimo generaliziranje svih žena, kao ona poznata - sve žene loše voze itd.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 03:49   #2
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
ne antagonizam s moje strane, tvoja stvar kojeg psa imaš, ali ako si uzgajivač, to ti je posao, i sama si ga valjda odlučila raditi.
svi mi imamo poslove koje radimo, s tim da uz to imamo doma pse kojima dolazimo, nama su oni dodatna aktivnost, koja doduše traži vremena i truda kao osnovna. do njih nam je stalo kao i tebi do tvojih, samo bez materijalne dimenzije, i ne štedimo na njima samo zato što nas nisu koštali u startu. kad mi je pas bolestan, ne brine me ulaganje, iako ulupam u njega love i love, ima sve što ima i puno čistokrvnih pasa, i na drugo ne bih ni pristala, a kad se nešto ipak dogodi, ja sam zabrinuta za svog prijatelja.
ili misliš da ja svog psa manje volim? ili da tvoj tebe voli više jer nije križanac? da moj pas treba zato manje ljubavi, manje pažnje, manje šetnje? da njegov veterinar daje popust za džukce? njegovi križani geni se valjda šeću i odgajaju sami.
i da, baš me briga što će biti s njima, tako smo i završili s čoporom doma, jer smo ih gurali prvom tko je pitao.
psi su na kraju svi isti, imaju iste potrebe.

osobno, definitivno sam za udomljavanje, to natjecanje pasa mi djeluje kao guranje djece u manekene i nogometaše. ali ok, to su vaše stvari. i nikad ne bih nekome tko baš želi nekog određenog psa rekla da uzme nekog koji nije taj. pa onda nemoj ti nas napadati samo zato što tog ne želimo.
Ovako, ne smatram uzgoj pasa poslom, bar ne u smislu na koji ga ti doživljavaš iz vrlo jednostavnog razloga-to nije profitabilna dijelatnost , znači ni cilj ni rezultat nisu profit već nešto sasvim drugo, gušt u prvom redu, gušt usrećivanja ljudi tom predivnom malom butlicom koju im predaš u ruke, gušt kad uzgojiš tipičnog i zdravog psa koji opet nekog usrećuje, ne samo tebe, ponos u krajnjoj liniji na nešto dobro što si napravio, ne samo na one vrhunske primjerke s hrpom pehara na polici već na svakog psa koji je potekao od tebe, svakog kojeg si sretno udomio i koji nikad neće biti gladan i zapušten jer ako ništa drugo, imaš ugovor koji vlasnike spriječava u eventualnim lošim namjerama.
I da, svi uzgajivači koje ja poznajem i cijenim imaju najnormalniji redovan posao ( kao i mi ) jer drugačije ne bi niti mogli uzgajati jer jasno je da sve to košta, a jako rijetko se nešto vraća.Većinom si jako jako sretan ako si na nuli, a češće je to debeli minus i opet govorim o uzgajivačima, a ne farmerima i inim lakrdijašima.

