Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2013., 20:42   #121
Kupnja kuće pod zabranom otuđenja

Pozdrav
Zanima me dali se može kupiti kuća od vlasnika koji je dobio materijal od države kao hrvatski branitelj, jer u vlasničkom listu stoji zabrana otuđenja do 2mj./2019.
Ako se može , mislim može se napraviti ugovor kod JB, ali kakvu pravnu snagu i ostalo to ima .....

Ako netko zna molim za odgovor
antemarta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:04   #122
susan, ja imam istu situaciju. napravio bih isto za nekretninu u kojoj sam suvlasnik, a bojim se scenarija o kojem piše mrciro
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 10:58   #123
Raskid ugovora za nekretninu?

Prije tri godine prodala sam porušenu kuću s okućnicom koju sam dobila darovnim ugovorom od roditelja.
Po starim izvodima iz katastra pisalo je da je nekretnina ima 300 kvadrata, no ponovnim mjerenjem ustanovilo se da ima 200.
Osobi kojoj sam prodala priložila sam sve potrebne papire.
Sada nakon tri godine dobila sam pismo od odvjetnika te osobe kako moram platiti razliku između 300 i 200 kvadrata, jer ako ne platim cijenu koju su mi ponudili raskinut će se ugovor za nekretninu na sudu.
Meni nije jasno kako to ako sam osobi sve pokazala i stare i nove skice izmjere i upozorila je da se ne podudaraju, te joj prodala nekretninu koju je vidjela, dakle nije mačak u vreći, sad nakon tri godine pokušava iznuditi novac.
Ima li ta osoba pravnu podlogu i mogućnost da me ošteti?

Hvala unaprijed na pomoći i odgovoru!
Zivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:18   #124
umanjena cijena u kupoprodajnom ugovoru

Kupujem stan i prodavatelj je angažirao odvjetnika koji je predložio da u kupoprodajnom ugovoru navedemo manju cijenu od stvarne kako bi se platio manji iznos poreza. Uz kupoprodajni ugovor, potpisali bismo i aneks ugovora gdje bi bila navedena stvarna cijena nekretnine i taj aneks bi dobio samo prodavatelj. Može li mi itko navesti kakve bih posljedice ja mogla snositi u tom slučaju?
rain dog is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:49   #125
Nikakve posljedice osim da Porezna vrlo vjerojatno nece prihvatiti vasu cijenu uz ugovora nego ce sama procijeniti nekretninu i na to razrezati porez.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 11:59   #126
Blizu smo kupovine jedne vikendice, papiri su čisti (vlasnički list, građevinska i uporabna dozvola), nema nikakav teret na sebi, ali to popola drže dva brata (kakav je postupak kad postoje suvlasnici). Sad me zanima postupak, dakle kod odvjetnika se sklapa kupoprodajni ugovor i što onda? S tim se ide u gruntovnicu po prijepis nekretnine ili?

Zadnje uređivanje KorovaMilkBar : 16.04.2013. at 12:05.
KorovaMilkBar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 20:32   #127
Quote:
KorovaMilkBar kaže: Pogledaj post
Blizu smo kupovine jedne vikendice, papiri su čisti (vlasnički list, građevinska i uporabna dozvola), nema nikakav teret na sebi, ali to popola drže dva brata (kakav je postupak kad postoje suvlasnici). Sad me zanima postupak, dakle kod odvjetnika se sklapa kupoprodajni ugovor i što onda? S tim se ide u gruntovnicu po prijepis nekretnine ili?
1. ako kupujete od oba suvlasnika u istom ugovoru sklapate ugovor sa 2 prodavatelja .Ugovor možete napisati sami ili netko tko zna ,a ovjerava se kod javnog bilježnika .

2. čim sklopite ugovor i ovjerite , podnosite zahtjev za upis vlasništva u gruntovnici , morate imati OIB .

3. Kada upišu vlasništvo , šalju rješenje vama , nakon isteka žalbe u katastar i Poreznoj upravi Ministarstva financija .

4. Porezna vam šalje obavijest da dođete popuniti obrazac za porez , poslije šalju iznos .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 10:50   #128
Hitna Pomoc - Prodaja Stana - Kupnja Drugog

Oprostite ako je topik napravljen u krivoj temi ili je post vec ima temu u kojoj bi trebao biti.

Hitno mi je jer sutra moram prodati i kupiti novu nekretninu.

Problem je sljedeci.

Suvlasnik sam 1/2 (50%) stana u centru grada i skupa sa drugim vlasnikom nekretnine, odlucio sam prodati taj stan u centru i dogovorili smo sve uredno, kupac i cijena nam odgovora. Problem je sljedeci, kupac ce nama dati 6000eura svaki 2tjedna kroz sljedecih 20 tjedana (ukupno 10 x 6000 ili cijena od 60,000eur) i kupac je rekao da zeli prvo u prvih 10 tjedana u 5x 6000eura isplatiti jednog suvlasnika a onda zatim i drugog, sto znaci da JA ili drugi suvlasnik cemo biti prvi isplaceni. Problem nastaje u ovome, suvlasnik je rekao da zeli da JA budem prvi isplacen ali po dogovoru da nakon sto dobijem prvih 6000eura, njemu dam za kaparu njegovog novog stana a da ce on meni vratiti taj novac od svojeg dijela kad bude dobio.

