Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2016., 19:54   #1081
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Zavaravas se. Spanj.gradjanski rat je jos uvijek tabu tema, a kad hoces s njima pricati o tome (kao stranac), sute, totalno tabu tema. Nisu oni to jos rascistili, sve to tinja ispod povrsine.
Jesi imala kakvo takvo iskustvo? Pričaj

Imaš pravo u potpunosti,ta tema je svakodnevna politička tema,nešto što se pojavljuje u dnevnim tiskovinama,emisijama itd. Možda ne građanski rat kao rat,ali zapravo taj sukob između monarhista i republikanaca je prilčno velik i može ga se uočiti na svakodnevnoj bazi.

Republika kao republika ne mora biti ni desna ni lijeva.Međutim problem u Španjolskoj je taj šta je republika u Španjolskoj dva puta zapravo nastala kao suprostavljena strana monarhiji,desničarima,tradicionalistima,katolicima ...

Desničari se teško mogu poistovjetiti s republikanizmom jer su takvi za vrijeme rata provodili crveni teror paleći crkve,rušeći kipove,ubijajući svečenike i časne sestre.Uglavnom anarhisti,komunisti i teški ljevičari.

I danas na prosvjedima republikanaca možete vidjeti tradicionalnu republikansku zastavu,poneke sa srpom i čekićem.

Meni i dalje nije jasno kako republikanci mrze zastavu,himnu i sve španjolsko,podržavaju teroriste poput Otegija,zagovaraju cjepanje države
Netko tko nosi službenu španjolsku zastavu je fašist,a kad oni paradiraju s čekićima i srpovima oni nisu komunisti,anarhisti itd.

Dvostruki kriteriji.

Inace kao nigdje u svijetu ih krasi populizam. Sloboda govora i izbora je na prvom mjestu ako njima odgovara naravno.

Ima jedan smiješan video na španjolskom u kojem se republikance pita da li su za monarhiju s aktualnim kraljem Felipeom VI. ili
republiku s Aznarom(desničar,Partido Popular) kao predsjednikom?
Mnogi od njih biraju monarhiju dokazujući se kao falši republikanci.
Znači republikanci do smrti,ali može republika samo ako vlada njihov kandidat

https://www.youtube.com/watch?v=fhVMZCvpYP8
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 20:19   #1082
Pa, ne zamjerite, stavove dvoje neskriveno pristranih promatrača ne smatram uvjerljivim, iako vjerujem da znate o Španjolskoj više od mene (koji znam samo iz nešto knjiga i s Interneta).

Biste li mogli dati neke linkove na recentne istupe nekih značajnijih političara ili drugih opinio-makera ili napise u značajnijim medijima o temi odnosa prema Građanskom ratu i Francovoj diktaturi? Ne nekakvi opskurni portali, naravno. E da, i stav crkvene hijerarhije bi mi bio zanimljiv. Nastupa li netko od njih protiv PSOE i Podemosa (koji je uostalom sad u koaliciji s komunistima) podsjećajući na "crveni" (lili crveno-crni, od anarhista) teror u Građanskom ratu? Ili onih koji negiraju crni teror? Ima li u PP nekih analogona HaSSanbegoviću? Ili netko nastupa protiv PP jer su nasljednici Francovog režima? Mogu i linkovi na španjolskom, kao romanski jezik i uz google translate, može se skužiti.

Uostalom, i monarhisti bi morali imati probleme s razdobljem Francove diktature; u Italiji je Mussolini kralja bar formalno uvažavao. A kralj je, kad su frankisti pokušali udar, bio stao na stranu parlamentarne demokracije, zajedno sa socijalistima i komunistima.

Četao sam nedavno Cercas "Povijest jedne pobune", a prije nekoliko godina i "Salaminski vojnici", koja mi je bila dobar kontrapunkt na ranije relativno jednostranu obavještenost. Imam i dvotomni "Španjolski građanski rat" od Hugha Thomasa - nije baš da sam detaljno proučavao, ali čitao sam.

U svakom slučaju, mislim da stoji da u Španjolskoj, za razliku od nas, postoje raskoli i diskusije vezani uz stvarno važne teme: ekonomsku strategiju (što je vitalni problem i kod nas, ali nema stvarne diskusije - nešto malo ŽZ i Lovrinović pokreću, tanko) i teritorijalnu cjelovitost (što na sreću kod nas nije problem).