Ja nigdje nisam rekla da ti ne voliš svoje pse niti da im ne pružaš sve što im treba.Ono što je činjenica je da su azili prepuni mješanaca i pasa bez rodovnika i činjenica je da je reprodukcija istih totalno van ičije kontrole i nadzora i da veliki broj štenaca završava u kartonskoj kutiji na ulici, veliki broj odraslih pasa koji su pokupljeni iz kutije jer su se nečijem klincu svidjeli kao igračke, ali kad odrastu, opet ulica kao što ih veliki broj živi na lancima u apsolutno stravičnim uvjetima i čini se da je jako malo onih koje je briga za to.
Kod nas je tradicija držati pse na lancima. U ruralnim pa sve do gradskih sredina je to do te mjere usađeno ljudima u svijest da je nekima sramota šetati psa, sramota da pas živi u kući itd.Pa pogledajte kakvih sve individua i vlasnika pasa ima samo na ovom forumu da ne dajem sama primjere.
Nažalost, mi živimo tu gdje živimo, a tu se slabo vodi brige i o tome kako ljudi žive, a kamo li životinje, a o provođenju iole dobrih zakona o dobrobiti životinja je kod nas smiješno govoriti.
Ako meni pokušavaš objasniti koliko koji pas voli i sl. fore, uzalud ti trud i po stoti put ponavljam , odrasla sam s psima, doslovno i to svakakvim psima, nikad nisam bila bez mješanca kao što ga imam i sada i nemam apsolutno ništa protiv istih, naprotiv, ali da se opet ponovim, ljudi su takvi kakvi jesu i takvi su da često nisu u stanju cijeniti ništa što nisu debelo platili i za što nisu na neki način obavezni brinuti jer bi ih se opet moglo opaliti po džepu i u takvoj situaciji, naravno da pas gubi bitku, ono siroče iz kartonske kutije .
Udomljavanje?Sve je to super, samo od kuda toliki psi i zašto se odjednom udomljavaju, zašto nemaju vlasnike?Da li zato jer mi uzgajivači kujemo urote protiv njih ili možda jer netko kad je napario te pse nije mislio niti se pobrinuo kome će ih udomiti?E vidiš, to je ono što treba riješavati, a to se ne riješava samo udomljavanjem, treba ići u korijen problema i ne, ne mislim zabranjivati reprodukciju pasa mješanaca ili inih, mislim na odgovornost kad stvoriš, odnosno, kad si odgovoran za nastanak živog bića, onda se za to biće treba i adekvatno pobrinuti, a ne da drugi to rade umjesto tebe udomljavanjem i spašavanjem psa koji je već doživio zavidan broj trauma i nesreća, šta ti to nije jadno i tužno i ne vidiš suštinu problema?Zašto onda ti ljudi koji uzgoje leglo mješanaca ne bi lijepo uredno čistili od crijevnih i inih parazlita te štence, cijepili ih i uredne i zdrave poklonili ili prodali za nadoknadu tih troškova novim vlasnicima koji žele mješanca , ali bi tada dobili zdravo štene bez prethodnih trauma i sl.Eto, to ti je moj stav prema psima, svim, smatram da imaju pravo na normalan život i skrb i što je tu loše?I ne zna pas jel mješanac ili ima rodovnik samo što često imaju vrlo različite živote, a zbog koga?
koga sam ja to napadala i tko se to izjasnio da ne želi koje pse?
Za izložbe ne vidim što tu nije jasno, svrha?Nužni dio uzgoja , kud bi stigli kad bi svatko na svoju ruku odlučivao koji je pas dovoljno tipičan i psihički i fizički zdrav da bi bio uzgojna jedinka, uzgojni pregledi, kontrola , veterinarske potvrde i nalazi i sve ostalo što je potrebno za izlaganje i uzgajanje pasa, mislim to je prestrašno
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 07:48   #3

Odlični postovi alien!
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 12:49   #4
Bravo Stvarno si se potrudila i lijepo objasnila
__________________
All work and no play makes Jack a dull boy
AlgidBabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 15:11   #5
Bravo alien
kad ufatim vremena, spojit cu jedan topic u ovaj. Jednom davno sam nesto na tu temu pisala.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 15:29   #6
Zum-zum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 20:47   #7
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Ono što je činjenica je da su azili prepuni mješanaca i pasa bez rodovnika i činjenica je da je reprodukcija istih totalno van ičije kontrole i nadzora

I ne zna pas jel mješanac ili ima rodovnik samo što često imaju vrlo različite živote, a zbog koga?
prvo... što rekoh, a na kraju je krivo ispalo...

antagonizam ne prema uzgajivačima općenito nego prema tom jednom čovjeku, i manje antagonizam, više mi je žao pasa, jer ima velike pse koje neadekvatno drži, ako ništa drugo bar zato što su stalno svezani, to ne može biti dovoljno kretanja, a i to im može utjecati na raspoloženje. tog bih tretirala isto kao i ljude kojima se šetati pse ne da, ili ih cijele dane ostavljaju same i zatvorene. bez obzira na vrstu psa.
ne bih nekome tko tako drži pse dala ni zlatnu ribicu, ni mrave mu ne bih dala. to je bila poanta na topicu s kojeg si mi tu izjavu skinula. priznajem da se moglo protumačiti na više načina.