Mene zanima sljedece, ako ja potpisem skupa sa drugim suvlasnikom kod javnog biljeznika da prodajemo stan po isplati da prvo ja budem isplacen a nakon mene i drugi suvlasnik, mogu li ja nakon sto dobijem tih 6000eura prvog dijela i ako odbijem da 'posudim' novac drugom suvlasniku za kaparu, imati kakvih problema, tocnije moze li drugi suvlasnik onda odustati od cjelokupne prodaje iako je napisao i potpisao da se prvo ja isplacujem i potpisao da prodaje.


Pitam ovo jer , nitko mi ne garantira da ce mojjih 6000eur koje posudim covjeku biti vraceno, a ako ja ne pristanem da mu posudim on nezeli dati potpis nasem kupcu da prodajemo stan. Radi se o dogovoru mene i drugog suvlasnika izricito putem rukovanja, dok potpis o prodaje i o tome da ja bivam prvi isplacen ce biti ovjereno kod biljeznika.

Moze li po bilo kojem zakonu, drugi suvlasnik mene stornirati u primanju isplate, ako je prekrsim nase ''rukovanje'' ???

Molim za pomoc.
crocro25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 03:21   #129
Pozz...

Potpisan je pred-ugovor o kupnji stana po sistemu "kljuc u ruke". Nacrt stana je izmjenjen po mojim zeljama i postavljena su jos jedna vrata u kuhinji i prominjene su neke plocice i sad mi izvodac radova zeli naplatiti postavljanje tih vrata i dodatni materijal kao i postavljanje tih plocica. Koji su to lopovi, svak krade na svoju stranu.

Dali on ima pravo na to, ako je gradnja dogovorena po sistemu "kljuc u ruke"??

Hvala
jesiyea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 02:48   #130
Kljuc u ruke 2

Pozz...

Mozda nisam bio dovoljno detaljan kod prvog posta ali bih sad razjasnio neke stvari.

Pred-ugovor je potpisan po sistemu kljuc u ruke i opisane su sve prostorije zajedno s svim zavrsnim oblogama i kvadraturom koje pokrivaju

......sad kako mi je izvodac ponudio plocice od 120kn/m2 (u toj cijeni je sav potrebni materijal za postavljanje plocica i ruke) a ja sam odabrao plocice od 180kn/m2 (razliku od 60kn. cu platit i to nije upitno) ali mi on dodatno zeli naplatit ljepilo i fuge i postavljanje tih novih plocica, a kvadratura je ostala ista...nevirujem da 3500kn. moze biti razlika u cijeni za neko drugo ljepilo i druge fuge koje idu s novim plocicama...postavlja jedne ili druge plocice, na isto mu dojde.

Nadoh nesto na netu:

http://www.quero.hr/UgovorKljucURuke
"Ukoliko ugovor o građenju sadrži odredbu „ključ u ruke“ ili neku drugu sličnu odredbu, izvođač se samostalno obvezuje izvesti sve radove potrebne za izgradnju i uporabu građevine.
Takvim ugovorom mogu biti obuhvaćeni i poslovi projektiranja.
Ugovorena cijena obuhvaća i vrijednost svih nepredviđenih radova i viškova radova, a isključuje utjecaj manjkova radova na ugovorenu cijenu, pod pretpostavkom da nije došlo do izmjene opsega ugovorenih radova na temelju sporazuma ugovorenih strana ili iz razloga za koje odgovara naručitelj"


....kao i neke primjere ugovora po sistemu kljuc u ruke, ali nigdje nisam nasao da se ugovorena cijena moze mjenjati i da (kako pise gore) "Ugovorena cijena obuhvaća i vrijednost svih nepredviđenih radova i viškova radova"

Ljuti me i to jos, sta nakon dogovorene cijene, koja nije mala za stan na Jadranu, on mi jos zeli naplatiti 200kn. za postavljanje kliznih vrata (koja cu naravno platiti) a ujedno sam i odustao od drugih vrata koja netriba postaviti.

Znam da bi bilo najbolje otici u nekog odvjetnika, ali danas "nema dabe ni u stare babe" tako da, nedaje mi se par ijada kuna njima za nekakav savjet a cijela spomenuta vrijednost radova moze biti manja od njihovog savjeta, pa cisto, mislih, dali netko od vas ima kakvog iskustva o tome

Hvala
jesiyea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 10:33   #131
može li se kupiti dio nečije kućeVlasništva 1/1 POSTUPAK

recimo da prodajem dio kuće ,točnije 1 mali apartman.Ili kupujem od nekog dio njegove kuće. kakva papirologija i postupak.Hvala
kanotolki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 17:41   #132
Problem oko prodaje kuće

Ovako, pokušat ću pojednostaviti koliko god je moguće problem, pa ako imate kakav savjet ili dodatna pitanja, slobodno napišite.

