Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2011., 14:57   #1
Vinkovci i okolica 1991.

Evo pošto me zanima povijest domovinskoga rata, a u to doba sam bio malo dijete zanimalo bi me ako bi sudionici i oni koji imaju znanja o tome mogli napisati,..
Kad su započeli napadi na Vinkovce,. Mirkovci su u to doba bilo veliko srpsko uporište pa me zanima i kako su počele i koji su bili odnosi prema tome,.. isto me zanima i Vinkovačka vojarna,. ona je na izlazu za Rokovce,. dali se iz nje djelovalo po gradu,.. ja sam inače iz Andrijaševaca i znam da su po našem selu djelovali jedanput ili dvaput i to sa topničkom vatrom,. na samu Novu 1992. isto tako jednom su djelovali i avijacijom ( ne vinkovčaka vojarna) kad su raketirali i mitreljirali kontrolni punkt prema Cerni,. gdje je poginulo nekolik sumještana, branijtelja- isto tako pročito sam u knjizi "Spomenar 1991" da je na datum 15. 10. 1991 iznad mog sela bacana neka "paučinasta tvar" kao bablje ljeto i da je ljudi koji su uzeli uzorak toga završili u bolnicama s jakim bolovima i grčevima u trbuhu i mučninama,.. eto ovo je nešto o mom selu što znam sad bi me zanimali događaji ako neko nešto više zna a želi podijeliti,..

Zadnje uređivanje Frank The Tank : 27.09.2011. at 15:47.
Frank The Tank is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 11:04   #2
Mene zanimaju događaji u Komletincimalgdje je poginulo dosta branitelja, kao i same brobr u Nuštru,te Vinkovačkoj Maloj Bosni
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 00:27   #3
Post

evo kronologija nekih događaja iz knjege spomenar 1991

11. 1. 1991. - U Šidskim Banovcima (općina Vinkovci) u najvećoj tajnosti osnovano tzv. srpsko nacionalno vijeće za Slavonij, Baranju i zapadni Srem.

21. 1. 1991. - Čelnici političkih tranaka općine Vinkovci izdai zajedničko "Priopćenje" zbog sve teže političke situacije i napada srbijanskih javnih medija i JNA na Vrhovništvo i Vladu RH.

11. 2. 1991. - Sela s većinskim srpskim stanovništvom u vinkovačkoj općini : Podrinje, Markušica, Gaboš, Ostrovo, Karadžićevo, Mirkovci, Srijemske Laze, Šidski Banovci, Vinkovački Banovci, Orolik i Mlaka Antinska na skupštinama mjesnih zajednica odlučila se odvojiti i prikljućiti općini Vukovar.

12. 2. 1991. Skupština općine Vinkovci odbila raspravljati o "zahtjevu za otcjepljenje" mjesnih zajednica s većinskim srpskim stanovništvom, jer je poslan anonimno.
U nekim selima s većinskim srpskim stanovništvom djeca prestala šohađati nastavu zbog "navodne" ugroženosti.

17. 2. 1991. U 11 sela vinkovačke općine s većinskim srpskim stanovništvom proveden "referendum" o otcjepljenju i pripajanju vukovarskoj općini.

4. - 6. 03. 1991. Nakon širenja lažnih uznemiravajućih vijesti o ugroženosti djece iz sela vinkovačke općine s većinskim srpskim stanovništvom otpremljena autobusima vojvođanskih poduzeća u tu pokrajinu.

19. 03. 1991. "Politika - ekspres" piše da je tzv. srpsko acionalno vijeće za Slavoniju i Baranju i zapadni Srem donelo odluku da počnu pripreme za izdvajanje srpskih krajeva u ovom delu Hrvatske iz ove republike > potpisao J. Slatinac

31. 03. 1991. U Gabošu 30-ak osoba došlo na željezničku postaju, te sa zgrade demonstrativno skinili hrvatsku zastavu

1. 04. 1991. popis stanovništva u Jugoslaviji
Željeznička postaja Šid prestala je primati vlakove iz Vinkovaca, gdje se gomilaju vlakovi stigli iz zapadne Europe

1./2. 04. 1991. U Borovu Selu četnici razoružali i zlostavljali sedam hrvatskih redarstvenika i zadržali ih u pritvoru, Te noći stigao u Borovo Selo i Vojislav Šešelj sa grupom četnika

oko 1. 04. 1991. Srbi u Šidskim Banovcima, Oroliku, Mirkovcima, Gabošu i Markušici počeli postavljati prepreke (barikade) na ceste i zlostavljati putnike.

