Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2009., 19:45   #1
Inkontinencija kod pasa i mačaka

Imamo malamuta od 5 i pol godina, dobrog općeg stanja.
Zadnjih tjedana primijećujemo da iza njega prilikom ustajanja iz ležećeg ili sjedećeg opložaja ostaju "lokvice" od nekoliko kapi mokraće. Ima li tko slično iskustvo, da li žurno veterinaru?
Dakle, napominjem, pas je odličnog općeg stanja, raspoloženja, apetita....
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 20:14   #2
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Imamo malamuta od 5 i pol godina, dobrog općeg stanja.
Zadnjih tjedana primijećujemo da iza njega prilikom ustajanja iz ležećeg ili sjedećeg opložaja ostaju "lokvice" od nekoliko kapi mokraće. Ima li tko slično iskustvo, da li žurno veterinaru?
Dakle, napominjem, pas je odličnog općeg stanja, raspoloženja, apetita....
Svakako veterinaru da se najprije isključi eventualna upala mokraćnih putova, a onda po ostale savjete.

Ako je doista inkontinencija, ne znam kako ide s mužjacima, znam za kujice. Moja je labradorica neki dan dobila Propalin, s time da popije prvu bočicu, a onda će se vidjeti. Navodno postoje tri mogućnosti: (1) potpuno se povuče, to jest ureter nastavi obavljati svoju funkciju kao da ništa nije bilo (rijetko), (2) smiri se na neko vrijeme, a onda kuru treba ponoviti pa je opet neko vrijeme mirna i (3) doživotno uzima lijek.

Kod nje, međutim, nisu ostajale kapljice nego lokvice, a upalilo joj se i spolovilo. U roku dva dana upala se smirila, lokvica više nema, sad samo pratimo eventualne nuspojave. Čini mi se da kod mužjaka savjetuju i kastraciju kao jedno od rješenja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 18:38   #3
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Imamo malamuta od 5 i pol godina, dobrog općeg stanja.
Zadnjih tjedana primijećujemo da iza njega prilikom ustajanja iz ležećeg ili sjedećeg opložaja ostaju "lokvice" od nekoliko kapi mokraće. Ima li tko slično iskustvo, da li žurno veterinaru?
Dakle, napominjem, pas je odličnog općeg stanja, raspoloženja, apetita....

da, bila mu je povećana prostata...kastracija je riješila stvar
__________________
...Ništa nije pogrešno ako te čini sretnim...
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 21:24   #4
Ja sam s jednim psom imala takav problem, radilo se o upali mjehura i mokraćnih puteva uslijed prehlade ( bio je štene od 4 mj. protrčao se po prvom snijegu u svom životu i desilo se što se desilo).
U svakom slučaju morate hitno veterinaru .
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 13:42   #5
Pas ima upaljen prepucij. Malo borne vode, redovno ispiranje i trebalo bi bit sve 5!
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 21:07   #6
Inkontinencija u pasa i mačaka

Budući da je Zandalee postavila pitanje o inkontinenciji, možda ne bi bilo loše da imamo i takvu temu.

Nisam stručnjak pa ću napisati samo osnovne činjenice, a dopune će, vjerujem, stići. Nadam se da ispravaka neće biti, to jest da sam u protekle tri godine dobro naučila domaću zadaću.

Mokrenje je kod pasa i mačaka voljna radnja, to jest, pražnjenje mokraćnog mjehura odvija se svjesno, isto kao i kod ljudi. Urinarna inkontinencija, međutim, istjecanje je mokraće iz mokraćnog mjehura neovisno o životinjinoj volji. Tu se, dakako, ne ubraja mokrenje u sasvim mladoj dobi, dok životinja tek uči kontrolirati mjehur, osim ako nije posrijedi neki anatomski poremećaj.

Uzroci su razni, a o utvrđivanju uzroka ovisi način i uspješnost liječenja:
  • hormonalni poremećaj / neravnoteža
  • oslabljeni sfinkter u mokraćnom mjehuru
  • infekcija mokraćnog sustava
  • mokračni kamenci
  • povreda ili degeneracija kralježnice / protruzija diska
  • oboljenje prostate
  • druge bolesti koje dovode do pretjeranog uzimanja tekućine (dijabetes, Cushingov sindrom)
  • neki lijekovi

Negdje sam pročitala da se inkontinencija javlja kao posljedica sterilizacije kod 2% kuja, dok je kod steriliziranih mačaka rjeđa pojava. To je u svakom slučaju neugodno stanje - i za životinju i za vlasnika. Moja se Sitka, dok nismo stvar stavili pod kontrolu, znala po noći probuditi, cviliti zato što se pomokrila i tražiti da joj se promijeni jastuk na kojem je spavala.

Osobno imam iskustva samo s Propalinom, ali znam da se, ovisno o uzroku, primjenjuje i hormonalna terapija (estrogen), a navodno postoji i tretman injekcijama kolagena. No, o tome treba pitati veta, kao što se općenito o inkontinenciji treba s njime konzultirati.

