Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2019., 13:48   #1
Pametna brojila u kućama

Nisam siguran da je tema na pravom mjestu - dvoumio sam se između Svijeta oko nas i Zdravlja (a možda bi se našlo i onih koji bi rekli da je tema primjerenija za Alternativi i teorijama zavjere, ali nek svatko misli svojom glavom...) ?!?

Enivej

EU je donijela direktivu sa ciljem da se zamjene klasičnih analognih brojila (strujnih, plinskih, vodovodinih...) u državama članicama sa tzv. "Pametnim brojilima" tj. digitalnim brojilima sa daljinskim očitanjem.
Vodeći se direktivom EU i naša HERA (Hrvatska energetska regulatorna agencija) je svojim pravilnikom odredila da određenim tempom i kod nas HEP-ODS mora zamijeniti sva stara analogna brojila za struju novim "pametnim" i to u fazama - prvo oni koji u svojim kućanstvima ili u industriji imaju zakupljeno preko 20 kW priključne snage, do 2025. idu i oni sa 20 kW, a do 2030. godine bi trebali biti svi potrošači opskrbljeni takvim brojilima.

E sad tu nastupa problem koji me muči - ovo "brojilo s daljinskim očitanjem" je zapravo brojilo s GSM modulom. Koliko sam dosad čitao - energetski operateri uglavnom odbijaju dati konkretan podatak koliko često se slanje paketa GSM mrežom vrši, ili lakonski odgovaraju da je to možda par puta dnevno, no ništa konkretno (a ja pretpostavljam zašto.)

Naime, prema mjerenjima koja su rađena u SAD-u (gdje je u određenim državama i kod njih već desetak godina postala obavezna ugradnja tih tzv. pametnih brojila) utvrđeno je da takva brojila šalju pakete podataka od svakih minutu dvije pa do na nekim mjestima čak i svake sekunde / 24 sata dnevno (očito ovisno o zaduženoj energetskoj tvrtci, softveru koji imaju za očitanje, programiranju, tipu brojača itd.), a što donosi enormno povećanje emisije elektromagnetnih valova i

U SAD-u su pokrenuti i sudski sporovi u kojima je od distriburtera el. energije zatražena točan podatak o brojevima očitanja odnosno slanja paketa podataka GSM mrežom, pa su otkriveni frapantni podaci o i brojkama od nekoliko desetaka tisuća puta u jednom danu.
Nakon toga su sudskom odlukom energetske kompanije primorane da moraju poštivati odluku korisnika da zadrži staro analogno brojilo, odnosno da mogu zahtijevati da im se ponovno ugradi analogno brojilo, a energetske kompanije imaju takvima pravo naplaćivati neku dodatnu pristojbu.

Također, čitam i da je u Velikoj Britaniji doneseno pravilo da potrošači mogu odbiti da im se u kuću ugradi takvo novo brojilo.

A što je kod nas? U Hrvatskoj je već pokrenuta akcija zamjena brojila, pa su tako i u firmi gdje radim već zamijenjena brojila, a i kod mene je došla vijest o tome da će HEP uskoro započeti sa ugradnjom digitalnih brojila s daljniskom očitanjm i u kućanstva.
Imam li pravo odbiti ugradnju takvog brojila u svoj stan? Postoji li kakva alternativa - tipa plaćaj više a zadrži analogno brojilo pa sam očitavaj i javljaj stanje ili plaćaj HEPU dodatno njihovu uslugu/obavezu manualnog očitanja)?

Sličan upit sam uputio već prije par mjeseci i na HERU i HEP, ali od njih ni A ni Be - nikakav odgovor.

Zna li tko nešto više ?

BTW. molim ovo nije tema o elektromagnetnom zračenju i njegovu utjecaju na zdravlje. Svatko o tome može imati svoje mišljenje i nema potrebe o tome ovdje lamentirati.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 20:54   #2
pitati ovdje: https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=74
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 22:14   #3
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
BTW. molim ovo nije tema o elektromagnetnom zračenju i njegovu utjecaju na zdravlje. Svatko o tome može imati svoje mišljenje i nema potrebe o tome ovdje lamentirati.
A u čemu je onda bit, nisam baš shvatio. Ako se ne bojiš za zdravlje u čemu je onda problem?
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 12:53   #4
Da, poanta cijele priče jest u zagađenju životne sredine elekomagnetnim zračenjem. BTW. ima srodna tema na SON a to je "Svjetlosno onečišćenje" - gledano s fizikalnog aspekta i svjetlost je vid elektromagnetnog zračenja samo drugog frekvencijskog područja, pa sam stoga i ovdje postavio temu.

