Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2012., 11:00   #101
Quote:
thx 1138 kaže: Pogledaj post
s obzirom da je vlasništvo moguće steći isključivo na cijeloj čestici, nikako da dijelu čestice (bila bi potrebna prethodna parcelacija).
Netočno.
Može se steći vlasništvo u bilo kom udjelu, i kao takvo uknjižiti u gruntovnici.
U stvari, vrlo velik broj čestica, možda čak i većina čestica jest u suvlasništvu.
Nije potrebna nikakva parcelacija, a često ju nije niti moguće provesti.

Zadnje uređivanje felixx : 24.06.2012. at 11:11.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 11:09   #102
Quote:
Lijenchina kaže: Pogledaj post
1989.g. prijateljica je kupila 120m2 dio veće parcele od dvojice suvlasnika. Napravili su kupoprodajni ugovor na listu papira i uredno potpisali (njih 2 prodavatelja, kupac i svjedok).
Kupoprodajni ugovor nije ovjeren nigdje, kao što nije niti navedena točno u njemu katastarska čestica.
Prijateljica je platila porez poreznoj upravi odmah 1989.g., ali nakon toga nije nastavila dalje upis u zemljišne knjige.
Prošle su 23 godine. Pronašla je taj kupoprodajni ugovor, te kontaktirala prodavatelje, koji sad zahtjevaju još dodatnu uplatu da bi napravili novi ugovor i ovjerili danas kod javnog bilježnika.
Pitanje je: što treba napraviti? Je li podići tužbu i protiv koga?
Ključno je pitanje tko je ove 23 godine koristio taj dio čestice.
Je li svjedok iz ugovora živ, i može li svjedočiti?

Quote:
Ili jednostavno otići u gruntovnicu i pokušati upisati se kao vlasnik na osnovu tog starog kupoprodajnog ugovora? Što će u tom slučaju SUD tražiti?
Sud će odbiti prijedlog. Uzalud je pokušavati na taj način.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 12:19   #103
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Netočno.
Može se steći vlasništvo u bilo kom udjelu, i kao takvo uknjižiti u gruntovnici.
zelis da ti citiram sentencu VSRH?
teoretski je moguce steci suvlasnicki udio, no vlasnistvo 1/1 samo ako je prethodno parcelirano
thx 1138 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 12:42   #104
Quote:
thx 1138 kaže: Pogledaj post
zelis da ti citiram sentencu VSRH?
teoretski je moguce steci suvlasnicki udio, no vlasnistvo 1/1 samo ako je prethodno parcelirano
Mislim da se nismo razumjeli oko kolokvijalne uporabe pojmova vlasništvo/suvlasništvo. Vlasništvo djela je suvlasništvo.
Spominje se uknjižba (su?)vlasništva temeljem tog ugovora, ne vidim da je itko spomenuo 1/1 ?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 17:45   #105
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Mislim da se nismo razumjeli oko kolokvijalne uporabe pojmova vlasništvo/suvlasništvo. Vlasništvo djela je suvlasništvo.
Spominje se uknjižba (su?)vlasništva temeljem tog ugovora, ne vidim da je itko spomenuo 1/1 ?
Hvala na odgovorima.
U ugovoru samo stoji kolika je kvadratura, niti rijeci o nikakvoj cestici, broju cestice. Samo naziv cestice, npr. brdo postoji. Ali, nije odredjeno tocno.

Sve te 23 godine prodavatelji, tj. stari vlasnici su koristili i oni su i danas uknjizeni kao suvlasnici te velike cestice, na kojoj se nalazi jos nekoliko suvlasnika.