i pogotovo ne antagonizam prema čistokrvnim psima. baš nedavno rekoh frendici koja silno želi baseta neka si baš to uzme, jer ona je baš za tim luda, ta komba osobina, i mislim da bi ju nešto drugo razočaralo.

ali da mi se dogodilo i da mi se psi igraju zajedno vani, a onda me lik pita što je moj pas, i kad čuje da nije čistokrvan, ćopi svog cucka i ode s njim, je, događa se. ?! kao da se ti geni zarazni pa će mu ga pokvariti.

nedavno sam vani vidjela tuču pasa, vlasnik manjeg psa uzme i gleda ga, pa kaže 'brate, pa 2000E, izložbeni, tko će to platit' ?! da mu je pas možda ozlijeđen, a to mu je prva reakcija? uopće nema čovjek komentara. iako ipak vjerujem da velikoj većini to nije prva reakcija, ali zbog takvih stvari se čovjeku stvarno smrkne.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:21   #8
Meni je uvijek gušt čitati kad white alien nešto piše.
__________________
You have to know the answer to this question! If you died right now, how would you feel about your life?
disleksicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:20   #9
ali da mi se dogodilo i da mi se psi igraju zajedno vani, a onda me lik pita što je moj pas, i kad čuje da nije čistokrvan, ćopi svog cucka i ode s njim, je, događa se. ?! kao da se ti geni zarazni pa će mu ga pokvariti. Ms Manners wrote


ma to sam i ja htjela reći...
ima toga..nebi vjerovali..ali izgleda da sam "usamljena" u takvim situacijama...
ali ima i uzgajivača čije kuje smao štancaju štence.. ne znam..svaka čast njima svima ali proći okot i pomoći tim mladim bebačima da dodju na svijet..pomoći kuji i gledati ih kako rastu pa onda prodavati po cca 500 eura-- zato valjda i nisam sposobna za uzgajivača i nebi taj "posao" dobro obavljala...

poznajem uzgajivače puno njih je odustalo zbog emocija prilikom rastanka sa štencima ili straha kako druga obitelj postupa s njima..ja bi prva provjeravala kako im je u novoj obitelji pa onda još oni "nedovoljno dobri " štenci auuuuu...koja muka

za mene je to biznis...
pas je pas...bio on Von-.... ne znam što
ili samo onaj odbačeni štenac iz kutije uz autoput...
meni je jednako vrijedan i uvijek bi mi srce odabralo napuštenog i "najružnijeg " psa iz azila

iako su mi tornjaci tiha patnja..
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 14:19   #10
white alien odlicno napisano
sivi_machor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 15:31   #11
izlozbe pasa su potrebne da bi se sacuvala pasmina i da bi se eliminirali losiji primjerci.
stvar je osobnog izbora dal ce netko uzet cistorvog ili ne. a to sto su azili prepuni nije stvar buducih vlasnika pasa nego proslih koji su neodgovorni. pa zbog toga sto oni nekaznjeno bacaju psice na ulicu mene se proziva ako radije nabavim jos jednog buldoga nego malog iz azila.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 01:43   #12
Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
ima toga..nebi vjerovali..ali izgleda da sam "usamljena" u takvim situacijama...
ali ima i uzgajivača čije kuje smao štancaju štence..
to nisu uzgajivači nego šverceri i štanceri, kao i oni koji pare bez rodovnika, tj. uzgojne dozvole i onda prodaju štence...odnosno potiču divlji uzgoj...


Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
ne znam..svaka čast njima svima ali proći okot i pomoći tim mladim bebačima da dodju na svijet..pomoći kuji i gledati ih kako rastu pa onda prodavati po cca 500 eura-- zato valjda i nisam sposobna za uzgajivača i nebi taj "posao" dobro obavljala...
to nije posao jer kad radiš i zarađuješ, u uzgoju nema zarade vjerovali ili ne...čak si i na gubitku...

Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
poznajem uzgajivače puno njih je odustalo zbog emocija prilikom rastanka sa štencima ili straha kako druga obitelj postupa s njima..ja bi prva provjeravala kako im je u novoj obitelji pa onda još oni "nedovoljno dobri " štenci auuuuu...koja muka
strah zbog postupanja sa štencem? pa zato postoje ugovori, štenci se provjeravaju, a i ljudi se upoznaju prije prodaje istima...ne postoje štenci koji su ''nedovoljno dobri'', svi štenci su dobri, samo su neki manje kvalitetni i ti se prodaju kao kućni ljubimci, najčešće pod uvijetom da se steriliziraju/kastriraju da ne idu u daljni uzgoj...

Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
za mene je to biznis...
pas je pas...bio on Von-.... ne znam što
ili samo onaj odbačeni štenac iz kutije uz autoput...
meni je jednako vrijedan i uvijek bi mi srce odabralo napuštenog i "najružnijeg " psa iz azila

iako su mi tornjaci tiha patnja..
kao što rekoh, u biznisu zarađuješ tu nema zarade već samo gubitka...ja sam cijeli život sa psima, mješancim, križancima, sada imamo mješanca (tj. malamuta bez rodovnice jer ju nije dobio, neka njegova braća jesu - to je bilo pred 8 godina), labrador retrivera sa rodovnicom koji je kastriran jer je terapijski pas i izložbenu kraljevsku pudlu...svih volim jednako...

volim i jadne napuštene mješance kojih mi je pun hotel ( www.sapice.hr ), ali naravno da više volim svoje pse...što ne znači da neću pomoći nekom jadničku na cesti...naspašavala sam se pasa u svom životu, susretala sa izgladnjelim, zlostavljanim, propucanim psima, izliječila nekoliko šugavih pasa unatoč činjenici da imam hotel i da riskiram da se i ja zarazim...uglavnom, nikad sa mješancima nisam postupala kao da su manje važni ili da nisu dostojni moje pomoći, ali sam se previše gadosti nagledala u životu i zato ne podržavam parenje mješanaca ili pasa bez rodovnika...a jedan od razloga je i ovo https://www.forum.hr/showthread.php?t=263041 (trenutno zadnji post u topicu)...
Šapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 11:46   #13
Ajme ljudi.. samo sam iznijela svoj stav..
znam sve o mješancima volonter sam ..
i ja sam se nagledala propucanih...pretučenih i umirućih pasa..
nosila ih na svojim rukama...plakala sa volonterima za izgubljenim životima...

senzibilitet za lutalice i mješance je jednostavno prejak..
emocije prevladaju i zato ispada da imam averziju prema uzgajivačima čistokrvnih pasa...

jednostavno ne mogu dočekati dan da ostvarim uvjete i krenem na Veterinu po jednog od njih ..i pokupim doma ovu dvojicu koja me čekaju svako jutro pred dućanom da ih nahranim... ...ponekad stvarno volim svoj posao u (mislim na rad u pet shopu)..jer nema bića s kojima bi se radije družila nego sa psima!!! jedino iskreno i potpuno prijateljstvo,,,
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 17:56   #14
i ja sam aktivna volonterka u jednom društvu, pa se razumijemo ...ali eto, moja majka je odlučila kupiti psa za izložbu, pa sam se ja polako navukla na to ...
Šapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 17:10   #15
Marta, znaš zašto (bar ja tako mislim) mi imamo averziju prema uzgajivačima? Pa i onim najboljim. Jer si volonter i upravo to, znaš koliko ih umire, znaš koliko ih je pretučeno, zanemareno, izgladnjelo i u ove dane, pokislo i promrzlo. Onda udomljavaš predivnu izbačenu pesicu, koju nitko neće jer je mješanka i odrasla, a ako se pojavi nešto čistokrvno - pomama. Ne kažem da oni ne trebaju dom, trebaju, ali ima toliko ljudi kojima je čistokrvni pas isto što i skup auto i novi mobitel - statusni simbol. I valjda je i meni sve to nekako nebitno i nepotrebno, kad znaš da ima psa kojima hitno treba dom i dobri ljudi..
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:02   #16
Quote:
Pingvich kaže: Pogledaj post
Marta, znaš zašto (bar ja tako mislim) mi imamo averziju prema uzgajivačima? Pa i onim najboljim. Jer si volonter i upravo to, znaš koliko ih umire, znaš koliko ih je pretučeno, zanemareno, izgladnjelo i u ove dane, pokislo i promrzlo. Onda udomljavaš predivnu izbačenu pesicu, koju nitko neće jer je mješanka i odrasla, a ako se pojavi nešto čistokrvno - pomama. Ne kažem da oni ne trebaju dom, trebaju, ali ima toliko ljudi kojima je čistokrvni pas isto što i skup auto i novi mobitel - statusni simbol. I valjda je i meni sve to nekako nebitno i nepotrebno, kad znaš da ima psa kojima hitno treba dom i dobri ljudi..