Inače, nekako bih od hrvatskih desničara očekivao da podržavaju Katalonce, koji se bore protiv kastiljanske supremacije, ono, "Barcelona radi, Madrid se gradi"....
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 20:49   #1083
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Četao sam nedavno Cercas "Povijest jedne pobune", a prije nekoliko godina i "Salaminski vojnici", koja mi je bila dobar kontrapunkt na ranije relativno jednostranu obavještenost. Imam i dvotomni "Španjolski građanski rat" od Hugha Thomasa - nije baš da sam detaljno proučavao, ali čitao sam.
Blago vam se,to bih ja sve pročitao u jednom danu

Ne bih rekao da hrvatski desničari podržavaju Katalonce,jer ako je tako što bi onda tek rekli za hrvatske ljevičare?

Što se tiče mišljenja političara o građanskom ratu,to vam je isto kao kod nas o Drugom svj.ratu

Naravno da nitko neće reći pozitivno o Francu,barem ne javno.Ali sigurno da ih ima što tako misle.Dok recimo Podemos uvijek istupa kao branitelj komunizma,anarhizma,republikanizma. Vezano za politička uhićenja uglavnom slave ona ideoloških protivnika,dok uhićenje Arnalda Otegija,čovjeka povezanog s ETA-om i njenim akcijama smatraju udar na slobodu govora i mišljenja.
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 02:26   #1084
@Zborna, kao što rekoh gore, ti si izrazito ideološki pristran, pa ti, ne zamjeri, ne vjerujem na riječ. Pogotovo kad mi tvrdiš da znaš što ljudi misle, a ne govore. Volio bih vidjeti neke izvore da sam proučim.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:12   #1085
Ako je netko ideološki pristran,onda ste to vi. Kao što rekoh,politički sam čisti centar.Uvijek mogu naći dobre strane i ovamo i onamo,što se za vas po vašim upisima ne bi moglo reći.

A druga stvar je što vi na činjenice koje ja samo prenosim kažete da sam ideološki pristran.Pa kad mi ne vjerujete potrudite se pa sami istražite.
Svatko tko zna upalit internet i tko prati situaciju u Španjolskoj može vrlo lako naići na te stvari. A kad naiđete na takve stvari onda ćete vrlo lako pročitati i vidjeti stavove jednog Pabla Iglesiasa i prošlost jednog Arnalda Otegija.

Ovo potonje nije nekakva moja ideologija nego stvarnost ili zbilja koja je takva kakva jest i koja se događala dugi niz godina bez obzira što vi to nazivate nečijim tumačenjem i ideologijom.Možda simpatizirate takve borce protiv "režima" kao što je gospon Otegi pa onda pokušavate drugima imputirat da su to njihove riječi

Što naravno neće isprati sramotu s njihova imena
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 22:08   #1086
Rajoy ipak nije uspio skupiti većinu tijekom prvog glasanja

Ista stvar se dogodila kao i zadnji put u kolovozu.

170 od potrebnih 176 je bilo za Rajoyevu vladu,180 protiv.

U drugom pokušaju koji će biti sutra ne treba 176 ruku,već jednostavnu većinu(mayoria simple).

Prema najavama ljevičarski PSOE će biti suzdržan uz pokoju iznimku,tako da bi Rajoy sutra trebao biti izabran za predsjednika vlade nakon skoro godinu dana blokade.
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 09:14   #1087
Da li u španjolskoj jos uvijek imaju one zakone koje su izlobirale feministice? Znam da su imali i ministarstvo spolne ravnopravnosti ili sl..


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:48   #1088
http://www.rtve.es/directo/la-1/

Uživo iz Madrida.
U 20h bi trebalo početi glasovanje

Rajoy predjsednik...170 za,111 protiv,68 suzdržanih.

Iz tabora PSOE 68 suzdržanih,15 protiv.

Zadnje uređivanje Zbornaja : 29.10.2016. at 20:31.
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 20:53   #1089
Quote:
ZbornajaKomanda kaže: Pogledaj post
http://www.rtve.es/directo/la-1/

Uživo iz Madrida.
U 20h bi trebalo početi glasovanje

Rajoy predjsednik...170 za,111 protiv,68 suzdržanih.

Iz tabora PSOE 68 suzdržanih,15 protiv.
Znači dobili su vladu?
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:18   #1090
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Znači dobili su vladu?
Da.U prvom glasovanju je potrebna apsolutna vecina,dakle 176 ruku.Rajoy je u cetvrtak imao 170.
U drugom glasovanju je potrebna tzv.obicna vecina.
Uz 68 suzdrzanih PSOE zastupnika Rajoy je uspio postati predsjednik.