Moja krajnja napomena je molba da se tema ne pretvori u (kako to često biva) nepotrebna prepucavanje jesu li mobiteli štetni za zdravlje ili ne, jer o tome obično svatko ima svoje stav i svatko sebe vidi stručnjakom u tom polju (kao i o nogometu).

Moja intencija je bila da pročitam eventualna saznanja ljudi o zakonskoj regulativi u RH o obavezi ugradnje pametnih brojila u kućanstva, te isto tako eventualnim zakonskim mogućnostima osporavanje istog, ili bar traženja kakve zakonske rupe.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 16:25   #5
Po načinu na koji je otvorena, tema najbolje odgovara ovom pdf-u.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 16:36   #6
Imam ga doma a iskreno nemam pojma koliko puta se spaja na baznu stanicu. Znam jedino da se sat (vrijeme) nastelao tek dvadesetak sati nakon ugradnje.

Spravica mi je udaljena desetak metara od dnevne sobe, ocito je stalno spojena na istu baznu stanicu i nekako mislim da mi njeno zracenje steti manje od bezicnog rutera i onih 5 mobitela koji mi se motaju oko glave, a u pokretu stalno provjeravaju s kojom stanicom se bolje spojiti.

Za brojilo cisto sumLJam da svoju poziciju cesto provjerava, a transfer podataka vjerojatno radi jednom mjesecno (jednostavno nema potrebe to raditi cesce).

Za sad se ne brinem, komocija (nema ocitanja, naplata po potrosnji) mi znaci dosta, a kad odlucim odseliti na vrh planine i raditi kao full time mudrac brojilo mi nece ni trebati.


Ovdje ima dosta podataka o samom brojilu, pa vidi, mozda nesto nadjes:

http://www.iskraemeco.ba/images/stories/PDF/mx38y.pdf
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 21:01   #7
Meni nije jasno o'kle ta brojila na radijatorima i vodomjerima crpu 'lektriku? A vidim da svakih par sekundi nešto mrljaju po svojim digitalnim displejima. Mobitel čak i kad ne koristiš trebaš punit jednom tjedno barem.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 21:07   #8
Ova brojila (Iskrina) koje HEP ugrađuje imaju defaultne podesive intervala na 5, 15, 30 ili 60 minuta, (no mogu se programirati na druge vrijednosti prema zahtjevu ditributera).
Prema izjavama ljudi iz HERE intencija je mogućnost konstantne kontrole opterećenja elektroenergetske mreže tijekom dana, odnosno vremen u intervalima od 15 minuta.

Dakle brojila se podešavaju na odašiljanje podatkovnih paketa 4 puta tijekom sat vremena, no u određenim periodima i određenim dijelovima zemlje mogu se daljinski preprogramirati da to bude češće pa sam negdje (nažalost ne sjećam se više gdje) pročitao podatak o intervalu od svakih 6 minuta.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 21:16   #9
Ali o'kle struja za bežična brojila? Ili troše toliko malo enerđije i šalju tako slabe impulse da im jeftine komercijalne baterije traju godinama?
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 07:19   #10
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Ova brojila (Iskrina) koje HEP ugrađuje imaju defaultne podesive intervala na 5, 15, 30 ili 60 minuta, (no mogu se programirati na druge vrijednosti prema zahtjevu ditributera).
Prema izjavama ljudi iz HERE intencija je mogućnost konstantne kontrole opterećenja elektroenergetske mreže tijekom dana, odnosno vremen u intervalima od 15 minuta.

Dakle brojila se podešavaju na odašiljanje podatkovnih paketa 4 puta tijekom sat vremena, no u određenim periodima i određenim dijelovima zemlje mogu se daljinski preprogramirati da to bude češće pa sam negdje (nažalost ne sjećam se više gdje) pročitao podatak o intervalu od svakih 6 minuta.
Lici mi na njihovo budalesanje, jerbo podatke o opterecenju mreze i tako vuku iz svojih trafostanica, koji ce im klinac trenutna snaga pojedinog kucanstva? Obracun angazirane snage i tako rade po najvisoj koju brojilo i tako pamti.

Jedino zbilja da prebacimo na Alternativu pa raspravljamo o Velikom Bratu?

Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Ali o'kle struja za bežična brojila? Ili troše toliko malo enerđije i šalju tako slabe impulse da im jeftine komercijalne baterije traju godinama?
Vujc mi ima pcelarsku vagu, baterija dura 10 godina, jednom dnevno salje paket. Litij-jod valjda. Ne znam kakve su u ENC-u?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2019., 20:48   #11
EMF zagađenje na kvadrat
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.