Dakle, nastao je problem oko prodaje kuće koja je podjeljena na dva dijela, na dio moga oca i moga strica. Mom stricu je skrbnik Socijalno (branitelj je) i kao takav nema utjecaja na odluku što se prodaje kuće tiče. Kupca smo našli, cijenu smo dogovorili, Socijalno je pristalo, no problem dolazi sa stričeve strane, odnosno od odvjetnika koji zastupa stranku koja traži naplatu dugova koje je moj stric imao s njime (kamate na kredit i dio duga, stric mu je bio jamac).

Sad, odvjetnik je pokrenuo ovrhu i zabilježbom se upisao na taj stričev dio i blokira prodaju, a pošto naš kupac nema čiste papire za kredit, kuća se logično ne može ni prodati. Odvjetnik sa svojom strankom traži naplatu od 200000 kuna od tog stričevog dijela, a s kupcem smo jedva dogovorili prodaju od 15000 eura. Tu sad nastupa Socijalno koje nema velikog interesa da taj problem riješi s tom strankom i sad to sve stoji, a kupac je jako zainteresiran i kuća treba renovaciju prije zime inače kuća propada. U gubitku smo i mi, a i ta stranka koja je s odvjetnikom sjela zabilježbom na taj stričev dio, no on ne popušta i hoće svoj dio u potpunosti kojeg neće vjerojatno nikad vidjeti, no mogao bi doći barem do dijela tih svojih potraživanja.

Pitanje sad glasi, na koji se način sad može pritisnuti Socijalno da se dogovori sa tom trećom stranom koja je sjela na stričev dio i da se dobiju čisti papiri za prodaju? Ovako se bezveze sve odugovlači, a nama novci trebaju, a i kupac bi bio sretan da dobije napokon kuću.
__________________
"Ne znam što me sve čeka i prepustit ću se filingu bez predrasuda, radit ono što mi paše i ne radit ono što mi ne paše, ali odlučit ću tek onda kad ću doći do tog mosta.." by Čekkić...Djeluj.
#JeSuisBatman>>>MOTIVATION!<<<
miki1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:42   #133
Da li isplata prilikom kupoprodaje mora ići preko računa ili može u gotovini? Ako mora preko računa, koja je kazna ako se ista ipak obavi u gotovini. Porez je uredno plaćen.

Prodao sam zemljište i kupac mi je platio u gotovini. Pretpostavljam da će me u banci pitati za izvor sredstava, da li trebam lagati ili mogu biti iskren s obzirom da je porez uredno plaćen, čak je i promjena zavedena u zemljišniku. Iznos je veći od 100.000 eur.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 17:36   #134
vlasnik i posjednik ?!

Pozdrav svima i unaprijed puno hvala na odgovoru

Dali vlasnik može prodati česticu trečoj osobi ako sam ja posjednik i naravno ne slažem se stim . Znači vlasnik ima ZK na sebe , a ja imam posjedovni list na sebe već 40 godina . dali ja imam kakva prava .
Hvala
v rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 00:30   #135
Može, znaš i sam da je mjerodavno stanje u ZK. Ali ti isto tako možeš tužiti, dosjelost itd., iako što si čekao ako znaš da nisi upisan kao vlasnik?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 15:07   #136
situacija je puno kompleksnija , meni se na toj parceli čak nalazi dio kuće za koju smo dobili urbanizaciju 1989 god . problem je šta se zadnje 4 generacije nitko nije papirnato rješavao usmene zamjene , nitko nije radio ostavinske rasprave ... ja sam probao ali za to mjesto se i u katastru i gruntovnici hvataju za glavu , lakše bi u NASI razvijao svemirski program nego to sve pohvatao . Znači vlasnica može prodati parcelu na kojoj se nalazi moja kuća . hm )
v rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 16:25   #137
Jel ti ucrtana kuća, i upisana barem u posjedovni list?
Što piše u ZK izvatku u opisu čestice? Kako si dobio građevinsku dozvolu?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 01:23   #138
Kupnja pokretnine

Molim za jedan savjet.
Kupio bih poslovni prostor koji se nalazi na gradskom zemljistvu i vodi se kao pokretnina.Može li mi netko reci na sta da posebno pripazim pri kupnji odnosno da izbjegnem prijevaru?
MMB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 21:29   #139
Opet ja molim za malu pomoć. Kakav se članak mora staviti u ugovor vezano za ovaj energetski certifikat? Je li dovoljno napisati da je kupcu on predočen (iako realno nije i ne postoji no kupca u biti boli briga) ili se on baš mora priložiti ugovoru kod ovjere? U naravni radi se o kući za rušenje i suludo je za to vaditi certifikat kad će bageri na teren u roku koji mjesec to sve počistiti.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 19:01   #140
Ne znam da li sam na pravom mjestu. Ja sam stranac i želim osnovati firmu u Republici Hrvatskoj samo zbog kupovine nekretnine ( u kojoj planiram živjeti ). U tom slučaju bi firma kao pravni subjekt Republike Hrvatske postala vlasnikom nekretnine. Da li je procedura otvaranja firme ista za strane i hrvatske državljane i koliko dugo traje taj proces? Da li firma mora biti aktivna? I ima li još nekih caki za koje ne znam?
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.