Svjedok je ziv, nije umro.
__________________
Samo nemojte biti stoka sitnog zuba, zato razmisljajte!
Lijenchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 21:36   #106
Ma nema šanse da ti to prođe.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 15:06   #107
Ukratko:kupili bi stan čiji su vlasnici gospodin i njegova majka a on s njom ima ugovor o doživotnom uzdržavanju. Oboje su suglasni u prodaji ali kako je vrijeme godišnjih odmora rečeno nam je da bi skidanje zabilježbe moglo potrajati od mjesec dana do 3 mjeseca. Mi bi što prije krenuli u adaptaciju i 3 mjeseca nam je puno čekati. Postoji li način da isplatimo dio,krenemo u adaptaciju, a nakon što se skine zabilježba platimo ostatak? I da se naravno osiguramo od bilo kakvih neželjenih posljedica. Plaćali bi gotovinom
sope is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 11:19   #108
kupoprodaja nekretnine-postupak i pitanja

Zdravo,,
ukratko moje mama ima plac u kninu..zeli mama da proda plac medjutim neznamo kako idu cene posto zivimo u makedoniji..nas zanima na koji link ima da vidimo oglase sa cenama?pozz
riba79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:52   #109
Kupnja nekretnine - pitanje tečaja

Dobar dan.Ako se recimo prilikom dogovaranja cijene za kupovinu neke nekretnine kaže da je prodajna cijena recimo 100000 eur protivvrijednosti u kunama, o kojem tečaju kod konverzije govorimo? Da li je u pitanju srednji tečaj HNB-a na dan potpisivanja ugovora ili prodajni neke banke i sl???
Ako jeste postoji li nekakav zakon ili propis koji to definira na koji se može pozvati?
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 11:21   #110
Imam pitanje vezano uz kupoprodaju zemljista. Gradjevinsko zemljiste je u vlasnistvu cetri osobe. Nije parcelizirano. Da li jedan od vlasnika moze prodati samo svoj dio? Da li drugom vlasniku ili nekoj trecoj osobi a da se zemljiste ne parcelizira? Da li je u tom slucaju dovoljno na kupoprodajnom navesti npr 1/4 djela...bez obzira o kojem se djelu radi?
Znam da u slucaju kredita i stavljanja hipoteke je parcelizacija obavezna jer se treba tocno utvrditi i navesti koji je dio predmet kupoprodaje i stavljanja hipoteke...sumnjam da je i ovdje isti slucaj...da li mi netko moze dati odgovor?
Prodala bih nesto...a suvlasnici ne bi....pa trazim mogunost kako.
I da li znate koliko kosta parcelizacija gradjevinskog zemljista i cca koliko traje takav postupak?
vilenjačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2012., 11:51   #111
Prodaja zemljišta na krivitvorenu punomoć

Pogledajte ovo: http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna...9/Default.aspx

Tipovi su prodavali tuđa zemljišta tako što su krivotvorili punomoć za prodaju. Zanima me da li kupac koji kupi zemljište na ovakav način može izvršiti uknjižbu pa onda vlasnik mora tužiti prevaranta da mu isplati pare koliko vrijedi to zemljište ili se uknjižba poništava čim se utvrdi da je punomoć bila krivotvorena pa onda taj koji je dao pare za zemljište mora tužiti prevaranta za porat novca?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 10:04   #112
prodaja stana uz odgodu plaćanja

pozdrav svima... trebam savijet

našla sam kupca za stan, ali tip ima trenutno za isplatiti 75% cijene stana, a ostatak bi isplatio 1.08.2013.

na koji način ja mogu sebe najbolje i najlakše zaštiti, kakvu garanciju je najbolje tražiti?

koliko je pametno uopće pristat na takvu prodaju?

hvala
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 21:58   #113
Kupoprodajni ugovor

Od susjeda kupujem poljoprivredno zemljište. Na net-u vidim dosta primjeraka kupoprodajnih ugovora, no nisam uočio da imaju dodatak koji meni treba.

Naime,zemljište kupujem kreditom i treba mi valjana formulacija da sva prava ostvarujem danom uplate novca (iz banke) na račun (br. xxx) prodavatelja. To je u svrhu zaštite i povjerenja prodavatelja, te proceduralno-pravne ispravnosti.