Neke stvari ipak možemo učiniti za svojeg kućnog ljubimca, bez obzira na uzrok inkontinencije i način liječenja:
  • osigurati mu dovoljno čistih plahti, krpa, dekica na mjestu gdje najradije leži
  • češće ga izvoditi u šetnju (ako je riječ o psu, dakako) - odmah ujutro kao i tokom dana nakon što malo "ubije oko"
  • oprati ga od mokraće ako mu se dogodi "nezgoda", a zatim ga dobro osušiti
  • razmisliti o upotrebi pelenica

Toliko od mene. U nadi da će možda nekome pomoći.

Zadnje uređivanje Didi : 17.02.2013. at 23:56.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 21:09   #7
Propalin i inkontinencija

kod mog psa (Ž) počeli su se javljati problemi s inkontinencijom. dobila sam preporuku za Propalin. zanima me da li ga je netko koristio i kakva su iskustva?

kako vam je išlo ručno pražnjenje mjehura, ako ste to naučili raditi?

što od preparata ste koristili za sprečavanje upala?

bilo koji drugi koristan savjet, dobrodošao...
__________________
"If you truly loved yourself, you could never hurt another" - Buddha
Zandalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 13:07   #8
Na nekoliko se mjesta pisalo o tome, ali ne znam imamo li posebnu temu.

Ima pametnijih od mene koji će napisati nešto općenito o inkontinenciji, a ja ti mogu ispričati samo svoje iskustvo. Imam četverogodišnju labradoricu koja je postala inkontinentna nakon sterilizacije. Ne odmah, ali sad više ne znam točno koliko je vremena prošlo, mogu provjeriti, ali zapravo nije važno.

Funkcionira izvrsno. U početku smo titrali dozu dok nismo završile na dva puta dnevno po 0,4 ml na težinu od 32 kile. Kako se sad malo udebljala, dobiva dva puta od 0,5 ml, dok opet malo ne smršavimo.

Prvobitno određena doza bila je dva puta 1 ml, što joj je na prvi pogled iblo previše - sva je bila napeta i usplahirena, to jest tako se doimala. Zapravo su joj se zatezali svi mišići na tijelu jer to i jest način na koji Propalin djeluje kako bi onda izazvao i stezanje sfinktera. Ja sam na to odmah reducirala dozu - i to na još manju količinu nego što mi je vetica preporučila telefonom pa svaki dan spuštala za jednu crticu. Kad se prvi put popiškila u snu, vratila sam na prethodnu dozu.

O ostalome što si pitala ne znam ništa, a upala nije bilo.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 13:12   #9
koliko dugo je na Propalinu? odnosno da li radiš pauze ili kontinuirano uzima?
__________________
"If you truly loved yourself, you could never hurt another" - Buddha
Zandalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 14:17   #10
Quote:
Zandalee kaže: Pogledaj post
koliko dugo je na Propalinu? odnosno da li radiš pauze ili kontinuirano uzima?
Evo, sad sam provjerila. Od kraja listopada 2009. godine.

Ne, ne radim pauze. Inkontinencija je kod nje kronično stanje, a kronično stanje zahtijeva "kroničnu" terapiju. To bi bilo kao da inzulin ovisni dijabetičar ili visoko tlakaš svako toliko rade pauze u uzimanju lijeka.

Rade, ne kažem da ne rade, a onda se žale na doktore.

A da ti nama napišeš točno kako je kod tvoje kuje došlo do inkontinencije, koliko je stara i to. Možda bi bilo lakše razmišljati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 15:01   #11
ima preko 10 godina... spondiloza... zatvaraju se živčani kanali i odumiru živci... na ljeto je skroz pala na zadnje, a sada su se počeli javljati prvi simptomi inkontinencije... dobila je upalu mjehura, sad to saniramo... bubrezi su ok... caniviton, neurobion, omega 3, omega 6, traumeel, kiropraktika, akupunktura, to sve već odrađujemo...
__________________
"If you truly loved yourself, you could never hurt another" - Buddha
Zandalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 18:02   #12
Quote:
Zandalee kaže: Pogledaj post
ima preko 10 godina... spondiloza... zatvaraju se živčani kanali i odumiru živci... na ljeto je skroz pala na zadnje, a sada su se počeli javljati prvi simptomi inkontinencije... dobila je upalu mjehura, sad to saniramo... bubrezi su ok... caniviton, neurobion, omega 3, omega 6, traumeel, kiropraktika, akupunktura, to sve već odrađujemo...
OK. Sad mi je jasnije. Iskreno rečeno, a ovo govorim s gledišta ljudske medicine jer se i tu događa isto, ne znam koliko Propalin tu može pomoći. Ako sam te dobro razumjela, kod nje je problem s kralježnicom uzrok inkontinencije, to jest inkontinencija je samo jedan od simptoma. Ljudima se kralježnica operira, a operira se i psima. No, tu treba sjesti i razmisliti - o općem njezinom stanju i prognozama, koliko je ima smisla podvrgavati operaciji te na kraju, ne najmanje važno, može li se to financijski podnijeti.