"profesionalna deformacija"

ne mogu si pomoći..
mješanac mi je uvijek prvi izbor prije čistokrvnog ako se radi o zdravom psu..baš zbog toga što si navela....

pa još ako je napušten..i zlostavljan....nema toga što nebi napravila za takvo stvorenje....
a u granici je mojih mogućnosti, najviše me rastužuje što ne mogu privremeno prihvatiti životinju...
no, tada nije bitno jel on maltezer ili uličar.
..pas je pas...i svaki zaslužuje jednak tretman ..brigu i ljubav


...pa čak sam i dečka izgubila... zbog nerazumijevanja
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:02   #17
a gle, i ja sam aktivna volonterka, znači svakodnevno radim sa napuštenima i jadnima, a opet imam uzgajivačnicu, tj. imat ću kad smislimo neko dobro ime ...
Šapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:32   #18
Stvarno vam radi logika
Zar vi ne shvaćate poantu azila punog mješanaca i toga da se čistokrvni psi odmah udome što je rijetko da ih i ima ?????
Sve te mješance je netko izmaltretirao, izgladnjivao i bacio na ulicu kao smeće zar vam to nije jasno ???
Umjesto da se borite protiv toga vi zamjerate ljudima koji se bave psima što to rade-bave se, a ne bacaju ih na ulicu.
Protivite se što netko tko ima obitelj, djecu želi dobro odgojeno i zdravo štene za koje zna što može očekivati od njega , a ne traumatiziranog psa koji mu sutra zbog svoje nesretne prošlosti može izgristi dijete ili susjeda ili šta već.
Tko ste vi da određujete nekome što treba, a što ne i na što će potrošiti svoje novce i da imalo razmiušljate upravo bi poticali uzgoj zdravih i stabilnih pasa kojih 99 % nikad neće završiti u azilu ili pod točkovima i ugibanju od gladi i boleština.
Vama uzgajivači i vlasnici pasa ispadaju bezdušne zvijeri jer ne spašavaju pse iz azila, a od kud tamo toliko jadni psi? Jesmo ih mi tamo strpali, bacili na ulicu?
Tko je kriv za to????
I zašto to uopće mješate s napuštenim psima, koja je ta tajne veza između to dvoje?
Trebali bi svi udomljavati te pse pa da što više onih koji se premišljaju odbaciti svoje ili sterilizirati kuje ima moralno opravdanje izbaciti pse na ulicu i pred vrata azila jer znaju da će ih netko udomiti pune glista, bolesti i trauma.
Ja imam domas i križanca, ali nisam ga uzela s ulice nego kao malo štene koje je odgojeno u stanu i imalo isti tretman kao i svi moji štenci, a to je ono što ja zagovaram, a ne to da nema mješanaca, samo da ih nema po ulicama i azilima.Ako netko preuzme odgovornost da pari kujicu, nek onda preuzme istu i za njeno potomstvo i adekvatno se brine o njima i udomi ih u adekvatne domove, a ne u prvi jarak iz kakvih sam ih desetke izvukla , lječila i udomljavala, ali s odraslima je drugi problem.Odrasli psi obično na ulici prođu sito i rešeto i kako onda takvog psa uvaliti nekome s dvoje djece i tvrditi mu da neće imati problema kao što mogu kad prodajem svopje štene pa i odraslog mladog psa? Nikako , a na to ne pristajem jer nije uredu.
Ako vam je stvarno toliko stalo do tih pasa po azilima, aktivirajte se u zakonskom smislu, vodite računa da se postojeći zakoni provode, učiniti nešto da se zaustavi bacanje pasa po ulici umjesto da se protivite nečemu što ne da nije problem, nego je smiješno govoriti o tome na takav način, štoviše, vaši primjeri tipa da se čistokrvni psi odmah udome govore samo u prilog istima.