Inace zestoka vrijedjanja su se mogla cuti izmedju Psoe i katalonske Esquerre Republicane.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 14:52   #1091
Zamislite kakva je to država samo... Kada Madrid pokušava uvjeriti Kataloniju da im nastavlja davati dio svoga suvereniteta... Strašno, ko bi rekao za Espanju i EU.
putnikbroj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 10:50   #1092
Katalonija u Zagrebu otvorila diplomatsko predstavništvo
Quote:
KATALONIJA IMENOVALA 'AMBASADORA' U HRVATSKOJ

U misiju poslali nekadašnjeg ratnog dopisnika iz opkoljenog Sarajeva, iz Zagreba će pokrivati 7 država

Eric Hauck, nekadašnji ratni dopisnik iz opkoljenog Sarajeva, bit će šef delegacije sjeveroistočne španjolske pokrajine Katalonije u Hrvatskoj od kuda će pokrivati sedam zemalja jugoistočne Europe, potvrdila je katalonska vlada u srijedu.


"Vlada je u utorak potvrdila imenovanje Ericka Haucka za prvog delegata u Hrvatskoj. Delegacija vlade Katalonije ima za cilj djelovati kao čvorište te predstavljati Kataloniju na geografskom području Balkana - Hrvatskoj, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji", navedeno je u priopćenju poslanom Hini.

"Ova delegacija čini dio područja utjecaja i strateške važnosti za Kataloniju. Područje već uključuje više zemalja Europske unije koje je važno gospodarski i bitno za širenje katalonskih poduzeća", stoji u priopćenju.

Na čelu delegacije će biti 49-godišnji Eric Hauck rođen u Saarlandu u Njemačkoj. Studirao je novinarstvo na Sveučilištu Autónoma u Barceloni (UAB) te ima magisterij iz Upravljanja sportskim organizacijama sa Sveučilišta Claude Bernard 1 iz Lyona u Francuskoj.

Dosad je bio direktor komunikacija u Fondaciji Princeza od Girone (Princesa de Girona). Od 1988. do 1995. bio je urednik vanjskopolitičke redakcije novina Hoy (Danas) te je pokrivao istočnu Europu do pada Berlinskog zida. Bio je izvjestitelj iz Rumunjske, Zaljevskog rata, Iraka, "Balkana" i Južnoafričke Republike.

Godine 1992. kada su mu bile 24 godine izvještavao je iz Sarajeva kojeg su opkolili Srbi. Njegov fotoreporter Jordi Pujol Puente poginuo je tijekom srpskog napada. Hauck je od 1995. do 1999. bio je direktor međunarodne suradnje gradske vlasti Barcelone u Sarajevu.

"Mreža vladinih delegacija u inozemstvu ima za cilj ojačati i proširiti vladine akcijske strukture i vanjske poslove Katalonije kako bi se branili i promicali interesi zemlje u inozemstvu", navedeno je u priopćenju. "Na taj način želimo izgraditi i ojačati bilateralne odnose Katalonije i saveza ostalih aktera, mreža i međunarodnih organizacija", dodaje vlada Katalonije.

Katalonska vlada otvara delegaciju u Zagrebu dva mjeseca prije referenduma o nezavisnosti od Španjolske najavljenog za 1.listopada. Španjolski Ustavni sud i španjolska vlada u Madridu smatraju ga nezakonitim i poručuju da se neće održati. Delegacije nazivaju u Španjolskoj "veleposlanstvima" Katalonije kojima je cilj dobiti međunarodnu podršku za održavanje referenduma u pokrajini sa 7,5 milijuna stanovnika.

Delegacija u Hrvatskoj bit će 12. "veleposlanstvo" Katalonije u svijetu a u planu su otvaranja novih izvan Europe. Još uvijek nije poznat točan datuma otvaranja u Zagrebu ali ono bi trebalo biti idući mjesec ili početkom rujna.