Inače, baš gledam onu ceduljicu u Propalinu. Pa kaže da je djelotvornost FPA (fenilpropanolamin), aktivne supstance u Propalinu, utvrđena kod steriliziranih kuja, a kod drugih je oblika inkontinencije slabija. Što valjda u prijevodu znači da može, ali i ne mora pomoći.

Ovdje je tekst uputa uz Propalin pa vidi na što bi još trebalo obratiti pažnju, osim bubrega - srce, krvni tlak, oči pa o tome pitaj veta.

U Zagrebu imaš dr. Deanu Basar, veterinarku koja se bavi fizioterapijom konja i pasa. Izguglaj podatke pa je nazovi. Znam da si spomenula kiropraktiku i akupunkturu, ali još jedno mišljenje neće škoditi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 20:31   #13
Here We Are Again.

Dakle, Sita je s Propalina prešla na Incurin. Na linku je sve što bi nekoga o tome eventualno moglo zanimati pa neću ponavljati. Reći ću samo da funkcionira dobro, u tom smislu da nema nevoljnog ispuštanja mokraće.

Svojevremeno se vlasnike inkontinentnih kuja odvraćalo od Incurina zbog mogućeg nepovoljnog utjecaja na koštanu srž, a nešto se pričalo i o kancerogenim posljedicama do kojih dovodi uporaba hormona. Proizvođač, dakako, kaže: "In the target animal safety study and the clinical trials, including long-term treatment, no signs of bone marrow suppression were observed." Što je vrlo vjerojatno točno, ali ja, kako se čini, imam psicu na koju se lijepi valjda sve loše što se može zalijepiti - osim falabogu krpelja! - pa tražim kruha preko pogače.

Kao treća mogućnost, i to najmanje rizična, bar tako mislim, preostaju mi altrnativni načini liječenja. Iako preferiram fitoterapiju odnosno travarstvo, otvorena sam i za druge sugestije. Tako da imam o čemu razmišljati.

Dakle, situacija je ovakva: praktički smo tek počeli s Incurinom i ništa nije za o glavu, ali bih voljela već sada početi razmišljati o drugim mogućnostima. O bilju i čajevima ponešto znam, ali bih se voljela konzultirati sa stručnjak. Znači, tražim preporuku za travara koji me neće odyebati zato što dolazim radi psa. Dakako, može i u PP.

Hvala!
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 10:54   #14
Pozdrav svima...ne znam da li moj problem potpada pod ovu temu,ali probat ću ovdje pitati...vidim da se tu cijelo vrijeme spominje nemogućnost suzdržavanja od obavljanja male nužde, međutim meni se sada već par puta desilo da mi je pas obavio veliku nuždu u stanu bez pokazivanja znakova da treba van...inače, pas je star skoro 10 god,ali do sada nije bilo sličnih problema. Prijašnji pas nije imao takvih problema sve dok se nije razbolio. Imate kakvih iskustava šta bi mogao biti uzrok? Hrani se isto kao i do sada... hvala i pozdrav
chiarra1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 21:40   #15
pelene za macku?

uglavnom, maca je udarena autom jos prije 6 godina, amputiran joj je rep i prvih 4-5 mjeseci nije mogla kontrolirati mokrenje.
nakon toga do sada je sve bilo u redu, niti jednom problema, a sada odjednom ne moze vise uopce kontrolirati. samo od sebe tece

to je uglavnom macka koja je vise vani nego unutra, ali sad jos ima problema sa prehladom pa je uglavnom unutra. ne moram vam pricati kako je to kada po svim dijelovima stana ima par lokvica mokrace

uglavnom, da li postoje pelene za macke ili za manje pse koje bi mogao koristiti dok je u stanu?

ovak ju moram drzati stalno u boksu i stalno je jadna zapisana
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 21:56   #16

higijenski ulošci + najmanje dječje gaćice malo prepravljene.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 22:16   #17
u biti posto nema repa mozda moze o neke male djecje kaj mislite
__________________
stacking satoshis
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 22:18   #18
da, najmanje dječje gaćice (rupu za ostatak repa napraviš samo ako vidiš da joj tamo smetaju) i deblji dnevni uložak. gaćice potraži u čajna-šopu jer u drugim dućanima nema stvarno malih (svojevremeno sam samo tamo našla gaće koje nisu bile velike za bucmastu 20tomjesečnu bebu).
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 02:16   #19
Jes bio do veta provjeriti da nije upala? Samo "prehlada" bi trebala proci sama od sebe, upala bas i ne
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 08:34   #20
jesam vec 2 puta. pije antibiotike. danas idem opet na pregled.
__________________
stacking satoshis
testing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.