Nekontroliranim uzgojem pasa koje nitko neće se ne uči pametni nekoga tko hoće zdravog čistokrvnog psa jer ima puno pravo na to nego samo radite na štetu tim psima jer se azili i dalje pretrpavaju napoželjnim bićima što je samo po sebi odvratno reći, ali je tako i valjda stvarno želite još takvih nepoželjnih okica pa nek pate, a vi ćete i dalje pljuvati protiv ljudi koji ih ne žele niti su ih željeli, a ne po onima koji su ih nepoželjne stvorili na štetu samo njih samih.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:37   #19
Ma čekaj.. o čemu ti?
Kažeš da je logično da se čistokrvan pas koji dođe u azil lakše udomi? Je, logično je, ali ne na način na koji ti tvrdiš..
Zar on isto ne može biti prebijen, zlostavljan i također nestabilan?? Mislim da se ljudi najmanje za time vode kad udomljuju životinju, bitno je da bude što manje, svjetlije, čupavije, mlađe ili - ''čistokrvnije''.
Što misliš, da je nama drago da ih ima po azilima? Što misliš, da mi nije drago kad vidim da netko voli svoju životinju, bila ona čistokrvna ili ne? Drago mi je da netko iz ljubavi se bavi uzgajanjem, iako meni promiče poanta toga.
Trenutno mi nije važno da li je psu boja ovakva i onakva, krivi zagriz ili kako već idu te kinološke stvari, samo to.. Drago mi je da ti voliš te životinje, ne krivim te jer nećeš iz azila, svako ima svoje, samo meni trenutno te stvari nisu bitne.
I, bilo bi mi jako drago da mi daš kakvu ideju po pitanju utjecanja na više istance, jer ja ne znam kome se treba obratiti da se uličari udome i da ih više nikada ne bude na cesti, da situacija i kod njih bude kao i kod pasa sa rodovnicima.. Kako biti aktivan po tom pitanju kad je tim ljudima to zadnja rupa na svirali?
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 20:04   #20
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Stvarno vam radi logika
Zar vi ne shvaćate poantu azila punog mješanaca i toga da se čistokrvni psi odmah udome što je rijetko da ih i ima ?????
Sve te mješance je netko izmaltretirao, izgladnjivao i bacio na ulicu kao smeće zar vam to nije jasno ???
.
sad..nadam se da me se neće krivo shvatiti... samo jedna stvar, ja zna dosta ljudi koji su kupili čistokrvne i koji su isto tako izmaltretirani mijenjali vlasnike tako da im ta rodovnica nije puno koristila...naravno da se rjeđe događa i da se brže preudome, ali isto mijenjaju vlasnika i vlasnika..tako da nije garancija...stvar je u čovjeku koji uzme psa..ako je budala ostavit će psa bio mješanac ili čistokrvni...jedino netko tko nije siguran možda neće ući u velik financijski trošak nabavke, ali opet može po povoljnijoj cijeni nabaviti od sumnjivaca...

znam par slučajeva osobno pasa iz dobrih uzgajivačnica koji su isto nakon nekog vremena napuštani jer je "pas smrdio, puštao dlaku, bio obaveza, pišao po kući, grizao stvari.... Tko zna u kakvim su rukama i ti psi završili

ali naravno da je bolji kontrolirani uzgoj, to nitko ne osporava, ne bolji, nego te dvije stvari teško je uopće i uspoređivati pa ne znam zašto se uvijek i miješaju

bolje bi bilo da se govori o uzgaijvačima i uzgajivačima, a nekontrolirani rasplod nikada neće u potpunosti moći postati kontrolirani...puno je štenaca okoćeno od jednog rasnog roditelja iz dobre uzgajivačnice..pri tome, vlasniku npr rasnog mužjaka je svejedno, pogotovo ako je dobio lošiju ocjenu na uzgojnoj pa se nitko iz uzgoja neće pariti s njim, a pas se mora pariti, onda se naravno pari izvan uzgoja...ne dobivaju svi psi iz svih legla dobre ocjene..ako bi išli u krajnost ispada da bi ostalo 5 pasa svake rase koji bi mogli imati potomke..mislim da nema konačnog rješenja tog problema, kao uostalom u i u svemu
aiax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.