Svim tim „veleposlanstvima“ upravlja Ured za institucionalne i vanjske poslove te odnose i transparentnost. Taj ured, dio katalonske vlade, smatraju ondje „katalonskim ministarstvom vanjskih poslova“. Na čelu mu je 46-godišnji Raül Romeva, smatran u Barceloni „ministrom vanjskih poslova Katalonije“

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...rzava/6405968/
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 17:19   #1093
Bit ce zanimljivo narednih mjeseci.Ne mogu uopce predvidjet nekakav pravac kojim ce ovo sve ici.Katalonija je podijeljena,nije to situacija kao onda u Jugoslaviji gdje su uistinu zivjeli razliciti narodi razlicite vjere,kulture i jezika.Spanjolska jeste velika drzava i logicno je da na tako velikom prostoru ima regionalnih posebnosti,no i dalje su svi Spanjolci.Jedino Baski su posebna prica.Prema istrazivanjima cak ni oni ne zele odvajanje od Spanjolske.
Dakle,ovo sto se sad u Kataloniji dogadja je nista drugo nego politicko maslo potpomognuto financijskom krizom koja je prilicno uzdrmala Spanjolsku.S druge strane Katalonija ima najvise useljenika iz drugih zemalja(pretezno muslimanske vjeroispovijesti) i nazalost slika Katalonije vise nije ista kao nekad.Definitivno se moze ocekivat svasta.
Mislim da je manja vecina za otcjepljenje(moja procjena 60%)...ako i to prodje tako,ne znam koji su buduci koraci.Sumnjam da ce Spanjolska to dozvolit,sto politika,sto narod.

Poslano sa mog GT-I9060I koristeći Tapatalk
Zbornaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 01:08   #1094
Nemaju Katalonci muda za nezavisnoscu, kao i Skoti... puno pricaju malo konkretnog rade... dok je bilo blagostanje bila je i cjelovita Spanjolska. Cim kola krenulo nizbrdo Katalonci zele napustiti brod koji tone.

Tako je i u Kanadi. Quebec kmeci za neovisnoscu, dobije dva referenduma i papci kazu ne nezavisnosti. Razlog? Zapadne provincije, narocito Alberta posalju par milijardi dolara Quebecu i ovi odmah usute... dok je blagostanja bit ce i velike i lijepe Kanade, dvojezicne. Cim kola krenu nizbrdo Quebec i Montreal odose svojim putem...


Katalonci ako zele drzavu dobit ce ju, nikakav Madrid to ne moze zaustavit. Ni oruzanim putem. Sumnjam da se Barcelona, grad od 2 milijuna ljudi moze osvojiti za mjesec dana oruzanih borbi. Sve je u glavama Katalonaca, koliko to zele, biti slobodni.
Ali po anketama, boje se biti slobodni. Ocito im je jos uvijek dobro u kraljevini... a i Svabe pumpaju pare da kraljevina ne bankrotira.

Zato Real i Barca kupuju igrace i placaju ih suhim zlatom, od njemackog naroda...ali i ta kasica prasica mora presusiti...
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 17:57   #1095
Teroristički napad u Barcelona. Terorist u kombiju uletio među veliku grupu ljudi. Zamolio bih sve da nemaju nikakvih predrasuda i da čekamo izjavu policije. Ne možemo nikako znat tko je počinitelj niti što ga je motiviralo na ovako nešto.
UjakCreepy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 18:58   #1096
Navodno je kombijem prošao dobar dio Las Ramblas prije nego što se zaustavio.
https://twitter.com/PrisonPlanet/sta...22705551581184
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 19:06   #1097
http://www.elmundo.es/cataluna/2017/...a358b45aa.html

El Mundo piše da je zasad barem 13 mrtvih.

Teroristi su pobjegli iz kombija, jedan se sakrio u kafiću, naoružan, drugi je nestao.

Zadnje uređivanje JollyRoger13 : 17.08.2017. at 19:17.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 19:24   #1098
Dabogda umro u najgorim mukama!

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...jenih/6468949/

Navodno je još i talačka kriza u cijeloj priči...
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 19:35   #1099
Jel taj užas još traje ili je opasnost prošla? Kažu jedan mrtav od kud sad 13?!
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 21:15   #1100
Quote:
martie81 kaže: Pogledaj post
Jel taj užas još traje ili je opasnost prošla? Kažu jedan mrtav od kud sad 13?!
Quote:
20:22 Katalonska policija na svom je Twitteru najoštrije osudila današnji teroristički napad. Potvrdili su da je poginulo 13, ljudi, a da je više od 50 ozlijeđeno.
Jedan od sumnjivaca je uhičen. Ime mu je Driss Oukabir(Marokanac). Drugi, čiji identitet se za sad ne zna, je ubijen u sukobu s policijom.
UjakCreepy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.