2. 04. 1991. Onemogućen promet cestama prema Osijeku i Vukovaru
Mještani Antina i Tordinaca tražili od Skupštine općine Vinkovci zaštitu zbog prijetnji Srba iz susjednih sela

3. 04. 1991. Na željezničku postaju Vinkovci stigle dvije kompozicije s oko 240 vojnika pod punom ratnom spremom i 80 tenkova. Oko 10 sati spontano se okupili željezničari i građani Vinkovaca na putničkom kolodvoru, protiveći se prolasku tih vlakova. Građani ogorčeni dolaskom 9 oklopnih vozila iz vinkovačke vojarne, nekoliko kamiona s vojskom i džipova. Vojska se povukla, a na građane bačen suzavac. U 13. sati održan protestni skup radnika HŽP-a i građana, bilo oko 5000 osoba

4. 04. 1991. U Dalju četnici napali policijsku postaju
U mjestu Korođ došla skupina od 11 naoružanih Srba te u mjesnoj gostionici zlostavljali goste, prijeteći Mađarima da nesmiju pristati uz Hrvate

6. 04. 1991. Srbi iz Markušice postavili prepreke na cesti prema selu Antin

9. 04. 1991. Vukovarski gradonačelnik Slavko Dokmanović zatražio "intervenciju" JNA i da se napravi tampon zona između Boljkovčevih jurišnika i srpskog naroda.
Osnovano Međustranačko vijeće narodne zaštite općine Vinkovci. Vijeće pokrenilo osnivanje dobrovoljačkih nenaoružanih odreda "Narodne zaštite"

13. 04. 1991. Kroz Vinkovce iz ravca Županje prema Osijeku prošla veća vojna kolona

15. 04. 1991. Ispred MZ u Borovu Selu okupilo se oko tisuću osoba na mitingu na kojem je govorili četnički vojvoda Vojislav Šešelj i Milan Paroški. Šešelj je naglasio " dok Srbi izvan Srbije pate, mi nećemo biti mirni te da su Srbi protiv uređenja Jugoslavije kao konfederativne države, a za kraljevinu Srbiju ili Jugoslaviju. "

17. 04. 1991. U Mirkovcima je noćas pred pravoslavnom crkvom eksplodirala boma, bačena iz jureće automobila. Mještani nisu policiji dopustili da obavi uviđaj i istragu.

18. 04. 1991. Zatvoren eljeznički promet na pruzi Vinkovci - Dalj zbog ometanja prometa i šteta na željezničkim uređajima i zgradama,..

1. 05. 1991. Grupa od 30-ak naoružanih osoba u Bršadinu minirala željezničku prugu i prisilila prometnika da napusti radno mjesto.
Sve više prepreka i ugržavanja putnika na cestama prema Šidu i Osijeku.
U noći četiri hrvatska policajaca su u Borovom Selu pokušali zamijeniti jugoslovensku zastavu sa hrvatskom. No spriječili su ih srpski pobunjenici kada su su ih oteli. Dvoje policajaca je uspijelo pobjeći, ali su ranjeni,.

NASTAVAK,. KAD BUDEM NAŠO VREMENA, bio bih zadovoljan kada bi se neki sudionk javio i upustio u raspravu,.
Frank The Tank is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 00:32   #4
@frank the tank...

evo ti točan podatak kad je počeo pravi napad iz vojarne
iako je ta JNA iz te vojarne djelovala puno puta prije...samo ''u rukavicama''
tada sam još išao u osnovnu školu...ali jako dobro se svega sjećam,kao da je bilo jučer...

http://img198.imageshack.us/img198/1215/dsc02957mu.jpg
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 05:43   #5
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
@frank the tank...

evo ti točan podatak kad je počeo pravi napad iz vojarne
iako je ta JNA iz te vojarne djelovala puno puta prije...samo ''u rukavicama''
tada sam još išao u osnovnu školu...ali jako dobro se svega sjećam,kao da je bilo jučer...
slika nije nužna u citatu


Zašto se nije išlo na zauzimanje vojarne? Mislim ono, prijetili su oni i da će razorit i Varaždin i Bjelovar pa su dobili po nosu.
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2011. at 14:01. Reason: slika nije nužna u citatu
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 14:25   #6
mislim da je pravi odgovor,da se tada jos nije imalo s cime...
dosta naoruzanja i vojske je bilo u toj vojarni...
a kad su ovi iz mirkovaca radili sranja i non stop provocirali,kad bi nasi i htjeli nesto,ovi iz vojarne su odmah dojurivali da brane srbe....i tako je bilo iz dana u dan
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 15:32   #7
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
mislim da je pravi odgovor,da se tada jos nije imalo s cime...
dosta naoruzanja i vojske je bilo u toj vojarni...
a kad su ovi iz mirkovaca radili sranja i non stop provocirali,kad bi nasi i htjeli nesto,ovi iz vojarne su odmah dojurivali da brane srbe....i tako je bilo iz dana u dan
Ali i ovi iz Bjelovara su išli jurcati u pomoć četnicima u Pakrac i Lipik (i mnogo okolnih mjesta), pa su popušili! I to mnogo ranije nego je JNA puštena iz vinkovačke vojarne!
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 21:46   #8
napisano u novinama 11.09.1991.