Između ostalog, najviše me zanima valjanost ova 3 članka:

Članak 2.
Ugovorne strane suglasno utvrđuju da kupoprodajna cijena za nekretnine navedene u članku 1. ovog ugovora iznosi ……………………………kn, koju kupoprodajnu cijenu će kupac isplatit na račun prodavatelja kod Poštanske banke br. xxxx-xxxx u cijelosti u roku od 7 dana od dana sklapanja ovog ugovora.

Članak 3.
Prodavatelj izričito izjavljuje da pristaje da si kupac nakon cijelokupne isplate kupoprodajne cijene temeljem članka 2. ovog ugovora, bez ikakvog njegovog daljnjeg pitanja ili odobrenja, ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva s imena i vlasništva prodavatelja na svoje ime i vlasništvo, u cijelosti.

Članak 4.
Ugovorne strane su suglasne da se kupac nalazi u posjedu nekretnina koje su predmet ovog ugovora, te da od dana cjelokupne isplate temeljem članka 2. ovog ugovora, snosi sve troškove u vezi s vlasništvom i korištenjem istih nekretnina.


ps
da li pored osoba treba biti upisan oib ili jmbg ili može bez

Hvala
pedevej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 22:46   #114
OIB za sve osobe mora biti!

Sa ovim odredbama ćete si nepotrebno zakomplicirati stvar, jer se nećete moći uknjižiti u gruntovnicu na temelju tog ugovora, jer će ova tzv. clausula intabulandi pod čl. 3. biti pod uvjetom, a gruntovnica će trebati neki nepobitan dokaz da je uplata izvršena (vjerojatno ovjerovljena izjava prodavatelja).

Po meni bi bilo najbolje da kad mu uplatite novac da onda napravite ugovor, gdje ćete napisati da je kupovnna u cijelosti plaćena prodavatelju, da vam on bez ikakvog daljnjeg pitanja i odobrenja dopušta da ishodite uknjižbu.. i da sa današnjim danom stupate u posjed te nekretnine...

Ako želite neku veću sigurnost, sklopite predugovor prije same isplate novca (potpise na njemu naravno ne treba ovjeravati kod bilježnika):
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 22:52   #115
zahvaljujem se na odgovoru

problem je što banka traži ovjereni kupoprodajni ugovor na osnovu koje će isplatiti novac na račun prodavatelja
pedevej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 23:13   #116
Ako je takav slučaj, onda su uredu ovi gore članci, ali ponavljam da se samo na temelju kupoprodajnog ugovora nećete moći upisati u gruntovnicu, nego će trebati još jedna ovjerovljena izjava prodavatelja da je kupoprodajna cijena isplaćena...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 23:15   #117
sve mi je sad jasno

@goliath bilježim se sa štovanjem
pedevej is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 23:15   #118
Quote:
pedevej kaže: Pogledaj post
zahvaljujem se na odgovoru

problem je što banka traži ovjereni kupoprodajni ugovor na osnovu koje će isplatiti novac na račun prodavatelja
Predugovor je naličje ugovora, kod bilježnika prije odobrenja kredite možeš sa prodavateljem ovjeriti i jedno i drugo, a banka će uvažiti bilo jedno bilo drugo. Možeš ovjeriti kupoprodajni ugovor između sebe i prodavaoca i to odnijeti u banku, staviš u ugovor koji iznos uplaćuješ na dan zaključenja predugovora/ugovora ( kapara nije obavezna, ali obično se daje) i u zasebnom članku stavljaš da će se ostatak dogovorenog kupoprodajnog iznosa isplatiti kreditom banke na račun prodavatelja.
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 23:26   #119
zahvaljujem na odgovoru

ipak mislim da opcija kupoprodajni ugovor +naknadna (tabularna) izjava nije previše komplicirana i skupa i da mogu tako postupiti
pedevej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 09:52   #120
Naravno da nije komplicirano.
Najprije kupoprodajni ugovor sa klauzulom da će se isplatiti novac, pa isplata, pa tabularna izjava da je isplaćen novac (naravno, imaš i potvrdu od banke).
I to ti je najbolje.

Jedino ako imaš cash pa možeš odmah sve.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.