http://img856.imageshack.us/img856/7624/26117540.jpg
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 19:25   #9
Da li netko zna nešto više o vagonu koji je eksplodirao na pruzi Zagreb-Beograd u naselju Slavija? Čuo sam oprečne priče o tome pa ako netko zna detaljnije...
any1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 22:23   #10
Bio sam zatočen u kasarni Đuro Salaj
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 00:08   #11
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Zašto se nije išlo na zauzimanje vojarne? Mislim ono, prijetili su oni i da će razorit i Varaždin i Bjelovar pa su dobili po nosu.
Te vojarne nisu imale zaleđe,nije bilo blizu Srpskih sela, niti je Srbija bila toliko blizu
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 20:46   #12
da,a u vinkovcima je vojarna bila samo 2-3 km od glavnog četničkog uporišta u tom dijelu slavonije (mirkovci)
neposredno prije same eskalacije sredinom 9tog mjeseca,iz vojarne su cesto kolone kamiona prevozili (novopridošlim)četnicima(iz srbije,a i domaćim) u mirkovce lijekove i oružje...
i kad god su ovi iz mirkovaca pucali po vinkovcima imali su zastitu od JNA (u slucaju da nasi zele uzvratiti vatru)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 10:00   #13
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
da,a u vinkovcima je vojarna bila samo 2-3 km od glavnog četničkog uporišta u tom dijelu slavonije (mirkovci)
neposredno prije same eskalacije sredinom 9tog mjeseca,iz vojarne su cesto kolone kamiona prevozili (novopridošlim)četnicima(iz srbije,a i domaćim) u mirkovce lijekove i oružje...
i kad god su ovi iz mirkovaca pucali po vinkovcima imali su zastitu od JNA (u slucaju da nasi zele uzvratiti vatru)
nije baš bilo tako ,ja sam tamo bio dok nisam utekao 31.8..do tada je ZNG napao kasarnu bar 7-8 puta(rafalno) po noći.
U kasarni su bila točno 4 četnika iz NS,grupa koja je došla u srpnju njih 300(mobilizirani u JNA,dosta mađara iz Bačke) se nakon 10 dana pobunila i bila vraćena u Šid ili S.Mitrovicu.
Valjda znaš za onaj obračun u kafiću pred vojarnom kada je poginulo 3 gardisra i jedan oficir JNA..
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:45   #14
ja sam vise govorio o četnicima u mirkovcima, a ne vojarni
a u mirkovce su malo malo vlakom iz srbije stizali četnici...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 20:31   #15
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Nebitno koliko su bili blizu ili ne četnicima...vojarnu se moglo okružiti, zauzeti, i šlus...šteta za MTS i zarobljenike koje smo mogli dobiti.
iskreno kada sam pobjega iz kasarne htio sam se pridružiti ZNG u Vimkovcima ali sam od toga odustao kada sam vidio naše na mostu na Bosutu,ja u gaćicama prema Vulovaru sve grmi a oni na most svi spavaju..ma da me je bar tko zaustavio i pitao šta je i kako je u kasarni ja bi mu mogao 80% položaja i oružja locirati...inače moj susjed je tako pristupio vinlovačkom ZNG-u i nastradao u poznatom napadu na Mirkovce 22.7.1991. kada je poginulo 39 ljudi a 100 ranjeno
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 20:38   #16
Quote:
petrimaca kaže: Pogledaj post
kada je poginulo 39 ljudi a 100 ranjeno
Za koju stranu navodiš ove žrtve ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 21:40   #17
kako ste bjezali uopce?
tamo kroz zicanu ogradu sa strane? sigurno je bilo i dosta straze....
sjebana je to situacija bila,bježat iz JNA...jer prema dezerterima nitko nije blag...pa tko zna sta bi vas cekalo da su vas uhvatili
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 01:12   #18
Na današnji dan 1991.:


SLUNJ
- Prema izjavama mještana iz Saborskog, u to mjesto su iz pravca Slunja upali tenkovi koji su nedavno napustili Jastrebarsko.



C,mon, tko tu koga jebe? Ovi levati iz vojarne Jastrebarsko, napustili bi istu u pepeljarama, jer na to bi im se tijela svela (u spaljenim tenkovima) da se propisno blokiralo vojarnu. Pa ne mogu tenkovi tek tako napustiti vojarnu i pojačati pobunjenike!






No dobro, neću komentirati dalje...Karlovac je Karlovac...tu u Osijeku isti kurac (pasivnost naših)...srbi cijeli OMB držali na Poligonu C, a nijedna Maljutka nije poletjela prema njima (da se imalo pameti, u roku od pola sata bi nestali i srbi, i njihov oklop, i svaki spomen na srpske položaje na poligonu C).

Ali jebiga, netko je bio ili glup, ili se usro, ili nije znao što činiti.
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 21:57   #19
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Za koju stranu navodiš ove žrtve ?
Za našu stranu je naveo, samo mi nije poznato da su gubici bili toliko veliki. Mislim da i danas nije razjašnjeno koliki su gubici bili, osim što se Šeksa dovodi u vezu s gubicima.
makaay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 20:42   #20
jel se može malo detaljnije opisati taj napad na mirkovce?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.